فرمول نویسی در ورد
آموزش رایگان ICDL

چگونه در ورد فرمول بنویسیم؟

بدون دیدگاه

مدت‌ها به‌واسطه شغلم با نوشتن، چه تایپ و چه با خودکار، سر و کار داشتم. همین توفیق اجباری باعث شده بود به اغلب نرم افزارهای آفیس آشنایی داشته باشم. در حالی‌که فکر می‌کردم به 0 تا 100 ورد مسلط هستم یک روز مجبور شدم برای پژوهشی در یکی از دروس دانشگاهی، از ورد استفاده کنم. همین‌طور که به‌سرعت قسمت‌های مختلف مقاله را تایپ می‌کردم و صفحه‌بندی را با ترکیب سلیقه شخصی و استانداردها شکل می‌دادم با قسمتی از پژوهش روبرو شدم که از چند فرمول ریاضی برای تبیین داده‌ها و تفهیم نتایج استفاده شده بود. خشکم زد! این یکی را دیگر بلد نبودم! فرمول نویسی با ورد همان چیزی بود که در تمام این مدت با آن روبرو نشده بودم، از آن سر نمی‌آوردم و حالا به آن نیاز پیدا کرده بودم.

در این مقاله قصد داریم همین مهارت را به شما آموزش بدهیم. اینکه چگونه می‌توانیم در نرم‌افزار ورد، فرمول تایپ کنیم. با ما همراه باشید.

نوشتن فرمول در ورد ویندوز با ابزار Equation و Ink Equation

همان‌طور که می‌دانید، ورد یکی از نرم افزارهای کاربردی آفیس است. در نسخه‌های جدیدتر ورد (ورد 2016 و ورد 2019) ابزار جالبی برای نوشتن فرمول اضافه شده است. به‌کمک این ابزار می‌توانید با حرکت ماوس (یا استفاده از قلم نوری) فرمول را رسم کنید و ورد هوشمندانه آن را به نمادها و حروف تبدیل نماید. برای این کار:

1. ابتدا ورد را باز کنید، از منوی بالا سمت چپ گزینه Insert را انتخاب کرده و از میان ابزارهای نمایش داده شده، Equation را انتخاب کنید.

فرمول نویسی در ورد 1

2. در باکس ایجاد شده می‌توانید فرمول را تایپ کنید. همچنین این باکس قابلیت جابجایی و تغییر دارد. برای نوشتن فرمول با ماوس، از منوی ابزار بالا گزینه Ink Equation را انتخاب کنید.

فرمول نویسی در ورد 2

3. در تب بازشده فرمول مورد نظرتان را بنویسید. از گزینه پاک‌کن (Erase) برای پاک کردن هر کدام از آیتم‌ها و از گزینه اصلاح (Select and Correct) برای تغییر هر قسمتی از فرمول می‌توانید استفاده کنید. همچنین اگر می‌خواهید از ابتدا فرمول را بنویسید گزینه Clear را انتخاب کنید.

فرمول نویسی در ورد 3

4. به‌عنوان نمونه در مورد زیر، قصد داشته‌ایم از نماد مساوی استفاده کنیم که به اشتباه تشخیص داده شده است. برای ویرایش آن گزینه Select and Correct را انتخاب می‌کنیم و قسمت مورد نظر را علامت می‌زنیم.

فرمول نویسی در ورد 4

5. کار به پایان رسید. اگر در شکل نهایی فرمول، سیستم شما هم اعداد را به صورت فارسی نمایش می‌دهد و قصد تغییر آن را دارید، بر روی File بزنید. در تب بازشده، پایین سمت چپ گزینه Options را انتخاب نمایید. سپس در تب Advanced، به دنبال فرمت اعداد (Numeral) بگردید و آن را از هندی یا عربی به زبان سیستم تغییر بدهید.

فرمول نویسی در ورد 5

فرمول نویسی در ورد ویندوز به کمک فرمول‌های آماده

فرمول‌های مطرح و اصلی به‌صورت پیش‌فرض در قسمت فرمول ورد قرار دارند. برای استفاده از این فرمول‌ها باید Insert را بزنید و روی فلش کوچک پایین Equation کلیک کنید. حالا می‌توانید فرمول‌های پیش‌فرض را ببینید.

فرمول نویسی در ورد 6

چطور یک فرمول پیچیده بسازیم؟ (ورد- ویندوز)

شاید بد نباشد که به‌صورت عملی یک فرمول سخت را با هم بسازیم تا با فوت و فن و جزییات آن بیشتر آشنا بشویم. برای مثال فرمول نسبتا سخت زیر را در نظر بگیرید:

فرمول نویسی در ورد 7

برای این فرمول ابتدا از بیرونی‌ترین مرحله آن شروع می‌کنیم. یعنی X برابر است با یک معادله مشخص:

1. فایل ورد مورد نظر را باز می‌کنیم و از قسمت Insert وارد فرمول نویسی (Equation) می‌شویم.

فرمول نویسی در ورد 8

2. از قسمت Greek Letters نماد X را پیدا می‌کنیم سپس مساوی را می‌زنیم.

فرمول نویسی در ورد 9

3. حالا از قسمت Fraction، شکل کسر مورد نظر را انتخاب می‌کنیم.

فرمول نویسی در ورد 10

4. حروف و نمادهای مورد نظر را وارد می‌کنیم و برای قسمت بعدی فرمول، از سیگما (Large Operator) استفاده می‌نماییم.

فرمول نویسی در ورد 11

5. این قسمت از فرمول نیاز به متغیری با پسوند خاص دارد. بنابراین از قسمت Script، ترکیب مورد نظر را انتخاب می‌کنیم.

فرمول نویسی در ورد 12

6. حواستان باشد وقتی کارتان با پسوند یا توان تمام شد از دکمه End بر روی کیبورد استفاده کنید تا ادامه فرمول را اشتباهی در پسوند یا توان وارد نکنید. در این قسمت از فرمول به نماد عدد پی نیاز داریم که چون در کیبورد وجود ندارد از حروف یونانی در قسمت ابزار استفاده می‌کنیم.

فرمول نویسی در ورد 13

7. و در انتها کسر آخر را اضافه می‌کنیم. حالا فرمول ما آماده است!

فرمول نویسی در ورد 14

نوشتن فرمول در ورد اندروید

اگر قصد فرمول نویسی در ورد در فضای اندروید یا ios را دارید پیش از هر چیزی باید بدانید این ابزار به اندازه ورد ویندوز پیشرفته نیست و امکانات محدودی دارد. بنابراین یا از سیستم و ویندوز استفاده کنید یا

1. در قدم اول فایل ورد خود را باز کنید و گزینه ویرایش را بزنید.

2. حالا روی Home کلیک کنید و Insert را انتخاب نمایید.

فرمول نویسی در ورد 15

3. حالا فرمول نویسی (Equation) را انتخاب کنید.

فرمول نویسی در ورد 16

4. فرمول خود را بنویسید.

5. به کمک تنظیمات (Math Options) تعیین کنید که فرمول به‌صورت خطی نمایش داده شود یا به‌شکل کامل. (کامل: Professional، خطی: Linear)

فرمول نویسی در ورد 17

چند نکته در فرمول نویسی ورد

ممکن است بخواهید از یک فرمول چند بار و در مقاله‌های مختلف استفاده کنید. در این صورت می‌توانید با استفاده از گزینه Save as New Equation فرمول نوشته‌شده را ذخیره کنید. در قسمت بعدی لازم است نامی برای فرمول انتخاب کرده و آن را در دسته‌بندی مناسب قرار بدهید.

فرمول نویسی در ورد 18

با کلیک بر فلش کوچک کنار فرمول، می‌توانید تعیین کنید فرمول شما به‌صورت خطی نمایش داده شود (Linear) یا به شکل یک فرمول کامل (Professional).

فرمول نویسی در ورد 19

اگر ورد شما قدیمی است و گزینه Equation را ندارد می‌توانید فرمت آن را تغییر بدهید. برای این کار بعد از باز کردن فایل ورد، آن را با فرمت .docx ذخیره کنید، سپس ورد را ببندید و فایل جدید را باز کنید.

در انتها اگر قصد تبدیل ورد به پی دی اف را دارید می‌توانید از آموزش رایگان ایران‌لرن کمک بگیرید.

جمع‌بندی

نوشتن فرمول در ورد کار سختی نیست اما چند قلق کوچک دارد. در این مقاله سعی کردیم این ترفندها را به شما آموزش بدهیم. علاوه برتمام این موارد، برای نوشتن فرمول می‌توانید از نرم افزار برای ویندوز یا اپلیکیشن برای گوشی همراه خود استفاده کنید. بعضی از نرم افزارها کاربری ساده‌ای دارند اما امکانات آن‌ها نسبت به ورد محدودتر است. بعضی دیگر پیشرفته‌تر و کاربردی هستند. اگر پرسش دیگری دارید یا در نوشتن فرمول به مشکلی برخورد کرده‌اید؛ در قسمت نظرات آن را مطرح کنید. کارشناسان ایران‌لرن در اولین فرصت به آن‌ها پاسخ خواهند داد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر