سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آموزش صفر تا صد سیاه و سفید کردن تصاویر در فتوشاپ

بدون دیدگاه


عکس‌های سیاه سفید بعد از گذشت سال‌ها و روی کار آمدن عکس‌های رنگی هنوز طرفداران خود را دارند و همچنان در صنایع مختلف از عکس سیاه و سفید استفاده می‌کنند. اگر هم شما از کسانی هستید که این نوع تصاویر برایتان جذاب است، احتمالاً تا به حال به این فکر افتاده‌ایده که تصاویر رنگی خود را تبدیل به عکس سیاه و سفید کنید.

یکی از ابزارهای مناسب برای سیاه و سفید کردن عکس رنگی، نرم افزار ادوبی فتوشاپ است که استفاده از آن بسیار ساده است. ممکن است تا به حال سعی کرده باشید یک تصویر رنگی را به سیاه و سفید تبدیل کنید، اما در نهایت با تصویری صاف، بی‌روح و بدون کنتراست مواجه شده‌اید. این موضوع می‌تواند برای تازه‌کاران بسیار ناامیدکننده باشد.

اگر به دنبال آموختن چند راه ساده و حرفه‌ای برای سیاه و سفید کردن عکس‌های رنگی خود هستید، این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

روش اول: استفاده از لایه تنظیم سیاه و سفید

اشباع کردن یک تصویر به سادگی باعث ایجاد یک تصویر سیاه و سفید می‌شود؛ اما این تصویر، تصویری بی‌روح، غیرحرفه‌ای و مسطح است. به این معنا که برجستگی‌ها و فرورفتگی‌ها در تصویر به خوبی نشان داده نمی‌شوند. پس اگر قصد دارید به طور حرفه‌ای تصویرتان را سیاه و سفید کنید، باید کاری بیش‌تر از جابجایی یک نوار لغزنده انجام دهید.

استفاده از لایه تنظیم سیاه و سفید فتوشاپ، روش بهتری برای تبدیل تصاویر رنگی به سیاه و سفید است. اگر چه روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارد، اما به نظر می‌رسد با این روش، کنترل بیش‌تری روی رنگ‌ها دارید. در دوره فتوشاپ ایران لرن این روش‌ها به طور کامل بررسی شده اند. در ادامه مراحل کلی تغییر رنگ عکس در فتوشاپ را توضیح می‌دهیم.

لایه تنظیم سیاه و سفید در فتوشاپ به شما این امکان را می‌دهد که کانال‌های رنگی را در یک تصویر کنترل کنید تا نتایج دقیق‌تری به دست آورید.

مرحله اول: باز کردن عکس

پس از انتخاب و باز کردن تصویر در فتوشاپ، در پنل تنظیمات روی آیکون Black & White adjustment کلیک کنید یا از این مسیر اقدام کنید: Layer> New Adjustment Layer> Black & White

با این کار یک کارد باز می‌شود و به طور خودکار یک تبدیل پیش‌فرض در مقیاس خاکستری اعمال می‌شود.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

مرحله دوم: تنظیم لغزنده‌های رنگ

حال یک پیش تنظیم (preset) انتخاب کنید یا لغزنده‌های رنگ را تنظیم کنید. در مرحله بعد می‌توانید یکی از گزینه‌های از پیش تنظیم شده را انخاب کنید یا از فیلترها استفاده کنید یا از لغزنده‌های رنگ برای تنظیم رنگ خاکستری رنگ‌های خاص در تصویر به وجود آورده و اعمال کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

مرحله سوم: اعمال رنگ

استفاده از Black & White adjustment امکان افزودن رنگ به تصاویرتان را فراهم می‌کند. برای انجام این کار کافی است کادر Tint را علامت بزنید و رنگی را که می‌خواهید اعمال کنید، انتخاب کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

روش دوم: غیر اشباع

این روش بسیار سریع و راحت است و زمان خیلی کمی را از شما می‌گیرد. شما می‌توانید به سادگی از میان‌بر صفحه کلید Command + Shift + U برای حذف اشباع تصویر خود استفاده کنید. پس از آن برای تنظیم نور آن می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول: تنظیم نوردهی تصویر

از گوشه صفحه روی Image کلیک کنید. سپس از کشوی باز شده به  Adjustments بروید و Hue/Saturation را انتخاب کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

در این قابلیت می‌توانید میزان نوردهی و اشباع رنگ‌ها را تنظیم کنید و تغییر دهید. با استفاده از نوار لغزنده، Saturation را تا آخر ببرید تا به 100- برسد. این کار باعث می‌شود تصویر از اشباع خارج شود. البته حتما قبل از کلیک بر روی اعمال تغییرات، کادر پیش‌نمایش کنار بوم را چک کنید تا متوجه تغییرات شوید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

مرحله دوم: اعمال تغییرات

حالا وقتی که تصویر به شکلی که شما نیاز داشتید تنظیم شد، بر روی گزینه Ok کلیک کنید. البته توجه داشته باشید که همیشه می‌توانید  یک لایه تنظیم از پنل adjustment اضافه کنید.

روش سوم: حالت رنگ

روش دیگر برای سیاه و سفید کردن یک تصویر رنگی، تغییر حالت رنگ تصویر است که با انجام مراحل زیر می‌توانید آن را تغییر دهید.

مرحله اول:

عکس موردنظرتان را باز کنید و سپس از منو بالا صفحه این مسیر را طی کنید: Image> Mode> Grayscale

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

سپس در پنجره باز شده، گزینه Discard را انتخاب کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

همانند روش‌های دیگر می‌توانید یک لایه تنظیم اضافه کرده و عکس را ویرایش کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

نکاتی برای تغییر عکس‌ها به سیاه و سفید

همان‌طور که از نام آن پیدا است، تصویر سیاه و سفید به هر تصویری گفته می‌شود که از طیف رنگ‌های سیاه و سفید و خاکستری تشکیل شده باشد.

عکس‌های سیاه و سفید گاهی بسیار چشم‌گیر و زیبا به نظر می‌رسد اما برای همه نوع تصویر مناسب نیست. برای مثال تصاویر پرتره سیاه و سفید با تصویر سیاه و سفید یک محصول قابل مقایسه نیست. صرف نظر از این که سوژه و تصویر شما چیست، اگر قصد دارید تصاویرتان را در فتوشاپ سیاه و سفید کنید، باید چند نکته را مدنظر داشته باشید.

اول از همه شما باید تفاوت‌های میان رنگ و luminosity را بدانید. منظور از luminosity، روشنی و تاریکی است که در تصویر درک می‌شود. آگاهی از تفاوت‌ها و تاثیرات رنگ، hue، اشباع و luminosity کمک می‌کند که تصویری حرفه‌ای خلق کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

منظور از hue، یک رنگ خاص در طیف رنگی است. اشباع، به شدت آن رنگ اشاره دارد که 0% خاکستری و 100% خالص‌ترین رنگ آن به شمار می‌آید. بنابراین، هر رنگ، ترکیبی از hue، اشباع و هم‌چنین درجاتی از luminosity است.

همان طور که اشاره شد رنگ‌های مختلف، در سطوح متفاوت، hue، اشباع و luminosity مختلفی خواهند داشت. در تصویر زیر می‌توانید مقادیر مختلف luminosity رنگ‌های مختلف را با وضوح بیش‌تری ببینید.

از این جا می‌توانید ببینید که چگونه ممکن است رنگ قرمز به دلیل روشنایی کم، روی پس‌زمینه تیره به خوبی جواب ندهد یا یک سوژه آبی با پس‌زمینه سفید نتیجه خوبی ندهد.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

استفاده از luminosity به جای رنگ می‌تواند برای عکاسان تازه‌کار دشوار باشد. با این حال می‌توانید عکس‌هایی با کنتراست بالا را نیز به خوبی به سیاه و سفید برگردانید. برای افزایش کنتراست می‌توانید از فیلترها استفاده کنید.

سیاه و سفید کردن عکس در فتوشاپ

معرفی دوره ایران لرن

فتوشاپ یکی از پرطرفدارترین ابزارهای ویرایش تصویر است که امروزه کارآموزان زیادی دارد. یادگیری و تسلط به فتوشاپ برای طراحان و عکاسان از مهم‌ترین اقداماتی است که برای انجام یک کار حرفه‌ای باید انجام دهند. اگر به یادگیری فتوشاپ علاقه‌مندید یا قصد دارید به صورت حرفه‌ای آن را دنبال کنید، پیشنهاد ما استفاده از دوره فتوشاپ ایران لرن است.

این دوره فتوشاپ یکی از بهترین دوره‌های موجود است که با پوشش سرفصل‌ها و نکات مهم فتوشاپ، شما را به یک فرد حرفه‌ای در زمینه ویرایش تصویر تبدیل می‌کند.

اگر می‌خواهید روند استخدام آسان‌تری داشته باشید، داشتن یک مدرک معتبر از وزارت علوم به شما کمک بسیاری می‌کند. با شرکت در هر یک از دوره‌ها ایران لرن، می‌توانید مدرک رسمی و معتبر از وزارت علوم دریافت کنید. هم‌چنین فضایی برای بارگذاری نمونه کار دانشجویان دوره در نظر گرفته شده تا بتوانند بهترین کارهای خود را به نمایش گذاشته و از این طریق با کارفرمایان ارتباط بگیرند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و خریداری دوره، به سایت ایران لرن مراجعه کنید.

سخن آخر

تبدیل تصاویر رنگی به سیاه و سفید از این طریق، به شما امکان اجرا تنظیمات دقیقی را می‌دهد؛ اما روش‌های خودکار دیگری نیز وجود دارند که به سادگی عکس‌ها را سیاه و سفید می‌کنند. اگر چه این روش‌ها به سرعت و آسانی کار تبدیل را انجام می‌دهند، اما توصیه ما این است که برای یادگیری نحوه انجام این کار وقت بگذارید، آزمون و خطا کنید و در نهایت یاد بگیرید تا بتوانید یک تصویر سیاه و سفید حرفه‌ای خلق کنید.

سوالات متداول

با استفاده از کدام روش می‌توان تصاویر حرفه‌ای‌تری خلق کرد؟

سه روش معرفی شده در این مقاله، بهترین راه‎های تبدیل یک عکس رنگی به سیاه و سفید است؛ اما با استفاده از روش دوم می‌توانید تصاویر را با دقت و ظرافت بیش‌تری ویرایش کنید.

این آموزش برای افراد مبتدی مناسب است؟

چون این آموزش به صورت گام به گام و تصویری است، تمام افراد می‌توانند از این آموزش برای سیاه و سفید کردن تصاویرشان استفاده کنند.

چگونه تصاویر ویرایش شده را با کیفیت بالا ذخیره کنیم؟

در این مقاله بهترین روش‌های ذخیره عکس در فتوشاپ را آموزش داده‌ایم. با خواندن آن می‌توانید تصاویرتان را با بهترین کیفیت ذخیره کنید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر