کم کردن حجم عکس در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

کم کردن حجم عکس در فتوشاپ

بدون دیدگاه


یادگیری نحوه تغییر اندازه یک عکس در فتوشاپ بسیار مهم است. برای کم کردن حجم عکس در فتوشاپ چندین راه مختلف وجود دارد که از تمام آن‌ها می‌توانید به سایز عکس مورد نظرتان برسید اما برخی از آن‌ها باعث می‌شوند تصویر خروجی، کیفیت بسیار پایین‌تری نسبت به تصویر اصلی داشته باشد. برای اطمینان از حفظ کیفیت عکس در پایان کار، می‌توانید از 4 روش پیشنهادی در این مقاله استفاده کنید تا در نهایت تصاویری باکیفیت و ایده‌آل به دست آورید. در این مقاله از ایران لرن 4 مورد از بهترین روش‌ها برای تغییر اندازه تصویر در فتوشاپ بدون افت کیفیت آورده شده است. این 3 روش هم برای تغییر مقیاس در کل تصویر و هم برای بزرگ‌تر کردن یک لایه مناسب است.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

اولین روش: تنظیم اندازه تصویر

تغیی و تنظیم اندازه تصویر به شما این امکان را می‌دهد که ابعاد و وضوع عکس را تغییر دهید. اگر قصد دارید عکس را به ابعاد مشخصی درآورید، این روش، مناسب‌ترین روش است.

اگر می‌خواهید عکسی را چاپ کنید، می‌توانید با استفاده از این روش مستقیماً اندازه تصویر را تغییر دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. مراحل انجام این روش در ادامه بیان می‌شود.

گام اول

به Image> Image Size بروید. هم‌چنین می‌توانید برای دسترسی به همان ابزار از کلیدهای میان‌بر Alt+ Ctrl+ I استفاده کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

گام دوم: تنظیم ابعاد جدید تصویر

در کارد باز شده Image Size، چند گزینه مختلف برای استفاده وجود دارد. اولین موردی که به آن توجه می‌کنیم، ابعاد فعلی تصویر است.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

این گزینه در نزدیکی بالای پنجره قرار دارد و می‌توانید واحد اندازه‌گیری ابعاد را با کلیک کردن روی منو کشویی تغییر دهید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

استفاده از این امکان هنگامی مفید است که بخواهید اندازه‌های تصویر در دنیای واقعی را تجسم کنید. به هر حال تصور یک مستطیل 10×10 اینچی/ سانتی متری آسان‌تر از تصور یک مستطیل 1080×1920 پیکسل  است.

در زیر گزینه واحدهای اندازه‌گیری، گزینه‌های نشان‌دهنده عرض و ارتفاع تصویر را پیدا خواهید کرد. ارتفاع و عرض تصویر طوری تنظیم می‌شوند که با اندازه فعلی تصویر مطابقت داشته باشد اما هم‌چنین می‌توان آن‌ها را هرگونه که می‌خواهید تنظیم کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

برای ویرایش اندازه طول و عرض تصویر، کافی است روی مقدار عرض یا طول کلیک کنید و سپس ابعاد جدید را تایپ کنید.

اگر می‌خواهید عکس‌تان را چاپ کنید، تغییر ابعاد به اینچ یا سانتی متر می‌تواند مفید باشد. پس اگر می‌خواهید یک عکس 10×10 چاپ کنید، می‌توانید دقیقاً ابعاد مورد نظر برای چاپ را وارد کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

این کار باعث می‌شود هنگام مقیاس‌بندی عکس در فتوشاپ، اندازه‌گیری بسیار آسان‌تر شود.

گاهی اوقات ممکن است نخواهید همان نسبت تصویری پیش‌فرض عکس را حفظ کنید. در این صورت روی نماد زنجیر در کنار باکس‌های طول و عرض کلیک کنید تا نسبت تصویر حذف شود و بتوانید هم طول و هم عرض را به اندازه دلخواه خود تغییر دهید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

با عدم ارتباط عرض و طول می‌توان هر یک از آن‌ها را به طور مستقیم تنظیم کرد. در غیر این صورت، طول به نسبت عرض تغییر می‌کند تا با نسبت اصلی عکس مطابق باشد.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

در نهایت شما می‌توانید از میان ابعاد و وضوح تصویر از پیش تعیین شده مختلف از طریق گزینه Fit To انتخاب کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

گام سوم: تغییر وضوح تصویر

با بزرگ شدن ابعاد تصویر، زمان تغییر وضوح فرا می‌رسد. به عبارت ساده‌تر، وضوح بالاتر، پیکسل‌های بیش‌تری در تصویر را به شما می‌دهد که در نهایت بتوانید عکسی با کیفیت بالاتر و واضح‌تر ایجاد کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

دو روش مختلف برای تنظیم وضوح وجود دارد که بر حسب PPI (پیکسل در هر اینچ) یا PPC (پیکسل در هر سانتی متر) است.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

واقعاً مهم نیست که از کدام اندازه‌گیری برای وضوح استفاده می‌کنید. اگر می‌خواهید مشخصات تصویر خاصی را مطابقت دهید، فقط از این تنظیمات استفاده کنید. برای افزایش وضوح عکس خود، کافی است مقدار وضوح جدید را تایپ کنید. از آن جا این تنظیمات تضمین می‌کند که تصویر شما کیفیت خود را حفظ کند حتی اگر ابعاد آن را به میزان قابل توجهی بزرگ‌تر کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

گام چهارم: اعمال تنظیمات اندازه عکس

هنگامی که تنظیمات تصویرتان کامل شد، روی گزینه Ok در پایین کادر کلیک کنید تا تنظیمات موردنظر روی تصویر اعمال شود.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

بسته به میزان بزرگ‌نمایی‌هایی که انجام می‌دهید، اعمال تغییرات در فتوشاپ ممکن است یک دقیقه یا بیش‌تر طول بکشد تا جلوه‌ها ایجاد شود. بعد از تکمیل این فرآیند، اندازه تصویر شما افزایش پیدا می‌کند تا با ابعاد و وضوحی که قبلاً تنظیم کرده‌اید مطابقت داشته باشد.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

این روش یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای تغییر اندازه تصویر است و در عین حال باعث حفظ کیفیت تصویر نیز می‌شود.

دومین روش: استفاده از Smart Objects

روش قبلی هنگامی مورد استفاده قرار می‌گرفت که قصد داشتیم یک لایه واحد در پروژه را بزرگ یا کوچک کنیم. اما اگر بخواهیم اندازه لایه‌ای را تغییر دهیم که پس از آن نیز بتوان در میان اسناد دیگر فتوشاپ جابجا شود باید از چه روشی استفاده کنیم؟ این جا است که Smart Objectها وارد می‌شوند.

Smart Objectها راهی برای تغییر اندازه لایه‌ها در فتوشاپ بدون از دست دادن کیفیت است. البته باید توجه داشته باشید از آن جایی که تصویر شما در یک container قرار می‌گیرد، شما فقط ظرف را ویرایش می‌کنید و نه تصویر واقعی را.

بنابراین حتی اگر بخواهید بارها و بارها یک لایه را بالا و پایین کنید، کیفیت تصویر شما کماکان حفظ خواهد شد. در این مقاله محوه عملکرد Smart Objectها را به صورت عمیق‌تر یاد می‌گیریم. برای یادگیری استفاده از Smart Objectها برای بزرگ کردن یک لایه، این بخش از مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

گام اول: تبدیل لایه به Smart Object

قبل از تنظیم لایه، باید آن را به یک Smart Object تبدیل کنید. برای این کار کافی است با انتخاب لایه مورد نظر خود، به سادگی کلیک راست کرده و سپس گزینه Convert To Smart Object را انتخاب کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

شما می‌توانید از آیکون Smart Object روی تصویر لایه خود متوجه شوید که آیا لایه به Smart Object تبدیل شده است یا نه.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

گام دوم: تغییر اندازه لایه

برای تنظیم اندازه لایه، دکمه Ctrl+ T را با انتخاب هم‌زمان لایه Smart Object، فشار دهید.با این کار transform box باز می‌شود. حالا با کلیک بر روی هر گوشه از آن می‌توانید تصویر را متناسب با نیازتان تنظیم کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

اگر می‌خواهید آن را به سند دیگری منتقل کنید، کافی است ابزار Move Tool را انتخاب کنید، سپس آن را بکشید و در پروژه دیگر رها کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

دیدیم که با دو مرحله ساده می‌توانیم عکس خود را به سرعت بزرگ‌تر کرده یا آن را میان پروژه‌ها جابجا کنیم. تنها ضعف این روش این است که نمی‌توان ابعاد دقیق عکس را کنترل کرد. با این حال اگر روی بومی با ابعاد تصویری خاص کار می‌کنید، استفاده از Smart Objectsها یک روش عالی برای قرار دادن تصویر روی بوم است. علاوه بر این، اهمیتی ندارد که تا چه میزان لایه‌ها را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر کنید، تصویر بالاترین کیفیت خود را حفظ می‌کند.

سومین روش: کشیدن و رها کردن

سومین راه کم کردن حجم عکس در فتوشاپ بدون از دست دادن کیفیت، کشیدن و رها کردن است. این راه احتمالاً راه ساده‌تری برای تنظیم ابعاد تصویر است.

هنگامی که فایل را بکشید و در فتوشاپ رها کنید، فتوشاپ به شما اجازه می‌دهد تا به طور خودکار مکان لایه‌ها را تغییر داده و اندازه آن‌ها را تغییر دهید.

پس از اعمال تغییرات، لایه به یک Smart Object تبدیل شده و به همین دلیل کیفیت اصلی خود را حفظ می‌کند. اگر می‌خواهید از روش مستقیم‌تری برای مقیاس‌بندی تصاویر و لایه‌ها استفاد کنید، این روش برای شماست!

گام اول: انتخاب فایل

ابتدا فتوشاپ را باز کنید و سپس فایلی را که می‌خواهید با آن کار کنید را در رایانه خود پیدا کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

گام دوم: باز کردن فایل در فتوشاپ

فایل را در فتوشاپ بکشید و رها کنید و در حالی که تصویر مورد نظر شما انتخاب شده است، کافی است روی سند فتوشاپ خود کلیک کرده و آن را بکشید. این کار باعث می‌شود تصویر به صورت خودکار به سند فتوشاپ شما وارد شود و سپس به شما اجازه می‌دهد شروع به کار کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

گام سوم: تغییر اندازه تصویر

هنگامی که برای اولین بار عکس را روی بوم می‌اندازیم، یک transform box در اطراف تصویر به وجود می‌آید. این به این معنا است که شما می‌توانید اندازه لایه خود را در صورت نیاز نظیم کنید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

برای مثال، من می‌خواهم تمام بوم خود را با عکس پر کنم. بنابراین روی گوشه آن کلیک می‌کنم و مطابق تصویر می‌کشم.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

از آن جایی که تصویر به طور رسمی روی بوم قرار نگرفته است، لازم نیست نگران تبدیل شدن آن به Smart Object باشید.

گام چهارم: اعمال تغییرات

هنگامی که تصویر شما در موقعیت دلخواه‌تان روی بوم قرار گرفت، روی علامت تیک در بالا صفحه کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند. هم‌چنین میتوانید به جای آن، کلید Enter را روی صفحه کلید فشار دهید.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

اکنون تنظیمات سایز برای تصویر شما اعمال می‌شود و لایه جدید شما به عنوان یک Smart Object در پنل لایه‌ها نشان داده می‌شود.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

اگر برای تنظیم اندازه لایه به تغییرات بیش‌تری نیاز دارید، لایه را انتخاب کرده و سپس با فشردن کلید V، ابزار Move Tool را بگیرید. با استفاده از این ابزار می‌توانید اندازه و پوزیشن لایه را تغییر دهید.

چگونه یک تصویر را هنگام تغییر اندازه بکشیم؟

برای مقیاس و گسترش تصویر، چند میان‌بر آسان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

هنگامی که لایه شما هایلایت شده است، ابزار Move Tool را انتخاب کرده و روی هر لبه transform box  کلیک کنید. نگه داشتن کلید Alt یا Option در حین تنظیم اندازه می‌تواند لایه شما را به صورت افقی یا عمودی بکِشد.

آموزش کم کردن سایز عکس در فتوشاپ

این کار باعث می‌شود هر دو طرف عکس شما به یک میزان کشیده شود.

چهارمین روش: تغییر اندازه با استفاده از Free Transform

استفاده از گزینه Free Transform یکی دیگر از رایج‌ترین و آسان‌ترین راه‌های تغییر اندازه عکس در فتوشاپ است. کاربرد این روش هنگامی است که قصد دارید خیلی سریع و فوری اندازه‌های تصویر موردنظرتان را تغییر دهید و زمانی برای چک کردن تک تک پارامتر‌ها ندارید. برای تغییر اندازه تصویر با این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

گام اول: قفل کردن لایه‌ها

وارد پنل لایه‌ها شوید و سپس روی گزینه Background دو مرتبه کلیک کنید تا لایه‌ها قفل شده و امکان تغییر اندازه عکس به وجود بیاید. سپس در کادر باز شده، روی Ok کلیک کنید.

گام دوم: انتخاب Free Transform

برای استفاده از حالت Free Transform از کلیدهای میان‌بر Ctrl+ T استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از مسیر Edit> Free Transform نیز بروید.

گام سوم: تغییر اندازه تصویر

ماوس را به سمت لبه‌های تصویر ببرید تا شکل آن تغییر کند و در صورت نیاز، لبه‌های عکس را به داخل یا خارج بکشید تا اندازه آن به سایز دلخواهتان برسد.

نکته: اگر می‌خواهید تناسب میان طول و عرض تصویر حفظ شود، دقت کنید که آیکون زنجیر در نوارابزار بالا فعال باشد.

گام چهارم: خروجی گرفتن از تصویر

روی لایه در پنل لایه‌ها کلیک کرده و با کلیک روی گزینه Export As از تصویر نهایی خروجی بگیرید.

سخن آخر

اکنون چند روش مختلف و آسان برای تغییر اندازه یک تصویر در فتوشاپ بدون کم شدن کیفیت آن، می‌دانید. این 4 روش از روش‌های مرسوم کم کردن حجم عکس در فتوشاپ هستند. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، هر کدام از روش‌ها را حداقل یک باز تست کنید تا ببینید کدام یک برایتان آسان‌تر است و نتیجه کدام یک از روش‌ها برایتان مقبول‌تر است.

معرفی دوره فتوشاپ ایران لرن

اگر علاقه‌مند به یادگیری فتوشاپ هستید، پیشنهاد ما استفاده از دوره فتوشاپ ایران لرن است. این دوره با پوشش‌دهی مهم‌ترین سرفصل‌های فتوشاپ، یکی از بهترین دوره‌های آموزش فتوشاپ است. موضوعی که این دوره را از دوره‌های مشابه خود متمایز می‌کند، مدرک رسمی آن است. شما می‌توانید پس از شرکت در دوره فتوشاپ ایران لرن، از وزارت علوم مدرک رسمی و معتبر دریافت کنید. علاوه بر این، در سایت ایران لرن امکان اشتراک‌گذاری نمونه کارها جهت جذب و استخدام در شرکت‌های معتبر نیز وجود دارد.

سوالات متداول

تغییر سایز عکس با استفاده از فتوشاپ باعث افت کیفیت آن می‌شود؟

در این مقاله ما به بررسی روش‌هایی برای تغییر اندازه عکس پرداختیم که استفاده از آن‌ها باعث افت کیفیت تصویر نمی‌شود.

آیا تغییر اندازه عکس در فتوشاپ نیازمند مهارت بالا است؟

با توجه به آموزش گام به گام و تصویری در این مقاله، حتی افرادی که تا به حال با فتوشاپ کار نکرده‌اند هم می‌توانند اندازه تصاویر خود را به بهترین نحو و بدون کاهش کیفیت تغییر دهند.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر