آموزش معرفی سایت به موتورهای جستجو | ثبت سایت در موتورهای جستجو | ایران لرن
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

آموزش معرفی سایت به موتورهای جستجو

بدون دیدگاه


معرفی سایت به موتور های جستجو به نظر کار آسانی می‌آيد. همین‌طور هم هست، این کار چندان پیچیده نیست و شما با داشتن یک حداقل از اطلاعات می‌توانید به سادگی سایت خود را به موتورهای جستجو بشناسانید.

اما گاهی افراد تصور می‌کنند که منظور از معرفی سایت به موتور های جستجو فقط گوگل، بینگ یا حتی یاهو است. البته نمی‌دانم امروزه اصلا کسی یادش می‌آید یاهو هم در گذشته محلی برای سرچ بوده؟ که بخواهد سایتش را به آن معرفی کند؟

در صورتی که واقعیت معرفی سایت به موتور های جستجو این‌گونه نیست. موتورهای جستجوی فراوان و متنوعی وجود دارند، که هرکدام از آن‌ها سایت شما را ایندکس کنند برای شکا مزیت‌ها و امتیازات فراوانی را به همراه دارند.

ما در ادامه به معرفی این موتورها می‌پردازیم. داک داک گو، بایدو و تعداد خیلی زیادی موتور جستجوی مهم دیگر که حتی شاید اسم‌شان را هم نشنیده باشید.

اهمیت معرفی سایت به موتورهای جستجو

چرا معرفی سایت به موتورهای جستجو بی‌نهایت مهم است؟

۸۰ درصد از کاربران برای پیدا کردن سایت‌ها و کالا و خدمات موجود در آن‌ها، مستقیما از موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. این نکته، به تنهایی باید جواب سوال شما را بدهد. کاربران در اینترنت مانند موج‌های سونامی هستند. اما اگر سایت شما در موتورهای جستجو وجود نداشته باشند، حتی یک قطره آب هم گیرشان نمی‌آید. چراکه همه‌چیز آن‌جاست.

حدود ۴۶ درصد از جستجوهای کاربران برای یافتن خدمات و کالا در موتورهای جستجو انجام می‌شوند. بنابراین آمار، معرفی سایت به موتور های جستجو در فروش و برندسازی شما نقش اول گران‌ترین بلاک‌باستر گیشه را بازی می‌کند.

حالا در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که رقابت میان وب‌سایت‌ها هر روز بیشتر می‎شود. علاوه بر آن به‌طور روزانه سایت‌های زیادی هم متولد می‌شوند و قدم در عرصه دنیای وب می‌گذارند. موتورهای جستجوگر طبق الگوریتم خود از میان هزاران داده و اطلاعات سایت‌های مختلف، اطلاعات مورد نیاز کاربران را استخراج کرده و به نمایش می‌گذارند. شانس بسیار کم اما گران‌بهایی وجود دارد که موتورهای جستجو تصمیم بگیرند شما را به کاربران نشان دهند.

اما آنچه به صاحبان یک سایت کمک می‌کند تا همواره در رتبه اول موتورهای جستجو قرار بگیرند بهینه سازی سایت مطابق با الگوریتم‌های خاص یک موتور جستجو است. قرار دادن سایت در صفحه اول گوگل یا سایر موتورهای جستجوگر، بازدیدکننده بیشتری را برای آن سایت به دنبال می‌آورد. در نتیجه مشتریان بیشتری نیز برای سایت به وجود خواهند آمد.

بررسی‌ها نشان داده اغلب کاربران فقط به سه سایت اول الی دهم پیشنهادی یک موتور جستجو مراجعه می‌کنند. سئو در این مرحله وارد کار می‌شود. با استفاده از یک‌سری تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها در مواجهه با موتورهای جستجو، می‌توانید به سادگی رتبه اول آن‌ها را به دست بیاورید. اما اگر اصلا نمی‌دانید داریم در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم می‌توانید به مقاله سئو چیست؟ در ایران لرن سر بزنید.

مهم‌ترین موتورهای جستجو کدامند؟

در ادامه با سه‌تا از مهم‌ترین موتورهای جستجوی امروزی در جهان آشنا خواهیم شد. به شما آموزش کامل معرفی سایت‌تان به این موتورها را خواهیم آموخت و از کارکرد و اهمیت هر کدام حرف خواهیم زد.

معرفی سایت به موتورهای جستجوگر گوگل

گوگل

گوگل که در سال 1998 میلادی تاسیس شد و مهم‌ترین موتور جستجوگر حال حاضر دنیا شناخته می‌شود. این امر را آمارها که به ما اثبات می‌کنند؛ در واقع چیزی حدود 85 درصد از کاربران به‌طور روزانه از این سایت برای جستجوی مطالب مورد نیاز خود استفاده می‌کنند.

گوگل حتی در زمینه‌های نوین‌تر موتور جستجو نیز بازی را به شکل کامل از رقبا برده است. رتبه اول در جستجو بر روی گوشی همراه و تبلت نیز با اختلاف در دست گوگل است و آمارها نشان می‌دهد چیزی حدود 92 درصد کاربران از  این موتور جستجو استفاده می‌کنند.

همین آمارها کافی‌ست تا به اهمیت معرفی سایت به موتور های جستجو پی ببریم.

شناساندن سایت به گوگل چگونه است؟

اما شناساندن سایت به گوگل چگونه است؟ دو راه کلی برای شناساندن سایت خود به گوگل پیش رو دارید:

اولین راه: ساخت یک نقشه برای سایت خود و سپس وارد کردن آن در سرچ کنسول است.

راه دوم: برای شناساندن سایت خود به این موتور جستجوگر، استفاده از pinging گوگل است که با URL نقشه سایت می‌توانید به این هدف برسید.

برای آشنایی کامل با این دو روش که کاملاً رایگان هم هستند می‌توانید به مقاله مخصوص درباره‌ی این موضوع؛ شناساندن سایت به گوگل در ایران لرن سر بزنید.

داک داک گو

داک داک گو

این موتور جستجوگر که فعالیت خود را در سال 2008 آغاز کرد را می‌توان یکی از امن‌ترین موتورهای جستجوگر دانست. دلیل این امر هم این است که این موتور جستجوگر در قسمت تنظیمات حریم خصوصی خود ذکر کرده که اطلاعات شخصی کاربران خود را جمع‌آوری نکرده و به اشتراک نمی‌گذارد.

غیر از این داک داک گو مدعی است تاریخچه‌ی جستجوی کاربران را هم ذخیره نمی‌کند. در عین حال باید گفت این موتور جستجوگر رابط کاربر خوبی را داراست و در سال 2016 هم مرورگر تور، داک داک گو را به‌عنوان جستجوگر پیش فرض خود قرار داد.

دلیل مهم دیگر برای توصیه ما به ثبت سایت خود در این موتور جستجوگر این است که گوگل کروم در اقدامی شوکه کننده در انتشار نسخه‌ی جدید خود،  داک داک گو را هم در فهرست موتورهای جستجوگر پیش فرض مرورگر خود قرار داد! در نیتجه می‌توان این موتور جستجوگر را جدی‌ترین رقیب گوگل در سال‌های پیش رو دانست.

قرار دادن سایت خود بر روی صفحه اول این موتور جستجوگر همچون قرار دادن سایت در صفحه اول گوگل نیست، اما با رعایت تاکتیک‌هایی و الگوریتم این موتور جستجوگر می‌توانید به این هدف برسید.

موتور جستجوی بایدو

Baidu

یک سال پس از راه اندازی موتور جستجوگر گوگل، یعنی در سال 1999 این موتور جستجوگر به دنیای وب‌ معرفی شد. بایدو محبوب‌ترین موتور جستجوگر در کشور چین به‌شمار می‌رود و آمارها حاکی از این است که بیش از یک میلیارد جستجو به‌صورت ماهانه در این موتور جستجوگر انجام می‌پذیرد.

محبوبیت این موتور در بین چینی‌ها سبب شد بایدو در سال 2011 ششمین وب‌سایت پربازید معرفی شود. در نهایت باید گفت نمایش سایت خود در صفحه اول این موتور جستجوگر محبوب دقیقاً مطابق با راه‌های نمایش سایت در صفحه اول گوگل نیست که در ادامه به شرح این موضوع خواهیم پرداخت؛ پس با ما همراه باشید.

نحوه ثبت سایت در موتور جستجوی DuckDuckGo

نحوه ثبت سایت در موتور جستجوی DuckDuckGo

موضوع معرفی سایت به موتور های جستجور در مورد داک داک گو کاملا متفاوت است و هیچ شباهتی به این فرایند در مورد گوگل ندارد. داک دام گو همچون گوگل دارای ربات‌های خزنده برای یافتن سایت‌های مختلف نیست. در نتیجه ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا سایت شما در داک داک گو نمایش داده شود.

در واقع برای نمایش سایت خود در این موتور جستجوگر باید متکی به نتیجه سایر موتورهای جستجوگر باشید. به این معنا که زمانی که شما سایت و آدرس‌های اینترنتی خود را به موتورهای جستجوگر دیگر نظیر گوگل، یاهو و یاندکس ارسال کنید بعد از گذشت حداکثر دو هفته داک داک گو سایت شما را از این موارد در  فهرست راهنمای خود قرار می‌دهد.

بنابراین برای قرار دادن سایت خود در این موتور جستجوگر باید به موتورهای جستجوگر دیگر خصوصاً گوگل، یاهو و یاندکس اطمینان کنید و باید گفت نمایش سایت در صفحه اول این سایت در مقایسه با نمایش سایت در صفحه  اول گوگل از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است. کسب رتبه‌ی بالا در این موتور جستجوگر کار چندان سختی نیست؛ با توجه به اینکه داک داک گو بر روی کلمات کلیدی متا همچون عنوان متا و توضیحات متا کار می‌کند اگر متای شما قدرتمند باشد می‌توانید به رتبه‌ی بالایی در این موتور جستجوگر دست یابید.

اگر شما دارای کسب و کاری هستید که قصد دارید در این موتور جستجوگر رتبه‌ی بالایی به‌دست آورد ساده‌ترین راه ارسال وب مستر به یاندکس است زیرا گوگل و بینگ شبکه‌ی بسیار گسترده‌ای دارند و همین سبب می‌شود داک داک گو دیرتر بتواند سایت شما را بیابد و در فهرست پیشنهادی خود قرار دهد.

در نتیجه باید گفت چون داک داک گو سایت‌ها را به‌طور خودکار پیدا می‌کند هیچ امکانی برای ارسال سایت‌ها یا URL های خاص به این موتور جستجوگر وجود ندارد. البته توجه کنید که در ایران بعد از اینکه saesearch اجباری روی گوگل فعال شد افراد زیادی به استفاده از داک داک گو روی آوردند. ما هم توصیه می‌کنیم سایت خود را در این موتور جستجوگر ثبت کنید تا هم به سئو سایت خود برای گوگل و هم ایجاد ورودی بیشتر از این کانال فرعی کمک کنید.

نحوه ثبت سایت در موتور جستجوی Baidu

نحوه ثبت سایت در موتور جستجوی Baidu

اگرچه گوگل به‌عنوان رهبر و پیشتاز موتورهای جستجو در همه‌ی کشورها به‌شمار می‌رود ولی این موتور جستجو نتوانست در کشور چین عنوان محبوب‌ترین موتور جستجوگر را از آن خود کند. بایدو به‌عنوان موتور جستجوگر برتر در کشور چین شناخته می‌شود. همانطور که می‌دانید چینی‌ها جمعیت بسیار زیادی از کابران اینترنت در جهان را شکل می‌دهند. در نتیجه هنگام معرفی سایت به موتور های جستجو، توجه به باید به شما کمک فراوانی خواهد کرد.

اما تکنیک‌های نمایش سایت در صفحه اول این سایت کم و بیش شبیه به  نمایش سایت در صفحه اول گوگل است و مشروط به رعایت تاکتیک‌های سئو است. با توجه به اینکه گفتیم این موتور جستجوگر بین چینی‌ها بیشتر محبوب است شاید فکر کنید باید زبان سایت شما هم حتماً چینی باشد اما نیازی به این موضوع نیست.

البته اگر حداقل یک صفحه از سایت شما به زبان چینی باشد این امر نتایج بهتر و ترافیک بیشتری برای سایت شما به‌دنبال خواهد داشت. توصیه ما برای ثبت سایت خود در بایدو به خاطر ترافیک ورودی چندبرابر برای سایت شما خواهد بود. با این وجود بایدو ارسال سایت را فقط به زبان چینی از طریق حساب وب مستر ارائه می‌دهد؛ برای ارسال یک سایت هم فقط کافی‌ست یکبار URL صفحه اصلی ارسال شود، این موتور جستجوگر به‌طور خودکار تمام صفحات دیگر سایت شما را نیز ایندکس خواهد کرد.

معرفی همزمان سایت به 70 موتور جستجو

طریقه ثبت سایت را در سه موتور جستجوی مهم را پیشتر بیان کردیم، اما اگر خواهان این امر هستید که به‌طور همزمان سایت شما و مطالبش در چندین موتور جستجو ثبت شود می‌توانید از سایت Submit Express استفاده کنید.

این سایت با ارسال وب سایت شما به حدود 70 موتور جستجو به ایندکس شدن مطالب سایت شما بسیار کمک می‌کند. استفاده از این وب سایت هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و ارسال سایت شما به موتورهای جستجوگر مختلف که گوگل نیز یکی از آنهاست، توسط این سایت به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

این سایت که از سال 1998 آغاز به کار نمود هدف خود را کمک به کسب و کارها برای دستیابی به رنک‌های بالا همچون نمایش سایت در صفحه اول گوگل از طریق ارائه خدمات گوناگون به مشتریان خود معرفی کرده است.

این سایت تاکنون خدمات سئو را به بیش از پنج هزار شرکت و همچنین خدمات ارسال موتور جستجوی برتر را به بیش از بیست و پنج هزار شرکت ارائه کرده است؛ آمار خیره کننده‌ی دیگر این شرکت مربوط به ابزارهای وب مستر این سایت است که از برترین مقاصد در صنعت سئو محسوب می‌شود و تا زمان حاضر حدود بیست میلیون بازدید کننده داشته است. مهم‌ترین مشتری‌های این شرکت را می‌توان PC  و Samsung   معرفی کرد. در نتیجه توصیه می‌کنیم حتماً سایت خود را در این وب سایت ثبت کنید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به تمام نکات مربوط به معرفی سایت به موتور های جستجو پرداختیم. اما به عنوان آخرین نکته بهتر است به یاد داشته باشید که، اگرچه این‌که سایت شما در ایندکس بیش از ۷۰ موتور جستجو در جهان اینترنت قرار داشته باشد قطعا مزیت بزرگی است. اما به هیچ وجه همه‌چیز در مورد سئو و ایجاد ورودی به همین موضوع خلاصه نمی‌شود.

معرفی سایت به موتور های جستجو فقط ابتدای راه است، برای همه‌ی کسب‌وکارهای جهان رسیدن به رتبه‌ی اول گوگل هدفی مشترک و اصلی است. پس بهتر است تمرکزتان را روی همین موتور جستجو بگذارید و اجازه دهید، معرفی سایت‌تان به ۷۰ موتور جستجو مختلف فقط یک استراتژی کمک دهنده برای رسیدن به رتبه‌ی اول گوگل باشد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر