نحوه فارسی کردن اعداد در اکسل | ایران لرن
آموزش رایگان ICDL

نحوه فارسی کردن اعداد در اکسل

بدون دیدگاه


اکسل نرم‌افزاری بسیار کاربردی و پراستفاده خصوصا در زمینه داده‌های عددی است. بعید می‌دانم از این برنامه استفاده کرده باشید و با من موافق نباشید. محاسباتی که باید برای انجام آن به‌صورت دستی، انرژی و زمان زیادی هزینه می‌کردیم با اکسل به‌راحتی و به‌صورت خودکار انجام می‌شود. جداول، چارت‌ها، نمودارها و فرمول‌ها در دسترس ما هستند. با این‌حال قسمت‌هایی از این نرم‌افزار هست که باید با زبان و محل زندگی‌مان هماهنگ شود.

فرض کنید قصد دارید فهرستی از هزینه‌های جاری آماده و گزارشی از آن را ارائه کنید. در این حالت اعداد انگلیسی به کار شما نمی‌آید و نیاز به فارسی کردن اعداد اکسل البته با حفظ ویژگی‌های عددی آن دارید. از آن‌جایی که اکسل کاربران بسیاری در سراسر دنیا دارد با زبان‌های متعددی هماهنگ است. چه در حروف و چه اعداد، نگرانی خاصی برای فارسی سازی اکسل وجود ندارد. در ادامه چند راه ساده برای فارسی کردن اعداد در اکسل را آموزش خواهیم داد. برای آموزش شمسی کردن تاریخ در فضای اکسل می‌توانید این مقاله (لینک به تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل) را بخوانید.

چطور می‌توانیم در اکسل اعداد را از انگلیسی به فارسی تبدیل کنیم؟

پیشتر در ایران‌لرن، شمسی کردن تاریخ میلادی را در اکسل آموزش داده‌ایم. با توجه به این‌که از کاربردهای اصلی Excel تهیه نمودار یا گزارش است، فارسی کردن اعداد باید با حفظ قابلیت‌های آن‌ها (مانند انجام محاسبات) صورت بگیرد. بنابراین تغییر شکل ظاهری اعداد به‌صورت صرف مد نظر ما نیست. تمامی راه‌هایی که آموزش داده‌ایم هم شکل ظاهری اعداد را به فارسی تغییر می‌دهند و هم قابلیت‌های آن را حفظ می‌کنند:

1. فارسی کردن فونت اکسل

ساده‌ترین روش فارسی سازی اعداد در اکسل، تغییر فونت از انگلیسی به فارسی است. این کار را می‌توانید با چند کلیک ساده انجام بدهید. سلول حاوی عدد جنایتکار را انتخاب کنید و برایش حکم فونت فارسی ببرید! به‌همین سادگی!

فارسی کردن فونت اکسل

اغلب فونت‌های فارسی (نه همه آن‌ها) در ابتدای نام خود، حرف B را دارند. همان‌طور که می‌بینید با تغییر فونت، اعداد به‌جای انگلیسی، فارسی نمایش داده می‌شوند. البته باید توجه داشته باشید که این روش تنها برای ورژن اکسل 2016 به بعد کاربرد دارد.

2. تغییر فرمت اعداد اکسل

روش دوم برای دستیابی به اعداد فارسی excel، تغییر دادن فرمت سلول است. اگرچه روش قبلی ساده‌تر بود اما بهتر است این روش را هم یاد بگیرید چراکه کاربردهای متعدد دیگری هم دارد:

مرحله اول: عدد مورد نظرتان را وارد کنید. روی سلول آن رایت‌کلیک کرده و گزینه Format cells… را بزنید.

تغییر فرمت اعداد اکسل مرحله اول

مرحله دوم: از منوی پیش رو، تب سفارشی (Custome) را انتخاب کنید. عبارت مقابل قسمت عمومی (General) را با متن زیر جایگذاری کنید:

[$-3020429]0

حالا تایید (OK) را بزنید.

تغییر فرمت اعداد اکسل مرحله دوم

اعداد داخل سلول به فارسی نمایش داده می‌شوند.

نکته: بسته به سلیقه‌تان می‌توانید از هر کدام از کدهای اعداد فارسی اکسل (الف) یا اعداد عربی (ب) اکسل استفاده کنید:

تغییر فرمت اعداد اکسل مرحله سوم

3. استفاده از فرمول و تابع

وقتی می‌گوییم اکسل نرم‌افزاری برای استفاده از فرمول‌ها است، منظور چیست؟ در هر یک از سلول‌های اکسل، می‌توانید یک مساوی (=) بگذارید و در ادامه فرمول مورد نظر خودتان را درست کنید. بعد از پایان کار، دکمه اینتر (Enter) را بزنید و حاصل کار را ببینید. برای مثال فرمول زیر،

=TEXT(A1,”[$-3010000]General”)

اگر در یک سلول قرار بگیرد، اعداد داخل سلول A1 را به‌صورت فارسی به آن سلول منتقل می‌کند. ببینید:

استفاده از فرمول و تابع در فارسی سازی اکسل

4. فارسی کردن زبان سیستم

اگر راه‌های قبلی جواب ندادند (که البته خیلی خیلی بعید است!) می‌توانید از این روش استفاده کنید. هرچند که ما به‌کار بردن این متد را توصیه نمی‌کنیم.

برای فارسی کردن اعداد و حروف در فضای اکسل، می‌توانید به‌طور کلی زبان سیستم و ویندوز خودتان را به فارسی تغییر بدهید. در این‌صورت نه‌تنها اعداد اکسل فارسی نمایش داده می‌شوند بلکه تمام سیستم شما به فارسی تغییر می‌کند. به همین دلیل ممکن است این راه به اندازه روش‌های قبلی مورد پسند شما نباشد.

اگر از ویندوز 8 یا ویندوزهای بعد از آن استفاده می‌کنید:

مرحله اول: کنترل پنل (Control Panel) را باز کنید و گزینه Clock & Region را انتخاب کنید:

فارسی کردن زبان سیستم مرحله اول

مرحله دوم: از قسمت Format در پنجره جدید، گزینه Persian را انتخاب کنید. روی گزینه Additional Setting بزنید و در تبی که باز می‌شود، در قسمت Use native digits، گزینه National را انتخاب کنید:

فارسی کردن زبان سیستم مرحله دوم

خواهید دید که تمامی قسمت‌های ویندوزتان، از اکسل و ورد گرفته تا نام فولدرها، فارسی می‌شوند و تمامی اعداد به شکل فارسی به نمایش در می‌آیند:

فارسی کردن زبان سیستم مرحله سوم

اگر از ویندوز 7 یا ویندوزهای قدیمی‌تر استفاده می‌کنید فرآیند تغییر زبان ویندوز (برای فارسی کردن اعداد در اکسل) تقریبا مشابه است:

  • وارد کنترل پنل شده و روی گزینه language and regional کلیک کنید.
  • در تب regional option، گزینه شخصی‌سازی (Customize) را انتخاب کنید.
  • از قسمت digit sub situation، گزینهnational را انتخاب کنید.

5. راست‌چین کردن متن و اعداد در اکسل

این گزینه در ورژن‌های جدید اکسل کاربرد ندارد اما اگر از نسخه‌های قدیمی‌تر آن (قبل از اکسل 2016) استفاده می‌کنید این روش ساده را امتحان کنید. در قسمت Home در اکسل، تنظیمات را راست‌چین کرده سپس اعداد مورد نظر را تایپ کنید. خواهید دید که اعداد به شکل فارسی نمایش داده می‌شوند.

اکسل در محاسبات چه کاربردهایی دارد؟

به کمک اکسل می‌توانید کارهای زیر (و وظایف بسیار دیگر) را انجام بدهید:

1) ورود و ذخیره اطلاعات

اکسل می‌تواند داده‌های بسیاری را ذخیره کند. می‌توانید با خیال راحت، اعداد، محاسبات و حساب و کتاب خود را وارد اکسل کنید. گنجایش این نرم‌افزار محدود اما قابل توجه است. از شیفت کاری کارمندان تا لیست ارسال محصولات برای مشتری‌هایتان، همگی به کمک اکسل امکان‌پذیر است.

2) ابزار اداری و مدیریت

به کمک متن‌ها، نمودارها و چارت‌ها در اکسل می‌توانید به برنامه‌های کاری خود سر و سامان بدهید. همچنین این برنامه‌ها را در قالب مناسبی ارائه کنید.

3) حسابرسی و مدیریت بودجه

یکی از قابلیت‌های اکسل، توانایی آن در پیش بردن برنامه‌های حسابداری و تخصیص بودجه است. از آن‌جایی که محاسبات به کمک این نرم‌افزار به‌سادگی انجام می‌شود می‌توانید از آن برای برنامه‌ریزی مالی استفاده کنید.

4) ارائه گزارش

اکسل یکی از بهترین نرم‌افزارها برای ارائه گزارش است. فضای این نرم‌افزار قابلیت‌های بسیاری چه از نظر فنی و چه ظاهری دارد که می‌توانید برای تهیه گزارش‌های خود از آن استفاده کنید.

این چهار مورد تنها بخشی از کارهایی بود که به کمک اکسل می‌توان انجام داد. همان‌طور که می‌بینید اغلب این قابلیت‌ها در رابطه با اعداد و محاسبات معنا پیدا می‌کنند. به‌همین دلیل فارسی نمودن این اعداد و بومی کردن زبان محاسبات نکته مهمی محسوب می‌شود.

چند نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل

تا انی قسمت مقاله به فارسی کردن اعداد در اکسل پرداختیم، در این قسمت دو مورد دیگر را آموزش خواهیم داد که ممکن است به کارتان بیاید.

برای فارسی کردن نمودارها در اکسل، این مراحل را طی کنید:

مرحله اول: ابتدا روی ستون یا ردیف اعداد در نمودار اکسل رایت‌کلیک کنید.

نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل 1

مرحله دوم: گزینه Format Axis… را انتخاب کرده سپس بر روی Number کلیک کنید.

نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل 2

مرحله سوم: بر روی General کلیک کنید و Costume را بزنید. در قسمت فرمت کد زیر را وارد کنید:

[$-3020429]0

سپس Add را بزنید.

نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل 3

اعداد نمودار فارسی خواهند شد:

نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل 4

نکته بعدی! برای کپی کردن تنظیمات یک سلول بر روی تعدادی از سلول‌های دیگر، روی سلول مورد نظر کلیک کنید و از قسمت کلیپ‌بورد، بالای صفحه، گزینه Format Painter را انتخاب کنید:

نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل 5

سپس سلول‌های مورد نظر را انتخاب و رها کنید:

نکته کاربردی برای فارسی کردن اعداد در اکسل 6

جمع‌بندی

راه‌های متنوعی برای ایجاد تغییرات مورد نظرتان در اکسل وجود دارد. ما در اینجا به چند روش فارسی سازی اعداد پرداختیم. با آموزش اکسل و تسلط به آن، می‌توانید روش‌های جدیدی برای حل هر مسئله پیدا کنید. اگر پرسشی دارید که در این نوشته بی‌پاسخ مانده است، در انتهای این پست آن را مطرح کنید. کارشناسان ما در اولین فرصت به آن پاسخ خواهند داد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر