ICDL چیست | آی سی دی ال | ایران لرن
آموزش رایگان ICDL

ICDL چیست ، هر آنچه درباره آی سی دی ال باید بدانید!

بدون دیدگاه


نه مبالغه است و نه اغراق! خود شما هم در نقش یک مدیر عامل باکفایت حاضر نیستید فردی را که به کامپیوتر و کار با آن مسلط نیست استخدام کنید! فرض کنید در اتاقی برای مصاحبه شغلی نشسته باشید، از شما بپرسند آیا به ICDL مسلط هستید؟ و شما در پاسخ بگویید ICDL چیست؟! به نظر می‌رسد همان لحظه باید قید آن شغل را بزنید! اما نگران نباشید. در این مقاله به شما خواهیم گفت اولا آی سی دی ال چیست و چه مزایایی دارد و ثانیا چطور می‌توان مدرک مربوط به آن را گرفت. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ICDL چیست؟

در سال 1995 در اروپا برنامه‌ای ارائه شد که به کمک آن، افراد سطح مهارت‌های کامپیوتری خود را افزایش می‌دادند. (آن‌وقت خیلی‌ها بعد از سه دهه هنوز از وجود آن و اهمیتش بی‌اطلاع هستند!) کمی بعدتر به این برنامه آموزشی، یک آزمون نهایی اضافه شد و مدرکی تحت عنوان ECDL به افراد تعلق می‌گرفت. این مدرک در کشورهای دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفت و سرفصل‌های آن با نام ICDL آموزش داده شد. برنامه درسی مربوط به این دوره‌ها، در حال حاضر به‌طور مرتب توسط بنیاد اصلی ICDL به‌روزرسانی می‌شود.

اما ICDL مخفف چیست؟ این کلمه مخفف International Computer Driving License به معنای مدرک بین‌المللی کار با کامپیوتر است. می‌توانید دنیای بدون اکسل و ورد را تصور کنید؟ یا دنیایی که در آن افراد به کار با کامپیوتر مسلط نباشند؟! این مدرک نشان‌دهنده مهارت کار با کامپیوتر است. بعد از آموزش این مهارت‌ها در آزمون‌های مربوط به خودشان شرکت می‌کنید و در صورت قبولی در تمامی آزمون‌ها، مدرک ICDL به شما داده می‌شود. این مدرک که یکی از معتبرترین مدارک بین‌المللی است، ثابت می‌کند شما می‌توانید از پس کار با کامپیوتر بربیایید و در واقع یک بشر مدرن محسوب می‌شوید که می‌توان مسئولیت‌هایی را به شما سپرد!

داشتن مدرک ICDL چه مزایایی دارد؟

شرکت‌های درست و حسابی همگی مدرک آی سی دی ال را برای استخدام از شما می‌خواهند. آن‌ها می‌خواهند بدانند که شما هم‌گام با تکنولوژی حرکت می‌کنید و به‌روز هستید. اما این تنها مزیت داشتن این مدرک نیست. در ادامه 6 مزیت دیگر آن را توضیح می‌دهیم:

 • مدرک آی سی دی ال ثابت می‌کند شما می‌توانید به‌صورت حرفه‌ای با کامپیوتر کار کنید.
 • این مدرک موقعیت‌های شغلی بیشتر و شایسته‌تری را برای شما فراهم می‌کند. چه برای استخدام و چه برای ارتقای شغلی به کمک‌تان می‌آید.
 • این مدرک در اغلب کشورهای جهان معتبر و قابل استفاده است و تنها کافیست مدرک‌تان را به دست مترجم بسپارید و از نسخه ترجمه‌شده آن استفاده کنید.
 • دوره‌های ICDL کمک می‌کند به‌طور کارآمدتر و سودمندتری از کامپیوتر استفاده کنید.
 • اگر قصد مهاجرت داشته باشید داشتن این مدرک می‌تواند برای شما امتیاز محسوب شود.
 • این مدرک قابل ارائه به اغلب اداره‌ها و سازمان‌های معتبر و شناخته‌‎شده است.

داشتن مدرک ICDL چه مزایایی دارد؟

مهارت‌های هفت‌گانه ICDL کدامند؟

به‌طور کلی ICDL بر 7 مهارت اصلی تاکید و تکیه دارد:

1. IT و ICT – فناوری اطلاعات (و ارتباطات)

در این مهارت بر مفاهیم اصلی فناوری ارتباطات و اطلاعات تاکید می‌شود. به رایانه و مبانی و اجزای آن می‌پردازیم، کارایی هر یک را بررسی می‌کنیم و سخت‌افزار، نرم‌افزار و تفاوت‌هایشان را توضیح می‌دهیم.

2. اینترنت و دنیای مجازی

برای آموزش مهارت‌های کار با اینترنت و آموزش آن، به ارتباطات، جستجو، چگونگی استفاده از مرورگر و تنظیمات آن پرداخته می‌شود. در آموزش اینترنت دوره‌های ICDL همچنین برقراری ارتباط توسط ایمیل و به‌طور کلی ساختن و استفاده از ایمیل و جیمیل آموزش داده می‌شود.

3. ویندوز؛ محبوب‌ترین سیستم عامل

این قسمت از دوره‌های ای سی دی ال به محبوب‌ترین سیستم عامل یعنی ویندوز می‌پردازد. ساخت و مدیریت فایل‌ها، بررسی، کپی کردن یا پاک نمودن آن‌ها، نصب آنتی‌ویروس و به‌طور کلی تامین امنیت ویندوز همگی در این دوره آموزش داده می‌شوند.

4. Microsoft Word – ورد

آموزش دوره‌های ICDL از این مرحله تخصصی‌تر و سخت‌تر می‌شوند. در دوره‌های آموزش ورد، چگونگی کار کردن با این نرم‌افزار آموزش داده می‌شود. نرم افزار ورد بسیار کاربردی است و توانایی کار با آن یک مهارت قابل ملاحظه محسوب می‌شود. تایپ، تنظیم و ویرایش نوشته‌ها در ورد، افزودن تصاویر و جداول و همچنین ویرایش اشکالات فنی یا غلط‌های املایی در متن را در دوره‌های ای سی دی ال یاد می‌گیرید.

5. Microsoft Excel – اکسل

نرم‌افزار اکسل نرم‌افزار حساب و کتاب، تهیه جداول و محاسبات است. تجزیه و تحلیل و محاسبه میانگین و ضرب و جمع در این نرم‌افزار و جدول‌های تهیه شده انجام می‌شود. با آموزش اکسل بسیاری از برنامه‌ریزی‌ها و حسابرسی‌هایتان را به‌سادگی انجام خواهید داد. به‌طور کلی EXCEL برای امور مالی، نرم‌افزاری کاربردی است.

6. Microsoft Access – اکسس

آموزش نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده یکی دیگر از آموزش‌های مهم و کلیدی در دوره‌های ای سی دی ال است. تنظیم ورود اطلاعات به اکسس، نحوه نگهداری اطلاعات ضروری و مهم و به‌طور کلی استفاده از نرم‌افزار اکسس مایکروسافت و بهره بردن از منابع نامحدود ورود اطلاعات آن در دوره‌های اخذ این مدرک آموزش داده می‌شود.

7. Microsoft PowerPoint – پاورپوینت

پاورپوینت را که قطعا می‌شناسید! هر دانشجویی بالاخره یک جایی کارش به این نرم‌افزار دوست‌داشتنی افتاده است. PowerPoint نرم‌افزاری کاربردی است که معمولا برای ارائه استفاده می‌شود. می‌توان فضاهای رنگارنگ و اسلایدهای مختلفی با این نرم‌افزار ساخت و از آن برای عرضه کردن طرح‌های مختلف استفاده کرد. پاورپوینت یکی دیگر از مهارت‌های هفت‌گانه‌ای است که در ICDL آموزش داده می‌شود.

مدرک ICDL برای چه کسانی سودمند است؟

تا به اینجای مقاله فهمیدیم ICDL چیست. حالا به نظر شما مدرک آی سی دی ال برای چه کسانی سودمند است؟ اگر نظر ما را بخواهید تقریبا برای همه! اگر دانشجو، فریلنسر، کارمند، مدیر یا جویای کار هستید یا حتی اگر قصد مهاجرت دارید، گذراندن دوره‌های آی سی دی ال و گرفتن مدرک آن می‌تواند یک قدم بزرگ و قابل توجه باشد. در واقع برای هر دانشجویی که به دنبال پیشرفت و تمایز است، هر کارمندی که قصد استخدام یا ارتقای شغلی دارد، هر فردی که می‌خواهد یک مهارت جدید یاد بگیرد و هر کارفرما و مدیری که می‌خواهد به‌روز و همه‌فن‌حریف باشد، گرفتن این مدرک و استفاده از آموخته‌های آن، کارآمد است.

گذراندن آموزش آی‌سی‌دی‌ال نیازمند دانش قبلی نیست و از سطوح ابتدایی تا پیشرفته عرضه شده است. بنابراین آموزش آن برای همه افراد در هر نقش و سنی که باشند ممکن است. بااین‌حال شاید بتوان گفت بهترین کاربرد این دوره‌ها و مدرک پایانی آن‌ها برای دانشجویان و کارجویان است که آینده شغلی بهتری را رقم بزنند و فرصت‌های مناسب‌تری برای پیشرفت داشت باشند.

مدرک ICDL برای چه کسانی سودمند است؟

ICDL چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

به‌طور کلی هدف از آموزش ICDL را می‌توان هفت مورد زیر دانست:

 • افزایش مهارت‌های کار با کامپیوتر
 • هم‌گام شدن با تکنولوژی
 • افزایش بازدهی کارمندان
 • ارتقای سطح توانایی‌های شخصی و مهارت‌های فردی
 • ارتقای توانمندی‌های مدیران
 • ارائه ضمانتی بر کسب دانش کافی
 • ایجاد سواد کامپیوتری برای همه

پاسخ به چند سوال مهم

اگر هنوز همه پرسش‌هایتان را پاسخ نداده‌ایم این قسمت را بخوانید، شاید پرسش شما نیز پاسخ داده شده باشد:

ECDL چیست و چه تفاوتی با ICDL دارد؟

ای سی دی ال در واقع نسخه اولیه و اروپایی آی سی دی ال است. ECDL ابتدا در اروپا مورد استفاده قرار گرفت و پس از مدتی مورد توجه کشورهای دیگر واقع شد. ECDL با نام ICDL در خارج از اروپا شناخته می‌شود. این دو هیچ تفاوت دیگری با یکدیگر ندارند.

ICDL درجه یک چیست و چه تفاوتی با آی سی دی ال درجه دو دارد؟

آی سی دی ال درجه دو پیش‌نیاز نوع درجه یک آن است. از مهارت‌های هفت‌گانه آی سی دی ال، مهارت‌های اولیه و کلی مانند ویندوز، فناوری اطلاعات و اینترنت سه مهارت اصلی نوع درجه دو هستند. ICDL چهار مهارت سخت‌تر و مهم‌تر نیز دارد که پس از مهارت‌های سطح 2 مطرح می‌شوند. مهارت‌هایی مانند: ورد، اکسل، اکسس و پاورپوینت، مهارت‌های درجه 1 هستند که افراد در مرحله بعدی آموزش آن‌ها را کسب می‌کنند.

چطور می‌توانیم دوره‌های ICDL را بگذرانیم و مدرک آن را بگیریم؟

حالا که می‌دانید ICDL چیست، برای گذراندن دوره‌ها و گرفتن مدرک آن، در قدم اول باید یک دوره آموزشی معتبر پیدا کنید. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید اساتیدی است که در این دوره تدریس می‌کنند. اساتید حرفه‌ای و باتجربه را انتخاب کنید. نکته دوم جامع و کامل بودن دوره است. بعد از گذراندن هر دوره، در آزمون خودش شرکت کنید و پس از قبولی در همه آزمون‌ها می‌توانید مدرک آی سی دی ال خود را بگیرید.

آیا بدون گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانیم مدرک ICDL بگیریم؟

در آزمون‌های ICDL، نمره شما و همچنین دانش قبلی شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بنابراین اگر از آمادگی خود نسبت به مبانی گفته‌شده اطمینان دارید می‌توانید به‌طور مستقیم در آزمون‌های مربوط به آن ثبت نام کنید. اما در صورتی‌که اطلاعات و توانایی‌های شما ناکافی است توصیه می‌کنیم پیش از ثبت نام در آزمون، دوره مربوط به آن را طی کنید.

چه زمانی آموزش ICDL را شروع کنیم؟

هر زمانی که اراده کنید می‌توانید دوره‌های ای سی دی ال را شروع کنید. از آن‌جایی که این دوره‌ها به معلومات و دانش خاصی نیاز ندارد پیش‌نیاز خاصی نیز لازم نیست. این دوره‌ها به‌صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شوند و می‌توانید پکیج آموزش آنلاین آن را نیز تهیه کنید.

چه مدت زمانی طول می‌کشد تا به آی سی دی ال مسلط شویم؟

هیچ زمان‌بندی مشخصی را نمی‌توانیم عنوان کنیم. همان‌طور که برای پاس کردن یک امتحان درسی، مدت زمانی که شما و هم‌کلاسی‌تان به مطالعه اختصاص می‌دادید متفاوت بود، بازه زمانی مورد نیاز برای تسلط به مباحث ICDL نیز برای افراد مختلف، متفاوت است. با این‌حال یک فرد نرمال بدون هیچ تجربه و دانش مرتبطی، با میانگین ضریب هوشی و تلاش متوسط برای تسلط در هر دوره به حدود 30 ساعت زمان نیاز دارد. آموختن این مهارت مانند هر مهارت دیگری به تکرار و تمرین وابسته است.

آزمون ICDL چقدر زمان می‌برد؟

همان‌طور که گفتیم هر یک از مهارت‌های هفت‌گانه را به‌طور مجزا آموزش می‌بینید و سپس در آزمون مربوط به خودش شرکت می‌کنید. به سوالات هر یک از این آزمون‌ها باید ظرف 45 دقیقه پاسخ بدهید. (در آزمون‌های پیشرفته این زمان به 60 دقیقه می‌رسد.) هر آزمون بین 30 تا 40 پرسش دارد و برای قبولی در آن باید حداقل نمره‌ای بین 60 تا 80 را کسب کنید. البته تمام این موارد به‌صورت تقریبی است و می‌توانید پیش از شرکت در آزمون ICDL، این سوالات را بپرسید.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که مدت اعتبار مدرک ICDL سه سال است. با توجه به این‌که مبانی مربوط به آن به‌صورت منظم به‌روزرسانی می‌شوند، این مدت زمان تعیین‌شده مناسب و منصفانه به نظر می‌رسد.

دسته‌بندی پایه، متوسط و پیشرفته برای ICDL به چه صورت است؟

همان‌طور که گفته شد مهارت‌های ICDL به‌صورت هفت‌گانه دسته‌بندی می‌شوند. با این‌حال یک مدل دیگر برای مهارت‌های ICDL در سال 2013 ارائه شد که آن را به سه سطح (مقدماتی، متوسط و پیشرفته) تقسیم می‌کند. طبق این تقسیم‌بندی، ICDL شامل 20 بخش (4 بخش در قسمت مقدماتی، 4 بخش در پیشرفته و دوازده بخش در ICDL میانه) است. قسمت پیشرفته شامل آموزش ورد، پاورپوینت، اکسس و اکسل به‌صورت پیشرفته می‌شود.

کلام آخر

آموختن و به‌روز ماندن در دنیای امروز ما، کلید موفقیت است. دنیای مجازی یکی از مهم‌ترین بسترهای موفقیت هستند. بنابراین برای پیشرفت و ترقی خود لازم است تمام تلاشمان را به کار ببندیم و از آموختن دست نکشیم. در انتها امیدواریم به تمام سوالات شما جواب داده باشیم. هر ابهام یا پرسش دیگری باقی مانده است می‌توانید از ما بپرسید تا در اسرع وقت به آن پاسخ بدهیم.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر