ایندکس چیست | بررسی شگردهای سریع ایندکس شدن در گوگل | ایران لرن
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

ایندکس چیست؟ شگردهای سریع ایندکس شدن در گوگل!

بدون دیدگاه


هیجان‌ها و شوقی که پس از بالا آمدن سایت‌تان داشتید را یادتان هست؟ آن لحظه‌ی طلایی، که برنامه‌نویس یا وردپرس‌کار به شما پیام می‌دهد: سایت اومد بالا. به گوگل می‌روید و اسم سایت را سرچ می‌کنید و ناگهان تمام آرزوهای‌تان به باد می‌رود. هیچ نشانی از سایت نیست. سایت شما هنوز توسط گوگل ایندکس نشده است. آن لحظه‌ی ناامیدی اولین جایی‌ است که از خودتان می‌پرسید ایندکس چیست؟ در این مقاله سعی می‌کنیم شما را در یک جلسه‌ی رایگان از این اتفاق ناگوار تراپی کنیم و راه‌حل‌‌های ایندکس شدن در گوگل را به‌تان ارائه دهیم.

پس نگران جواب این سوال که index چیست؟ نباشید. به این سوال پاسخ خواهیم داد. اما قبل از آن نیاز است آرام باشید و با این واقعیت کنار بیایید که به جهان سئو سایت وارد شده‌اید و تازه دردسرهای‌تان برای نگهداری و مراقبت از سایت عزیز تازه متولد شده‌تان شروع شده است.

یکی از بخش‌هایی که در سئو می‌تواند به یاری شما بیاید ایندکس گوگل است. گوگل شبیه یک کتاب‌فروشی کار می‌کند. باید سعی کنید کتاب‌های‌تان را پشت ویترین آن بیاورید تا پرفروش شوید. آشنایی با مفاهیمی که در این کتابخانه وجود دارد دادن کتاب‌ها به مشتریان را آسان‌تر می‌کند. اما چگونه؟ به مقاله ایندکس چیست؟ خوش آمدید. جواب‌ سوال‌های شما این‌جاست.

ایندکس چیست

منظور از ایندکس چیست؟

بیایید ببینیم در لغت ایندکس چیست؟ در لغت ایندکس به معنای فهرست شدن است. ایندکس شدن در گوگل یعنی گوگل توانسته محتوای صفحات سایت شما را بررسی کند. محتویات آن را فهمیده است و حالا به «URL»‌های موجود در سایت شما اجازه داده است که در میان نتایج صفحات جستجو نمایش داده شوید.

در فرایند یادگیری اینکه ایندکس چیست؟ باید بدانید ایندکس شدن در گوگل یعنی، گوگل تلاش بر درک صفحات شما می‌کند. گوگل محتواهای سایت شما مانند عکس، متن و صوت را می‌خواند و برای جایگاه آن در صفحات سرچ تصمیم می‌گیرد. برای اینکه تصور بهتری از اینکه Index چیست؟ داشته باشید دوباره به کتاب‌فروشی برمی‌گردیم.

روزانه هزاران کتاب جدید به کتاب‌فروشی ما اضافه می‌شود و وظیفه‌ی کتاب‌دارها این است همه‌ی کتاب‌ها را بشناسند و در قفسه‌های مناسب قرار دهند. این کار کمک می‌کند زمانی که یک خواننده برای خرید به کتاب‌فروشی سر می‌زند میان حجم انبوه کتاب‌ها سردرگم نشود. کتابدار کمک می‌کند وقتی که خواننده به دنبال کتابی در مورد ستارگان می‌گردد خودش را در حال خواندن کتاب‌های کودک پیدا نکند.

وظیفه‌ی کتاب‌دارها بسیار سخت است، چطور می‌شود تشخیص داد این کتاب به خصوص باید دقیقا در کدام قفسه قرار بگیرد؟ نکند رمانی که اسمش «ستاره‌های بخت ماست» در میان کتاب‌های نجوم قرار بگیرد؟

حالا فکر کنید کتاب‌های این کتاب‌خانه به وسعت محتواهای موجود در سرتاسر اینترنت باشد. کتاب‌دار هم گوگل باشد. گوگل چطور باید هر کاربری را دقیقا به سمت کتاب مدنظرش راهنمایی کند و به سوال‌ها جواب‌های دقیق و درست بدهد؟ این مثال جواب دقیق سوال ایندکس چیست؟ را به ما نشان می‌دهد.

جواب ایندکس شدن در گوگل است. این کتابدار عزیز با دقت و وسواس تمام محتواهای سراسر اینترنت را در فهرست‌های منظم در دیتابیس ایندکس گوگل قرار می‌دهد و به کاربران اجازه می‌دهد بتوانند به سادگی سراغ سایت و محتوای مورد نیازشان بروند.

چرا ایندکس شدن سایت و مقاله در گوگل خیلی مهم است؟

همه‌ی ما هنگام کار کردن بر روی سایت‌مان به این نکته‌ی نهایی فکر می‌کنیم که گوگل چه زمانی قرار است سایت ما را در فرایند رتبه‌دهی‌اش به صفحات اول بیاورد؟ این موضوع مهم‌ترین موضوع در مورد هر سایتی است؛ چراکه تنها با افزایش رتبه می‌توان بازاریابی دیجیتال را گسترش داد و درآمد بیشتری کسب کرد. همه‌ی ما شروع به بهبود سئو سایت می‌کنیم و رشد پله به پله‌ی صفحات سایت‌مان در نتایج گوگل را می‌بینیم. حالا که می‌دانیم ایندکس چیست؟ سوال اصلی این است که فهرست شدن چه اهمیتی برای سئو سایت دارد؟

جهان برای گوگل به معنی سایت‌ها و صفحاتی است که فرایند ایندکس شدن در گوگل را طی کرده باشند. اگر در ایندکس گوگل نباشید عملا برای گوگل وجود خارجی ندارید. چراکه؛ گوگل اصلا از وجود شما در اینترنت با خبر نخواهد بود. پس بدیهی است که مهم‌ترین قدم برای گرفتن رتبه در گوگل این است که در ایندکس گوگل وجود داشته باشید. وقتی فرایند ایندکس شدن در گوگل را طی می‌کنید، شبیه به یک گم شده در جزیره‌ای میان اقیانوس خواهید بود که برای کشتی‌ها آتش روشن کرده تا شاید او را ببینند و برای نجات دادنش نزدیک شوند. با اینکه حضور در ایندکس گوگل کار سختی نیست ولی تنها راه برای نشان داده شدن در نتایج جستجو و گرفتن ورودی بیشتر در سایت است.

مراحل ایندکس شدن در گوگل

مراحل ایندکس شدن در گوگل؛ به زبان ساده

برای اینکه فرایند ایندکس شدن در گوگل اتفاق بیفتد سه مرحله وجود دارد که باید توسط گوگل طی شود: خزیدن، ایندکس شدن و رتبه بندی. هر سه را در ادامه توضیح خواهیم داد.

خزیدن ربات‌ها برای ایندکس شدن در گوگل

ربات‌های خزنده‌ی گوگل سعی می‌کنند همه‌ی سایت‌ها و صفحات جدید در دنیای اینترنت را پیدا کنند و آن‌ها را به فهرست اضافه کنند. ربات‌های خزنده‌ی گوگل موجوداتی هستند که شبانه‌روز در حال گشت و گذار در سایت‌های شناخته شده برای یافتن لینک‌های جدید از صفحاتی هستند که تا قبل از آن هیچ اطلاعی از وجودشان نداشته‌اند. شناخت این ربات‌ها پاسخ ایندکس چیست؟ را برای ما شفاف می‌کند. پس کافی‌است لینکی از سایت شما در نقطه‌ای از اینترنت وجود داشته باشد که به محض پیدا شدن توسط خزنده‌ها «URL»های مفید استخراج شوند. این لینک‌ها به ایندکس گوگل اضافه می‌شوند.

ایندکس شدن در گوگل

مرحله‌ی بعدی برای درک این موضوع که ایندکس چیست؟ پس از کشف سایت‌ها و صفحات جدید اتفاق می‌افتد. گوگل همه چیز را به ایندکس خودش وارد نمی‌کند، صفحات و وب‌سایت‌های جدید باید ارزش و شرایط حضور در ایندکس گوگل را داشته باشند. گوگل شروع به ارزیابی صفحات سایت شما می‌کند تا بتواند با قضاوتی فرازمینی، آن‌ها را در میان انبوه سایت‌های دیگر رتبه‌بندی کند. در ادامه مواردی که ممکن است باعث جلوگیری از ایندکس شدن در گوگل شود را با یک‌دیگر بررسی می‌کنیم.

اگر همه‌ی این موارد را رفع یا برطرف کنید، ربات‌های خزنده گوگل در نهایت باعث می‌شوند سایت و صفحات سایت شما در ایندکس گوگل قرار گیرند.

Noindex

اگر در HTML سایت خودتان از تگ Noindex استفاده کرده باشید، به این معناست که به گوگل گفته باشید سایت من را ایندکس نکن. پس حتما مراقب این موضوع باشید که برنامه‌نویس سایت شما بداند ایندکس چیست؟ و چگونه باید با آن کار کند.

اهمیت محتوا در ایندکس چیست؟

گوگل می‌تواند تشخیص دهد که محتوای سایت یا صفحات شما برای کاربران ارزشی دارد یا خیر. اگر به این نتیجه برسد که محتوای سایت شما برای کاربران ارزش‌مند نیست آن را ایندکس نمی‌کند. راه نجات در مورد این موضوع، سئو سایت به شکل اصولی است.

محتوای تکراری نامناسب برای ایندکس شدن در گوگل

اگر صفحات یا سایت شما دارای محتوای تکراری باشد گوگل آن را ایندکس نمی‌کند.

نقشه سایت برای ایندکس شدن در گوگل

اگر هنوز نقشه سایت خود را برای گوگل ارسال نکرده‌اید توصیه می‌کنم همین حالا این کار را بکنید. ارسال نقشه سایت برای ایندکس شدن در گوگل یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید بکنید. با این‌کار حتی اگر ربات‌های خزنده گوگل نیز سایت شما را پیدا نکنند، گوگل شما را ایندکس خواهد کرد.

Canonicalization در مفهوم ایندکس گوگل چیست؟

وقتی چندین نسخه از یک محتوا وجود داشته باشد و شما یک یا چند عدد از آن‌ها را به عنوان نسخه‌ی غیرواقعی نشانه‌گذاری کرده باشید، گوگل محتواهای نشانه‌گذاری شده را ایندکس نمی‌کند.

رتبه‌بندی ایندکس چیست؟

آخرین مرحله در پاسخ به سوال ایندکس چیست؟ رتبه‌بندی سایت و صفحات شما توسط گوگل است. پس از رتبه‌بندی توسط گوگل بالاخره این شانس را خواهید داشت که جایگاهی در میان لینک‌های جستجوی گوگل پیدا کنید. پس از رتبه‌بندی گوگل شما را در فهرست‌های جستجوی خودش فهرست می‌کند. زمانی که کاربران موضوعی مرتبط با محتوای شما را سرچ می‌کنند، ایندکس گوگل وارد کار می‌شود و از میان فهرست‌های موجود بهترین نتایج را به کاربر ارائه می‌دهد.

برای این‌که از نظر گوگل جزو بهترین نتایج موجود در ایندکس گوگل باشید نیاز است تا سئو سایت خودتان را شروع کنید. اما قبل از این‌که فرایند ایندکس شدن به گوگل را طی کرده باشید، سئو هیچ معنایی نخواهد داشت. سایت شما در این حالت اصلا میان گزینه‌های گوگل برای نمایش دادن نخواهد بود که بخواهد با توجه به سئو آن را رتبه‌بندی کند.

چطور سایت خود را در گوگل ایندکس کنیم؟

ایندکس شدن سایت در گوگل می‌تواند به شکل دستی نیز اتفاق بیفتد. اگر نگران این هستید که گوگل با استفاده از ربات‌های خزنده سایت شما را پیدا نکند می‌توانید شخصا اقدام کنید و یک درخواست بررسی توسط ربات‌های خزنده و ایندکس شدن در گوگل برای این سایت ارسال کنید. اگر ایندکس کردن در گوگل را به شکل اصولی انجام دهید سرعت شناسایی سایت توسط موتور جستجو افزایش می‌یابد.

برای انجام این کار کافی است یک نقشه سایت از سایت مدنظرتان تهیه کنید و آن را برای گوگل ارسال کنید. پیدا کردن نقشه سایت کاری بسیار آسان است و بیش از چند دقیقه از شما زمان نخواهد گرفت. در ادامه مقاله ایندکس چیست؟ به شکل مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

ارسال نقشه سایت برای گوگل نیز بسیار ساده است. کافی است از طریق سرویس گوگل پینگ یا سرچ کنسول گوگل نقشه سایت را ارسال کنید. در این حالت نهایتا دو هفته زمان خواهد برد که سایت شما در فهرست گوگل وارد شود. هرچند این کار بسیار سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

اگر می‌خواهید تمام جزییات برای فهرست شدن را بدانید و برای سایت مدنظرتان اقدام کنید، می‌توانید به مقاله‌ی شناساندن سایت به گوگل در ایران لرن سر بزنید. در این مقاله به طور کامل شرح داده‌ایم که چطور می‌توانید به فهرست گوگل راه بیابید و تمام سوالات و مشکلات متداول را برای انجام این‌کاری بررسی کرده‌ایم.

۳ روش سریع در مورد مقالات برای ایندکس چیست؟

در ادامه روش‌ها و کارهایی که باعث می‌شوند شما بتوانید به شکل سریع‌تری در ایندکس گوگل وارد شوید را با یک‌دیگر بررسی می‌کنیم و درک عمیق‌تری نیز نسبت به سوال ایندکس چیست؟ به دست می‌آوریم.

1.     بررسی وضعیت خزیدن ربات‌های گوگل برای ایندکس شدن در گوگل

ممکن است تصور کنید گوگل به طور خودکار قرار است تمام کارهای خزیدن را برای شما انجام دهد و این موضوع که چه اتفاقاتی حین خزیدن می‌افتد دیگر به شما ربطی ندارد. اما این ذهنیت غلطی است. استفاده از سرچ کنسول گوگل یک روش‌ سریع ایندکس است که می‌توانید به راحتی تمام اتفاقات را حین خزیدن گوگل در سایت رصد کنید. خطاهای سرور، خزیدن‌های ناموفق و هر اطلاعات دیگری که گوگل به رایگان برای بهبود سئو و ایندکس به شما ارائه می‌کند.

گاهی با بررسی اطلاعاتی که گوگل هنگام خزیدن به شما می‌دهد می‌توانید به مشکلات اساسی پنهانی که در سایت‌تان وجود دارد بربخورید.

وضعیت خزیدن ربات‌های گوگل

یک استراتژی منطقی برای بهبود همیشگی وضعیت سایت و مطمئن بودن از این موضوع که آیا رتبه‌ی سایت شما در حال آسیب دیدن است یا خیر، بررسی نتایج خزیدن و ایندکس گوگل به طور مداوم و دوره‌ای است. بهتر است هر یک یا دوماه نتایج خزیدن گوگل را بررسی کنید.

وضعیت خزیدن ربات‌های گوگل

از طریق سرچ کنسول گوگل می‌توانید صفحاتی را پیدا کنید که کاربران با آن‌ها به مشکل خواهند خورد. مثلا اگر صفحه‌ای به شکل مداوم خطای ۴۰۴ می‌دهد می‌توانید دسترسی به آن را طریق سرچ کنسول گوگل حذف کنید.

2. اهمیت موبایل فرندلی بودن سایت در ایندکس چیست؟

اگر سایت شما برای باز شدن در موبایل‌ها و گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها بهینه‌سازی نشده‌ است همین حالا دست به کار شوید، این یک روش سریع ایندکس است. گوگل صفحات و سایت‌هایی را که قابلیت موبایل فرندلی بودن دارند را در فرایند فهرست سازی خود اولویت می‌دهد.

اما نگران نباشید سایت شما حتی اگر دارای قابلیت موبایل فرندلی هم نباشد به هرحال برای سیستم‌های خانگی، لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های رومیزی ایندکس می‌شود. اما در این حالت ممکن است رتبه‌ی سایت شما کاهش پیدا کند.

خبر خوب دیگر این است که برای اضافه کردن سازگاری با نسخه‌ی موبایل به سایت خودتان راه‌های سریع و اثرگذاری وجود دارد. مانند:

  • طراحی یک سایت Responsive
  • استفاده از متا تگ Viewpoint در محتوا
  • استفاده از تگ AMP cache در صفحات

نکته‌ی آخر در مورد قابلیت موبایل فرندلی بودن سایت در ایندکس، سرعت سایت است. باید از سرعت لودینگ سایت مطمئن شوید و می‌توانید این کار را با Google PageSpeed انجام دهید. با انجام این کار سرعت خزیدن گوگل در سایت شما می‌تواند بیشتر شود.

3. محتواسازی جدید به شکل منظم برای ایندکس شدن در گوگل

اگر سایت شما به طور مدام و منظم محتواهای جدید تولید کند، ربات‌های خزنده سریع‌تر سایت شما را می‌خزند. این نکته می‌تواند به سرعت ایندکس شما کمک کند. درواقع تولید محتوای منظم و مداوم، به گوگل نشان می‌دهد که سایت شما برای دست‌یابی به مخاطبان جدید که محتواهای جدید را مصرف کنند نیاز به خزیدن بیشتری دارد.

همه‌چیز برای رتبه‌ی اول گوگل

سعی کردیم در این مقاله تمام موارد مهم و اثر گذار در مورد ایندکس شدن در گوگل را با شما در میان بگذاریم. پس از خواندن این مقاله باید به جواب سوال ایندکس سایت چیست؟ رسیده باشید و بتوانید به آسانی سایت خودتان را در ایندکس گوگل قرار دهید.

اما فراموش نکنید تمام این کارها برای چیست؟ برای گرفتن رتبه‌ی اول در گوگل نیاز به ایندکس شدن در گوگل داریم. اگر ایندکس در گوگل به درستی انجام نپذیرد در سئو کلی به مشکل برخواهیم خورد.

اکنون که قدم اول در رسیدن به رتبه اول در گوگل را برداشته‌اید و می‌دانید ایندکس سایت چیست؟ زمان این است که ادامه‌ی مسیر را هم با دقت طی کنید. برای پیشرفت در سئو سایت خودتان و یادگیری تمام مباحث و مراحل سئو می‌توانید از دوره‌ی سئو، فرشتة نجات وب‌سایت‌ها در ایران لرن کمک بگیرید. این دوره برای علاقه‌مندان به یادگیری سئو و کسانی که می‌خواهند در بازار کار این مهارت مشغول شوند تهیه شده و شما را از کار با ابتدایی‌ترین مفاهیم سئو به رتبه‌ی اول گوگل راهنمایی می‌کند.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر