آموزش گرفتن تیک آبی
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

تیک آبی؛ چگونه در شبکه‌های اجتماعی متفاوت باشیم؟

بدون دیدگاه

در قرن بیست‌و‌یکم، یکی از مهم‌ترین راه‌های رسیدن به معروفیت و مقبولیت در بین آدم‌ها، استفاده از رسانه‌های اجتماعی است. در این رسانه‌ها همه‌چیز برای جلب‌توجه است و همان‌طور که می‌دانید، برای قرار‌گرفتن در مرکز توجه‌ در هر کدام از این رسانه‌ها‌، هیچ‌چیز بهتر از داشتن یک اکانتِ تأییدشده نیست. اینجاست که یک تیک آبی در کنار یک اسم، چشم‌ها را به خودش خیره می‌کند.

داشتن تیک آبی در کنار نام خود در شبکه‌های اجتماعی نشانه اصالت و جایگاه ویژه است. دیدن هنرمندان، افراد مشهور، اینفلوئنسرها، برندها و سایر حساب‌های پرمخاطب، که تیک آبی را کنار خود دارند، می‌تواند برای کسی که تازه شروع به کار در رسانه‌های اجتماعی کرده است، تقریباً دست‌نیافتنی به نظر برسد. یک نشان کوچک که دریافت آن کاری چالش‌برانگیز است. با ایران‌لرن همراه شوید تا راه‌های رسیدن به اکانت تأییدشده و دریافت تیک آبی در اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر و تیک‌تاک را با شما در میان بگذارد.

تیک آبی چیست

تیک آبی چیست؟

موفقیت در شبکه‌های اجتماعی یعنی اینکه افراد یا برندهای مختلف، بتوانند توجه بیشتر کاربران این پلتفرم‌ها را به خود جلب کنند. دراین‌بین داشتن تیک آبی، یعنی اینکه حساب رسانه اجتماعی شما معتبر و کاملاً تأییدشده است. تائید‌شدن در رسانه‌های اجتماعی یکی از اولین گام‌ها در توسعه یک استراتژی بازاریابی رسانه اجتماعی است. بنابراین چه حسابتان شخصی باشد چه تجاری یا هر دو، داشتن تیک آبی کوچک در شبکه‌های اجتماعی، در کنار نام کاربری شما خیلی مهم است.

هرچند تیک آبی رسانه‌های اجتماعی در اوایل ظهور این شبکه‌ها، به‌عنوان یک ویژگی برای افراد مشهور در نظر گرفته می‌شد اما درنهایت همه افراد و کسب‌وکارهایی که قوانین پلتفرم موردنظرشان برای گرفتن این تایید را، رعایت کنند، می‌توانند این نشان متمایزکننده را در کنار حساب خود داشته باشند.

برای کسب‌وکارها، داشتن تیک آبی، موجب اعتبار آن‌ها می‌شود و باعث می‌شود مخاطبانشان به آن‌ها اعتماد بیشتری داشته باشند. همچنین تیک آبی می‌تواند به شما کمک کند تا حضور خود را در رسانه‌های اجتماعی به‌طور ارگانیک گسترش دهید. بنابراین داشتن تیک آبی که به‌معنای نرخ تبدیل بالاتر است، نه‌تنها امکان دیده‌شدن اکانت شما را افزایش می‌دهد بلکه به شما کمک می‌کند تا ارتباطات قوی‌تر و واقعی‌تری ایجاد کنید به‌خصوص اگر صاحب یک کسب‌و‌کار باشید.

چگونه می‌توانید تیک آبی شبکه‌های اجتماعی را دریافت کنید

چگونه می‌توانید تیک آبی شبکه‌های اجتماعی را دریافت کنید

واقعیت این است که فرآیند تائید حساب رسانه‌های اجتماعی و گرفتن تیک آبی، کاری زمان‌بر است و تلاش زیادی لازم دارد. ممکن است چند سال طول بکشد تا این نشان کوچک را دریافت کنید، اما زمانی که آن را دریافت کنید، متوجه می‌شوید راهی که آمده‌اید ارزشش را داشته است.

اگر آدم معروفی نیستید، مهم‌ترین بخشِ گرفتن تیک آبی، برای شما این است که بدانید می‌خواهید به چه چیزی شناخته شوید. باید داستانی در مورد شما وجود داشته باشد که مردم بخواهند آن را بشنوند. بااینکه فرایند دریافت تیک آبی، در هر پلتفرم متفاوت است، اما همه آن‌ها تمایل دارند افرادی را که درزمینۀ فعالیت خود یک نماد هستند، تائید کنند. درنتیجه باید بتوانید خود را از سایر متخصصان حوزه فعالیتی خود، متمایز کنید.

در نظر داشته باشید که کار بر روی رشد مداوم و به‌دست‌آوردن تعامل بالاتر همیشه یک امتیاز اضافی موقع بررسی حساب شماست، بااینکه وجود آن برای تائید‌شدن الزامی نیست. مهم‌ترین مراحلی که به رشد اکانت و افزایش شانس شما برای دریافت تیک آبی کمک می‌کند، با هم بررسی کنیم:

 • مشخص کنید که در حوزه کاری خود چه کسی و چه چیزی هستید: به‌عنوان‌مثال، اگر یک بازاریاب هستید، روی استراتژی‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به شما کمک می‌کند در رسانه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌های مرتبط با حوزه شما به یک بازاریاب برجسته تبدیل شوید.
 • داستان خود را بسازید: به مردم نشان دهید که چه کسی هستید، چه کسب‌و‌کاری دارید و چه داستانی را می‌خواهید منتقل کنید. یادتان باشد که در این مسیر، دریافت فالوور و لایک همه‌چیز نیست.
 • دستاوردهای خود را با دیگران به اشتراک بگذارید: اگر موفقیت ویژه‌ای داشته‌اید که موردتوجه قرارگرفته است، آن را در اکانت خود اطلاع دهید. این کار باعث اعتماد بیشتر افراد به شما می‌شود.

به‌دست‌آوردن اعتماد مخاطبان یعنی شانس بسیار زیاد برای به‌دست‌آوردن اعتماد کسانی که قرار است در مورد دادن یا ندادن تیک آبی به شما، تصمیم بگیرند.

تیک آبی اینستاگرام

تیک آبی اینستاگرام

احتمالاً تا‌به‎حال بارها علامت تیک آبی را در کنار نام بعضی از افراد مورد‌علاقه خود، در اکانت اینستاگرام‌شان دیده‌اید. این تیک آبی، مهر تأییدی است که نشان می‌دهد، این صفحه رسمی سلبریتی موردنظرتان است. ازآنجایی‌که خود اینستاگرام اصلی‌بودن این اکانت‌ها را بررسی می‌کند، افراد و کسب‌وکارهایی که این نشان را داشته باشند، معتبر شناخته می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، شما با نگاه‌کردن به تیک آبی کنار یک اکانت، فوراً می‌توانید تفاوت بین صفحه رسمی یک سلبریتی و صفحه طرفداران آن شخص مشهور را تشخیص دهید.

مزیت‌های داشتن تیک آبی در اینستاگرام

مزیت‌های داشتن تیک آبی در اینستاگرام

داشتن تیک آبی به کاربران اینستاگرام کمک می‌کند تا اکانت‌های جعلی را از اکانت‌های واقعی افراد و برندهای شناخته‌شده تشخیص بدهند. همچنین داشتن تیک آبی برای افراد معروف و کسب‌وکارها از این نظر اهمیت می‌یابد که جلوی سوءاستفاده از نام و اعتبار آن‌ها را توسط اکانت‌های جعلی، می‌گیرد. از مهم‌ترین مزیت‌های داشتن تیک آبی در اینستاگرام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساب‌های تأییدشده در بالای کادر جستجو نشان داده می‌شوند، به‌این‌معنی که کاربران در صورت نیازْ راحت‌تر شما را پیدا می‌کنند.
 • آیا می‌دانید که کمتر از 1 درصد از حساب‌های کاربری اینستاگرام دارای تیک آبی هستند؟ این نشان، شما را به‌عنوان یک شخصیت مهم و ارزشمند تعریف می‌کند.
 • همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، با تیک آبی می‌توانید به فالوورها و مشتریان خود نشان دهید که شما واقعی هستید. درنتیجه می‌توانید اطمینان داشته باشید که هیچ فالوور و مشتری بالقوه‌ای را به‌دلیل یک اکانت جعلی یا فن‌پیج‌های هوادارانتان از دست نمی‌دهید.
 • اکانت‌های تأییدشده که تیک آبی دارند، گاهی اوقات به ویژگی‌های جدید اینستاگرام، قبل از عموم دسترسی پیدا می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، تیک آبی امکان دسترسی به ویژگی «swipe up» را می‌دهد. ویژگی‌ای که با آن می‌توانید لینک وب‌سایت را به استوری‌های اینستاگرام خود اضافه کنید. بدون این نشان، تنها درصورتی‌که حداقل 10000 فالوور داشته باشید، این دسترسی به شما داده می‌شود.

شرایط گرفتن تیک آبی اینستاگرام

شرایط گرفتن تیک آبی اینستاگرام

هر شبکه اجتماعی‌، معیارهای خاص خودش را برای تعیین افرادی که صلاحیت گرفتن تیک آبی را دارند، ارائه داده است. بااین‌حال می‌توان گفت اینستاگرام در میان دیگر شبکه‌های اجتماعی از مکانیسم دقیق‌تری برای بررسی شهرت افراد و واقعی‌بودن اکانت آن‌ها برخوردار است. بنابراین طبق دستورالعمل‌های سرویس اینستاگرام، برای واجد‌شرایط بودن برای گرفتن تیک آبی، اکانت شما باید:

 • معتبر باشد؛ چه یک اکانت شخصی را اداره می‌کنید و چه یک کسب‌وکار یا یک برند، برای واجد‌شرایط‌بودن تیک آبی، باید همانی باشید که می‌گویید.
 • کامل باشد؛ منظور از کامل‌بودن این است که پروفایل اینستاگرام شما باید دارای بیو، عکس پروفایل باشد و حداقل یک پست گذاشته باشید.
 • شناخته‌شده باشد؛ حساب شما باید نمایانگر یک شخص، برند یا نهاد شناخته‌شده باشد و توسط افراد زیادی جستجو شده باشد. اینستاگرام پروفایل‌هایی را بررسی می‌کند که در چندین منبع خبری وجود دارند. توجه داشته باشید که آن‌ها محتواهای تبلیغاتی یا پولی را به‌عنوان منبعی برای بررسی در نظر نمی‌گیرند.
 • عمومی باشد؛ اگر به‌دنبال تیک آبی در اینستاگرام خود هستید، مطمئن شوید که اکانت شما برای همه قابل‌مشاهده است.

داشتن همه این ویژگی‌ها فقط شرط لازم است، شرط کافی را اینستاگرام تعیین می‌کند.

مراحل گرفتن تیک آبی اینستاگرام

برای گرفتن تیک آبی اینستاگرام مراحل زیر را دنبال کنید:

 • وارد اکانت خود بشوید و به منوی تنظیمات بروید.
 • حالا گزینه Account را انتخاب کنید.
 • در صفحه بازشده، گزینه Request verification را انتخاب کنید.
 • صفحه جدیدی باز می‌شود که باید در آن، در قسمت Full name نام و نام خانوادگی واقعی خود را وارد کنید.
 • در قسمت Known as باید اسم یا اسم تجاری خود را وارد کنید. درواقع در این بخش باید نامی را انتخاب کنید که مردم شما را به آن می‌شناسند. به‌عنوان‌مثال، اگر مردم معمولاً به‌جای نام کوچک، شما را با نام مستعار صدا می‌زنند و شما را به آن می‌شناسند، اینجا باید همان نام را وارد کنید.
 • درنهایت در بخش Category باید باتوجه به حوزه فعالیتتان از بین موسیقی، سرگرمی، مد، اینفلوئنسر/وبلاگر، برند/کسب‌و‌کار/سازمان و غیره یکی را انتخاب کنید.

همچنین شما باید، یک کپی از کارت شناسایی عکس‌دار دولتی یا اسناد رسمی تجاری خود را برای درخواست تیک آبی، پیوست کنید. برای این‌کار اگر یک شخص هستید، می‌توانید از پاسپورت، کارت شناسایی ملی یا گواهینامه رانندگی خود استفاده کنید. اگر هم یک کسب‌وکار هستید، می‌توانید از صورت‌حساب اخیر آب و برق یا پرونده مالیاتی خود استفاده کنید. بعد از این هم باید منتظر بمانید ببینید می‌شود یا نه؟ اگر نشد با اینستاگرام مکاتبه کنید.

نحوه گرفتن تیک آبی در لینکدین

نحوه گرفتن تیک آبی در لینکدین

در حال حاضر 830 میلیون کاربر در لینکدین فعالیت دارند. اغلب کاربران با حضور در این شبکه، یک منبع معتبر درباره تجربیات و توانایی‌های خود ایجاد کرده‌اند. شرکت‌هایی که به‌دنبال کارمندان واجد شرایط هستند، اطلاعات و توانایی این کاربران را مشاهده می‌کنند، درنتیجه شانس گرفتن شغل مناسب برای کاربران فعال این شبکه، افزایش می‌یابد. اما آیا همه افرادی که در این شبکه اکانت دارند، واقعی هستند و اطلاعاتی که نوشته‌اند درست است؟ اینجاست که نشان آبی لینکدین وارد عمل می‌شود.

نماد حساب تأییدشده به مردم، به‌ویژه کارفرمایان، می‌گوید که لینکدین تائید کرده است که شما برای آن شرکت کار می‌کنید و شما را از سایر کاندیداهایی که ممکن است با دروغ‌گفتن در مورد اعتبار خود، فقط پروفایل خود را تزئین کرده باشند، متمایز می‌کند.

تائید در لینکدین کمی با دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی متفاوت است. راستی‌آزمایی در سایر پلتفرم‌های اجتماعی به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که نشان دهد شما واقعاً همانی هستید که می‌گویید، در‌حالی‌که تیک آبی در لینکدین، اثبات می‌کند شما واقعاً در شرکتی  که می‌گویید در آن کار می‌کنید، کار می‌کنید. به‌همین‌دلیل، فرآیند تائید و گرفتن تیک آبی در لینکدین ساده است.

لینکدین کاربران خود را قادر می‌سازد تا از طریق اپلیکیشن LinkedIn Lookup یک تیک آبی دریافت کنند. برای دریافت این تیک آبی، باید از داخل اپلیکیشن LinkedIn Lookup درخواست تائید لینکدین را ایجاد کنید. بعد لینکدین یک کد چهار رقمی را به آدرس ایمیل شما ارسال می‌کند. کد را در LinkedIn Lookup وارد کنید و سپس تائید خواهید شد.

مزایای داشتن تیک آبی در لینکدین

مزایای داشتن تیک آبی در لینکدین

شاید برای شما این سوال پیش‌آمده باشد که چرا به تیک آبی لینکدین نیاز دارید. یکی از مزیت‌های این نشان را می‌توان قابلیت جستجو و مشاهده‌شدن سریع دانست، افراد به‌راحتی می‌توانند پس از جستجو در اینترنت، شما را در لینکدین پیدا کنند. تیک آبی لینکدین، به شما کنترل بیشتری بر آنچه در نتایج گوگل نشان داده می‌شود، می‌دهد. همچنین اگر تیک آبی داشته باشید، همه می‌دانند که با یک حساب جعلی طرف نیستند، درنتیجه افراد و کسب‌وکارها به شما فرصت‌های شغلی بیشتر و بهتری ارائه می‌دهند. داشتن تائید لینکدین، درجه خاصی از مشروعیت را به اکانت شما اضافه می‌کند و برای ارائه یک تصویر مثبت به مشتریان بالقوه یا کارمندان جدید بسیار مفید است.

تیک آبی تیک‌تاک

تیک آبی تیک‌تاک

این روزها تیک‌تاک به یکی از بزرگ‌ترین رسانه‌های اجتماعی و پلتفرم محتوا، در اینترنت تبدیل‌ شده است. محتوای آن حتی در سایر پلتفرم‌ها مانند اینستاگرام یا یوتیوب پخش می‌شود و ترندهای ویروسی ایجاد می‌کند و باعث مشهور‌شدن افراد می‌شود. تعداد زیادی از افراد مشهور مانند ویل اسمیت هم از کاربران فعال این پلتفرم هستند.

اینفلوئنسرهایی که در هر پلتفرم رسانه‌های اجتماعی تلاش می‌کنند، اکانت خود را مهم و ارزشمند کنند، اول باید به رسمیت شناخته شوند. به‌همین‌دلیل، اهمیت تیک آبی کوچک در کنار نام کاربر، که نشان‌دهنده تائید‌شدن اکانت است، اهمیت زیادی پیداکرده است. بنابراین اگر می‌خواهید در تیک‌تاک تائید شوید یا شاید کنجکاو هستید که بدانید دریافت تیک آبی در این پلتفرم چگونه است، ادامه مطلب را از دست ندهید.

چگونه در تیک‌تاک، تیک آبی را دریافت کنیم؟

چگونه در تیک‌تاک، تیک آبی را دریافت کنیم؟

جواب‌دادن به این سوال کمی مبهم است. طبق گفته TikTok، یک حسابْ زمانی تیک آبی دریافت می‌کند که تائید شود متعلق به همان کاربری است که آن را نمایندگی می‌کند. برخلاف یوتیوب، در این پلتفرم، هیچ مقدار فالوور مشخصی وجود ندارد که به‌عنوان معیار  تائید در نظر گرفته شود. همچنین برخلاف اینستاگرام، در TikTok امکان درخواست تائید هم وجود ندارد. بنابراین شما اگر می‌خواهید تیک آبی را دریافت کنید باید چهار فاکتور زیر را رعایت کنید تا افرادی که مسئول کل این موضوع هستند، به اکانت شما برخورد کنند و آن را تائید کنند:

 • اعتبار: آنچه را که حساب‌های دیگر انجام می‌دهند کپی نکنید، خودتان باشید و مطمئن شوید که محتوای شما منعکس‌کننده جایگاه(های) انتخابی شماست.
 • منحصربه‌فردبودن: ثابت کنید که محتوای شما در مقایسه با سایر کاربران در پلتفرم منحصر‌به‌فرد است.
 • فعالیت: به‌طور منظم پست بگذارید. محتوای جذاب تولید کنید و از طریق لایک، نظر، اشتراک‌گذاری، همکاری و چالشْ با جامعه خود تعامل داشته باشید.
 • قوانین تیک‌تاک را رعایت کنید: مطمئن شوید که دستورالعمل‌های انجمن و شرایط استفاده تیک‌تاک را همیشه دنبال می‌کنید. ارائه برهنگی، قلدری‌کردن یا انتشار حرف‌های نفرت‌انگیز خط قرمزهای این پلتفرم هستند.

بنابراین اگر می‌خواهید تائید شوید باید معتبر باشید و محتوای خاص خود را به‌طور مرتب به اشتراک بگذارید. هرچند هیچ راه مطمئنی برای دریافت تیک آبی در TikTok وجود ندارد، اما رعایت معیارهای بالا شانس شما را افزایش می‌دهد.

تیک آبی توییتر

تیک آبی توییتر

مانند هر رسانه اجتماعی دیگری، توییتر هم یک سیستم برای تائید اکانت‌های معتبر و سرشناس دارد. کاربران به اکانت‌هایی که تیک آبی توییتر را داشته باشند، بیشتر اعتماد می‌کنند. بااین‌حال متأسفانه، تیک آبی توییتر، برای همه کاربران نیست و تنها به افرادی داده می‌شود که نقش مهمی در سیاست عمومی ایفا می‌کنند یا در جامعهْ شناخته‌شده هستند.

درواقع اکانت‌هایی با تیک آبی توییتر، اکانت‌هایی هستند که توسط کاربرانی که در حوزه‌های بازیگری، مد، موسیقی، روزنامه‌نگاری، تجارت، سیاست و سایر زمینه‌های کلیدی و موردتوجه عموم، اداره می‌شوند. بنابراین اگر شما از دسته افراد مشهور نباشید، نمی‌توانید این تیک را دریافت کنید.

مراحل گرفتن تیک آبی توییتر

مراحل گرفتن تیک آبی توییتر

اگر شرایط مورد‌نظر توییتر برای گرفتن تیک آبی را دارید و از فعالان این شبکه هستید، می‌توانید با انجام مراحل زیر درخواست خود را برای بررسی و تائید، در توییتر ثبت کنید:

 • توییتر را باز کنید.
 • بر روی The More و آیکون (…) ضربه بزنید.
 • گزینه Settings And Privacy را انتخاب کنید.
 • وارد حساب کاربری خود بشوید و گزینه Account Information را انتخاب کنید.
 • بر روی Start Verification ضربه بزنید و وارد Category شوید. در این مرحله توییتر بسته به دسته‌ای که انتخاب می‌کنید، اطلاعات متفاوتی از شما می‌خواهد. پس در Category، گزینه‌ای را که فکر می‌کنید، به بهترین شکل حساب شما را توصیف می‌کند، انتخاب کنید.
 • بعد از اینکه اطلاعات خواسته‌شده را وارد کردید، گزینه Submit را بزنید.

در نظر داشته باشید که توییتر فقط حساب‌هایی را تائید می‌کند که دارای بیو، وب‌سایت، شماره تلفن تأییدشده، آدرس ایمیل تأییدشده و عکس پروفایل و یک عکس هِدر باشند، همچنین اکانت آن‌ها باید یک اکانت عمومی باشد. حدود یک هفته طول می‌کشد که توییتر درخواست شما را بررسی کند. در صورت تائید یک علامت سفید در یک دایره آبی در سمت راست نام کاربری شما در توییتر ظاهر می‌شود.

تیک آبی فیس‌بوک

تیک آبی فیس‌بوک

فیس‌بوک نیازی به معرفی ندارد. پلتفرمی که برای اتصال دانشجویان هاروارد به یکدیگر طراحی شد، خیلی زود به بزرگ‌ترین پلتفرم بین رسانه‌ اجتماعی در سطح جهان تبدیل شد مانند دیگر شبکه‌ها، وجود تیک آبی در کنار نامتان، در این پلتفرم هم مزایای زیادی برای شما دارد. با این نشان اعتبار شما افزایش می‌یابد و دیگران به شما و پست‌هایتان اعتماد بیشتری خواهند داشت.

تائید در این پلتفرم مزایای متعددی دارد. بااین‌حال، بسیاری از آن‌ها تائید را در فیس‌بوک دشوار می‌دانند. اگر صاحب یک برند تجاری باشید، تیک آبی فیس‌بوک اهمیت بیشتری هم خواهد داشت. تعامل کاربران با اکانت‌های تجاری تأییدشده بیشتر است. همچنین این نشان سوءاستفاده از نام تجاری یا برند شخصی شما، توسط افراد متقلب را دشوار می‌کند. همچنین فیس‌بوک پروفایل‌ها و صفحات تأییدشده را در نتایج جستجوی خود اولویت‌بندی می‌کند. درنتیجه، صفحه شما را در بالای جستجوهای مرتبط قرار می‌دهد و دسترسی شما را بهبود می‌بخشد. در نظر داشته باشید که تیک آبی در فیس‌بوک فقط به افراد مشهور، شرکت‌های تجاری، ورزشی و رسانه‌های خبری داده می‌شود. برای درخواست تیک آبی، باید از اینجا وارد صفحه تماس فیس‌بوک شوید و اطلاعات خواسته‌شده را وارد کنید. موقعی‌که درخواست خود را ارسال می‌کنید، فیس‌بوک معمولاً ظرف دو هفته درخواست شما را بررسی می‌کند و اگر درخواست شما رد شود، می‌توانید ظرف 30 روز دوباره برای گرفتن تیک آبی، درخواست بدهید.

حرف آخر

در آخر شاید برایتان جالب باشد که بدانید، توییتر یکی از اولین پلتفرم‌های رسانه اجتماعی بود که تیک آبی و تائید حساب کاربری را معرفی کرد. بااین‌حال مدتی طول کشید تا این نشان، به‌اندازه امروز اهمیت پیدا کند. تبدیل‌شدن به یک حساب تأییدشده با تیک آبی، می‌تواند نقطه عطف مهمی در ایجاد اعتبار برند و رشد جامعه شما باشد، چراکه بلافاصله به دیگران می‌گوید که شما یک کاربر معمولی ​​نیستید و باید به اکانت شما توجه کنند.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر