طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ (آموزش تصویری) | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

ساخت کارت ویزیت با فتوشاپ (آموزش تصویری)

بدون دیدگاه


اگر از الگوهای کارت ویزیت‌های رایج خسته شده‌اید و به دنبال ایجاد یک کارت ویزیت خلاقانه و جذاب هستید، این مقاله برای شماست! در این صفحه روش ساخت کارت ویزیت با فتوشاپ را بررسی می‌کنیم.

گام نخست: ایجاد فایل فتوشاپ کارت ویزیت

روی آیکون فتوشاپ کلیک کنید تا یک صفحه فتوشاپ جدید باز شود.

مرحله اول: ایجاد سند جدید در فتوشاپ

روی File در نوار منو بالا صفحه کلیک کنید تا منوی کشویی نمایش داده شود. گزینه New را انتخاب کنید. از این گزینه برای ایجاد یک سند جدید در فتوشاپ استفاده می‌شود. می‌توانید از کلیدهای میانبر Ctrl+N نیز برای ایجاد یک صفحه جدید استفاده کنید.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

مرحله دوم: تنظیم سند جدید

در پنجره باز شده Width را 3.75 و Height را 2.25 قرار دهید. این اندازه‌ها یک سند به ابعاد 2*3.5 اینچ و یک منطقه Bleed 1.8 اینچی در اطراف لبه‌ها ایجاد می‌کنند. توجه داشته باشید واحد اندازه‌گیری روی اینچ تنظیم شده باشد. در غیر این صورت از منوی کشویی کنار Width گزینه Inches را انتخاب کنید.

ایجاد ناحیه Bleed تضمین می‌کند در هنگام برش کارت، قسمت‌های سفید در لبه کارت ایجاد نشود و لبه کارت رنگی و یک‌دست بشود.

Resolution تصویر را روی 300 تنظیم کنید. این کار یک فایل با وضوح 300 پیکسل در هر اینچ ایجاد می‌کند که این عدد استاندارد برای کارت‌های چاپی است.

در قسمت حالت رنگ (Color Mode) گزینه CMYK Color را انتخاب کنید. CMYK حالت رنگی است که در گرافیک‌های چاپی استفاده می‌شود.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

روی Ok کلیک کنید تا سند فتوشاپ جدید با ابعاد تعیین شده ایجاد شود.

مرحله سوم: ایجاد ناحیه Bleed

در نوار منو بالای صفحه روی View کلیک کنید تا منوی کشویی نمایش داده شود. گزینه Rulers را تیک بزنید تا خط‌کش برای سند جدید فعال شود. برای فعال کردن این گزینه هم‌چنین می‌توانید از کلیدهای میانبر  Ctrl+R استفاده کنید.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

Guideline را از تمام لبه‌ها به 0.125 اینچ بکشید. این کار ناحیه  Bleedرا ایجاد می‌کند.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

مرحله چهارم: ذخیره نمونه اولیه

از مسیر File> Save As می‌توانید سند خود را ذخیره کنید. برای این کار یک نام برای فایل خود تایپ کنید و فرمت PSD را انتخاب کنید. ذخیره فایل فتوشاپ در این فرمت بهترین راه برای حفظ جزئیات رنگ و لایه‌های قابل ویرایش است. برای انتخاب PSD از منوی کشویی کنار Format استفاده کنید. روی ذخیره کلیک کنید تا فایل اولیه کارت ویزیت شما ذخیره شود.

گام دوم: افزودن رنگ به کارت ویزیت

روی گزینه Foreground در پایین نوار ابزار سمت چپ کلیک کنید. آیکون این گزینه به شکل دو مربع رنگی روی هم است که یکی برای رنگ پیش‌زمینه و دیگری برای رنگ پس‌زمینه است.

حالا رنگی را برای پس‌زمینه کارت انتخاب کنید. برای انتخاب رنگ پس‌زمینه روی یک رنگ از نوار رنگی کلیک کنید و سپس رنگ دقیق‌تر را روی مربع بزرگ سمت چپ انتخاب کنید و روی گزینه Ok کلیک کنید.

حالا روی آیکون سطل رنگ نگه دارید تا منو کشویی باز شود و سپس روی گزینه Paint Bucket Tool کلیک کنید. اگر روی هر نقطه از کارت خود کلیک کنید، کل سند با رنگی که انتخاب کرده‌اید پر می‌شود.

گام سوم: اضافه کردن متن به کارت ویزیت

برای اضافه کردن متن به کارت ویزیت روی ابزار Text کلیک کنید. این ابزار با نماد T در نوار ابزار سمت چپ قرار دارد.

انتخاب فونت و رنگ متن

یک فونت برای متن خود انتخاب کنید. برای انتخاب فونت می‌توانید از منوی کشویی در گوشه سمت راست بالا استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید با استفاده از منوی کشویی کنار منوی فونت، سبک قلم ( مثلا پررنگ یا مورب) و اندازه متن را انتخاب کنید یا تغییر دهید. بهتر است فونتی را انتخاب کنید که به راحتی خوانده شود. اگر خواندن متن نمونه در منوی کشویی سخت است، احتمالا فونت خوبی برای طراحی کارت ویزیت نیست.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

توصیه می‌شود در متن کارت ویزیت از یک فونت یکسان استفاده کنید. استفاده از فونت‌های گوناگون ظاهر کارت ویزیت شما را شلوغ و غیرحرفه‌ای می‌کند.

اگر می‌خواهید رنگ نوشته‌های کارت ویزیت را تغییر دهید، روی مربع رنگی بالای فتوشاپ کلیک کنید و سپس از نشانگر رنگ برای انتخاب رنگ فونت استفاده کنید. توجه داشته باشید رنگ انتخابی متن باید به راحتی روی رنگ پس‌زمینه قابل خواندن باشد. اگر از رنگ‌های تیره برای پس‌زمینه استفاده کرده‌اید، رنگ روشنی برای متن انتخاب کنید و اگر از رنگ‌های روشن برای پس‌زمینه استفاده کرده‌اید، رنگ متن را تیره انتخاب کنید.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

نوشتن و تنظیم متن در کارت ویزیت

روی جایی که می‌خواهید متن آنجا قرار گیرد کلیک کنید تا نشانگر متن در همان محل نمایش داده شود. حالا می‌توانید متن خود را تایپ کنید. به طور کلی کارت ویزیت باید شامل نام، موقعیت شغلی، شماره تلفن، آدرس و ایمیل تجاری باشد. هم‌چنین شما می‌توانید هر اطلاعات مورد نیاز دیگری را به کارت ویزیت خود اضافه کنید.

هم‌چنین می‌توانید از ابزار Move در بالای نوار ابزار استفاده کنید و اندازه و موقعیت متن خود را تنظیم کنید. برای انتقال متن، با ابزار Move روی متن کلیک کنید و آن را به جایی که می‌خواهید بروید بکشید.

اگر می‌خواهید از ابزار Move برای تنظیم اندازه متن استفاده کنید، مربع ” Show Transform Controls” را تیک بزنید.

برای تنظیم اندازه متن نیز پس از انتخاب گزینه Move و کلیک روی متن، روی یکی از کادرهای کوچک گوشه متن نگه دارید و آن را به اطراف بکشید. اگر در این حین کلید Shift را نگه دارید، اندازه متن متناسب و تراز می‌ماند. برای اعمال این تغییرات روی آیکون تیک در بالای صفحه کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شوند.

در یک کارت ویزیت حرفه‌ای، نام شما باید در وسط صفحه و با حروف بزرگ قرار گرفته باشد و موقعیت شغلی با اندازه کوچک‌تر در زیر نام قرار گیرد. حالا اطلاعات تماس خود را با سایز متفاوت در خطوط جداگانه تایپ کنید و اطمینان حاصل کنید که آیتم‌های متنی به درستی از هر سمت کارت تراز شده باشد. بهتر است متن‌ها حدود 1.8 اینچ از ناحیه Bleed فاصله داشته باشند.

گام چهارم: افزودن گرافیک به کارت ویزیت

ایجاد طرح و نقش و یا استفاده از تصاویر یا وکتورهای مختلف در کارت ویزیت، جلوه‌ای حرفه‌ای و زیباتر به آن می‌دهد.

ایجاد لایه  طراحی

در نوار کناری سمت راست روی تب Layer کلیک کنید. این گزینه منو لیستی از لایه‌ها را نمایش می‌دهد. می‌توانید از لایه‌ها برای جداسازی عناصر مختلف سند استفاده کنید.

در بخش لایه‌ها روی آیکونی که شبیه صفحه کاغذ است کلیک کنید. این کار باعث ایجاد یک لایه جدید می‌شود که در بالای لایه Background ظاهر می‌شود.

وقتی یک لایه جدید ایجاد می‌کنید، نام لایه به صورت پیش‌فرض Layer 1 است. برای تفکیک تغییرات در لایه‌ها بهتر است نام هر لایه را متفاوت انتخاب کنید. برای تغییر نام لایه، روی نام لایه دو بار کلیک کنید و نام جدید را تایپ کنید.

پس از ایجاد لایه جدید، نام آن را به Graphics تغییر دهید و از این لایه برای اعمال تمام طراحی‌ها استفاده کنید. حالا لایه Graphics را زیر تمام لایه‌های متن قرار دهید. برای تغییر موقعیت یک لایه، روی لایه کلیک کرده و بکشید. لایه Graphics باید بالای لایه Background و زیر لایه متن باشد.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

روی گزینه Foreground در پایین نوار ابزار کلیک کرده و یک رنگ انتخاب کنید. می‌توانید از نشانگر برای انتخاب رنگ پیش‌زمینه استفاده کنید. پس از کلیک روی رنگ انتخابی لازم است رنگ دقیق‌تر را روی مربع انتخاب کنید.

تنظیم قلم مو

در نوار ابزار سمت راست روی Brush یا قلم‌مو کلیک کنید. هم‌چنین با کلیک روی منوی کشویی سمت چپ می‌توانید اندازه و نوع قلم‌مو را تغییر دهید. از براش‌ها می‌توان برای ایجاد بافت و الگوهای ساده استفاده کرد. علاوه بر این می‌توانید براش مورد نظر خود را دانلود کرده و به فتوشاپ اضافه کنید.

برای تنظیم اندازه براش، نوار لغزنده با عنوان Size را در بالای منوی کشویی بکشید. برای کوچک‌تر شدن اندازه قلم‌مو به سمت چپ و برای بزرگ‌تر شدن آن به راست بکشید.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

می‌توانید از ابزار براش برای ایجاد گرافیک ساده استفاده کنید؛ مثلا برای رسم اشکال و خطوط ساده یا ایجاد بافت در کارت ویزیت. کلیک کنید و طرح و بافت مناسب را پیدا کنید. از آزمایش طرح‌های مختلف نترسید و خلاق باشید!

اگر اشتباهی پیش آمد، روی گزینه Edit در نوار منو بالا کلیک کرده و سپس گزینه Undo را انتخاب کنید.

اضافه کردن تصویر به کارت ویزیت

اگر کارت ویزیت شما عکس‌دار است یا مایلید تصویری را به آن اضافه کنید، در نوار منو بالا صفحه روی File کلیک کرده و سپس گزینه Place Embedded را انتخاب کنید. این File Browser را باز می‌کند. حال عکسی که می‌خواهید را انتخاب کنید. از نوار کناری سمت چپ می‌توانید پوشه‌ها و فایل‌ها دیگر را جست‌وجو کنید. هنگامی که عکس مورد نظر خود را پیدا کردید روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود و سپس روی گزینه Place کلیک کنید تا عکس به سند فتوشاپ اضافه شود. با کلیک کردن  روی عکس و کشیدن آن می‌توانید موقعیت آن را تغییر دهید. هم‌چنین برای تنظیم اندازه عکس، روی گوشه آن کلیک کنید و آن را بکشید. اگر می‌خواهید ابعاد تصویر متناسب و تراز بماند، کلید Shift را در حین کشیدن نگه دارید. مربع بالای صفحه را تیک بزنید تا موقعیت عکس تثبیت شود و به عنوان یک لایه جدید در فتوشاپ قرار گیرد. از این روش می‌توانید برای اضافه کردن تصویر خود، لوگو شرکت یا تصویر پس‌زمینه استفاده کنید. اگر لایه ایجاد شده در بالای متن قرار دارد، آن را به زیر لایه متن‌ها بکشید.

طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ

گام پنجم: چاپ کارت ویزیت

در نوار منو بالای فتوشاپ روی File کلیک کنید تا منوی کشویی نمایش داده شود. با انتخاب گزینه چاپ، می‌توانید کارت خود را چاپ کنید تا نمونه فیزیکی آن را مشاهده کنید. هم‌چنین می‌توانید از کلیدهای میانبر Ctrl+ P استفاه کنید.

چاپ کارت به شما کمک می‌کند تا تصور بهتری درباره ظاهر واقعی کارت ویزیتتان داشته باشید؛ چون ممکن است رنگ‌ها روی صفحه کامپیوتر و صفحه کاغذ با یک‌دیگر متفاوت باشند. بررسی کنید همه اطلاعات ضروری در کارت ویزیت را وارد کرده باشید. با تغییر در فونت و المان‌ها و کمی خلاقیت می‌توانید تغییرات محسوسی در کارت ویزیتتان ایجاد کنید و بهترین کارت ویزیت را برای کسب و کارتان طراحی کنید.

دوره فتوشاپ ایران لرن

این مقاله از ایران لرن به آموزش طراحی کارت ویزیت با فتوشاپ پرداختیم. برای آموزش‌های بیش‌تر و حرفه‌ای سری به دوره فتوشاپ ایران لرن بزنید. این دوره با 20 ساعت آموش حرفه‌ای یکی از آموزش‌هایی است که تمام سرفصل‌های مورد نیازتان را پوشش می‌دهد.

نتیجه‌گیری

کارت ویزیت یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها برای افراد و برندها است. این کارت به عنوان معرف شما و کسب و کارتان عمل می‌کند؛ به همین دلیل اگر با افراد زیادی سر وکار دارید، باید برای ساخت یک کارت ویزیت حرفه‌ای اقدام کنید. در این مقاله ساده‌ترین روش برای طراحی کارت ویزیت آموزش داده شد که با استفاده از آن می‌توانید یک کارت ویزیت حرفه‌ای برای خود بسازید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر