سئو کلاه سیاه چیست؟ (11 تکنیکی که باید از آن‌ها دوری کنید) | ایران لرن
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

سئو کلاه سیاه چیست؟

بدون دیدگاه


بالا رفتن در نتایج جست‌وجو به چه قیمتی؟ ارزشش را دارد که صفحاتتان بعد از مدتی به قعر نتایج فرستاده شوند؟ یا بدتر، کلاً سایتتان در لیست سیاه قرار بگیرد و دیگر هیچوقت در نتایج دیده نشوید؟

این‌ها عواقبی هستند که در صورت استفاده از سئو کلاه سیاه گریبانتان را می‌گیرند. در این مقاله می‌خواهیم راجع‌به این موضوع صحبت کنیم و ببینیم این نوع سئو شامل چه تنکیک‌ها و اقداماتی می‌شود؛ چرا گوگل و موتورهای جست‌وجوی دیگر از اقدامات کلاه‌های سیاه عصبانی می‌شوند؟ چرا بهتر است سراغ آن نرویم و چطور بهره‌گیری رقبا از آن را گزارش دهیم؟

مقدمه کافی است، بیایید شروع کنیم؛ اول از همه، تعریف سئو کلاه سیاه را داشته باشیم.

منظور از سئو کلاه سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه، نقطۀ مقابل سئو کلاه سفید قرار می‌گیرد و متضاد آن است. قبلاً در مقالۀ سئو کلاه سفید چیست، فهمیدیم که منظور از White Hat SEO اقداماتی هستند که برای کسب رتبه‌های برتر و البته کاملاً منطبق بر قوانین موتورهای جست‌وجو انجام می‌شوند.

خب سئو کلاه سیاه دقیقاً برعکس است؛ یعنی مجموعه‌ای از اقدامات که برای دستیابی به جایگاه‌های برتر در نتایج جست‌وجو انجام می‌شوند؛ منتهی نکته اینجا است که این مجموعه اقدامات، قوانین موتورهای جست‌وجو و در صدر آن‌ها، گوگل را نقض می‌کنند!

تمام موتورهای جست‌وجو، Webmaster Guidelineهایی دارند که در آن‌ها مشخصاً اعلام کرده‌اند چه کارهایی غیرقانونی است و انجام چه کارهایی از نظرشان منعی ندارد.

ولی اگر به تکنیکی برخوردید و مطمئن نبودید در دستۀ اقدامات سئو کلاه سفید قرار می‌گیرد یا کلاه سیاه، کافی است سؤال زیر را از خود بپرسید:

آیا این کار به خلق ارزش برای کاربر منجر می‌شود یا فقط توجه موتورهای جست‌وجو را جلب می‌کند؟

در این نوع سئو، کاربر هیچ ارزشی ندارد؛ هدف فقط جلب رضایت موتورهای جست‌وجو است؛ در حالی که گوگل و همکارانش صراحتاً می‌گویند برای راضی کردنشان باید نیاز کاربر را برطرف کنید!

منظور از سئو کلاه سیاه چیست؟

بنابراین، می‌توان گفت هدف Black Hat SEO فریب موتورهای جست‌وجو است؛ یعنی اقداماتی فریبکارانه و حتی در برخی موارد غیراخلاقی انجام می‌شود تا صفحه یا صفحاتی به رتبه‌های برتر دست پیدا کنند.

خب فریب موتورهای جست‌وجو هم عواقب خودش را دارد. اگر گوگل بفهمد با فریبکاری راه خود را به بالای صفحۀ نتایج باز کرده‌اید، به‌شدت خشمگین خواهد شد و این اقدام را بی ‌پاسخ نمی‌گذارد!

فراموش نکنید که گاهی ممکن است ناخواسته سراغ چنین تکنیک‌هایی بروید؛ حتی شاید رقبا شما را در این دام بیندازند! متأسفانه گوگل کاری به دلیل رخداد اتفاق ندارد؛ آن‌ها فقط می‌بینند سایتی با دور زدن قوانین در بالای نتایج جا خوش کرده است و آمادۀ تنبیه کردنش می‌شوند.

جلوتر راجع‌به پیامدهای ناشی از این نوع سئو بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ ولی اجازه دهید فعلاً به تکنیک‌هایی که در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند بپردازیم.

انواع سئو کلاه سیاه (بررسی 11 تکنیک این رویکرد)

در مقالۀ سئو کلاه سفید فهمیدیم که کلی تکنیک اخلاقی و قانونی برای رسیدن به جایگاه‌های برتر، در عین رعایت قوانین وجود دارند.

آن سمت ماجرا هم شامل تکنیک‌های بسیاری می‌شود. سئو کلاه سیاه می‌تواند انواع بسیار متنوعی داشته باشد و در این بخش می‌خواهیم با 11 مورد از آن‌ها آشنا شویم.

1. استفادۀ بیش از حد از کلمات کلیدی (Keyword Stuffing)

به استفادۀ بی‌رویه و غیرطبیعی از کلمات کلیدی (مرتبط و غیرمرتبط) در خلال صفحات و محتواهای مختلف، کیورد استافینگ می‌گویند.

جایگذاری بیش از حد کلمات کلیدی، بدون اینکه منطقی پشت آن باشد، به‌جای اینکه ارزش خلق کند، باعث رقم زدن تجربۀ بدی برای کاربر می‌شود؛ حتی ممکن است برای کلمۀ کلیدی‌ای رتبه بگیرید که هدفتان نبوده است!

استفاده زیادی از کلماتی که شبیه هم هستند ولی هیچ ارزشی برای کاربر خلق نمی‌کنند، مصداق بارز کیورد استافینگ است و اگر نمی‌خواهید با تنبیه گوگل مواجه شوید، باید از آن دوری کنید.

توصیه می‌کنیم به‌جای اینکه برای جلب توجه موتورهای جست‌وجو صفحات و محتواها را با کلمات کلیدی نامربوط پر کنید، تمرکزتان را روی خلق محتوایی با کیفیت بگذارید که بر موضوعی خاص تمرکز دارد و تمام تلاشش را می‌کند تا به بهترین شکل نیاز کاربر را در آن زمینۀ مشخص برطرف کند.

2. مخفی کردن متن (Cloaking)

رویکردی وجود دارد که در آن محتوایی که به موتورهای جست‌وجو نشان می‌دهید، با محتوایی که به کاربران نشان می‌دهید تفاوت دارد؛ هدف از انجام این کار، کسب رتبه برای عباراتی است که هیچ ربطی به موضوع محتوا ندارند!

برای اجرای این تکنیک، نسخه‌ای از سایت برای کاربران آماده می‌شود و نسخه‌ای متفاوت، با کدنویسی متفاوت برای نمایش به کرالرهای موتورهای جست‌وجو.

معمولاً سایت‌هایی که محتوای اسپم دارند، برای مخفی نگه داشتن این موضوع از گوگل و باقی همکارانش، سراغ Cloaking می‌روند.

انواع سئو کلاه سیاه؛ Cloaking

تنظیم محتوا طوری که خوشایند دسته‌بندی‌های متفاوتی از بازدیدکنندگان را به‌همراه داشته باشد، قابل قبول است. یکی از کارآمدترین تکنیک‌های سئو کلاه سفید، طراحی ریسپانسیو سایت است. یعنی ظاهر سایت با توجه به نمایشگر کاربر (موبایل یا صفحۀ کامپیوتر) تغییر می‌کند تا او بهترین تجربۀ کاربری ممکن را داشته باشد؛ حتی تغییر زبان سایت بر اساس کشور بازدیدکننده هم جزو این دسته از تغییرات است؛ تغییراتی که مشکلی ایجاد نمی‌کند!

منتهی فرایند زمانی فریبکارانه می‌شود که بخواهید محتوایی کاملاً متفاوت به کرالرها نشان دهید!

همان‌طور با کرالرها برخورد کنید که با بازدیدکنندگان سایت برخورد می‌کنید. به این ترتیب، خیالتان راحت خواهد بود که در مسیر کلاه سیاه رنگ قرار نمی‌گیرید.

3. ریدایرکت‌های موذیانه

منظور از ریدایرکت، هدایت کاربران به یک URL تعیین‌شده، به‌جای آدرسی است که قصد ورود به آن را دارند.

مثلاً وقتی وبلاگ را از example.com/blog به blog.example.com منتقل کرده باشید، کاربرانی که قصد دسترسی با آدرس قبلی را داشته باشند، به آدرس جدید ریدایرکت خواهند شد.

اما در این شکل از سئو، از ریدایرکت هم به‌شکلی فریبکارانه استفاده می‌شود. هما‌ن‌طور که از Cloaking برای نمایش دو نسخۀ متفاوت از محتوا به کاربران و موتورهای جست‌وجو استفاده می‌شود، از Redirect هم برای هدایت کاربران به یک آدرس و موتورهای جست‌وجو به آدرسی دیگر سوءاستفاده می‌شود!

برای مثال، سئوکاری که کلاهش سیاه است، می‌تواند صفحه‌ای معتبر که کلی بک‌لینک ارزنده دارد را به یک صفحۀ کاملاً نامربوط ریدایرکت کند؛ هدف بهبود رتبۀ صفحۀ مقصد است، آن هم بدون اینکه واقعاً آن صفحه ارزشی خلق کرده باشد.

ریدایرکت نوع 301، بیشتر اعتبار صفحۀ مبدأ را به صفحۀ مقصد منتقل می‌کند. کسی که از آن برای ریدایرکت به صفحه‌ای بی‌ارتباط استفاده می‌کند، به احتمال خیلی زیاد می‌خواهد با استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه، نتایج جست‌وجو را دستکاری کند.

بسیار مهم است که از ریدایرکت فقط هنگامی استفاده کنید که ضرورت دارد؛ کاربرد اصلی آن را فراموش نکنید و مطمئن باشید ریدایرکت‌های موذیانه شناسایی و باعث ضرر می‌شوند.

4. محتوای بی کیفیت

تکنیک دیگر مربوط به این نوع سئو، تهیۀ محتوای بی‌ کیفیتی است که هیچ ارزشی برای جست‌وجوکننده ایجاد نمی‌کند و هیچ نیازی را رفع نخواهد کرد؛ مثلاً محتوایی که به‌صورت تکه‌تکه از منابع مختلف، یا توسط ربات یا توسط انسان جمع‌آوری و تهیه شده باشد.

قبلاً گوگل در شناسایی چنین محتواهایی ضعف داشت؛ اما از سال 2011 و با عرضۀ الگوریتم پاندا این مشکل از بین رفت.

پیشنهاد خواندن: برای کسب اطلاعات کامل راجع‌به الگوریتم پاندا، مقالۀ الگوریتم پاندای گوگل چیست را بخوانید.

علاوه‌بر این، استفاده از کلمات کلیدی نامرئی هم یک محتوا را بی کیفیت می‌کند. بسیاری از سایت‌هایی که سراغ سئو کلاه سیاه می‌روند، از طریق همرنگ کردن کلمه با صفحه، آن را غیرقابل دیدن می‌کنند. کلماتی که هیچ محتوای مرتبطی با آن‌ها در صفحه دیده نمی‌شود!

فرض می‌گیریم با استفاده از این تکینیک، یعنی نامرئی کردن کلمۀ کلیدی، محتوا به رتبه‌های برتر راه بیابد. جست‌وجوکننده روی آن کلیک می‌کند و متوجه هیچ ارتباطی با موضوع مدنظرش نمی‌شود. در نتیجه، نیازش برطرف نمی‌شود و تجربۀ ناخوشایندی برایش رقم می‌خورد.

مسئلۀ بعدی که منجر به خلق محتوای بی کیفیت می‌شود، استفاده از رویکرد bait & switch است. معادل فارسی آن می‌شود طعمه و سوئیچ که خیلی ترجمۀ خوبی نیست، اما خب به هر حال!

به بیان ساده، بعد از این که یک محتوا پیرامون موضوعی مشخص، به رتبه‌های برتر دست پیدا می‌کند و ترافیک خوبی جذب می‌شود، محتوای صفحه کلاً عوض می‌شود و به موضوعی دیگر می‌پردازد؛ اقدامی که به گمراهی کاربر و موتورهای جست‌وجو منجر می‌شود.

انواع سئو کلاه سیاه؛ محتوای بی کیفیت

5. بک‌لینک‌های پولی

همین اول کار از شما دعوت می‌کنیم مقالۀ کسب رتبه‌های برتر نتایج گوگل با کمک لینک بیلدینگ را بخوانید تا بدانید چه کاری در این رابطه درست است و چه کاری غلط.

تمام موتورهای جست‌وجو، خیلی جدی و پیگیرانه خرید و فروش لینک را ممنوع اعلام کرده‌اند؛ یعنی نمی‌توانید برای افزایش اعتبار صفحاتتان، سراغ سایتی معتبر بروید و از آن بک‌لینک بخرید!

البته نه اینکه نتوانید، اما خب این کار از نظر گوگل و دیگر موتورهای جست‌وجو غیرقانونی است و در دستۀ تکنیک‌های سئو کلاه سیاه قرار می‌گیرد؛ چون باعث دستکاری در نتایج جست‌وجو می‌شود!

توجه داشته باشید هرگونه خرید بک‌لینک ممنوع است؛ یعنی اگر برای سایتی محصول بفرستید و از آن‌ها بخواهید در عوض به صفحه‌ای در سایتتان لینک دهند هم خلاف قوانین است.

اگر قبلاً ندانسته چنین کاری کردید، بلافاصله برای حذف آن اقدامات لازم را انجام دهید؛ خوب است بدانید در صورت رخداد چنین اتفاقی، هم فروشندۀ بک‌لینک و هم خریدار توسط گوگل تنبیه می‌شوند.

6. ریچ اسنیپت آزاردهنده!

Rich Snippet یا Structured Data یا Schema یا هرچه دلتان می‌خواهد اسمش را بگذارید، اگر توسط آن اطلاعات غلط و گمراه‌کننده به بازدیدکنندگان ارائه کنید، سراغ Black Hat SEO رفته‌اید.

ریچ اسنیپت این امکان را فراهم می‌کند تا نحوۀ نمایش محتوایتان در نتایج جست‌وجو را تغییر دهید؛ به‌نوعی، باعث می‌شود از دیگر نتایج و صفحات رقبا متمایز باشید؛ همچنین، فضای بیشتری را در صفحۀ نتایج برایتان فراهم می‌کند.

اگر به‌شکل قانونی از اسکیما استفاده کنید، شاهد نتایج پربار آن هم خواهید بود؛ ولی همان‌طور که گفتیم، سوءاستفاده از آن برای فریب دادن کاربر و موتور جست‌وجو، چیزی نیست که گوگل و هیچکدام از همکارانش با آن کنار بیایند!

مثلاً اگر با نظرات غیرواقعی چندین بار به خود 5 ستاره داده باشید، از ریچ اسنیپت آزاردهنده استفاده کرده‌اید و باید منتظر جریمه‌های گوگل باشید.

7. گذاشتن کامنت اسپم زیر بلاگ‌پست‌ سایت‌های دیگر

یکی دیگر از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه، قرار دادن لینک سایتتان در بخش کامنت‌های وبلاگ سایتی دیگر است؛ سایتی که ترافیک بالایی دارد و امید دارید بخشی از بازدیدکنندگان آن را به سایت خود بکشید.

البته بعد از اینکه گوگل الگوریتم‌هایش را طوری آپدیت کرد که لینک‌های درج‌شده در بخش کامنت‌ها را حساب نکنند، خیلی کمتر شاهد استفاده از این رویکرد هستیم؛ به‌علاوه، بیشتر سایت‌های معتبر لینک‌های قرار گرفته در کامنت‌ها را به‌صورت پیش‌فرض nofollow می‌کنند تا کرالرها وارد آن‌ها نشوند؛ به عبارتی، انتقال اعتبار از مبدأ به مقصد اتفاق نمی‌افتد.

خلاصه که کامنت کردن لینک سایتتان در سایت‌های معتبر، یک روش منسوخ از سئو کلاه سیاه است که اکیداً توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی سراغش نروید.

حتی اگر سایتتان خودتان فروم است، یا هر نوعی از پلتفرم که امکان کامنت گذاشتن دیگران را فراهم می‌کند، حتماً تنظیمات را طوری اعمال کنید که هر لینکی که به‌عنوان کامنت ثبت شد، به‌صورت پیش‌فرض nofollow باشد.

یادتان باشد گوگل و موتورهای جست‌وجو هر دو طرف ماجرا را تنبیه می‌کنند. ساده‌ترین آسیبی که ممکن است به سایتتان وارد شود، حذف صفحه‌ای است که از لینک اسپم میزبانی می‌کند.

8. مزارع لینک (Link Farms)

قبلاً مزارع محتوا را داشتیم که بعد از الگوریتم پاندا از دور خارج شدند؛ مزارع لینک هم تقریباً از بین رفته‌اند، اما لازم است در این بخش به آن‌ها اشاره کنیم تا گرفتار نشوید و ناخواسته تکنیک‌های سئو کلاه سیاه را به کار نگیرید.

مزرعۀ لینک، یک سایت یا مجموعه‌ای از وب‌سایت‌ها هستند که فقط به نیت لینک‌سازی ساخته شده‌اند! یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موتورهای جست‌وجو برای دادن رتبه‌های برتر، بررسی تعداد و کیفیت بک‌لینک‌های هر صفحه است؛ پس هر سایت در مزارع لینک به صفحه‌ای که می‌خواهد نتایج برتر را تصاحب کند لینک می‌دهد.

انواع سئو کلاه سیاه؛ Link Farms

در سئو کلاه سیاه، سئوکار با رویکردی فریبکارانه، تعداد بک‌لینک‌های سایت را افزایش می‌دهد.

اغلب مزارع لینک حاوی محتواهای بی کیفیت و تعداد خیلی زیادی لینک هستند؛ همچنین، بیشتر لینک‌ها روی کلمات کلیدی قرار گرفته‌اند؛ کلمات کلیدی‌ای که سایت مقصد می‌خواهد روی آن‌ها رتبه داشته باشد.

چند سالی است که گوگل و همکارانش خیلی راحت مزارع محتوا را شناسایی می‌کنند؛ به همین خاطر، بهتر است مطلقاً سراغ آن‌ها نروید.

9. استفاده از PBNها

PBN مخفف Private Blog Network است و شامل تعدادی سایت با اعتبار بالا می‌شود که تنها هدف از ایجاد آن‌ها، لینک‌سازی است.

از نظر کارکرد، PBNها شباهت زیادی به مزارع محتوا دارند. هر سایت در این شبکه به سایت مقصد لینک می‌دهد.

اگر قرار باشد از PBNها برای سئو کلاه سیاه استفاده شود، معمولاً روال کار به این شکل است که سئوکار تعدادی دامنۀ منقضی‌شده می‌خرد؛ دامنه‌هایی که اعتبار بالایی دارند؛ بعد محتوایی مشابه آنچه قبلاً در سایت وجود داشت آماده می‌شود و در آن آپلود خواهد شد. محتواهایی که در خلال آن‌ها، به وب‌سایت مقصد مدنظر بک‌لینک فرستاده می‌شود.

در رابطه با این موضوع هم باید بدانید موتورهای جست‌وجو در شناخت PBNها بسیار حرفه‌ای‌تر شده‌اند. اگر سراغ PBN بروید و بخواهید از این روش سئو کلاه سیاه برای بالا کشیدن سایت استفاده کنید، قطعاً با جریمه‌های سنگین مواجه خواهید شد.

10. محتوای تکراری و خودکار تولیدشده (Duplicate & Automatically Generated Content)

الحق که خلق محتوای با کیفیت کار آسانی نیست و به همین خاطر، بسیاری سعی می‌کنند این فرایند را به‌شکل‌های مختلف خودکار کنند. مثلاً استفاده از هوش‌ مصنوعی‌ها برای نوشتن محتوا، یک نمونه از این اشتباهات است که شما و سایتتان را به سمت سئو کلاه سیاه سوق می‌دهد.

در رابطه با محتوای تکراری یا duplicate هم باید بگوییم جزو اقداماتی است که گوگل از آن‌ها تنفر دارد! مثلاً ممکن است برای موقعیت‌های مکانی مختلف، صفحات مختلف با محتوای یکسان بسازید؛ به این کار تولید محتوای تکراری می‌گویند.

11. استفاده از محتوای کپی‌شده

همان‌طور که استفاده از محتوای تکراری دردسرساز می‌شود، کپی کردن کامل محتوای رقبا و قرار دادن آن در سایت خودتان، بدون اشاره به منبع، یک تکنیک دیگر از وادی سئو کلاه سیاه است.

گوگل صراحتاً با چنین کاری مخالف است و مجازات‌های شدیدی برای آن اعمال می‌کند.

این 11 مورد، جزو معروف‌ترین تکنیک‌های سئو کلاه سیاه بودند؛ یادتان باشد هرجا شک داشتید رویکردی مربوط به سئو کلاه سیاه است یا سئو کلاه سفید، از خود بپرسید این کار در نهایت به نفع کاربر است یا فقط خوشایند موتور جست‌وجو را به‌دنبال دارد؟ اگر پاسخ خوشایند موتور جست‌وجو بود، پس قطعاً با یک تکنیک سئو کلاه سیاه طرف هستید.

اگر موافق باشید، در بخش بعدی راجع‌به تفاوت‌های سئو کلاه سیاه با دو رنگ دیگر سئو، یعنی کلاه سفید و کلاه خاکستری آشنا شویم.

تفاوت سئو کلاه سیاه با سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری

تا اینجا فهمیدید منظور از سئو کلاه سیاه چیست! مجموعه‌ای از اقدامات و تکنیک‌ها که با نقض قوانین گوگل، سعی بر رساندن صفحات مختلف یک سایت به نتایج برتر جست‌وجو دارند.

همچنین، هم قبلاً در مقاله‌ای جداگانه و هم در ابتدای همین مقاله، راجع‌به چیستی سئو کلاه سفید صحبت کردیم. این نوع سئو دقیقاً نقطۀ مقابل Black Hat SEO قرار می‌گیرد؛ یعنی شامل اقدامات و تکنیک‌هایی می‌شود که با رعایت قوانین موتورهای جست‌وجو و پیروی از دستورالعمل‌ها سعی در تصاحب رتبه‌های برتر جست‌وجو دارند.

و اما سئو کلاه خاکستری. خاکستری رنگی است که از ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید به دست می‌آید؛ پس قابل‌ پیش‌بینی است که مفهوم آن استفادۀ همزمان از تکنیک‌های سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه باشد.

در واقع متخصص سئویی که سراغ سئو کلاه خاکستری می‌رود، نه می‌خواهد پسر پیغمبر باشد و دائماً از قوانین پیروی کند، نه می‌خواهد پسر بد شهر باشد و همۀ ظوابط را نادیده بگیرد! بلکه هدفش استفادۀ ترکیبی از دو نوع سئو، برای دستیابی راحت‌تر و پایدارتر به نتایج برتر جست‌وجو است.

تفاوت سئو کلاه سیاه با سئو کلاه سفید و سئو کلاه خاکستری

در بخش بعدی، بررسی می‌کنیم که چرا نباید سراغ سئو با کلاه رنگ سیاه رفت.

چرا بهتر است از سئو کلاه سیاه پرهیز کنیم؟

همان‌طور که چندین بار گفتیم، این نوع سئو قوانین موتورهای جست‌وجو را نقض می‌کند. فرض کنید می‌خواهید فوتبال بازی کنید، اما به قوانین مختلف آن مثل آفساید، اوت، خطا، هند و… اعتنایی نداشته باشید، خب مسلماً از زمین اخراج خواهید شد!

اوضاع در رابطه با موتورهای جست‌وجو هم همین‌طور است. بی‌احترامی به قوانین مساوی است با تنبیه شدن به‌شکل‌های مختلف.

گوگل و باقی موتورهای جست‌وجو، برای تنبیه لینک صفحاتتان را به قعر نتایج می‌فرستد؛ جایی که هیچکس حتی گذرش هم به آنجا نمی‌افتد! یا حتی بدتر، ممکن است کلاً از نتایج حذف شوید. نبودن در نتایج جست‌وجو یعنی از دست دادن مهم‌ترین منبع ترافیک ورودی!

توجه داشته باشید که تمام موتورهای جست‌وجو در شناسایی تکنیک‌های Black Hat SEO خیلی حرفه‌ای شده‌اند و هر روز هم بهتر از روز قبل می‌شوند؛ می‌توان گفت در صورت استفاده از تکنیک‌های این نوع سئو، فرار از عواقب آن غیرممکن است.

البته شاید سئو کلاه سیاه در کوتاه‌مدت به نتایجی هم منجر شود؛ شاید در ابتدا شاهد بالا رفتن سایتتان در نتایج باشید؛ اما این فقط تا زمانی است که گوگل و همکارانش متوجه شوند شما از تکنیک‌های فریبکارانه استفاده می‌کنید؛ بعد از آن، کلاهتان پس معرکه است.

در مجموع، به‌خاطر 3 دلیل زیر بهتر است سراغ تکنیک‌های کلاه سیاه نروید:

  1. تأثیر منفی بر جایگاه سایت در نتایج جست‌وجو و میزان دیده شدن؛
  2. ناکارآمدی برای دستیابی به نتایج بلندمدت؛
  3. منجر شدن به تجربۀ بد کاربری.

موافقید در بخش بعدی عمیق‌تر راجع‌به تنبیه‌های موتورهای جست‌وجو برای استفاده‌کنندگان این نوع سئو صحبت کنیم؟

عواقب استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه چیست؟

تا همین الان هم می‌دانید سراغ چنین تکنیک‌هایی رفتن، چه ریسک زیادی به‌دنبال خواهد داشت. ریسک‌هایی که باعث می‌شوند بیشتر متخصصان سئو کلاً سراغ آن نروند و حتی نهایت تلاششان را بکنند تا جای ممکن از آن‌ها دور باشند. خوب است بدانید اکثریت جامعۀ سئوکارها، تکنیک‌های مربوط به سئو کلاه سیاه را کاملاً غیراخلاقی می‌دانند.

البته اقلیتی از سئوکارها و بازاریاب‌ها هستند که همچنان برای کوتاه‌ کردن مسیر رشد ارگانیک، سراغ Black Hat SEO می‌روند. یادآوری می‌کنیم که حتی اگر نتیجه‌ای هم حاصل شود، کوتاه‌مدت خواهد بود.

اجازه دهید بخشی از Google’s Webmaster Guidelines را عیناً برایتان ترجمه کنیم:

از راهکارهایی فریبکارانه‌ای که هدفشان بهبود جایگاه در نتیجه‌های جست‌وجو هستند پرهیز کنید. اگر هنگام توضیح اقداماتتان در جهت سئو، برای رقبا و گوگل مشکلی نداشته باشید و احساس ناراحتی نکنید، یعنی در راه درستی قدم برمی‌دارید. همچنین، از خود بپرسید آیا این کار در نهایت به مخاطبان من کمک می‌کند؟ اگر موتورهای جست‌وجو وجود نداشتند، باز هم چنین کاری می‌کردم؟

به‌وضوح مشخص است که گوگل به سئوکارها اخطار می‌دهد که سراغ تکنیک‌های کلاه سیاه نروند. تکنیک‌هایی که اگر موتورهای جست‌وجو وجود نداشتند، هیچوقت آن‌ها را به کار نمی‌بستند.

عواقب استفاده از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه

مفهوم دیگری در رابطه با این نوع سئو وجود دارد که بسیاری از منابع آن را جزو تکنیک‌ها به حساب آورده‌اند؛ ولی از آنجایی که رویکرد آن کمی متفاوت است، ما در بخشی جداگانه راجع‌به آن صحبت می‌کنیم.

منظور از سئو منفی چیست؟

سئو منفی یا Negative SEO، زمانی رخ می‌دهد که یک سایت برای پایین آوردن رقبایش، شرایط را طوری می‌چیند که گویا آن‌ها از تکنیک‌های سئو کلاه سیاه استفاده می‌کنند؛ احتمالاً همه توافق‌نظر داریم که چقدر این کار زشت و غیراخلاقی است.

این نوع از انواع سئو کلاه سیاه، با هدف پایین کشیدن یا حذف صفحات رقبا انجام می‌شود. حتی در برخی مواقع، ممکن است سئو منفی به بن شدن دائمی یک سایت منجر شود!

رقبای بدطینت می‌توانند از جانب رقیبشان که قصد زمین زدنش را دارند، کامنت اسپم در سایت‌های مختلف بگذارند؛ می‌توانند به‌جای آن‌ها از مزارع لینک خرید کنند و بک‌لینک‌های مخرب برای سایتشان درست کنند.

حتی کارهایی مثل نوشتن نظرات منفی و دادن امتیاز پایین هم از اقدامات مربوط به سئو منفی است.

در واقع، شخصیت منفی داستان، قوانین گوگل را از جانب سایت رقیبش نقض می‌کند تا به آن آسیب برساند.

البته همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، گوگل هر روز باهوش‌تر می‌شود و می‌تواند منبع چنین اقدامات مخربی را شناسایی کند؛ منتهی بهتر است حواستان را جمع کنید تا در دام رقبای ناجوانمرد نیفتید.

حالا ببینیم چطور می‌توان بهره‌گیری از سئو کلاه سیاه را به گوگل گزارش کرد؟

چطور استفادۀ رقبا از سئو کلاه سیاه را گزارش کنیم؟

گزارش این کار معمولاً به دو دلیل انجام می‌شود؛ اول اینکه ممکن است رقیبی سایتتان را با سئو منفی هدف بگیرد و بخواهد شما را نزد گوگل و دیگر موتورهای جست‌وجو بی‌اعتبار کند.

دوم اینکه شاید در نتایج یک کلمۀ کلیدی رقابتی که اتفاقاً سایتتان بابت محتوای بی‌نظیرش در آن رتبۀ خوبی دارد، شاهد صفحه‌ای اسپم و بی‌ربط باشید؛ طبیعتاً در چنین شرایطی هم دوست ندارید سایت دیگری با سئو کلاه سیاه و فریبکاری خودش را بالاتر از لینک صفحۀ شما ببرد.

در هر دو حالت، برای ثبت شکایت و گزارش باید سراغ ابزار Google Webmaster بروید.

چطور استفادۀ رقبا از سئو کلاه سیاه را گزارش کنیم؟

در مورد اول، یعنی هدف سئو منفی قرار گرفتن، می‌توانید از ابزار Disavow Links کمک بگیرید؛ البته بهتر است ابتدا از سایت‌های صادرکنندۀ این بک‌لینک‌ها بخواهید لینک را حذف کنند؛ اگر موفق نشدید آن‌ها را متقاعد کنید، سراغ این ابزار بروید.

برای پایین کشیدن لینک‌ها و صفحات اسپم در رابطه با کیوردی که روی آن رتبۀ خوبی دارید، باید یک webspam report ثبت کنید. این کار هم از طریق گوگل وبمستر انجام می‌شود.

لزوماً هر صفحه‌ای که بالاتر از لینک شما برود، اسپم نیست! اگر گزارش اشتباه ثبت کنید، این اقدامتان یک رویکرد سئو منفی محسوب می‌شود و در نهایت سایت خودتان ضرر می‌کند. تقریباً راجع‌به هرآنچه که لازم بود بدانید صحبت کردیم، اجازه با یک پرسش مقاله را جمع‌بندی کنیم.

آیا استفاده از سئو کلاه سیاه خلاف قوانین است؟

در هیچکدام از کشورهای دنیا، استفاده از سئو کلاه سیاه جرم‌انگاری نشده است؛ یعنی هیچ قانونی در این رابطه تنظیم نشده است و هیچ دولتی شما را موظف به استفاده از سئو کلاه سفید نمی‌کند!

البته که برخی از اقدامات مربوط به Black Hat SEO پا را فراتر می‌گذارند و واقعاً قوانین موجود را نقض می‌کنند. اقداماتی مثل هک وب‌سایت‌ها و سرقت اطلاعات و داده‌های حساس آن‌ها.

در نهایت، یادتان باشد سئو کلاه سیاه قوانین موتورهای جست‌وجو را نقض می‌کند و این یعنی از بزرگ‌ترین منبع ترافیک اینترنت محروم خواهید شد. خوب است بدانید با استناد به آماری که در سایت 99Firm منتشرشده، نزدیک به 93 درصد ترافیک کل اینترنت، از موتورهای جست‌وجو حاصل می‌شود!

خلاصه که سعی کنید اصلاً سراغ تکنیک‌های سئو کلاه سیاه نروید که در بلندمدت هیچ فایده‌ای برایتان نخواهند داشت و اتفاقاً برعکس، به ضررتان تمام می‌شوند.

امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، پاسخ تمام پرسش‌های خود پیرامون این موضوع را دریافت کرده باشید؛ اگر همچنان سؤالی دارید، در قسمت نظرات آن را با ما مطرح کنید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر