آموزش برش مو در فتوشاپ | جدا کردن مو در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آموزش برش مو در فتوشاپ؛ تمیز و اصولی

بدون دیدگاه


شاید اگر شاعرهای فارسی زبان قبل از نوشتن شعر‌های‌شان در وصف زلف یار و پیچ و خم آن، یک‌بار به انتخاب مو در فتوشاپ پرداخته بودند، هرگز شاعر نمی‌شدند و شعری در وصف موها نمی‌نوشتند.

آموزش جدا كردن مو از پس زمينه با فتوشاپ یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که هر فتوشاپ‌کاری باید در رزومه‌ی خود داشته باشد. این موهای نازک و باریک، حسابی اعصاب خردکن هستند و اکثر افراد با نحوه جدا کردن مو در فتوشاپ برای عکس افراد و ادیت تصاویر پرتره مشکل دارند. برش مو در فتوشاپ کار نسبتا سختی است و با این‌که هربار در آپدیت‌های فتوشاپ وضعیت انجام این کار توسط هوش مصنوعی نرم‌افزار بهتر می‌شود، اما هنوز برش مو در فتوشاپ به شکل اصولی یکی از تعیین کننده‌ترین مهارت‌هایی است که می‌تواند شما را به سطح حرفه‌ای برساند.

ولی خیال‌تان راحت باشد، اگر همراه با ایران لرن آموزش جدا كردن مو از پس زمينه با فتوشاپ را تا آخر بخوانید، به فتوشاپ کاری تبدیل خواهید شد که می‌تواند هر مویی را از ماست بکشد.

آموزش جدا كردن مو از پس زمينه با فتوشاپ

اگر اولین بارتان باشد که در حال برش مو در فتوشاپ هستید، ممکن است به این نتیجه برسید که انجام این کار قطعا غیرممکن است. یا تصمیم‌های عجیب غریبی مانند خرید سیستم بهتر و خرید پرده سبز بگیرید. برش مو در فتوشاپ کار بسیار پیچیده‌ای است، حتی اگر به تمام روش‌های سلکت در فتوشاپ مسلط باشید، مسیرهای کاملا تصادفی و سردرگم مو انتخاب هر تار را زجرآور می‌کند.

در ادامه آموزش جدا كردن مو در فتوشاپ سه ابزار را به شما معرفی می‌کنیم که در سال‌های اخیر عصای دست فتوشاپ‌کارها بوده است و با استفاده از آن‌ها می‌توانید نحوه جدا کردن مو در فتوشاپ را برای هر عکسی پیدا کنید. اما نگران نباشید، حتی اگر این روش‌ها هم جواب نداد راه‌حلی وجود دارد و آن اصلاح موها در فتوشاپ است. چرا که نه؟ اگر موهای سوژه دست‌وپا گیر است می‌توانیم آن‌ها را کوتاه کنیم.

روش اول: برش مو در فتوشاپ با Channels

یکی از راه‌های برش مو در فتوشاپ استفاده از کنتراست رنگ مو با پس‌زمینه است. اگر از Channels استفاده کنید می‌توانید تصاویر با پیچیده‌گی‌های زیاد را به آسانی از از پس زمینه جدا کنید. در واقع این گزینه می‌تواند برای شما کنتراستی میان مو و پس‌زمینه ایجاد بکند که با استفاده از آن به سادگی برش مو در فتوشاپ را انجام دهید.

اولین کاری که نیاز است انجام دهید پیدا کردن پنل تنظیمات Channels است. می‌توانید آن را در کنار پنل لایه‌ها پیدا کنید. بعد از این‌که عکس‌تان را در فتوشاپ آپلود کردید این پنل را باز کنید.

برش مو در فتوشاپ

اگر نتوانستید پنل Channels را پیدا کنید کافی است از مسیر Window > Channels آن را فعال کنید.

برش مو در فتوشاپ

این پنل به شما سه رنگ اصلی که باعث می‌شود تصویر شما تشکیل شود را به شما نشان می‌دهد.

برش مو در فتوشاپ

حالا باید با مقداری آزمون و خطا متوجه شوید کدام تنظیمات مناسب‌ترین حالت برای عکس شما است. ابتدا تمان Channel ها را خاموش کنید و یکی یکی آن‌ها را روشن کنید و با یک‌دیگر مقایسه کنید، تا ببینید در کدام Channel تصویر شما دارای بیشترین کنتراست خواهد بود.

درواقع باید به دنبال حالتی بگردید که سوژه در تیره‌ترین حالت و پس‌زمینه در روشن‌ترین حال وجود دارد.

برا هر تصویری این اتفاق در یکی از Channel ها رخ می‌دهد. در تصویری که ما انتخاب کرده‌این این Channel آبی است.

برش مو در فتوشاپ

بعد از پیدا کردن Channel مناسب، آن را با موس بگیرید و به سمت علامت مثبتی که در فضای پایین پنل وجود دارد بکشید.

برش مو در فتوشاپ

اکنون یک کپی از این Channel دارید.

برش مو در فتوشاپ

نکته‌ای که باید هنگام برش مو در فتوشاپ با استفاده از Channels به خاطر داشته باشید تمرکز بر روی موها است. در این روش قرار نیست تمام سوژه را هدف قرار دهیم و فقط می‌خواهیم در مورد سلکت کردن موها عالی عمل کنیم. برش دقیق بقیه‌ی قسمت‌های بدن سوژه را در ادامه می‌توانیم درست کنیم.

در ادامه آموزش جدا كردن مو در فتوشاپ نیاز داریم کنتراست را با استفاده از Levels در تصویر افزایش دهیم. برای این کار کافی است کلید‌های ترکیبی Ctrl + L را فشار دهید.

برش مو در فتوشاپ

این پنل سایه‌ها و هایلایت‌های تصویر شما را تنظیم می‌کند. با استفاده از Histogram در این پنل می‌توانید به آسانی سایه‌ها و هایلایت‌ها را افزایش و کاهش دهید و به بیشترین کنتراست در تصویر دست یابید.

برش مو در فتوشاپ

اگر با دقت به هیستوگرام موجود در این پنل نگاه کنید متوجه دو فلش سیاه و سفید در دو سر آن می‌شوید. برای برش مو در فتوشاپ کافی است این دو فلش را تنظیم کنید و در بهترین جای خودشان قرار دهید. فلش سیاه تیره‌ترین رنگ‌های شما را کنترل می‌کند و فلش سفید هایلایت‌ها را. پس به مقداری آزمون و خطا و بازی کردن با این دو فلش نیاز داریم تا به بیشترین کنتراست ممکن برسیم.

برش مو در فتوشاپ

کافی است روی بخشی از مو زوم کنید و تغییراتی که با جابه‌جا کردن فلش‌ها به دست می‌آیند را مشاهده کنید. ابتدا فلش سیاه را به سمت راست بکشید تا موها در تصویر به پررنگ‌ترین حالت خود در بیایند. باید دقت کنید که تیرگی موها فضای اطراف‌شان را در خود نکشد و تمام فضای خالی میان موها را از بین نبرد.

پس از آن با کشیدن فلش سفید به سمت چپ، حاشیه‌های موها شروع به حذف شدن می‌کنند. زمانی که متوجه آسیب دیدن بافت موها شدید کشیدن فلش به سمت چپ را متوقف کنید. در کار با این دو فلش باید حالتی را پیدا کنید که موها نه بیش‌اندازه حذف شده باشند و نه حجیم شده باشند.

برش مو در فتوشاپ

اگر حالا به کلیت تصویر نگاه کنید متوجه می‌شوید کنتراست تصویر بسیار بیشتر از حالت عادی است. بنابراین ما این مرحله از انتخاب تار مو در فتوشاپ را با موفقیت پشت سر گذاشته‌ایم.

برش مو در فتوشاپ

اما تصویر ما برای این‌که به شکل حرفه‌ای سلکت شود هنوز نیاز به کار دارد. موها به اندازه کافی تیره شده‌اند اما ما نیاز داریم تمام سوژه تیره شود. این کار را باید به شکل دستی انجام دهید.

این کار را با براش انجام می‌دهیم. ولی قبل از انتخاب براش، مطمئن شوید که رنگ پیش‌فرض در فتوشاپ شما سیاه مطلق است. اگر این‌‌طور نبود می‌توانید با دوبار کلیک روی foreground color و تغییر دادن رنگ آن به (#000000) این کار را انجام دهید.

برش مو در فتوشاپ

برای انتخاب براش در فتوشاپ کافی است یک بار کلید B را فشار دهید. یا از نوار ابزار براش‌ را انتخاب کنید.

برش مو در فتوشاپ

می‌توانید شروع به رنگ‌آمیزی سوژه‌ی خود در این مرحله از اموزش سلکت مو در فتوشاپ کنید.

برش مو در فتوشاپ

باید تمام مناطق تصویر را کاملا به رنگ سیاه در بیاورید، مخصوصا موها. البته رنگ کردن برخی از قسمت‌های سوژه بسیار سخت خواهد بود.

برش مو در فتوشاپ

در چنین موقعیت‌هایی باید از Lasso استفاده کنید تا بتوانید این قسمت‌ها را نیز رنگ‌آمیزی کنید. با فشردن کلید L یا استفاده از نوار ابزارها می‌توانید از Lasso استفاده کنید.

برش مو در فتوشاپ

با Lasso شروع به انتخاب ناحیه‌ای بکنید که نیاز است تیره شود و انجام آن با براش سخت است.

برش مو در فتوشاپ

پس از آن کافی‌ است دوباره با استفاده از پنل Levels همان‌طور که پیش‌تر آموختیم مناطق تیره را سیاه سوژه را به قدری تیره کنید که به نظر برسد آن را با استفاده از براش رنگ کرده‌اید.

برش مو در فتوشاپ

با همین روش و استفاده از سه ابزار براش، لاسو و پنل لولز تمام سوژه را با دقت تیره کنید.

برش مو در فتوشاپ

پس از انجام کار، باید به سراغ معکوس کردن Channel بروید، می‌توانید این کار را با استفاده از کلید‌های ترکیبی Ctrl + I انجام دهید. وقتی Channel را معکوس می‌کنیم رنگ‌ها تغییر می‌کنند، هرچیز سیاهی در تصویر ناپدید می‌شود و هرچیز سفیدی خودش را نشان می‌دهد.

برش مو در فتوشاپ

پس از انجام این مراحل باید تصویر به وجود آمده را سلکت کنیم. برای انجام آن کافی است که با نگه‌داشتن کلید Ctrl و یک بار کلیک روی Channel که کپی‌اش کرده‌اید تصویر را سلکت کنید.

برش مو در فتوشاپ

حالا دوباره با یک کلیک روی RGB Channel می‌توانید تمام رنگ‌ها را به تصویر خودتان برگردانید. نگران این موضوع هم نباشید که تصویر سلکت‌ شده‌ی شما از بین برود.

برش مو در فتوشاپ

کافی است به پنل Layers برگردید و با انتخاب گزینه Mask در بخش پایینی کار را به پایان برسانید.

برش مو در فتوشاپ

حالا تصویر شما با دقت برش خورده است و می‌توانید به آسانی پس‌زمینه‌ی آن را تغییر دهید یا به ادامه تغییرات دیگر بر روی آن بپردازید.

برش مو در فتوشاپ

روش دوم: اصلاح و تمیز کردن مو در فتوشاپ

در این روش برای برش مو در فتوشاپ باید به هوش مصنوعی نرم‌افزار اعتماد کنیم. این کار می‌تواند در زمانی که صرف برش مو در فتوشاپ می‌کنیم صرفه‌جویی قابل توجهی انجام دهد. اما نتایجی تضمین نشده را در پی داشته باشد. چرا که کنترل ما در این روش کم است و اکثر مراحل را خود نرم‌افزار انجام می‌دهد، بنابراین اگر تصویر پیچیده‌ای تحویل آن بدهیم ممکن است نتواند به درستی آن را پردازش کند.

بعد از باز کردن تصویر مورد نظر در فتوشاپ، کافی است به مسیر Select > Subject بروید.

برش مو در فتوشاپ

پس از پردازش تصویر توسط فتوشاپ، یک خط‌چین دور تصویر تشکیل می‌شود که نشان دهنده مناطق سلکت شده توسط فتوشاپ است.

برش مو در فتوشاپ

پس از این فقط کافی است روی گزینه Mask در پنل Layers کلیک کنید تا پس‌زمینه‌ی سوژه به طور خودکار حذف شود.

برش مو در فتوشاپ

سوس دو بار روی لایه‌ی ماسک شده کلیک کنید تا به فضای Select and Mask وارد شوید. در این فضا گزینه‌ی Refine Hair را انتخاب کنید تا هوش مصنوعی سلکت موها را به شکل بهینه‌تری انجام دهد.

برش مو در فتوشاپ

در استفاده از این روش نیاز به تصاویری با پس‌زمینه‌های ساده دارید و موهایی که وضوح بالایی در تصویر دارند. در غیر این صورت همان‌طور که گفتیم نتیجه خیلی خوب از آب درنخواهد آمد.

برش مو در فتوشاپ

روش سوم: برش مو در فتوشاپ با Select And Mask

این روش برخلاف روش قبلی به شکل دستی انجام می‌شود و هوش مصنوعی هنگام برش مو در فتوشاپ به مقدار کم‌تری خودش را دخیل می‌کند.

برای ورود به فضای Select and Mask کافی است از مسیر Select > Select and Mask استفاده کنید. راه دیگری که پیش روی شما است استفاده از کلیدهای ترکیبی Alt + Control + R می‌باشد.

برش مو در فتوشاپ

برای این‌که بتوانید برش مو در فتوشاپ را به شکل راحت‌تری انجام دهید ابتدا نیاز دارید تنظیمات فضای Select and Mask را کمی تغییر دهید. از میان گزینه‌های View Mode به سراغ Overlay بروید.

برش مو در فتوشاپ

در مرحله‌ی بعد انتخاب تار مو در فتوشاپ Opacity را روی ۵۰ درصد تنظیم کنید تا مشاهده‌ی تفاوت‌های میان سوژه و پس زمینه برای‌تان راحت‌تر شود.

برش مو در فتوشاپ

از بخش Object Aware گزینه Refine Mode را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین بازدهی را برای برش مو در فتوشاپ به دست آورید.

برش مو در فتوشاپ

یک‌ گزینه‌ی دیگر نیز وجود دارد که باید آن را فعال کنید؛ از بخش Radius گزینه‌ی Smart Radius را فعال کنید. این گزینه به شما در شناسایی لبه‌های تصویر به شما کمک فراوانی می‌کند.

برش مو در فتوشاپ

حالا از نوار ابزار سمت چپ در این فضا ابزار Brush را انتخاب کنید.

برش مو در فتوشاپ

تنظیمات براش را باز کنید و سه گزینه‌ را تغییر دهید تا براش برای کار کردن روی موها متناسب شود. ابتدا Size را به میزان لازم زیاد کنید تا قلم شما بزرگ شود. سپس  Hardness را روی ۱۰۰ تنظیم کنید و Spacing را روی ۱ بگذارید.

برش مو در فتوشاپ

حالا شروع به سلکت کردن سوژه از میانه با ابزار براش کنید.

برش مو در فتوشاپ

در این مرحله انتخاب تار مو در فتوشاپ بدون این‌که نگران دقت در کار خودتان باشید باید تمام اطراف سوژه را رنگ کنید.

برش مو در فتوشاپ

بعد از این‌که تمام اطراف سوژه را رنگ کردید ابزار  Refine Edge Brush را انتخاب کنید.

برش مو در فتوشاپ

از بخش تنظیمات Refine Edge Brush گزینه Hardness را بین اعداد ۱ تا ۱۰ تنظیم کنید. این کار را براساس ضخامت موهایی که در حال اصلاح آن هستید انجام دهید. برای موهایی که در این تصویر موجود دارند عدد ۳ مناسب است.

برش مو در فتوشاپ

حالا روی لبه‌های موهای سوژه زوم کنید و شروع به کشیدن ابزار Refine Edge Brush روی موها کنید تا هوش مصنوعی قسمت‌های اضافی را حذف کند و با دقت بخ سلکت کردن موها در فتوشاپ بپردازد.

برش مو در فتوشاپ

آخرین کاری که باید انجام دهید باز کردن Output Settings از طریق Properties panel است. در این بخش گزینه‌ی New Layer With Layer Mask را انتخاب کنید تا سلکت موها نهایی شود.

برش مو در فتوشاپ

تصویر شما آماده‌ است تا هر تغییر یا ادیتی که نیاز دارید روی آن اعمال کنید.

فوت و فن انتخاب تار مو در فتوشاپ

اما اگر به سراغ برش مو در فتوشاپ در عکسی با پس‌زمینه شلوغ بروید ممکن است هیچ‌یک از سه روش بالا کار نکنید. ولی وقتی با جادوی فتوشاپ مواجه هستیم باید یادتان باشد که هیچ غیرممکنی وجود ندارد. همیشه راه‌ها و روش‌هایی وجود دارند که بتوانید تصویر را از پس‌زمینه‌اش جدا کنید یا آن را تغییر دهید.

نکته‌ی اول: پس‌زمینه‌های سیاه یا سفید را حذف نکنید

این روش مانند یک جاده‌ی خاکی عمل می‌کند. نیازی نیست حتما بتوانید موها را با دقت زیاد در اموزش سلکت مو در فتوشاپ انتخاب کنید. کافی است حدود آن‌ها را سلکت کنید و بک‌گراند تصویر را به شکلی حذف کنید که کمی از بک‌گراند باقی بماند.

اگر بک‌گراند شما در اطراف موها روشن یا تیره است، می‌توانید بدون حذف تمام جزییات آن پس‌زمینه‌ی تصویر را تغییر دهید و هیچ‌کس هم متوجه این نکته که پس‌زمینه را تغییر داده‌اید نشود. در این روش پس از برش مو در فتوشاپ باید پس‌زمینه‌هایی با رنگ نزدیک به رنگ اصلی تصویر انتخاب کنیدو به این شکل ناخالصی‌های مو در پس‌زمینه حل می‌شود و چندان قابل دید نخواهد بود.

اگر تمام هدف شما از برش مو در فتوشاپ تغییر پس زمینه است توصیه می‌کنیم مقاله‌ی آموزش تغییر پس زمینه عکس در فتوشاپ را در ایران لرن بخوانید.

نکته‌ی دوم: قسمت‌هایی که در بافت اصلی مو نیستند را فراموش کنید

به صورت دستی شروع به استفاده از ابزار Quick Selection Tool در فتوشاپ کنید. در این روش می‌توانید بخش‌هایی از مو را که از بافت اصلی وجود ندارند و دور و بر سوژه اصلی هستند را سلکت نکنید تا از شر تداخل زیاد تارهای مو با پس‌زمینه شلوغ راحت شوید.

برش مو در فتوشاپ

مانند تصویر فقط قسمت‌های اصلی را سلکت کنید.

نکته‌ی سوم: رنگ موها را تغییر دهید

در مواقعی که پس زمینه با موهای موجود در تصویر تداخل دارد و حذف کردن پیکسل به پیکسل پس‌زمینه بسیار دشوار است، می‌توانید با استفاده از Heu/Saturation طیف رنگی موجود در تصویر را به طیف رنگی که در پس‌زمینه وجود دارد تغییر دهید تا تداخل آن‌ها مشخص نباشد.

این روش را می‌توانید به شکل ترکیبی با روش اول انجام دهید. ولی به یاد داشته باشید که اگر فضاهای بریده نشده پس‌زمینه بسیار زیاد باشند در انجام این روش به دردسر می‌افتید و پس‌زمینه از پشت موها پیدا خواهد بود.

چطور در فتوشاپ استاد شویم؟

در مقاله آموزش جدا كردن مو در فتوشاپ بیشتر نکات و تکنیک‌های مربوط به برش مو را برای شما شرح دادیم. اما همان‌طور که حدس می‌زنید این تمام ماجرا نیست، شما لحظه به لحظه با درک ابزارها و تکنیک‌های مختلف در فتوشاپ حرفه‌ای‌تر می‌شوید و می‌توانید در کارهای مختلف هر غیرممکنی را ممکن کنید.

ما در ایران لرن برای افرادی که می‌خواهند از پایه بر فتوشاپ مسلط شوند و شناخت کاملی به محیط این نرم‌افزار پیدا کنند یک دوره‌ی آموزشی ۲۰ ساعته آماده کرده‌ایم که می‌توانید پس از استفاده از آن به شکل حرفه‌ای به بازار کار فتوشاپ وارد شوید.

دوره‌ی فتوشاپ؛ سوپرابزار تصویرسازان برای افراد آماتور و حرفه‌ای به شکل ویدیویی تهیه شده و می‌تواند مهارت کار در اکثر حوزه‌های گرافیک را در شما افزایش دهد.

نکته‌ی پایانی

در این مقاله با بهترین روش‌هایی که می‌توانید با استفاده از آن‌ها برش مو در فتوشاپ را انجام دهید آشنا شدیم. کافی است چندبار مرحله‌به‌مرحله نکات آموزش را مرور کنید و آن‌ها را روی موهای مختلف امتحان کنید تا تمام چم و خم‌های آموزش جدا كردن مو در فتوشاپ را یاد بگیرید.

آخرین چیزی که همیشه باید در مواجه شدن با برش مو در فتوشاپ بدانید، انتخاب عکس‌های صحیح است. بهترین کار این است قبل از این‌که با عکسی پیچیده و سخت درگیر شوید و زمان زیاید برای برش آن بگذارید، زمان‌تان را صرف یافتن عکس مناسب کنید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر