آموزش کار با خط کش در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

خط کش در فتوشاپ؛ از آموزش تا ترفندها

بدون دیدگاه


اگر در طراحی خود مانند یک ریاضی‌دان وسواس داشته باشید حتما درک می‌کنید که استفاده از خط کش در فتوشاپ تا چه اندازه برای این‌که همه‌چیز دقیق و منظم باشد مهم و حیاتی است. اما در برخی شرایط خاص که در حال طراحی هستیم، استفاده از خط‌کش‌ها دارای پیچیدگی‌هایی می‌شود. برای ساده‌سازی کار با خطکش در نرم‌افزار می‌توانید به مقاله آموزش کار با خط کش در فتوشاپ اطمینان کنید.

ما تمام نکات موجود در مورد گزینه خط‌کش را در این‌ مقاله شرح داده‌ایم و سعی کردیم مسیر استفاده شما از تنظیمات خط کش در فتوشاپ را راحت سازیم.
تنظیمات خط کش در فتوشاپ پیچیدگی‌ها و ظرایف بسیار زیادی دارند که می‌توانید با یاد گرفتن آن‌ها از موقعیت‌هایی بسیار هولناک مانند وقتی که می‌خواهید تعداد زیادی خط کش استفاده کنید، نجات پیدا کنید. طراحی براساس خط کش ها در فتوشاپ به فایل‌های نهایی شما نیز نظم و اصولی می‌دهد، که بقیه‌ی طراحان نیز بتوانند مسیر طراحی شما را درک کنند و برای ایجاد تغییرات در فایل نهایی شما به مشکلات کم‌تری برخورد کنند.

پس به شما توصیه می‌کنیم برای یادگیری زیروبم و تنظیمات خط کش در فتوشاپ و میان‌برهای آن ادامه‌ی مقاله‌ی آموزش کار با خط کش در فتوشاپ را از دست ندهید و در کار با فتوشاپ به طراح حرفه‌ای‌تری تبدیل شوید.

کاربردهای خط کش در فتوشاپ

کاربردهای خط کش در فتوشاپ چیست؟

آموزش خط کش در فتوشاپ می‌تواند به شما قابلیت‌های بسیار زیاد و جدیدی در مورد طراحی ارائه کند. اگر در حال طراحی یک لوگو باشید، و بخواهید طراحی‌ای که روی کاغذ انجام داده‌اید را در محیط نرم‌افزار فتوشاپ اجرا و کامل کنید، گزینه خط‌کش مانند یک معجزه عمل می‌کند. چراکه با استفاده از خطکش در فتوشاپ می‌توانید نسبت‌هایی که بر روی کاغذ به صورت ذهنی در طراحی رعایت کرده بودید را بازسازی کنید.

استفاده از خطکش در فتوشاپ برا طراحی لوگوتایپ امکانات ویژه‌تری نیز به شما در خواهد داد. اگر نمی‌دانید تفاوت لوگو با لوگوتایپ چیست؟ می‌توانید مقاله‌ی لوگوتایپ چیست و چه فرقی با انواع لوگوها دارد؟ را در بخش محتواهای آموزشی تخصصی ایران لرن بخوانید.

استفاده‌های دیگری نیز در طراحی می‌توان از خط کش ها داشت. مانند:

  • مدیریت فضاهای خالی در طراحی
  • سنجیدن میزان فواصل اشکال با دقت زیاد
  • تعیین جایگاه اشکال در صفحه برای چاپ
  • تراز کردن عکس‌هایی که کج هستند
  • ایجاد تناسب‌ها و مقیاس‌ها در صفحه‌ی طراحی
  • تعیین دقیق فاصله بین دو نقطه در صفحه

آموزش تنظیمات خط کش در فتوشاپ

آموزش تنظیمات خط کش در فتوشاپ

استفاده از خط کش در فتوشاپ بسیار ساده است. برای آوردن خط کش در فتوشاپ کافی‌ است از مسیر View > Rulers گزینه خط کش را فعال کنید. حالا می‌توانید با نگه داشتن موس روی خطکش در فتوشاپ، خطکش‌های راهنمای طراحی فتوشاپ را به میان صفحه بیاورید و با آن شروع به کار کنید.

سپس وقت این است که معیار اندازه‌گیری مناسب برای طراحی خودتان را انتخاب کنید. این سوال که قرار است در انتها با چه معیاری در اندازه‌گیری طرح‌تان را استفاده کنید بسیار کلیدی است. اگر در حال طراحی یک پوستر هستید مقیاس گزینه خط کش در فتوشاپ را براساس سانتی‌متر و اگر در حال طراحی یک صفحه‌ی گرافیکی برای وب‌سایت‌ها هستید پیکسل را انتخاب کنید. این کار به سادگی و دو بار کلیک بر روی خطکش در فتوشاپ از طریق پنجره‌ی تنظیماتی که باز می‌شود امکان پذیر است.

پیشنهاد می‌کنم همیشه قبل از شروع کار چهار خط راهنما را در حاشیه‌های صفحه قرار دهید، تا بدانید که قرار است طراحی شما در کدام بخش از صفحه قرار گیرد، و چه میزان از صفحه‌ی طراحی حکم حاشیه‌ها در طراحی شما را دارد. انجام این کار یک مزیت دیگر نیز به طراحی شما اضافه می‌کند، و آن تعیین نسبت‌های اولیه‌ی طراحی شماست. اگر حاشیه‌های طراحی شما از هر چهار سمت صفحه ۸۰ پیکسل باشد، می‌توانید فواصل تمام اشکال دیگر طراحی را نیز با نسبت‌های ۸۰ پیکسلی تعیین کنید و همیشه از اینکه اشکال را در جای درست‌شان قرار داده‌اید مطمئن باشید.

کلیدهای میانبر فتوشاپ برای آوردن خط کش

کار با این ابزار یکی از کارهای جانبی در حین طراحی‌ست. بنابراین ممکن است زمانی که برای تنظیم خط کش صرف می‌کنید را بیهوده یا اضافه بدانید. برای حل این مشکل می‌توانید از میان‌برهای بسیار زیادی که در مورد آوردن خط کش در فتوشاپ وجود دارد استفاده کنید.

Ctrl+r: برای آوردن خط کش در فتوشاپ از این میان‌بر استفاده می‌شود.

Ctrl+;: برای پنهان کردن خطوط راهنما می‌توانید این میان‌بر را استفاده کنید.

Ctrl+’: برای شطرنجی کردن تمام صفحه کاربرد دارد.

Ctrl+k: می‌توانید با فشردن این دو کلید، به بخش Preferences دسترسی پیدا کنید و تنظیمات مختلف خطکش در فتوشاپ را اعمال کنید.

Ctrl+Alt+;: این میان‌بر به شما این امکان را می‌دهد تا خطوط راهنما در فتوشاپ را قفل کنید. و اگر بار دیگر از آن استفاده کنید راهنماها قابل جابه‌جایی می‌شوند.

چگونه فتوشاپ را قورت بدهیم؟

نکات بسیار زیادی در فتوشاپ وجود دارند که به ظرافت‌های کار  شما می‌افزایند و رعایت آن‌ها می‌تواند شما را در کار با فتوشاپ رشد دهد. مانند کار با خطکش در فتوشاپ این موارد بسیار زیاد هستند و شاید تا به حال فکر نکرده باشید آموزش آن‌ها تا چه میزان می‌تواند حیاتی باشد.

ایران لرن یک دوره آموزش ۲۰ ساعتی فتوشاپ برای علاقه‌مندان به کار با این نرم‌افزار تهیه کرده که می‌توان با استفاده از آن به راحتی فتوشاپ را قورت داد. آن هم فقط در ۲۰ ساعت. حتی اگر خیلی تنبل باشید می‌شود همه‌ی محتوای آموزشی دوره آموزش فتوشاپ ایران لرن را در یک روز تماشا کرد.

جمع‌بندی

گزینه خط کش در فتوشاپ بدون شک مهم‌ترین گزینه‌ای است که می‌توانید با کمک آن مهارت خود در این نرم‌افزار را ارتقا دهید. این ابزار در تمام زمینه‌ها و کارها کاربرد دارد و می‌شود با آن مشکلات اساسی را حل کرد. حتی گاهی طراحان فتوشاپ برای استفاده از ابزار خطکش در فتوشاپ راه‌هایی خلاقانه پیدا می‌کنند که تا قبل از آن هیچ شخصی تجربه‌اش را نداشته است. اگر شما نیز فکر می‌کنید تجربه‌ی جالبی در این زمینه دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما و دیگر کاربران سایت در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر