گوگل ترندز چیست | وقتی داده‌ها حرف می‌زنند | ایران لرن
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

گوگل ترندز چیست؛ وقتی داده‌ها حرف می‌زنند!

بدون دیدگاه


افرادی که کسب‌وکارشان به تولید محتوا و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها وابسته است، به‌خوبی ارزش موضوعات ترند را می‌دانند. بااینکه سوار‌شدن بر موج رو‌به‌رشد یک‌ ترندِ محبوب، شانس بزرگی، برای دیده‌شدن بیشتر کسب‌وکارهای اینترنتی ایجاد می‌کند اما شناسایی لحظه‌ایْ که یک ‌ترند شروع به رشد می‌کند، کار آسانی نیست. هرچه دیرتر کلمات کلیدی پر‌متقاضی را شناسایی کنید، یک فرصت سئویی خوب را از دست داده‌اید. اینجاست که گوگل ترندز وارد می‌شود.

گوگل ترندز می‌تواند به همه کمک کند موضوعات پرطرفدار را کشف، موقعیت‌های جدید را پیدا، استراتژی محتوای خود را برنامه‌ریزی و آن را برای مناطق جغرافیایی خاص بهینه کنند و همچنین استراتژی محتوای ویدیویی خود را هم بچینند. قشنگی ماجرا اینجاست که برای هیچ‌کدام از این موارد نیاز به هزینه‌کردن ندارید و استفاده از گوگل ترندز رایگان است. اگر می‌خواهید بیشتر با این امکان آشنا شوید، در ادامه این مطلب با ایران‌لرن همراه شوید.

گوگل ترندز چیست

گوگل ترندز چیست؟

گوگل ترندز یک ابزار آنلاین رایگان است که دسترسی به نمونه‌ای از درخواست‌های جستجو را که کاربران در موتور جستجو تایپ کرده‌اند، فراهم می‌کند. با این کار شما یک دیدگاه ارزشمند در مورد کلمات کلیدی‌ای که می‌توانید در محتوای خود برای تقویت بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) استفاده کنید، به دست می‌آورید.

این ابزار تحقیق در کلیدواژه‌ها، امکان تحقیق و بررسی دقیق‌تر را در مورد داده‌هایی که جمع‌آوری کرده است به شما می‌دهد. درنتیجه شما می‌توانید میزان محبوبیت جستجوهای خاص در گوگل و یوتیوب را با جزئیاتْ طبقه‌بندی کنید. برای‌مثال شما می‌توانید محدوده‌های تاریخی مختلف را بررسی کنید تا ببینید سرچ یک کلمه کلیدی در چند ماه اخیر و اصلا در درازمدت چه عملکردی داشته است.

برای پیداکردن کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود، به‌سادگی از ویژگی‌های تحقیق در گوگل ترندز استفاده کنید تا ببینید چند نفر به کلمه کلیدی شما علاقه نشان داده‌اند. مهم‌تر از همه با این ویژگی می‌توانید بسنجید که آیا علاقه افراد به کلمه موردنظر شما در حال بیشترشدن است یا اینکه در سیر نزولی قرار دارد.

مزایای استفاده از گوگل ترندز

مزایای استفاده از گوگل ترندز

افزایش ترافیک سایت

استفاده از گوگل ترندز باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود. شما با استفاده از موضوعات پرطرفدار، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که مردم کنجکاو هستند درباره آن‌ بیشتر بدانند. ترافیک وب‌سایت درواقع مثل یک ارز آنلاین است. اگر ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت کنید، درواقع دارید راه‌های کسب درآمد از طریق وب‌سایت خود را بیشتر می‌کنید.

شناخت موضوعات موردتوجه

با استفاده از گوگل ترندز به‌راحتی می‌توانید به میزان محبوبیت افراد، برندها، محصولات و هر چیز دیگری پی ببرید. فقط کافی است کلمه موردنظرتان را در گوگل ترندز تایپ کنید تا خیلی سریع، میزان علاقه و توجه افراد به آن کلمه به شما نشان داده شود.

نوشتن استراتژی محتوا

با گوگل ترندز شما می‌توانید استراتژی محتوای خود را بر اساس کلمات کلیدی مطلوب و پر متقاضی بسازید. با این ‌کار وقتی محتوای شما منتشر می‌شود خیلی سریع مخاطب خود را پیدا می‌کند. درنتیجه با برنامه‌ریزی دقیقِ محتواهایی که می‌سازید علاوه‌براینکه همیشه مخاطب خود را خواهید داشت بلکه به‌مرورزمان افراد بیشتری هم به شما جلب می‌شوند.

همچنین داده‌های گوگل ترندز علاوه بر بهبود استراتژی سئو و محتوا، به شما کمک می‌کنند:

 • شهرت برند شرکت خود را در طول زمان بسنجید.
 • عملکرد برند خود را با عملکرد رقبا مقایسه کنید.
 • علاقه به محصولات جدید را قبل از عرضه آن‌ها اندازه‌گیری کنید.
 • دسته‌بندی محصولات جدید را برای فروش بررسی کنید.

سئوی پایه سال‌هاست که وجود دارد و استفاده از کلمات کلیدی مفهوم جدیدی نیست. این یعنی اینکه شما و رقبایتان احتمالاً از استراتژی‌های سئو و کلمات کلیدی مشابهی استفاده می‌کنید، در‌حالی‌که مخاطبان هدفتان هم به همدیگر شبیه هستند. با داده‌های ارزشمند گوگل ترندز و تجزیه‌و‌تحلیل دقیق آن، می‌توانید تفاوت زیادی در نحوه ارزیابی و رتبه‌بندی محتوایتان توسط موتورهای جستجو ایجاد و موقعیت خود را در نتایج جستجو تقویت کنید.

گوگل ترندز چگونه کار می‌کند

گوگل ترندز چگونه کار می‌کند؟

گوگل ترندز روش‌های مختلفی برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های کلیدواژه به شما می‌دهد. دانستن بخش‌های مختلف این ابزار که در ادامه آن‌ها را معرفی کرده‌ایم، فهم بیشتری از امکانات گوگل ترندز به شما می‌دهد:

 • حجم جستجو (search volume): یادتان باشد که داده‌های ارائه‌شده توسط گوگل ترندز حجم جستجوی مطلق نیست، بلکه نسبی است.
 • جستجوی ترند (Search trend): با این امکانِ گوگل ترندز، می‌توانید بدانید که استفاده از کدام کلمات رونق بیشتری دارد. نکته‌ای که به‌خصوص ازنظر سئو، اهمیت دارد.
 • جستجوهای مرتبط (Related searches): جستجوهای مرتبط کلمات کلیدی هستند که معمولاً با یک جستجوی خاص مرتبطند.
 • مقایسه‌ عبارات (Comparison of terms): این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که چندین عبارت یا کلمه را بر اساس تاریخ یا مکان مقایسه کنید.
 • فیلترهای جستجو (Search filters): برای به‌دست‌ آوردن نتایجی که بیشتر با واقعیت مطابقت دارند، گوگل ترندز این امکان را به شما می‌دهد که جستجو را بر اساس موقعیت جغرافیایی، تاریخ، دسته‌بندی یا شبکهْ جستجو فیلتر کنید.

همچنین در گوگل ترندز می‌توانید داده‌های موردنظر خود را در قالب اکسل دانلود کنید تا به‌راحتی بتوانید آن‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کنید. به‌علاوه گوگل ترندز برآوردی از تکامل مورد انتظار یک اصطلاح یا عبارت خاص را، به شما ارائه می‌دهد. از دیگر امکانات گوگل ترندز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نمایش داده‌های جست‌وجو شده در هفت روز گذشته
 • حجم جستجو در هر دوره، از سال 2004 تا 36 ساعت قبل
 • نمودارهای برتر با لیست جستجوهای محبوب
 • موضوعات مرتبط بر اساس کلمه کلیدی اصلی شما
 • موضوعات نیچ بر اساس منطقه

این بخش‌ها نشان می‌دهد که چرا گوگل ترندز، به‌عنوان محبوب‌ترین ابزار گوگل، برای ثبت الگوهای جستجوی کاربران شناخته می‌شود. این ابزار محبوب‌ترین عبارات جستجو را در یک بازه زمانی معین به‌صورت نمودار نشان می‌دهد. محور افقی نشان‌دهنده زمان و محور عمودیْ فرکانس جستجوی جهانی آن کلمه است.

گوگل ترندز با سایر ابزارهای کلیدواژه چه تفاوتی دارد

گوگل ترندز با سایر ابزارهای کلیدواژه چه تفاوتی دارد؟

دانستن اینکه چه چیزی محبوبیت پیدا می‌کند و چه چیزی از رادار محبوبیت خارج می‌شود، از طریق ترندها امکان‌پذیر است. بااین‌حال گوگل ترندز را باید ابزاری فراتر از نمایش ساده اعداد و داده‌ها دانست. این ابزار، علاوه‌براینکه در شناسایی موضوعاتی که اخیراً محبوب شده‌اند کمک می‌کند، امکان شناسایی چیزی را که مخاطبان هدف شما ممکن است به‌زودی دنبالش راه بیافتند، فراهم می‌کند.

برای ‌مثال، اگر نتایج به‌دست‌آمده از گوگل ترندز در مورد کلمات کلیدی را با نتایجی که از گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) یا هر ابزار کلیدواژه دیگر، مقایسه کنید، به‌سادگی متوجه تفاوت آن‌ها می‌شوید چون گوگل ترندز به‌جای نمایش حجم جستجوی کلمات کلیدی، محبوبیت نسبی این کلمات را در بازه‌های زمانی مختلف، به شما نشان می‌دهد. نتایجی که از این جست‌وجو به دست می‌آورید، به شما کمک می‌کند که بتوانید برای جذب مخاطبان هدف خود، محتوای مناسب را در زمان مناسب، ایجاد کنید.

شرایطی را در نظر بگیرید که در آن، شما فهرست طولانی‌ای از کلمات کلیدی موردنظرتان به‌دست آورده‌اید و می‌خواهید مؤثرترین کلمات کلیدی را از میان آن‌ها انتخاب کنید. در این شرایط اگر ابزار جست‌وجوی کلیدواژه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، تنها بر اساس حجم جست‌وجو کار کند، احتمالاً تعداد زیادی از کلمات فهرست شما، حجم جستجوی مشابهی خواهند داشت. دراین‌صورت برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی از میان آن‌ها، باید از حدس و گمان استفاده کنید، چیزی که در گوگل ترندز خبری از آن نیست.

اگر فهرست کلمات کلیدی انتخابی خود را در گوگل ترندز تایپ کنید، این ابزار اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت جست‌وجوی این کلمات به شما می‌دهد. احتمالاً خواهید دید که میزان سرچ تعداد زیادی از کلمات فهرست شما به‌طور پیوسته سیری نزولی داشته‌ است و تعدادی از کلمات هم، در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، رشد صعودی داشته‌اند و بیشتر کاربران دنبال اطلاعاتی در مورد آن‌ها بوده‌اند. درنتیجه می‌توانید در انتخاب بهترین کلمات کلیدی موردتوجه مخاطبان هدفتان، پیش‌بینی دقیق‌تری داشته باشید.

چنانچه هزینه‌ای که برای برنامه‌ریزی، ایجاد، ویرایش و توزیع محتوای باکیفیت بالا را در نظر بگیرید، می‌بینید که توانایی تشخیص کلمات کلیدی ‌ترند، مزیت قدرتمندی است که نباید از آن چشم بپوشید.

تاثیر گوگل ترندز بر سئو سایت

گوگل ترندز چگونه باعث بهبود سئو می‌شود؟

در رتبه‌بندی سایت‌ها در گوگل، عوامل مختلفی نقش دارند که در نظر گرفتن آن‌ها باعث بهبود کار شما می‌شود. بااین‌حال، اگر می‌خواهید وب‌سایت شما در صفحه اول سرچ گوگل نشان داده شود، سایت شما باید از سئو بسیار قدرتمندی بهره ببرد.

هرچه بتوانید محتوای خود را با کلمات کلیدی‌ای که اغلب در جستجوها استفاده می‌شوند و مرتبط با کسب‌وکار هستند تقویت کنید، شانس بازدید وب‌سایت شما افزایش می‌یابد پس استفاده از گوگل ترندز و دنبال‌کردن کلمات کلیدی مورداستفاده کاربران وب، مزیت رقابتی بزرگی به شما می‌دهد.

حالا که متوجه تفاوت گوگل ترندز با سایر ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی شده‌اید، شاید برایتان سوال شود که «چگونه از گوگل ترندز برای سئو استفاده کنم؟» باید بگوییم که داده‌های این ابزارْ اطلاعات خوبی برای انواع بررسی‌ها و انتخاب‌ها را به شما می‌دهد، ازجمله:

 • بهبود تحقیقات کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان برای ایجاد محتوای آینده.
 • اضافه‌کردن کلمات کلیدی قوی‌تر به محتوای موجود
 • مقایسه کلمات کلیدی برای انتخاب آگاهانه‌تر
 • بررسی استراتژی کلماتِ کلیدیِ گذشته وب‌سایتتان و مشاهده نحوه سیر صعودی یا نزولی آن‌ها
 • تجزیه‌و‌تحلیل اعداد برای دیدن حجم جستجو، برای عباراتی مشابه کلمات کلیدی فعلی شما
 • گسترش استراتژی کلمه کلیدی خود برای انتخاب عباراتی مترادف با کلمه کلیدی اصلی
 • مشاهده نتایج حجم جستجو از Google، YouTube، Google Shopping و Image Search برای دریافت طیف وسیعی از اطلاعات.

درک نحوه استفاده کاربران از کلمات کلیدی، شناخت خوبی از نیازهای آن‌ها به شما می‌دهد پس به‌خوبی می‌توانید از آن‌ها برای تقویت سئوی سایت خود استفاده کنید.

استفاده از گوگل ترندز برای ایجاد محتوای بهتر

استفاده از گوگل ترندز برای ایجاد محتوای بهتر

گوگل ترندز فقط یک ابزار ارزشمند برای بهینه‌سازی وب‌سایت شما نیست. موقعی‌که یاد بگیرید چگونه از آن، برای مقایسه حجم جستجو و شناخت دقیق موارد جستجو شده در Google و یوتیوب استفاده کنید، به‌سرعت به ابزار کلیدی شما در تعیین استراتژی محتوایتان تبدیل می‌شود. گوگل ترندز در این بخش به شما کمک می‌کند تا:

 • همیشه در مورد موضوعات پرطرفدار، ایده‌های محتوایی جدید داشته باشید و از رقبای خود جلوتر بمانید.
 • با برانگیختن بحث در مورد موضوعات پرطرفدار، جایگاه محکمی برای خود ایجاد کنید.
 • محتواهای خود را بر اساس ترندهای فصلی برنامه‌ریزی کنید.
 • یک تقویم محتوایی مؤثر و قوی داشته باشید.

همچنین شما می‌توانید با در نظر گرفتن ترندهای خرید کاربران، محصولات پر متقاضی را شناسایی کنید.

استفاده از گوگل ترندز برای کسب درآمد

استفاده از گوگل ترندز برای کسب درآمد

گوگل ترندز می‌تواند دانش خوبی برای تقویت سئو، اصلاح استراتژی محتوا و تقویت شهرت برندتان به شما بدهد. موقعی‌‌که تمام ویژگی‌های موجود در این ابزار را بررسی کردید، راه‌های زیادی برای گنجاندن این ابزار رایگان در برنامه‌ریزی سئو و محتوای خود و کسب درآمد از آن پیدا خواهید کرد.

گوگل ترندز، کسب درآمد با وبلاگ‌های مناسبتی

1.      کسب درآمد با وبلاگ‌های مناسبتی

می‌توانید از گوگل ترندز برای کسب درآمد از طریق وبلاگ‌نویسی مناسبتی استفاده کنید. هزاران وبلاگ‌نویس و بازاریاب وابسته وجود دارند که از وبلاگ‌نویسی مناسبتی با کمک این ابزار برای کسب درآمد سریع آنلاین استفاده می‌کنند.

برای اینکه‌ بهتر منظور ما از وبلاگ‌نویسی مبتنی بر مناسبت و نحوه استفاده از گوگل ترندز برای کسب درآمد آنلاین را متوجه شوید، به مثال زیر دقت کنید:

فرض کنید شب سال نو نزدیک است. فکر می‌کنید اکثر مردم در آن زمان چه چیزی را در گوگل جستجو می‌کنند؟ بیشتر مردم چیزهایی مانند بهترین تقویم‌های سال نو، نقل‌قول‌های سال نو، تصمیمات سال نو، هدایای سال نو و غیره را جستجو می‌کنند. برای شما همه این موضوعات، عبارات کلیدی بسیار سودآوری خواهند بود که حجم جستجوی باورنکردنی همراه با CPC (هزینه به ازای هر کلیک یا همان Cost Per Click) عالی‌ای خواهند داشت.

اگر برای هر کدام از این کلمات کلیدی در نتایج صفحات اول گوگل برنامه‌ریزی کنید، در عرض چند روز هزاران بازدیدکننده را جذب سایت خود خواهید کرد. اینجاست که می‌توانید با استفاده از AdSense، لینک‌های اطلاعات، فروش تبلیغات بنری، تبلیغ محصولات وابسته و غیره از ترافیک خود کسب درآمد کنید؛ کاری که به آن وبلاگ‌نویسی مناسبتی می‌گویند. اینجاست که استفاده از گوگل ترندز برای فهمیدن موضوعات پرطرفدار و بهترین کلیدواژه‌ها در بازه‌های زمانی مختلف، ارزشمند می‌شود.

گوگل ترندز، کسب درآمد از طریق ایجاد نظرات محصول

2.     کسب درآمد از طریق ایجاد نظرات محصول

یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از گوگل ترندز برای کسب درآمد، راه‌اندازی سایت بررسی محصول است. اگر یک سایت بررسی محصول یا سایت مقایسه برندهای مختلف برای کسب درآمد آنلاین دارید، می‌توانید از گوگل ترندز برای پیدا‌کردن بهترین محصولات برای تبلیغ استفاده کنید. برای مثال وقتی چند محصول پرطرفدار را در گوگل ترندز تایپ کنید، می‌توانید بدانید که در منطقه شما کدام‌یک از این دو محصول، طرفدار بیشتری دارد و باید روی کدام سرمایه‌گذاری کنید.

درواقع یکی از جذابیت‌های استفاده از گوگل ترندز این است که در آن به‌راحتی می‌توانید دو محصول، برند یا فرد را باهم مقایسه کنید تا علاقه مردم به آن‌ها را بسنجید. درنتیجه می‌توانید راه‌هایی را برای کسب درآمد از طریق آن‌ها ایجاد کنید.

گوگل ترندز، کسب درآمد از طریق یوتیوب

3.     کسب درآمد از طریق یوتیوب

یوتیوب دومین موتور جستجوی بزرگ جهان بعد از گوگل است و در هر دقیقه 400 ساعت ویدیو در آن آپلود می‌شود. مردم روزانه بیش از 1 میلیارد ساعت ویدیوهای یوتیوب را تماشا می‌کنند که بیشتر از مجموع ویدیوهای نتفلیکس و فیس‌بوک است.

این آمار نشان می‌دهد که یوتیوب رسانه‌ای است که نباید آن را نادیده بگیرید. نکته مهم در مورد استفاده از یوتیوب این است که به کاربران امکان می‌دهد هر 24 ساعت ویدیوهای پرطرفدار را برای مناطق خاص (بسته به مکان فعلی شما) پیدا کنند پس اگر می‌خواهید میلیون‌ها بازدید برای ویدیوهای پرطرفدار یوتیوب خود داشته باشید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید استفاده مؤثر از گوگل ترندز است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که با گوگل ترندز، موضوعات پرطرفدار و داغ را پیدا کنید، فیلم بسازید و آن‌ها را در یوتیوب آپلود کنید.

گوگل ترندز، کسب درآمد از طریق افزایش ترافیک سایت‌های خبری

4.      کسب درآمد از طریق افزایش ترافیک سایت‌های خبری

یکی از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی سایت‌های خبری توسط افراد مختلف، افزایش راحت ترافیک جستجو در این وب‌سایت‌ها است. چون به‌راحتی می‌توانید در مورد طیف وسیعی از موضوعات، محتوا ایجاد کنید. درواقع، اگر یک سایت خبری راه‌اندازی ‌کنید، می‌توانید به هر موضوعی بپردازید و نیازی به تخصص در یک صنعت خاص، ندارید.

می‌توانید از گوگل ترندز برای پیدا‌کردن آخرین موضوعات و اخبار ویروسی استفاده کنید و تعداد زیادی بازدیدکننده را از موتورهای جستجو‌ به سایت خود هدایت کنید. برای این کار باید چند نفر را استخدام کنید و شروع کنید به ایجاد مقاله در مورد موضوعات مختلف، از اخبار گرفته تا فناوری و فرهنگ‌ عامه.

اگر پست‌، مقاله‌ وبلاگی یا حتی ویدیو درباره موضوعات جدید و پرطرفدار ایجاد می‌کنید، می‌توانید افراد را از جستجوی تلفن همراه و جستجوی دسکتاپ بدون ایجاد پیوند به سمت خود هدایت کنید، چون مردم می‌خواهند خیلی سریع به اطلاعات موردنظرشان دست پیدا کنند. به‌این‌ترتیب سایت‌های خبری ترافیک زیادی به دست می‌آورند و کسب درآمد از آن‌ها با افزایش ترافیک جستجو، آسان‌تر است.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر