چگونه مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ را رفع کنیم | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

چگونه مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ را رفع کنیم

بدون دیدگاه


جدا نوشته شدن حروف فارسی، یکی از مشکلات تایپ فارسی در فتوشاپ است که تا امروز با اعصاب کاربران ایرانی بیشماری بازی کرده است. فتوشاپ -به‌خصوصنسخه‌های قدیمی- به‌صورت پیشفرض از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کنند و همین موضوع گاهی کار را برای کاربران سخت می‌کند.

حالا سوال این است که چگونه راحت و بی‌دردسر، در فتوشاپ فارسی تایپ کنیم؟

راه‌حل‌های ساده‌ای برای رفع این مشکل وجود دارد؛ در این مقاله می‌خواهیم پاسخ این سوال را بدهیم و یک بار برای همیشه، شما را از شر مشکل فارسی نویسی در فتوشاپ CC، راحت کنیم. با ما همراه باشید.

بررسی مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ + راهکار

غیر از جدا نویسی در فتوشاپ، مشکلات دیگری مانند از چپ به راست نوشته شدن، بهم‌ریختگی و ناخوانا بودن کلمات را نیز داریم که راه‌حل هر کدام را جداگانه توضیح می‌دهیم.

یک نکته مهم را همین اول دقت کنید:

با فرض استفاده از ویندوز ۱۰ یا ۱۱ لازم است که از قبل تنظیمات سیستم عامل کامپیوتر را برای تایپ فارسی درست کنید. برای این کار باید پک زبان فارسی (Persian) را روی ویندوز نصب کنید. این اولین قدم برای استفاده از حروف فارسی در فتوشاپ و سایر نرم‌افزارهای مشهور ادوبی مثل ایلاستریتر، افترافکت و پریمییِر است. اما چون به احتمال قوی، اکثر خوانندگان مطلب نصب زبان فارسی را بلدند، راهنمای آن را در انتهای مطلب قرار می‌دهیم.

وقتی برای اولین بار متن فارسی را با فتوشاپ تایپ می‌کنیم معمولا به مشکلاتی مانند به هم ریختگی حروف، برعکس نوشته شدن کلمات و فاصله افتادن بین کلمات و حروف بر‌می‌خوریم. اولین قدم برای حل مشکلات تایپ فارسی در فتوشاپ خصوصا در نسخه‌های 2019 تا 2021 تغییر موتور پردازش تایپ است.

حل مشکل تایپ فارسی با منوی Middle Eastern

برای رفع مشکل جدا نوشتن حروف فارسی در فتوشاپ، ابتدا با میانبر Ctrl+K یا از طریق منوی Edit تنظیمات Preferences را انتخاب می‌کنیم.

سپس وارد بخش Type می‌شویم و از سمت راست، موتور پردازش تایپ را با توجه به نسخه‌ٔ فتوشاپ، روی World-Ready Layout یا Middle Eastern انتخاب می‌کنیم.

منوی Middle Eastern در فتوشاپ

پس از اینکه این تغییر را انجام دادیم باید فتوشاپ را ببندیم و دوباره باز کنیم تا تنظیمات ثبت شوند. ممکن است با تغییر Engine مشکلات تایپ فارسی برطرف شوند. اما اگر این تغییر کافی نبود و همچنان حروف فارسی به هم ریخته و برعکس بودند، روش زیر را انجام دهید.

حل مشکل تایپ فارسی با تنظیمات Paragraph

بعد از اینکه ابزار Type را با میانبر T انتخاب کردیم و متنی که نوشتیم همچنان به هم ریختگی داشت، ابتدا کل متن را Select می‌کنیم و از قسمت Paragraph روی قسمت مشخص شده در تصویر  کلیک می‌کنیم و World Ready Layout و Middle Eastern Features را تیک می‌زنیم.

توجه: اگر Paragraph باز نبود می‌توانیم از منوی Window گزینه‌ٔ Paragraph را تیک بزنیم تا در محیط کارمان نمایش داده شود.

تنظیمات پاراگراف در فتوشاپ

پس از انجام این مراحل باید نوشته‌های فارسی ما بدون اشکال تایپ شوند. اما نیاز است تا چند تنظیم دیگر را به عنوان پیش‌فرض تغییر دهیم تا همیشه هنگام تایپ فارسی با فتوشاپ، نیازی به تغییر دوباره آنها نداشته باشیم. از منوی Type وارد بخش Language Options می‌شویم و گزینه‌ها را مانند تصویر تیک دار می‌کنیم و در آخر  دکمهٔ Save Default Type Styles را می‌زنیم تا تنظیمات ذخیره شوند.

language option در فتوشاپ

پس از انجام این مراحل، قاعدتاً تایپ فارسی در فتوشاپ باید بدون دردسر انجام شود. همیشه به یاد داشته باشیم که هنگام تایپ فارسی در فتوشاپ چه در تنظیمات Paragraph و یا در قسمت Language Features، از راست‌چین بودن متن فارسی اطمینان حاصل کنیم و همیشه این تنظیمات را هنگام تایپ چک کنیم تا حروف برعکس تایپ نشود.

راستچین کردن متن فارسی در فتوشاپ

حال که مشکلات اساسی تایپ فارسی را حل کردیم، بهتر است تا کمی متن را استایل‌دهی کنیم. اولین کاری که در تایپ فارسی انجام می‌دهیم تنظیم Alignment و Direction است. این دو تنظیم نحوه‌ٔ تراز و جهت نوشته‌های فارسی را مشخص می‌کنند و بیشتر جنبه‌ٔ طراحی دارند.

راستچین کردن نوشته فارسی در فتوشاپ

در قسمت Properties یک‌سری تنظیمات بیشتر و کامل‌تری برای استایل دهی در اختیار داریم. از آنجایی که متن ما فارسی است بیشتر روی Middle Eastern Features و Character تمرکز می‌کنیم. در قسمت Character رنگ، فونت، فاصله افقی میان کلمات، کشیدگی افقی جملات و فاصله عمودی بین جملات با توجه به سلیقه و نیاز ما قابل تغییر است. 

در قسمت Middle Eastern Features می‌توانیم جهت راست چین شدن برای متون فارسی و تنظیم فاصله‌ٔ عمودی و افقی فتحه و کسره را نسبت به حروف فارسی یا عربی تعیین کنیم.

تنظیمات متن فارسی در فتوشاپ

طریقه فارسی نوشتن اعداد در فتوشاپ

در ادامه تنظیمات بالا، اگر نیاز بود تا اعداد را تماما به فارسی تایپ کنیم، می‌توانیم آیتم Digits را از بخش Middle Eastern Features روی گزینه‌ٔ فارسی قرار دهیم.

برای برخی از متن‌ها، نیاز است که اعداد هم فارسی و هم انگلیسی قابل تایپ باشند؛ در این حالت می‌توانیم با توجه به جهت متن از دو گزینه‌ٔ اول یعنی RTL Arabic یا LTR Arabic یکی را انتخاب کنیم. در این صورت برای تایپ اعداد فارسی از کلید‌های عددی بالای حروف کیبورد و برای اعداد انگلیسی، از کلید‌های سمت راست کیبورد استفاده می‌کنیم.

آیا در نسخه جدید فتوشاپ مشکل تایپ فارسی همچنان برقرار است؟

در نسخهٔ 2022 و به لطف یک موتور پردازشی جدید با نام Unified Engine بسیاری از مشکلات تایپ فارسی در فتوشاپ برطرف شده‌اند. این موتور جدید، تمام ابزار‌های لازم برای زبان‌های مختلف را در یک پکیج گنجانده است. یعنی در نسخه‌ٔ 2022 فتوشاپ، همهٔ تنظیمات به صورت خودکار برای زبان انتخابی انجام می‌شود و دیگر خبری از دردسر‌های تایپ فارسی نیست.

موتور Unified Engine فتوشاپ

وقتی که با ابزار Type Tool شروع به تایپ فارسی می‌کنیم، تمام تنظیمات لازم برای استایل دهی و چینش حروف در پنجره‌ٔ Properties نمایان می‌شود. از این قسمت تنظیمات ساده‌ٔ فونت و تنظیمات مختص به زبان‌های خاورمیانه‌ای و آسیای شرقی در دسترس هستند. فتوشاپ به صورت خودکار زبان فارسی را تشخیص می‌دهد و تنظیمات مربوط به چینش حروف و جهت تایپ کلمات را بطور خودکار تنظیم می‌کند.

موتور‌های تایپ (Type Engine) در فتوشاپ

فتوشاپ در نسخه‌های 2019، 2020 و 2021 از موتور‌های مختلفی برای پردازش کار‌های مربوط به تایپ استفاده می‌کند. موتور‌های World-Ready Layout و Middle Eastern در نسخه‌های 2019 تا 2021 برای تنظیم تایپ در اختیار کاربران قرار دارند. انتخاب این گزینه‌ها، امکان تایپ صحیح زبان‌های فارسی، عربی و زبان‌های آسیای شرقی را فراهم می‌کند.

اگر نسخه‌های پیش از 2022 را نصب کرده باشیم مسلما با تایپ فارسی به مشکل بر‌می‌خوریم. معمولا کاربران فتوشاپ با انتخاب این موتور‌ها از بخش Type در تنظیمات Preferences، تا حدی این مشکلات را برطرف می‌کنند. اما همیشه این روش‌ها کار ساز نبوده و معمولاً به تغییر سایر تنظیمات هم نیاز خواهیم داشت. در کل بهتر است که برای استفاده از آخرین بروزرسانی‌ها و امکانات، چه برای طراحی و تصویرسازی و چه روتوش یا افزایش کیفیت عکس در فتوشاپ از نسخهٔ آخر یعنی ۲۰۲۲ استفاده کنیم. 

نصب پک فارسی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

۱) برای نصب پک زبان فارسی، ابتدا منوی Settings را با میانبر Win+i  باز می‌کنیم؛ یا از دکمهٔ استارت ویندوز و کلیک روی علامت چرخ‌دنده وارد می‌شویم. 

۲) سپس از قسمت  Time & Language وارد Language در ویندوز ۱۰ یا language & region در ویندوز ۱۱ می‌شویم.

نصب پک فارسی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

۳) از قسمت Preferred Language روی Add a Language کلیک می‌کنیم. در این قسمت کلمه Persian را تایپ می‌کنیم و زبان فارسی را در قسمت جستجو یا Search ملاحظه می‌کنیم. پس از انتخاب زبان فارسی روی Next کلیک می‌کنیم.

مرحله دوم نصب پک فارسی در ویندوز ۱۰ و ۱۱

۴) در قسمت بعد گزینه‌ٔ Language Pack را تیک می‌زنیم و روی Install ‌کلیک می‌کنیم. پس از اینکه دانلود به اتمام رسید، پَک زبان فارسی به ویندوز اضافه شده و می‌توانیم از امکانات آن برای تایپ فارسی در فتوشاپ استفاده کنیم.

رفع مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ با پک فارسی ویندوز

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مشکل تایپ فارسی در فتوشاپ و راهکار‌های آن پرداختیم. در نسخه‌های فتوشاپ پیش از 2022 برای تایپ حروف به زبان‌های مختلف، از موتور‌های پردازشی مختلفی استفاده می‌شد. همین قضیه کاربران ایرانی و برخی زبان‌های دیگر را به دردسر تنظیمات اولیه می‌انداخت و حتی آنها مجبورشان می‌کرد که متن مورد نظر را از نرم افزار‌هایی مثل Word به داخل فتوشاپ کپی کنند. اما با معرفی فتوشاپ 2022 و تغییر موتور تایپ به Unified Engine، مشکلات تایپ در زبان فارسی و دیگر زبان‌های آسیای شرقی برطرف شدند و تمامی تنظیمات آنها به حالت خودکار و پیشفرض در آمده‌اند.

پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت نکات آموزشی بیشتر، به صفحه آموزش فتوشاپ ایران لرن مراجعه کنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر