درآمد و بازار کار سئو در اروپا | نکات ورود به این بازار | ایران لرن
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

نگاهی به بازار کار سئو در اروپا و دیگر نقاط پیشرفتۀ دنیا (آمریکا و کانادا)

بدون دیدگاه


در این مقاله، می‌خواهیم راجع‌به بازار کار سئو در اروپا صحبت کنیم؛ قارۀ سبز که مقصد مهاجرت بسیاری از هموطنانمان است.

آسمان همه‌جا یک رنگ است؛ با این‌که در بسیاری از مواقع این ادعا صادق نیست، ولی در رابطه با بهینه‌سازی سایت‌ها، در همه‌جای دنیا برای رساندن صفحات به نتایج برتر جست‌وجو، باید روی سئو سایت کار کنید.

به همین خاطر است که سئو در اروپا (و همۀ کشورهای دنیا) بازار کار خوبی دارد؛ چون در عصر اینترنت به سر می‌بریم و هر روز کسب‌وکارهای بیشتری به فکر فعالیت در دنیای آنلاین می‌افتند؛ سایت‌هایی که برای جذب بازدیدکنندۀ بیشتر، باید جایگاه‌های برتر گوگل را تصاحب کنند.

سئو چیست؟

البته که برای سئو کردن سایت‌های اروپایی‌ها، لزوماً قرار نیست در یکی از کشورهای این قاره حضور داشته باشید؛ بعد از پاندمیک و قرنطینۀ جهانی، کار فریلنسری و دورکاری رواج بسیار بیشتری پیدا کرد؛ یعنی اگر کارتان خوب باشد، حتی از ایران هم می‌توانید با یک مجموعه در فرانسه (برای مثال) همکاری داشته باشید.

به هر حال، این موضوع مقاله ما است و البته که پا را فراتر می‌گذاریم و دربارۀ بازار کار سئو در کانادا و آمریکا هم صحبت می‌کنیم.

قبل از این‌که شروع کنیم، از آن‌هایی که شاید اطلاعات کاملی راجع‌به SEO نداشته باشند، دعوت می‌کنیم مقالۀ سئو چیست را بخوانند.

حالا برویم سراغ موضوع اصلی این مقاله.

بازارکار سئو در اروپا چگونه است؟

اروپا قارۀ کوچک، اما متراکمی است که 50 کشور را درون خود جای داده است. همان‌طور که خودتان هم می‌دانید، شرایط اقتصاد و وضعیت کلی هرکدام از این کشورها، با یکدیگر تفاوت دارند؛ به بیان دیگر، قرار داشتن کشوری در اروپا، لزوماً به‌معنای داشتن اقتصاد قدرتمند نیست!

برای مثال، شما به‌عنوان متخصص سئو، احتمالاً کار به‌دردبخوری در بلاروس پیدا نخواهید کرد! مشخصاً، بیشتر کشورهای بلوک غرب اقتصادهای قوی دارند و می‌توانید برای کار کردن روی آن‌ها حساب باز کنید.

می‌خواهیم بگوییم میزان حقوق و تعداد فرصت‌های شغلی در کشورهای مختلف این قاره متفاوت است.

اگر زبان دومتان انگلیسی باشد، کارتان سخت‌تر است؛ چون هم کشورهایی که با این زبان صحبت می‌کنند کمتر هستند (در اروپا) و هم این‌که در سراسر دنیا، کلی متخصص سئو وجود دارند که به این زبان مسلط هستند؛ یعنی رقابت بسیار شدیدتر است! نمونۀ بارز، هندی‌ها هستند؛ 1 میلیارد آدم که انگلیسی را (هرچند با لحجۀ خاص خودشان) بلدند و در تمام جنبه‌های دنیای تکنولوژی دستی بر آتش دارند.

ولی اگر به کشورهای فرانسوی‌زبان، آلمانی‌زبان، اسپانیایی‌زبان و حتی ایتالیایی‌زبان مهاجرت کنید، یا این زبان‌ها را بلد باشید و بخواهید از ایران با شرکت‌هایی در این کشورها همکاری کنید، کار برایتان راحت‌تر خواهد بود. البته اگر قصد مهاجرت دارید و فقط انگلیسی بلد هستید، در رابطه با کار باید بگوییم خیلی نگران نباشید! چون در همین کشورها هم کلی مجموعۀ بین‌المللی دارند که با زبان انگلیسی کار می‌کنند و می‌توانید در آن‌ها استخدام شوید.

در ادامه، درآمد سئو در اروپا را با یک‌دیگر بررسی می‌کنیم.

درآمد سئوکار در اروپا چقدر است؟

درآمد سئوکارها در اروپا چقدر است؟

سئوکار، کارشناس سئو یا متخصص سئو، فردی است که تمام اصول بهینه‌سازی سایت را بلد باشد. چنین شخصی، مهارت رساندن صفحات سایت‌های مختلف به جایگاه‌های برتر نتایج جست‌وجو را داراست.

همان‌طور که احتمالاً خودتان هم می‌دانید، بازار کار سئو در ایران نظم و نظام خاصی ندارد؛ به همین خاطر، نمی‌توان گفت متخصصان این حوزه در کشورمان فلان‌قدر حقوق می‌گیرند و این یک عدد معقول است!

ولی در خارج کشور و مشخصاً در اروپا، اوضاع متفاوت است؛ چون همه‌چیز در کشورهای دنیا ثبات بیشتری دارند، امکان اعلام عدد دقیق برای درآمد سئوکارها هم وجود دارد. درآمدی که الحق قابل‌قبول است.

اجازه دهید اول یک نکتۀ خیلی مهم را گوشزد کنیم. میزان درآمد بسته به مهارت‌ها و تجربۀ سئوکار متفاوت است! کاملاً طبیعی است که افراد ماهرتر، درآمد بیشتری هم داشته باشند.

در مقالۀ چگونه سئوکار شویم و سایت‌ها را بهینه‌سازی کنیم، کامل و مفصل دربارۀ انواع این مهارت‌ها صحبت کرده‌ایم؛ اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید، می‌توانید آن مقاله را بخوانید.

خب همان‌طور که گفتیم، هر کشور و حتی هر شهر، پرداختی متفاوتی به متخصصان سئو دارد؛ پس لازم است میزان درآمد این حوزه را در هر قسمت به‌صورت جداگانه بررسی کنیم.

اول از همه آلمان. ژرمن‌ها بعد از جنگ جهانی و تخریب کامل، مثل ققنوس سر از خاکستر بیرون آوردند و حالا یکی از قوی‌ترین اقتصادهای اروپا و تمام جهان را دارند.

متخصصان سئویی که در آلمان هستند یا با شرکت‌های آلمانی کار می‌کنند، به‌طور میانگین در هر سال 64888 یورو درآمد دارند. چه چیزی از درآمد دلاری جذاب‌تر است؟ بله درست حدس زدید! درآمد یورویی!

اگر بخواهیم میزان درآمد را بر اساس سابقۀ کار سئوکار تفکیک کنیم، باید بگوییم تازه‌کارها (با 1 تا 3 سال تجربه) به‌طور میانگین 47133 یورو در هر سال درآمد دارند. در نقطۀ مقابل، کارکشته‌ها که بیشتر از 8 سال سابقۀ کار دارند، درآمدشان هم از میانگین کلی بیشتر است. 79677 یورو در هر سال.

این اطلاعات از سایت SalaryExpert استخراج شده است. همین سایت، میزان درآمد سئوکارها در سال 2028 را به‌طور میانگین 77372 یورو در سال پیش‌بینی کرده است؛ یعنی اگر همه‌چیز مطابق انتظار پیش برود، مقدار درآمد متخصصان این حوزه 19 درصد رشد خواهد کرد.

حالا بیایید برویم سراغ یکی دیگر از قدرت‌های اقتصادی اروپا، یعنی انگلستان! فهمیدید درآمد یورویی بهتر از درآمد دلاری است؛ ولی می‌دانید چه چیزی حتی از درآمد یورویی هم بهتر است؟ درآمد به پوند انگلستان که هم از یورو و هم دلار ارزشمندتر است!

متخصصان سئویی که در انگلستان مشغول به کار هستند، به‌طور میانگین در هر سال 42667 پوند درآمد دارند. متخصصان کم‌تجربه با سابقۀ کار بین 1 تا 3 سال، به‌طور میانگین 30992 پوند درآمد دارند؛ ولی حرفه‌ای‌هایی که بیشتر از 8 سال سابقۀ بهینه‌سازی سایت‌ها را دارند، به‌طور میانگین 52392 پوند در هر سال پول به جیب می‌زنند.

نمی‌توان بازار کار سئو در اروپا را همراه با درآمد متخصصان این حوزه بررسی کنیم و اشاره‌ای به فرانسه نداشته باشیم. درآمد سئوکارها در این کشور حتی از آلمان هم بیشتر است! این افراد به‌طور میانگین 51960 یورو در هر سال درآمد دارند.

تفکیک کنیم؛ کم‌تجربه‌ها (همان بین 1 تا 3 سال سابقۀ کار) 37720 یورو در سال و حرفه‌ای‌ها با بیشتر از 8 سال سابقۀ کار 63765 یورو در هر سال درآمد دارند.

این 3 کشور را به‌عنوان مهم‌ترین اقتصادهای اروپا بررسی کردیم تا یک دید کلی از بازار کار سئو در اروپا داشته باشید.

با قطعیت می‌توان گفت که تخصص سئو در این قاره، خواهان زیادی دارد و حرفه‌ای‌های این حوزه، روی زمین نمی‌مانند.

از آنجایی که کانادا هم یکی از مقاصد محبوب ایرانی‌ها برای مهاجرت است، لازم می‌دانیم راجع‌به بازار کار سئو در کانادا هم صحبت کنیم.

بازار کار سئو در کانادا چگونه است؟

کانادا هم یک کشور پیشرفته است که طبیعتاً روی آوردن به دنیای آنلاین در آن سرعت بسیار بالایی دارد. قاعدتاً سایت‌های کانادایی هم دوست دارند جایگاه‌های برتر نتایج گوگل را تصاحب کنند؛ در نتیجه، بازار کار سئو در کانادا هم وضعیت خوبی دارد.

کافی است سری به سایت‌های کاریابی بزنید تا ببینید کلی موقعیت شغلی برای سئوکارها در این کشور سردسیر وجود دارد.

توجه داشته باشید که زبان رسمی این کشور انگلیسی و در برخی ایالات فرانسوی است؛ پس بلد بودن هر دوی این زبان‌ها، مزیت رقابتی خوبی برایتان رقم می‌زند.

تقریباً 20 درصد از کل جمعیت کانادا، به هر دو زبان مسلط هستند؛ به همین خاطر است که نباید هیچکدام از آن‌ها را دست‌کم بگیرید.

مهارت سئو در این کشور شدیداً مورد نیاز است و متقاضیان زیادی دارد. همان‌طور که خودتان هم می‌دانید، تمام سایت‌هایی که می‌خواهند بیشتر دیده شوند، فارغ از نوع فعالیتشان به سئو نیاز خواهند داشت. مجدداً یادآوری می‌کنیم که در عصر حاضر، هر روز سایت‌های بیشتری ساخته می‌شوند. سایت‌هایی که برای بالا رفتن در نتایج به SEO نیاز خواهند داشت.

حالا می‌توان فهمید که چرا این مهارت در کانادا (و کلاً هر کشور پیشرفته‌ای) مورد نیاز است. چه بخواهید فریلنسری کار کنید و چه بخواهید بعد از مهاجرت در یک مجموعه با سمت کارشناس یا حتی مدیر سئو استخدام شوید، کلی موقعیت کاری پیش رویتان قرار دارند.

متخصصان این حوزه در کانادا به‌طور میانگین 54636 دلار در هر سال است. اگر بخش قبل را خوانده باشید، می‌دانید این مقدار در مقایسه با کشورهای اروپایی کمتر است؛ ولی همچنان درآمد قابل‌قبولی برای زندگی کردن در این کشور است.

طبیعتاً در این کشور هم حرفه‌ای‌ها با سابقه و تجربۀ بیشتر، درآمد بالاتری از کم‌تجربه‌ها و تازه‌کارها دارند.

از بازار کار سئو در اروپا و کانادا صحبت کردیم. احتمالاً خودتان هم بتوانید موضوع بخش بعد را حدس بزنید! بله؛ می‌خواهیم از بازار کار سئو در ایالات متحدۀ آمریکا صحبت کنیم.

میانگین حقوق مدیر سئو در امریکا

بازار کار سئو در ایالات متحدۀ آمریکا و میانگین حقوق متخصصان این حوزه

قوی‌ترین اقتصاد جهان و پیشرفته‌ترین کشور از نظر تکنولوژی، اهمیت زیادی برای متخصصان سئو قائل است!

طبیعی است؛ وقتی بازار کار سئو در ایران، کشور عزیزمان که متأسفانه از نظر تکنولوژی و زیرساخت‌ها مطلقاً پیشرفته محسوب نمی‌شود، وضعیت نسبتاً خوبی دارد، مسلماً در کشور اول دنیا (حداقل از نظر تکنولوژی و اینترنت) هم این مهارت خواهان زیادی دارد.

حجم بازار سئو و کلاً بازاریابی اینترنتی در ایالات متحده در سال 2022 بیشتر از 74 میلیارد دلار بود! این عدد خیلی بزرگ است و اهمیت این حوزه را نشان می‌دهد.

اینجا باز هم موضوع اهمیت بالای سایت‌ها در دنیای کنونی مطرح می‌شود؛ سایت‌هایی که دوست دارند جایگاه‌های برتر جست‌وجو را به صفحات خود اختصاص دهند و برای رسیدن به این هدف، به سئوکارها نیاز دارند.

آمریکا یک کشور فدرالی است که از ایالات مختلف تشکیل‌شده؛ هر ایالت قوانین و شرایط خلاص خودش را دارد و به همین خاطر، میزان درآمد سئوکارها هم در ایالات مختلف متفاوت است.

این تفاوت می‌تواند بسیار چشمگیر باشد. برای مثال، متخصصان سئو در ایالت نیوجرسی بیشترین درآمد را دارند. متخصصانی که با مجموعه‌های این ایالت کار می‌کنند، به‌طور میانگین در هر سال 71638 دلار درآمد دارند.

در نقطۀ مقابل، متخصصانی که با کسب‌وکارهای ایالت ویرجینیای غربی همکاری دارند، به‌طور میانگین 46981 دلار در هر سال درآمد دارند.

همان‌طور که می‌بینید، یک اختلاف تقریباً 30 هزار دلاری در میانگین درآمد دیده می‌شود که عدد قابل‌توجهی است! مخصوصاً برای ما ایرانی‌ها که اول از همه اعداد را در ذهنمان به ریال تبدیل می‌کنیم.

میانگین حقوق مدیر سئو در خارج از کشور

در بین این دو ایالت که بیشترین حقوق و کمترین حقوق را به متخصصان سئو می‌دهند، میزان درآمد سئوکارها در برخی از شناخته‌شده‌ترین ایالات این کشور به شرح زیر است. (مثل روالی که تا اینجا پیش گرفتیم، اعدادی که می‌خوانید به‌صورت میانگین محاسبه شده‌اند):

 • واشنگتن: 70 هزار دلار در سال؛
 • آریزونا: 68145 دلار در سال؛
 • هاوایی: 67592 دلار در سال؛
 • مونتانا: 67119 دلار در سال؛
 • نیویورک: 66400 دلار در سال؛
 • میسیسیپی: 67172 دلار در سال؛
 • پنسیلوانیا: 60833 دلار در سال؛
 • کالیفورنیا: 60690 دلار در سال؛
 • کانزاس: 58519 دلار در سال؛
 • تگزاس: 57462 دلار در سال؛
 • کنتاکی: 55247 دلار در سال؛
 • فلوریدا: 54643 دلار در سال.

این نکته را در نظر بگیرید که هزینۀ زندگی در هر ایالت هم متفاوت است و این‌که حقوق سئوکار در یک ایالت کمتر از دیگری است، دلیلی بر کافی نبودن درآمد نیست.

تا اینجا علاه‌بر بررسی بازار کار سئو در اروپا، کانادا و آمریکا، راجع‌به درآمد متخصصان این حوزه در هر قسمت از این دنیای پهناور هم صحبت کردیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید مقالۀ درآمد سئوکار چقدر است را بخوانید.

در آنجا، میزان درآمد یک سئوکار در ایران را هم بررسی کرده‌ایم.

برای ورود به بازارکار سئو در اروپا باید چه مهارت‌هایی داشته باشیم

یک پیشنهاد عالی برای یادگیری سئو

شاید یادگیری سئو کار راحتی نباشد؛ ولی مطلقاً کار سختی هم نیست! البته که مثل هر مهارت دیگری، لازمۀ متخصص شدن در این زمینه حفظ تداوم و کسب تجربه است. این‌که از شکست‌ها نترسید و از آن‌ها درس بگیرید، یک باید مهم برای رسیدن به موفقیت در این حوزه است.

همان‌طور که دیدید، بازار کار سئو در اروپا، کانادا، آمریکا و هر کشور پیشرفته‌ای وضعیت خوبی دارد. جالب این‌که بازار کار سئو در ایران و دیگر کشورهای کمتر پیشرفته هم خوب است و کسانی که راه‌وروش رساندن سایت‌ها به جایگاه‌های برتر را بلد باشند، می‌توانند درآمد خوبی هم به جیب بزنند.

بهترین راه برای یادگیری SEO، شرکت در دوره‌ای کامل و جامع است که همۀ جوانب این دنیا را پوشش دهد. دورۀ سئو؛ آموزش صفر تا صد، همان چیزی است که نیاز دارید. خانم افسری که مدرس این دوره است، کارشناس ارشد سئو یک شرکت آمریکایی است و به‌خوبی می‌تواند شما را از همان اول برای فعالیت در بازارهای بین‌المللی آماده کند.

امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، پاسخ تمام سؤالات خود راجع‌به موقعیت‌های شغلی این حوزه را دریافت کرده باشید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر