ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ

بدون دیدگاه


پروفایل یا نمایه در شبکه‌های اجتماعی همه‌ی آن چیزیست که در آغاز شما را به دیگران معرفی می‌کند؛ به همین دلیل مهم است بتوانید که تصویری زیبا، جالب توجه و متناسب با شخصیت خود طراحی کرده و بسازید.

با این مقاله از ایران لرن همراه باشید تا تکنیک‌های طراحی و ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ را به سه شیوه‌ی ساده اما حرفه‌ای بیاموزید.

سیاه و سفید کردن قسمتی از عکس

سیاه و سفید کردن قسمتی از عکس

یکی از پرطرفدارترین سبک‌های طراحی عکس پروفایل با فتوشاپ، سیاه و سفید کردن یک عکس رنگی است، درحالی که بخشی از آن همچنان رنگی باقی می‌ماند؛ برای این کار در قدم اول عکس مورد نظر خود را در محیط فتوشاپ باز کنید.

در قدم دوم با یکی از ابزارهای pen tool, quick selection یا lasso tool آن قسمتی از تصویر را که قصد دارید رنگی نگه‌دارید، انتخاب کنید.

برای ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ و از این روش در مرحله‌ی سوم باید تصویر معکوس یا inverse شود؛ از کلیدهای ترکیبی ctrl+shift+I استفاده کنید تا هرچه سریع‌تر و ساده‌تر این مرحله را طی کنید.

در گام بعدی به پنل لایه‌ها رفته و مطابق تصویر زیر بر روی آیکون افکت‌ها کلیک کنید.

سیاه و سفید کردن قسمتی از عکس

در نهایت از پنجره‌ی باز شده گزینه‌ی black & white را انتخاب کرده و به همین سادگی یک عکس پروفایل متفاوت و زیبا را تحویل بگیرید.

تبدیل عکس‌های جدید به عکس‌های قدیمی و نوستالژیک

تبدیل عکس‌های جدید به عکس‌های قدیمی و نوستالژیک

یکی از جذاب‌ترین و جدیدترین روش‌های ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ، ساخت تصاویر قدیمی است که در ادامه به آن می‌پردازیم:

مثل همیشه در مرحله‌ی اول تصویر مدنظر را در برنامه‌ی فتوشاپ باز کنید؛ بعد از آن به پنل لایه‌ها رفته و بر روی آیکن فلش مانند گوشه‌ی سمت راست این پنل کلیک کنید.

در مرحله‌ی دوم از میان گزینه‌های موجود در پنجره‌ی جدید گزینه‌ی convert to smart object را انتخاب کنید تا تغییراتی که بر روی تصویر اعمال می‌شود در همان پنل لایه‌ها ببینید.

در مرحله‌ی سوم با منوی filter از tool bar سر و کار داریم و باید گزینه‌ی camera raw filter را از این منو انتخاب کنید.

در ادامه به سراغ پنل HSL/grayscale خواهیم رفت و گزینه‌ی convert to grayscale را انتخاب می‌کنیم.

دراین مرحله از ساخت پروفایل با فتوشاپ تغییرات محسوس و زیادی بر روی عکس اعمال شده است اما هنوز کار به پایان نرسیده و در ادامه باید تغییراتی در رنگ و نور تصویر ایجاد کنیم.

برای این کار به پنل split toning رفته، گزینه2 shadow را انتخاب کرده و مقدار hue را بر روی 45 و مقدار saturation را بر روی 40 قرار می‌دهیم تا مقدار پراکندگی و تمرکز رنگ در قسمت‌های تیره‌تر تصویر تنظیم شود و تصویر ما جلوه‌ی زیباتری به خود بگیرد.

در مرحله‌ی آخر اگر لازم دیدید می‌توانید در مقدار بالانس تصویر نیز تغییر ایجاد کنید چرا که ممکن است با تغییری که در مرحله قبل در تمرکز و پراکندگی رنگ‌ها ایجاد کردیم، تعادل و بالانس کلی رنگ‌ها بهم ریخته باشد.

نحوه‌ی آبرنگی کردن تصاویر با فتوشاپ

نحوه‌ی آبرنگی کردن تصاویر با فتوشاپ

یکی دیگر از روشهای پرطرفدار و زیبای ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ، تبدیل تصاویر ساده و معمولی به تصاویر آبرنگی و هنری است که  حتی با ورژن‌های قدیمی‌تر فتوشاپ نیز قابل اجراست.

نکته‌ی مهمی که قبل از انجام این تکنیک لازم است به آن توجه کنید این است که برای آبرنگی کردن تصاویر حتما از عکسی با کیفیت و رزولوشن بالا استفاده کنید؛ به این دلیل که با تبدیل عکس به نقاشی آبرنگی، جزئیات تصویر شما کم‌تر خواهد شد؛ درنتیجه اگر از آغاز کیفیت قابل قبولی نداشته باشد در پایان نیز نتیجه‌ی دلخواهی کسب نخواهید کرد.

برای ساخت یک عکس پروفایل آبرنگی در فتوشاپ علاوه بر تصویر مدنظرتان، نیاز به یک تصویر آبرنگی دارید، درنتیجه در قدم اول هر دو تصویر را در محیط فتوشاپ باز کنید.

در قدم بعدی از tool bar فتوشاپ منوی image را باز کرده و گزینه‌ی adjustment و سپس match color را انتخاب کنید.

در ادامه پنجره‌ای برای شما باز خواهد شد که از طریق آن کار تطبیق رنگ‌ها را انجام خواهیم داد.

برای این کار منوی source را انتخاب کنید تا سه اسلایدر برای شما باز شود:

  • از اسلایدر luminance برای تنظیم روشنایی تصویر استفاده می‌کنیم و بهتر است شاخص آن را روی 100 قرار دهید.
  • اسلایدر بعدی، اسلایدر color intensity است که تنظیم غلظت و شدت رنگ را بر عهده دارد؛ بسته‌ به سلیقه و تصویر‌ خودتان آن را تنظیم کنید.
  • با استفاده از اسلایدر fade نیز می‌توانید میزان محو شدن رنگ‌های تصویر اصلی را تعیین کنید.

در نهایت بر روی ok کلیک کنید تا به سراغ مراحله‌ی بعد این آموزش ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ برویم.

در این جای کار لازم است برای نزدیک‌تر شدن تصویر به یک نقاشی آبرنگی برخی از جزئیات و نویز‌های تصویر را حذف کنیم؛ یکی از ساده‌ترین راه‌هایی که می‌توان طی کرد این است که از نوار tool bar منوی filter گزینه‌ی noise و سپس reduce noise را انتخاب کنیم.

در پنجره‌ی جدیدی که باز می‌شود چهار اسلایدر وجود دارد:

  • اسلایدر strength شدت کاهش نویز در تصویر شما را تعیین می‌کند.
  • از طریق اسلایدر preserve details میزان حفظ کردن جزئیات تصویر را مشخص می‌کنید.
  • اسلایدر reduce color noise نویز رنگ‌های تصویر را حذف خواهد کرد.
  • برای افزایش وضوح جزئیات تصویر نیز می‌توانید از اسلایدر sharpen details استفاده کنید.

و اما مرحله‌ی آخر برای ساخت یک عکس پروفایل با فتوشاپ از این طریق، استفاده از فیلتر         آبرنگی برنامه‌ی فتوشاپ است.

برای پیدا کردن این فیلتر از tool bar منوی filter و بعد گزینه‌ی filter gallery را انتخاب کنید.

در پنجره‌ی جدیدی که باز می‌شود، تمام فیلترها به صورت دسته بندی شده در ستون کناری لیست شده‌اند، از میان گزینه‌های این لیست فولدر artistic که شامل فیلترهای هنری است فولدری است که ما به آن نیاز داریم.

از فیلترهایی که به شما ارائه می‌شود فیلتر dry brush فیلتری است که به شما یک تصویر آبرنگی زیبا تحویل می‌دهد؛ البته گاهی در برخی از تصاویر فیلتر watercolor نیز به کار می‌آید و حتی نتایج به مراتب خیره‌کننده‌تری به همراه خواهد داشت.

در نهایت از هر کدام از این فیلترها که  استفاده کردید، در ستون کناری بسته به سلیقه‌ی خودتان تنظیمات فیلتر را تغییر دهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

سخن آخر

در این مقاله از ایران لرن سه روش از پرطرفدارترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌های طراحی و ساخت عکس پروفایل با فتوشاپ را به شما آموختیم. برای دریافت آموزش‌های بیشتر و حرفه‌ای‌تر می‌توانید از دوره‌ی جامع و کاربردی آموزش فتوشاپ ایران لرن استفاده کنید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر