آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ | قدم به قدم | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ (قدم به قدم)

بدون دیدگاه


تا همین چند وقت پیش اگر تصویری مانند مثال زیر را می‌دیدم، فکر می‌کردم که کار یک فتوشاپ باتجربه و استاد تمام است! غافل از این که با تکنیک‌های ترکیب چند عکس در فتوشاپ، می‌توان به‌راحتی چنین تصاویر جذابی ساخت.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 1

شما هم دوست دارید با نحوه ترکیب چند عکس در فتوشاپ آشنا شوید؟

مهارت ادغام تصاویر در فتوشاپ، می‌تواند مانند یک چاقوی جیبی سوئیسی اصل شما را از تنگناهای کاری نجات دهد.

برای ادغام تصاویر در فتوشاپ مسیرهای زیادی پیش روی شماست. ما در این مقاله ساده‌ترین روش آن را آموزش می‌دهیم تا افراد مبتدی نیز در کم‌ترین زمان بتوانند این مهارت را بیاموزند.

راهنمای قدم به قدم ترکیب دو تصویر در فتوشاپ

در این روش ما بخش‌هایی از دو یا چند تصویر را گرفته و آن‌ها را به گونه‌ای با یک‌دیگر ترکیب می‌کنیم که به عکس جدیدی که تابه‌حال وجود نداشته است تبدیل شوند. ترکیب عکس در فتوشاپ با این روش قابل تشخیص نیست و ممکن است محتوای بصری نیز کاملا دگرگون شود.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 2

در قدم اول، به شما کمک می‌کنیم روش های ادغام تصاویر در فتوشاپ را به شکلی یاد بگیرید که همه فکر کنند این عکس را خودتان گرفته‌اید؛ در قدم‌های بعدی، روش پاک‌کردن بک‌گراند و تنظیمات نور و رنگ را یاد می‌گیرید.

قدم اول: آموزش دو روش برای میکس دو تصویر در فتوشاپ

ابتدا عکس‌های مد نظرتان برای ترکیب عکس در فتوشاپ را انتخاب کنید و آن‌ها را به طور جداگانه در فتوشاپ باز کنید. برای این کار می‌توانید از دو روش زیر استفاده کنید:

روش اول)

یک سند (Document) جدید با ابعاد دلخواه‌تان در فتوشاپ ایجاد کنید.

تصویر مدنظرتان را بر روی آیکون فتوشاپ درگ کنید تا فتوشاپ شما باز شود.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 3

با رها کردن تصویر در محیط فتوشاپ، تصویر شما به عنوان یک لایه‌ی جدید به این سند اضافه می‌شود.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 4

حالا برای تکمیل کار گزینه‌ی تایید که در نوار بالایی فتوشاپ قرار دارد را بزنید تا بتوانید ادامه‌ی تغییرات برای را در این سند انجام دهید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 5

تصویر دوم را نیز با انجام همین مراحل به سند خود اضافه کنید و گزینه‌ی تایید را بزنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 6

حالا هر دو تصویر شما یک لایه مجزا در سند ایجاد شده را به خود اختصاص داده است.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 7

اگر موفق به مشاهده‌ی لایه‌های مختلف در فتوشاپ خود نشدید کافی‌ست به مسیر Window>Layers بروید و گزینه‌ی نشان دادن لایه‌ها را روشن کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ

روش دوم)

از مسیر File>Open می‌توانید برای باز کردن تصاویری که در کامپیوترتان وجود دارند در محیط فتوشاپ اقدام کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 9

حالا عکس دوم را برای ترکیب با عکس اول انتخاب کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 10

تصویر دوم را نیز به همین شکل در سند جدیدی باز کنید.

حالا باید برای ادغام تصاویر در فتوشاپ یک مرحله‌ی دیگر جلو بروید و این دو سند را به یک سند تبدیل کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 11

برای انجام این کار کافی‌ست Move Tool را انتخاب کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 12

موس را روی تصویری که می‌خواهید بر روی سند دیگر اضافه شود قرار دهید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 13

روی تصویر کلیک کنید و آن را در سند دیگر از طریق لیست نام سندها در بالای فتوشاپ درگ کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 14

سپس کافی‌ست یک بار کلید Shift را بزنید تا ترکیب عکس در فتوشاپ شما اتفاق بیفتد.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 15

حالا می‌توانیم به ترکیب این دو لایه بر روی هم، برای ترکیب چند عکس در فتوشاپ بپردازیم.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 16

قدم دوم: آموزش پاک کردن بک گراند در یک لایه

در ادامه نکاتی را به شما آموزش می‌دهیم که بتوانید به سادگی تصویر را از بک‌گراند اصلی‌اش جدا کنید. همچنین می‌توانید برای تکمیل آموزش ترکیب تصاویر در فتوشاپ به مقاله اختصاصی ایران لرن آموزش تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ مراجعه کنید

اولین کاری که باید برای ترکیب دو عکس انجام دهیم پاک کردن بک گراند تصویری است که می‌خواهید آن را به عکس اول اضافه کنید. این کار را به سادگی می‌توانید انجام دهید.

ابتدا از نوار لایه‌ها، لایه‌ای که می‌خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید. حالا با استفاده از کلید‌های ترکیبی Ctrl+T سایز تصویر دوم را به گونه‌ای تغییر دهید که نیاز دارید بر تصویر اول منطبق شود. ممکن است فقط بخش کوچکی از تصویر دوم را نیاز داشته باشید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 17

نکته‌ای که در انجام این مرحله اهمیت دارد، توجه به نسبت‌های تصویر دوم است. باید از خراب شدن نسبت‌های تصویری که در حال تغییر سایز آن هستید جلوگیری کنید و نگذارید تا فرم اولیه‌اش را از دست بدهد.

برای این‌کار می‌توانید حین تغییر سایت کلید Shift را نیز نگه دارید تا فتوشاپ به طور خودکار تصویر را با نسبت‌های اولیه‌اش تغییر دهد. اما اگر احساس کردید فرم کلی تصویرتان به هم نریخت نیازی به فشردن این کلید نیست.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 18

حالا از نواز ابزارها، ابزار Object Selection Tool را انتخاب کنید. این ابزار قابلیت‌های زیادی دارد، اما ما می‌خواهیم به شما یاد بدهیم که چطور برای ترکیب عکس در فتوشاپ بدون استفاده از ابزار دستی و با اتکا به هوش مصنوعی فتوشاپ تصویر خود را از بک گراند جدا سازید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 19

حالا در نوار بالایی جدیدی که براساس این ابزار باز شده‌اند، گزینه‌ای به نام Select and Mask را انتخاب کنید تا وارد فضایی شوید که در ادامه با استفاده از آن می‌توانید لبه‌های تصویر خود را با دقتی فوق‌العاده ببرید و پاکسازی کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 20

حالا کافی‌ست موس خود را حرکت دهید و با کلیک کردن و کشیدن آن بر روی سوژه‌ای که می‌خواهید جدا شود، تصویر اصلی را برای جدا شدن از بک‌گراند انتخاب کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 21

اگر تصویر شما جزییات زیادی مانند موها یا شیارهای باریک نداشته باشد، کار ادغام تصاویر در فتوشاپ به همین سادگی تمام شده است، اما اگر مانند تصویری که ما انتخاب کرده‌ایم، موها انتخاب نشده بودند کافی‌ست با انتخاب ابزار refine brush از نوار سمت چپ، به انتخاب لبه‌های تصویر بپردازید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 22

حالا از بخش properties گزینه‌ی Decontaminate Colors را انتخاب کنید، و با تایید و نهایی کردن مراحل عکس سوژه‌ی خود را از بک‌گراند اصلی‌اش جدا کنید و آن را بر روی بک‌گراند جدیدش قرار دهید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 23

مانند اولین کاری که انجام داده بودید، دوباره کلید‌های ترکیبی Ctrl+T را بزنید، و اندازه و جایگاه نهایی تصویر خود بر روی تصویر اول را تعیین کنید. سپس با فشردن کلید Enter  این مرحله از ترکیب چند عکس در فتوشاپ را نیز نهایی کنید.

قدم سوم: تنظیمات رنگ و نور عکس ادغام شده

تصویر شما اگرچه در جای خودش قرار گرفته است، و حالا شما در عمل یک عکس دارید که از ترکیب چند عکس در فتوشاپ به دست آمده، اما به خاطر تفاوت نور و رنگ این دو بخش از تصویر، هر بیننده‌ای متوجه ساختگی بودن آن می‌شود و ارزش کار شما را زیر سوال می‌برد.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 24

پس در این مرحله به سراغ انتخاب لایه‌ی تصویری که از بک‌گراند اصلی‌اش جدا کرده‌اید بروید و این مسیر را دنبال کنید Image>Adjustments>Match Color تا وارد تنظیمات رنگ تصویر شویم.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 25

پس از باز شدن پنجره‌ی جدید از بخش Layer بک‌گراند اصلی خود را انتخاب کنید تا تغییرات رنگ را در تصویر جدا شده ببینید.

وحشت‌زده نشوید اگر تصویر شما به طور کلی به هم ریخت و رنگ آن از چیزی که بود خیلی بدتر شد، با استفاده از Fade  می‌‌توانید شدت تنظیمات رنگ اعمال شده را کاهش دهید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 26

سعی کنید در ابتدا به تنظیمات دیگر این بخش دست نزنید و فقط با کم و زیاد کردن Fade به بهترین نتیجه‌ی ممکن برسید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 27

تنظیمات رنگ شما نهایی شده است، و حالا نوبت این است که تصویرتان را یک مرحله واقعی‌تر کنید.

قدم چهارم: ایجاد سایه طبیعی هنگام ترکیب تصاویر در فتوشاپ

با اضافه کردن سایه‌ی مناسب به تصویرتان می‌توانید به اندازه‌ای ترکیب دو تصویر در فتوشاپ را طبیعی انجام دهید که ادیت شما مانند یک هنر خودش را نشان دهد. برای شروع لایه‌ای که از بک‌گراند اصلی‌اش جدا کرده‌اید را انتخاب کنید، و از نوار پایین fx را انتخاب کنید. در منوی باز شده گزینه‌ی Drop Shadow را انتخاب کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 28

در این مرحله کارهای زیادی برای انجام دادن نداریم، نگران تنظیمات این بخش نباشید. ما فعلاً فقط نیاز به یک هاله‌ی سیاه به دور تصویر داریم.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 29

تنظیمات را تایید کنید و به سراغ مرحله‌ی بعدی بروید. حالا نیاز داریم با راست کلیک روی سایه‌ای که بر تصویر اعمال کرده‌اید، یک لایه‌ی سیاه از تصویری که آن را بریده‌اید ایجاد کنید. از بین گزینه‌ها Create Layer را انتخاب کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 30

حالا لایه‌ی شما به یک لایه‌ی عادی تبدیل شده است. نکتۀ مهم دیگر در ترکیب تصاویر در فتوشاپ،این است که اگر نتوانستید گزینه‌ی Create Layer را در منوی باز شده پیدا کنید، کافی‌ست از نوار تنظیمات بالای فتوشاپ مسیر زیر را دنبال کنید Layer>Layer Style> Create Layer Style تا به این گزینه دست پیدا کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 31

در ادامه روی لایه‌ی سایه‌ی خود کلیک کنید و آن را انتخاب کنید، با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+T مسیر را ادامه دهید و بر روی لایه‌ی انتخاب شده کلیک راست کنید تا منوی گزینه‌های آن باز شود. حالا گزینه‌ی Flip Vertical را انتخاب کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 32

حالا سایه‌ی شما روی زمینه‌ی بک‌گراند اصلی می‌افتد و می‌توانید با تغییر اندازه و جای این لایه، سایه را در جای مناسب آن تنظیم کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 33

اما برای اینکه سایه‌ی شما طبیعی باشد باید آن را در امتداد نوری که در تصویر بک‌گراند اصلی‌تان وجود دارد قرار دهید، برای این کار نیاز دارید نسبت‌ها و ابعاد تصویر را تغییر دهید. روی لایه‌ی سایه‌ی خود کلیک راست کنید و گزینه‌ی skew را انتخاب کنید تا این امکان فراهم شود.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 34

وقتی این عملیات را انجام دادید تصویر شما باید به حالت زیر در بیاید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 35

اما هنوز یک چیز کم است و آن نرمی سایه‌ی شماست. با استفاده از این مسیر Filter>Blur>Gaussian Blur می‌توانید سایه‌ی خود را نرم کنید تا طبیعی‌تر به نظر برسد.

عدد ۱۴.۸ را در قسمت radius وارد کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 36

آیا احساس نمی‌کنید که سایه‌ی شما خیلی تیره است و هیچ چیز در زمینه‌ی بک‌گراند اصلی شما در زیر سایه مشاهده نمی‌شود؟ به سادگی می‌توانید با کاهش opacity  این لایه، آن را واقعی‌تر کنید.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 37

حالا تصویر شما کامل شده است و نتیجه‌ی آن تا حد زیادی طبیعی جلوه می‌کند و می‌تواند بینندگان را حیرت زده کند.

آموزش ترکیب چند عکس در فتوشاپ 38

نکات پایانی در مورد میکس دو تصویر در فتوشاپ

در این مقاله سعی کردیم به ساده‌ترین روش‌هایی که فتوشاپ از میان تمام امکانات‌ مختلفش در اختیارتان می‌گذارد ترکیب دو عکس در فتوشاپ را آموزش دهیم. اگر به دنبال آموزش‌های پیچیده‌تر و حرفه‌ای‌تری نیز برای کار با فتوشاپ می‌گردید که بتوانید مهارت‌تان را در کار با این نرم‌افزار ارتقا دهید می‌توانید سری به بخش مطالب آموزشی سایت ایران لرن بزنید.

در ضمن، شما می‌توانید با شرکت در دوره فتوشاپ ایران لرن، به‌صورت حرفه‌ای فتوشاپ را یاد بگیرید و در پایان دوره، مدرک فتوشتپ دریفت کنید.

قبل از این‌که مقاله را به پایان برسانیم به دو نکته هنگام ادغام تصاویر در فتوشاپ توجه کنید:

نکته‌ی اول: این آموزش براساس فتوشاپ نسخه‌ی سال ۲۰۲۱ تهیه شده است و اگر با فتوشاپ‌های نسخه‌های قدیمی در حال کار هستید ممکن است با محیطی متفاوت از چیزی که در این آموزش مشاهده می‌کنید مواجه شوید. اما این به معنی ناتوانی شما برای انجام این مراحل نیست و تقریبا با تمام نسخه‌های قدیمی می‌توانید ترکیب دو عکس در فتوشاپ را انجام دهید.

نکته‌ی دوم: شاید انجام این مراحل در عمل برای اولین بار کمی سخت باشد، پس می‌توانید از ایده‌های جدید و درخشان‌تان فاصله بگیرید، و به تقلید از این آموزش بپردازید و دقیقا همین دو تصویر را برای ادغام انتخاب کنید. در غیراین‌صورت پیشنهاد می‌کنم به سراغ انتخاب تصاویری ساده‌ و هماهنگ با یک دیگر بروید. این تصاویر را می‌توانید با کیفیت بسیار بالا از سایت دانلود کنید.

در انتها امیدواریم با استفاده از این آموزش تصاویری خلق کنید که در ابتدا خودتان و در مرحله‌ی دوم بینندگان از دیدن آن‌ها لذت ببرند.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر