تفاوت نسخه های فتوشاپ | بررسی بهترین ورژن فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

تفاوت نسخه های فتوشاپ و ویژگی‌های هر کدام

بدون دیدگاه


دعوای میان عشق تکنولوژی‌ها بین گوشی اندرویدی و آیفون، یکی از جذاب‌ترین اتفاقاتی است که می‌شود شاهدش بود. چنین دعواهایی در دنیای طراحان نیز جای دارد. طراحان زیادی با یک‌دیگر سر بهترین نسخه فتوشاپ بحث و جدال می‌کنند.

ممکن است تازه با فتوشاپ و دنیای آن مواجه شده باشید و دنبال این باشید که کدام نسخه های فتوشاپ برای شروع و یادگیری بهتر است. اگر از این دسته‌اید و به تازگی با فتوشاپ و دنیای آن آشنا شده‌اید می‌توانید به مقاله‌ی نرم افزار فتوشاپ چیست و چه کاربردی دارد؟ در میان محتواهای رایگان ایران لرن سر بزنید و اطلاعات بیشتری برای شروع این نرم‌افزار به دست بیاورید.

در این مقاله تفاوت نسخه های فتوشاپ را با یکدیگر را بررسی می‌کنیم، به شما توصیه می‌کنیم برای گرفتن بهترین نتایج از فتوشاپ باید کدام نسخه را استفاده کنید، محدودیت‌های سخت افزاری سیستمی که با آن کار می‌کنید را چگونه تشخیص دهید و از کجا مطمئن شوید تفاوت نسخه های فتوشاپ در کار شما کم‌ترین محدودیت و اثرگذاری منفی را خواهد داشت.

آشنایی با فتوشاپ cc و cs

از مهم‌ترین سوال‌هایی که ممکن است هر شخصی هنگام انتخاب مناسب‌ترین گزینه از میان نسخه های فتوشاپ برای کار کردن بپرسد، تفاوت فتوشاپ cc با cs است. این سوال می‌تواند سوال بی‌اهمیت و گیج کننده‌ای نیز باشد.

تفاوت فتوشاپ cc با cs با یک‌دیگر در مورد مدل ارائه فتوشاپ برای فروش از سال ۲۰۱۳ به بعد است. شرکت سازنده از سال ۲۰۱۳ به بعد به نسخه‌ای از فتوشاپ که براساس اشتراک ارائه کرده است پسوند cc اضافه کرده. در صورتی که پسوند cs برای نسخه‌ای از فتوشاپ است که می‌توان آن را در یک پکیج به یک‌باره خریداری کرد.

درواقع اهمیتی ندارد شما در حال استفاده از یک نسخه‌ی cc یا cs هستید، به هرحال از نرم‌‌افزار فتوشاپ استفاده می‌کنید. در ادامه به تفاوت فتوشاپ cc با cs با جزئیات بیشتری می‌پردازیم.

فتوشاپ cc

فتوشاپ cc چیست؟

این نسخه از میان نسخه های فتوشاپ که مبتنی بر خرید اشتراک ارائه می‌گردد، از نظر ساختاری تفاوت‌هایی با نسخه‌ی cs دارد. البته اگر می‌خواهید از نسخه های فتوشاپ که به روز و جدید هستند استفاده کنید چاره‌ای جز استفاده از یک نسخه cc فتوشاپ ندارید. فارغ از تفاوت فتوشاپ cc با cs در حال حاضر فقط نسخه‌ی cc توسط شرکت سازنده‌ی این نرم‌افزار ارائه می‌گردد.

پسوند cc پس از نام فتوشاپ اشاره به  Creative Cloudدارد که بستر ارائه تمام سرویس‌های شرکت Adobe به کاربران در حال حاضر است. از طریق سایت رسمی Adobe می‌توانید نرم‌افزار Creative Cloud را نصب کنید. از طریق آن می‌توانید به خرید اشتراک، نصب و فعال‌سازی فتوشاپ cc به طور رسمی بپردازید.

فتوشاپ cs

فتوشاپ cs چیست؟

این نسخه از نسخه های فتوشاپ را می‌توانید برای یک‌بار و همیشه خریداری کنید و از آن به شکل قانونی استفاده کنید. یکی از نکاتی که هنگام کار با فتوشاپ، برای فتوشاپ کارهای حرفه‌ای اهمیت پیدا می‌کند هزینه‌ی خرید این نرم‌افزار است. اگر بخواهید اشتراک ماهانه فتوشاپ cc را خریداری کنید در بلندمدت باید هزینه‌ی بسیار زیادی بپردازید. در حالی که اگر در ابتدای هزینه‌ی بسیار بالای خرید فتوشاپ cs را بپردازید، در طولانی مدت هزینه‌ی کم‌تری خواهید داشت.

البته شرکت Adobe در حال حاضر فقط نسخه‌ی cc را به کاربران ارائه می‌دهد و دیگر نمی‌توانید نسخه‌ی cs را از سایت این شرکت خریداری کنید. برای کاربران ایرانی البته مسئله کمی متفاوت است، اکثر کسانی که به خاطر تفاوت فتوشاپ cc با cs سراغ یکی از این نسخه‌ها می‌روند مشکل‌شان هزینه‌ی آن نیست. دو دلیل برای استفاده نکردن از نسخه های فتوشاپ cc و استفاده از نسخه‌ی قدیمی cs وجود دارد.

 • نسخه‌ی cs از نظر سخت‌افزاری به سیستم قدرتمندی در مقایسه با نسخه‌ی cc نیاز ندارد؛ بنابراین فتوشاپ‌کارهایی که بودجه خرید سیستم قوی را ندارند از این نسخه استفاده می‌کنند. یا کسانی که می‌خواهند بر روی سیستم‌های قدیمی کار با فتوشاپ را شروع کنند و فقط چرخی در آن بزنند و هنوز تصمیم به کار کردن به عنوان فتوشاپ کار دائمی نگرفته‌اند.
 • افرادی از نسخه‌ی cs استفاده می‌کنند که به سادگی به کار با این نسخه عادت کرده‌اند و نیازی برای ارتقای نرم‌افزار نمی‌بینند و با عوض کردن محیط نرم‌افزار مشکل دارند.

در نهایت اگر می‌خواهید تجربه‌ی کار با یک نسخه cs را به دست بیاورید و تفاوت نسخه‌های فتوشاپ را تجربه کنید می‌توانید آخرین نسخه فتوشاپ cs یعنی فتوشاپ cs6 را از سایت Softlay دانلود کنید.

تفاوت فتوشاپ cc با cs چیست؟

رفته‌رفته تفاوت نسخه های فتوشاپ زیاد و زیادتر شده است. نسخه‌های cs آخرین بار با معرفی نسخه‌ی cs6 در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این نرم‌افزار در زمان ارائه بسیار محبوب بود؛ چراکه از نظر ساختاری و محیط کاربری با نسخه‌های cs قبل از خودش تفاوت‌های چشم‌گیر داشت و بهینه شده بود. فتوشاپ cs از سال ۲۰۰۳ تا آخرین سال توسعه، در پنج نسخه منتشر شده بود و با انتشار آخرین نسخه‌ی آن به اوج رسید.

فتوشاپ cc از سال ۲۰۱۳ تا هم‌اکنون در حال توسعه است. این نسخه‌ها سالانه آپدیت می‌شوند و هربار بهینه‌تر می‌شوند.

تفاوت فتوشاپ cs6 با cc چیست؟

این دو نسخه از نرم‌افزار به طور کلی قابل مقایسه نیستند، چراکه پس از سال‌ها تحول و تغییر تفاوت فتوشاپ cs6 با cc  بسیار گسترده شده است. این مسئله در مورد تفاوت فتوشاپ cs6 با cc باعث شده هنگام کار با نسخه‌های جدیدتر احساس کنید در حال کار با نرم‌افزار کاملا جدیدی هستید. اما کلیدی‌ترین نکته‌ها در مورد تفاوت نسخه‌های فتوشاپ با یک‌دیگر را در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

ویژگی‌های فتوشاپ نسخه‌ی cc:

 • برای خرید آن باید حق اشتراک پرداخت.
 • برای اجرا کردن این نسخه در مقایسه با نسخه‌ی cs نیاز به توانایی سخت‌افزاری بیشتری در سیستم وجود دارد.
 • فرمت‌های جدید در مورد فایل‌های گرافیکی را پشتیبانی می‌کند.
 • ویژگی‌های تازه اضافه شده توسط سازندگان به نرم‌افزار فتوشاپ در این نسخه‌ها موجودند.
 • با پلاگین‌های قدیمی ممکن است به مشکل بخورید و از پلاگین‌های جدید پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های فتوشاپ نسخه‌ی cs:

 • خرید مادام حق استفاده از نرم‌افزار (در حال حاضر در دسترس نیست).
 • نیازهای کم‌تر سخت‌افزاری برای سیستم‌هایی که می‌خواهند فتوشاپ را اجرا کنند.
 • پشتیبانی نکردن از برخی فرمت‌های جدید در مورد فایل‌های گرافیکی.
 • شرکت سازنده دیگر از این نسخه‌ی نرم‌افزار پشتیبانی نمی‌کند.
 • محیط کلاسیک نرم‌افزار فتوشاپ در این نسخه موجود است و بسیاری از ویژگی‌های جدید و منحصربه‌فرد این نرم‌افزار در آن موجود نیست.
 • فقط می‌توان با پلاگین‌های قدیمی با این نسخه از نرم‌افزار کار کرد.

بهترین نسخه فتوشاپ برای عکاسی

بهترین نسخه فتوشاپ برای عکاسی کدام است؟

عکاسان زیادی نیازهای اساسی‌شان را با فتوشاپ رفع می‌کنند؛ بنابراین یکی از اصلی‌ترین کاربردهایی که فتوشاپ برای آن تهیه و تولید می‌شود برآورده ساختن نیاز عکاسان است. اگر یک سیستم قوی دارید و مشتاق به یادگیری فتوشاپ هستید، هیچ شکی نیست که باید آخرین نسخه‌ی آن را بر روی سیستم‌تان نصب کنید. در نسخه‌ی فتوشاپ cc ۲۰۲۲ تمام نیازهای‌تان به شکل کامل پاسخ گفته می‌شود و از تمام امکانات منحصربه‌فرد و جدید فتوشاپ نیز بهره خواهید برد.

هوش مصنوعی در نسخه های فتوشاپ سال به سال ارتقا یافته و در حال حاضر برای کارهایی مانند جدا کردن تصویر از بک‌گراند در فتوشاپ فقط کافی‌ست یک کلیک بکنید، تا فتوشاپ به شکل خودکار ۹۰ درصد از کار را با دقت بسیار بالا انجام دهد. این موضوع در تمام زمینه‌های ادیت عکس صادق است و آخرین نسخه‌ی فتوشاپ برای شما کار را به آسانی انجام می‌دهد.

اما اگر سیستم قوی ندارید و مایل هستید با نسخه‌های قدیمی‌تر فتوشاپ کار کنید که سیستم‌تان به آسانی توانایی اجرا کردن آن را داشته باشد می‌توانید به چهار پیشنهاد زیر عمل کنید:

 • فتوشاپ برای تازه کارها و کاربران عادی: کافی است همین الان نسخه‌ی cs5 را روی سیستم‌تان نصب کنید و شروع به کار با آن برای انجام ادیت‌هایی مانند روتوش یا اصلاحات رنگ و نور کنید.
 • فتوشاپ برای کسانی که می‌خواهند از شروع به کسب درآمد کنند: در تاریخچه‌ی نسخه‌های فراوان فتوشاپ، cc 2014 یک نسخه‌ی انقلابی است. پس از این نسخه بود که تغییرات عمده در محیط نرم‌افزار ایجاد شد. این نسخه برای اکثر سیستم‌ها بسیار مناسب است و تا سال‌ها نیاز اکثر کاربران را برآورده کرده است.
 • فتوشاپ برای افراد حرفه‌ای با سیستم میان‌رده: نسخه‌ی cc 2019 توجه ویژه‌ای به سرعت عمل در کارهای پردازشی دارد. هوش مصنوعی در آن ارتقا یافته و از طرفی می‌توانید آن را روی سیستم‌ها نه‌چندان قدیمی نیز به آسانی اجرا کنید.
 • فتوشاپ برای افراد حرفه‌ای با سیستم قدرتمند: نسخه‌ی cc 2022 همان‌طور که قبل‌تر گفتیم بهترین نسخه‌ی حال حاضر فتوشاپ است. دقت، جزئیات و سرعت در عملکرد در آن در بهترین حالت ممکن قرار دارد و به سادگی می‌توانید با آن معجزه کنید.

چطور فتوشاپ یاد بگیریم؟

چطور فتوشاپ یاد بگیریم؟

اگر یادتان باشد در بخش‌های ابتدایی این مقاله برای آشنایی بیشتر با فتوشاپ مقاله‌ای از ایران لرن به شما پیشنهاد کردیم. سایت ایران لرن می‌تواند در ادامه‌ی مسیر کار با فتوشاپ بهترین منبع آموزش و راهنمایی برای شما باشد. با استفاده از مقاله‌های رایگان می‌توانید در مسیر کسب درآمد از فتوشاپ پیشرفت کنید.

علاوه بر آن اگر می‌خواهید در مسیر آموزش فتوشاپ و حرفه‌ای شدن در این نرم‌افزار قدم بردارید، می‌توانید به دوره‌ی آموزشی فتوشاپ ایران لرن سر بزنید. این دوره آموزشی به صورت محتوای ویدیویی برای افراد مبتدی تا نیمه‌حرفه‌ای در ۲۰ ساعت تهیه شده. استفاده از این دوره شامل پشتیبانی و مشاوره نیز می‌شود.

پس از استفاده از این دوره می‌توانید در شرکت‌های تبلیغاتی و شرکت‌هایی که نیاز به طراح گرافیک دارند مشغول به کار شوید. حتی اگر رشته‌ی دانشگاهی شما گرافیک باشد نیز این دوره می‌تواند به عنوان راهی برای حرفه‌ای‌تر شدن شما در رشته‌ی تخصصی‌تان به شما کمک کند.

پس اگر هنوز به خاطر تفاوت نسخه های فتوشاپ سردرگم هستید و فکر می‌کنید حتی نصب کردن این نرم‌افزار نیز بسیار سخت و ترسناک است، چه برسد به آموزش و کار با آن، به دوره‌ی فتوشاپ، سوپرابزار تصویرسازان در ایران لرن سر بزنید. با تماشای ویدیوهای ابتدایی این دوره کاملا درخواهید یافت که چه نسخه‌ای از فتوشاپ مخصوص شماست و باید آن را چگونه نصب کنید.

کلام آخر

بهتر است در پایان این مقاله با شما روراست باشم و نظر شخصی‌ام را هم بگویم. درست است که روی بعضی از سیستم‌ها نسخه‌های آخر فتوشاپ نصب نشوند و کارایی آن بسیار پایین باشد. اما اهمیتی ندارد، طراح گرافیک هستید، عکاس هستید یا در محیط کار صرفا نیاز به کار با فتوشاپ دارید. بهترین گزینه برای کار با فتوشاپ آخرین نسخه‌ای از آن است که سیستم شما می‌تواند آن را به شکل متوسط اجرا کند. حتی اشکالی ندارد اگر کمی لگ یا هنگ کردن را هنگام کار با فتوشاپ تجربه کنید، در نهایت همیشه آخرین نسخه بهترین نسخه خواهد بود.

پس چشمان‌تان را ببندید و به سراغ نصب آخرین نسخه از میان نسخه های فتوشاپ بروید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر