آموزش رایگان ICDL

آموزش تصویری نصب ویندوز، قدم به قدم

بدون دیدگاه

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند نصب ویندوز را به افراد متخصص بسپارند. نصب کردن ویندوز کمی پیچیدگی دارد و در شرایط خاصی ممکن است ریسک‌هایی هم داشته باشد. در این مقاله صفر تا صد نصب ویندوزهای 7، 8 و 10 را قدم به قدم و به‌صورت تصویری آموزش داده‌ایم. هر ویندوزی به تناسب ویژگی‌های خود نیاز به اقدامات و امکانات خاصی دارد. حتما پیش از نصب ویندوز امکانات سیستم خود را ارزیابی و پیش‌نیازهای مورد نظر را فراهم نمایید. با رعایت تمام نکات گفته‌شده، دیگر جایی برای نگرانی نیست. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پیش‌نیازهای نصب ویندوز

پیش از نصب ویندوز نیاز است که کامپیوتر خود را آماده کنید. لازمه این کار، چند مورد زیر است:

1. سیستم را بوت کنید

ابتدا باید کامپیوترتان را بوت کنید. بوت کردن (Boot) کامپیوتر به معنای راه‌اندازی مجدد سیستم از قطعات سخت‌افزاری گرفته تا سیستم عامل آن است. قبل از بوت کردن کامپیوتر، ویندوز مورد نظر خود را روی CD، DVD و یا فلش مموری بریزید و سپس کامپیوتر را ری‌استارت کنید. پیش از ورود به فضای ویندوز، دکمه Delete، Esc، f2 یا f12 (بسته به نوع سیستم شما) را بزنید. شما به صفحه  BIOS وارد شده‌اید. حالا تنظیمات بوت (Boot Options یا Advanced BIOS Features) را پیدا کنید.

در قسمت تنظیمات، اولین و دومین دستگاه بوت را تغییر بدهید. این انتخاب بستگی به روش نصب شما دارد. اگر قصد دارید از دی وی دی نصب ویندوز استفاده کنید اولین دستگاه بوت را روی DVD-ROM تنظیم کنید. در صورت استفاده از فلش مموری، USB-Flash Memory را انتخاب کنید. با این کار شما به سیستم اعلام می‌کنید که باید راه‌اندازی را از این قسمت‌ها شروع کند تا بتوانید ویندوز را از روی سی‌دی و دی‌وی‌دی نصب کنید. تنظیمات را با استفاده از دکمه F10 ذخیره کنید.

ممکن است هر کدام از گزینه‌ها، با نام‌های مشابهی در سیستم شما قرار گرفته باشد و دقیقا به همین اسم وجود نداشته باشد. می‌توانید قبل از اقدام به بوت کردن کامپیوتر، این گزینه‌ها را از طریق سرچ در گوگل پیدا کنید.

2. حواستان به فلش مموری باشد

اگر قصد دارید فایل ویندوز را بر روی فلش مموری بریزید و از این طریق آن را نصب کنید، فلش را خالی کنید. در غیر این صورت تمام اطلاعات شما از روی فلش پاک خواهد شد.

3. نوع سیستم؛ 32 بیتی هستید یا 64 بیتی؟

نصب ویندوز 1

باید بدانید که که به ویندوز 32 بیتی نیاز دارید یا 64 بیتی. اگر نمی‌دانید سیستم شما کدام نوع است، هیچ ایرادی ندارد. وارد تنظیمات ویندوز بشوید. می‌توانید در قسمت Start به دنبال گزینه Setting بگردید و روی آن کلیک کنید. در قسمت About، نوشته شده که سیستم شما از نوع 64 بیتی یا 32 بیتی است.

4. بک‌آپ گرفتن از فایل‌ها فراموش نشود

ایده بدی نیست اگر از عکس‌ها، فیلم‌ها و فایل‌هایتان نسخه پشتیبان تهیه کنید.

5. آنتی‌ویروس را چک کنید

بعضی از آنتی‌ویروس‌ها جلوی نصب ویندوز را می‌گیرند. بعضی دیگر ممکن است این فرایند را کند کنند. بهتر است اگر از فایل‌های دانلود شده و امنیت آن‌ها مطمئن هستید آنتی‌ویروس را موقتا غیرفعال کنید تا خللی در نصب ویندوز ایجاد نشود.

6. کانفیگ کامپیوتر را چک کنید

کانفیگ کامپیوتر در واقع همان قدرت سخت‌افزاری کامپیوتر شماست که برای نصب ویندوز به آن نیاز دارید. در ابتدای آموزش هر کدام از نسخه‌های ویندوز، پیش‌نیاز مخصوص همان ویندوز را قرار داده‌ایم. پیش از اقدام به نصب ویندوز ببینید که کامپیوتر شما توانایی و قدرت لازم را دارد یا خیر.

آموزش نصب ویندوز 10

ویندوز 10 در حال حاضر یکی از پراستفاده‌ترین ویندوزها محسوب می‌شود. به هر دلیلی که قصد نصب این ویندوز را دارید باید توجه داشته باشید این فرایند کمی طولانی و وقت‌گیر است. با این‌حال ما قدم به قدم نصب ویندوز 10 را آموزش داده‌ایم.

پیش‌نیازهای نصب ویندوز 10:

در جدول زیر پیش‌نیازهای نصب ویندوز 10 را آورده‌ایم:

قدم به قدم نصب ویندوز 10:

برای نصب ویندوز 10 به اکانت مایکروسافت یا یک ایمیل شخصی نیاز دارید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از نصب ویندوز، آموزش ساختن اکانت جیمیل را بخوانید.

مرحله اول: ابتدا ویندوز 10 را از طریق این لینک دانلود کنید.

نصب ویندوز 2

مرحله دوم: بعد از دانلود فایل، آن را اجرا کرده و پذیرش قوانین را تیک بزنید سپس در تب بازشده گزینه دوم را انتخاب کرده گزینه تایید را بزنید.

نصب ویندوز 3

مرحله چهارم: انتخاب کنید که فایل را می‌خواهید چگونه نصب کنید. اگر قصد انتقال به فلش مموری را دارید گزینه اول را انتخاب کنید. در صفحه بعدی نام فلش مورد نظر را تیک بزنید.

نصب ویندوز 4

مرحله پنجم: فایل دانلودشده منتقل خواهد شد.

مرحله ششم: حالا فلش را به کامپیوتر وصل نموده و به روشی که گفته شد سیستم را روت کنید.

مرحله هفتم: ری‌استارت کنید.

مرحله هشتم: زبان نصب، فرمت زمان و زبان کیبورد را انتخاب کنید. می‌توانید از تنظیمات پیش‌زمینه برای سادگی کار استفاده کنید.

نصب ویندوز 5

مرحله نهم: بر روی دکمه Install Now بزنید.

نصب ویندوز 6

مرحله دهم: کد خود را وارد کنید. اگر کد ندارید این قسمت را خالی بگذارید، مشکلی پیش نخواهد آمد. در تب بعدی پذیرش قوانین را تیک بزنید و وارد مرحله بعد شوید.

نصب ویندوز 7

مرحله یازدهم: می‌توانید انتخاب کنید که قصد به‌روزرسانی دارید یا می‌خواهید ویندوز را از ابتدا نصب کنید.

نصب ویندوز 8

مرحله دوازدهم: تقسیم‌بندی درایوها را انجام داده و درایوی که قصد دارید ویندوز روی آن نصب شود را انتخاب کنید. از تمام فضای هارد خود هنگام پارتیشن‌بندی استفاده کنید.

نصب ویندوز 9

مرحله سیزدهم: بعد از کامل شدن نصب ویندوز، سیستم را ری‌استارت کنید.

مرحله چهاردهم: حالا کشور خود را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 11

مرحله پانزدهم: کیبورد اولیه و ثانویه (در صورت تمایل) را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 12

مرحله شانزدهم: کیبورد اولیه و ثانویه (در صورت تمایل) را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 13

مرحله هفدهم: کیبورد اولیه و ثانویه (در صورت تمایل) را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 14

مرحله هجدهم: یک پسورد دیگر برای مواقع ضروری وارد کنید.

نصب ویندوز 15

مرحله نوزدهم: تنظیمات مربوط به نسخه پشتیبان و همچنین ورود شماره تلفن را وارد کنید.

نصب ویندوز 16

مرحله بیستم: تبریک! ویندوز 10 شما آماده است!

آموزش نصب ویندوز 8

در جدول زیر پیش‌نیازهای نصب ویندوز 8 را آورده‌ایم:

قدم به قدم نصب ویندوز 8:

مرحله اول: پس از گرفتن نسخه پشتیبان از فایل‌های خود، دانلود ویندوز 8 و انتقال آن به فلش یا دی‌وی‌دی و قرار دادن فلش یا دی وی دی در دستگاه خود، سیستم را به روشی که قبلا گفته شد بوت کنید.

مرحله دوم: پس از ذخیره و ری‌استارت، سیستم وارد نصب ویندوز خواهد شد. زبان نصب، فرمت زمانی و زبان کیبورد را انتخاب کنید و Next را بزنید. ترجیحا حالت پیش‌فرض را تایید کنید.

نصب ویندوز 17

مرحله سوم: دکمه Install Now را بزنید.

نصب ویندوز 18

مرحله چهارم: گزینه پذیرش شرایط مجوز را تیک بزنید.

نصب ویندوز 19

مرحله پنجم: اگر قصد نصب ویندوز (و نه به‌روز کردن آن) را دارید گزینه دوم را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 20

مرحله ششم: بعد از انتخاب درایوها، حجم هر درایو را به مگابایت (هر مگابایت = 1 گیگابایت/1024) تعیین نموده و در نهایت درایوی که می‌خواهید ویندوز 8 را بر آن نصب کنید انتخاب کنید. توجه داشته باشید اگر این درایو از قبل وجود دارد فضای آن خالی و محتوای قبلی آن حذف خواهد شد.

نصب ویندوز 21

مرحله هفتم: گزینه فرمت (Format) را بزنید، درایو را انتخاب کنید و وارد مرحله بعدی شوید.

مرحله هشتم: نصب ویندوز شروع می‌شود.

نصب ویندوز 22

مرحله نهم: پیش‌زمینه رنگی ویندوز و نام آن را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 23

مرحله دهم: اگر با تنظیمات پیش‌فرض برای به‌روز کردن تنظیمات و ابزارها، امکان جستجوی آنلاین مشکلات مربوط به سیستم و مسائلی از این دست راحت هستید گزینه Use Express Setting را انتخاب کنید. در غیر این صورت با انتخاب گزینه دیگر، تنظیمات را شخصی‌سازی کنید.

نصب ویندوز 24

مرحله یازدهم: ویندوز 8 شما آماده است!

آموزش نصب ویندوز 7

با وجود عرضه شدن ویندوزهای 8، 10 و 11، ممکن است هنوز ویندوز 7 را ترجیح بدهید. بعضی معتقدند عملکرد نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ یا مرورگر گوگل کروم در ویندوز 7 بهتر است. اگر شما هم از این دسته افراد هستید با آموزش نصب ویندوز 7 همراه ما باشید:

پیش‌نیازهای نصب ویندوز 7:

در جدول زیر پیش‌نیازهای نصب ویندوز 7 را آورده‌ایم:

قدم به قدم نصب ویندوز 7:

مرحله اول: قدم اول برای نصب ویندوز 7، دانلود یا خرید ویندوز است. می‌توانید از فروشگاه‌های معتبر این ویندوز را به‌صورت DVD یا CD تهیه کنید یا فایل آن را دانلود کنید و سپس روی فلش یا سی‌دی بریزید.

مرحله دوم: CDیا فلش حاوی فایل ویندوز را وارد سیستم نموده و کامپیوتر را ری‌استارت یا خاموش و روشن کنید. حالا سیستم را بوت کنید. (در ابتدای همین مقاله، قسمت پیش‌نیازهای نصب ویندوز، بوت کردن را آموزش داده‌ایم.)

مرحله سوم: در این مرحله تنظیمات نصب ویندوز هفت بالا می‌آید. زبان نصب، فرمت زمان و زبان کیبورد را انتخاب کنید. ترجیحا تنظیمات پیش‌فرض را تایید کنید.

نصب ویندوز 25

مرحله چهارم: بر روی Install Now کلیک کنید و سپس تیک موافقت با شرایط و قوانین را بزنید.

نصب ویندوز 26

مرحله پنجم: در این مرحله اگر قصد به‌روزرسانی ویندوز را دارید گزینه Upgrade را انتخاب کنید. برای نصب ویندوز بر روی Custom (Advanced) کلیک کنید. در تب بازشده، دیسکی که قصد دارید ویندوز بر آن نصب شود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که هر فایل دیگری از قبل روی این دیسک باشد پاک خواهد شد.

در تب بازشده، پارتیشن‌بندی ویندوز را انجام بدهید. درایوها و حجم آن‌ها را تعیین کنید. از تمام حجم خود استفاده کنید و در نهایت درایوی که قصد دارید ویندوز را بر آن نصب کنید انتخاب کنید.

نصب ویندوز 27

مرحله ششم: تا لحظاتی دیگر ویندوز 7 روی سیستم شما نصب خواهد شد.

نصب ویندوز 28

مرحله هفتم: نام کاربری خود را انتخاب و برای سیستم هم نامی تعیین کنید.

نصب ویندوز 29

مرحله هشتم: در این مرحله لازم است یک رمز عبور تعیین و آن را تکرار کنید، سپس برای مواقعی که رمز را به خاطر نمی‌آورید یک راهنمایی انتخاب نمایید.

نصب ویندوز 30

مرحله نهم: تعیین کنید که چگونه از ویندوز شما محافظت شود. گزینه پیشنهادی ما تنظیمات پیش‌فرض است. در مرحله بعدی زمان و تاریخ را تعیین کنید.

نصب ویندوز 31

مرحله دهم: موقعیت کامپیوتر را انتخاب کنید. این انتخاب نشان می‌دهد کامپیوتر شما به چه شبکه‌ای می‌تواند متصل شود. در مکان‌های عمومی، استفاده از شبکه خانگی چندان امن به نظر نمی‌رسد. ترجیحا گزینه آخر را انتخاب کنید.

نصب ویندوز 32

مرحله یازدهم: به ویندوز 7 خوش آمدید!

نصب ویندوز 33

کلام پایانی

در این مقاله تلاش کردیم به‌طور کامل و مفصل طریقه نصب ویندوزهای 7، 8 و 10 را به‌صورت تصویری آموزش بدهیم. روند کلی این کار تقریبا ثابت است و تفاوت‌های جزئی دارد. امیدواریم پس از مطالعه این مقاله بتوانید خودتان ویندوز سیستمتان را نصب کنید. تمامی پرسش‌های شما را در انتهای این مقاله پاسخ خواهیم داد پس کافیست آن‌ها را از ما بپرسید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر