طراحی کاتالوگ در فتوشاپ
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

بدون دیدگاه

چاپ یک کاتالوگ زیبا و حرفه‌ای از محصولات، اغلب تاثیر بسیار زیادی در جذب مشتری و افزایش میزان فروش دارد. در این مقاله با آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ و بیان نکات مهمی که در طراحی باید رعایت کنید، به شما کمک می‌کنیم یک کاتالوگ زیبا و چشم‌نواز از محصولات/ خدمات‌تان ایجاد کنید. در حقیقت کاتالوگ‌ها حاوی اطلاعات مهمی در مورد محصول هستند که می‌توانند به افراد کمک کنند با شناخت هر محصول، خرید بهتری را تجربه کنند.

طراحی کاتالوگ‌های تبلیغاتی، یک راه عالی برای برجسته‌تر شدن برندتان است. ایجاد کاتالوگ محصول می‌تواند یکی از استراتژی‌های بازایابی مهم در کسب و کار شما باشد؛ تفاوتی ندارد که این کاتالوگ‌ها چگونه به دست مشتری می‌رسد؛ بلکه چیزی که اهمیت دارد، این است که شما می‌توانید با این کار مشتریان بالقوه را با برند و فروشگاه خود درگیر کنید تا در زمان نیاز از فروشگاه، محصولات یا خدمات شما استفاده کنند. همچنین با طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای می‌توانید جنبه‌ای متفاوت از برند خود را به نمایش بگذارید.

در آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ، نحوه طراحی یک کاتالوگ محصول جذاب، ایجاد صفحات برای ساخت کاتالوگ و بهترین شیوه‌های طراحی هنگام تولید الگوی کاتالوگ را خواهید آموخت. با ترکیب اصول اولیه بازاریابی و کمی نبوغ و خلاقیت می‌توانید کاتالوگ‌هایی منحصر به فرد و منطبق بر هویت برند خود بسازید.

نکاتی برای الگوهای طراحی کاتالوگ

اگر هنوز ایده‌ای در خصوص چگونگی ساخت کاتالوگ ندارید، بهتر است سری به سایت‌هایی که نمونه کاتالوگ و قالب‌های آن را به اشتراک می‌گذارند بزنید. کشف کنید که چگونه می‌توان یک کاتالوگ با کیفیت بالا ساخت که محصولات پرفروش را نمایش دهد و محصولات جدید را معرفی کند. حتی اگر یک فرد مبتدی در زمینه کار با فتوشاپ باشید، پس از دنبال کردن گام به گام این آموزش می‌توانید یک کاتالوگ خوب طراحی کنید؛ اما در هر صورت برای حرفه‌ای شدن نیاز به تمرین بیش‌تری خواهید داشت. در ادامه ابتدا نکات مهمی که برای یک طراحی خوب باید بدانید را عنوان می‌کنیم.

نکاتی برای الگوهای طراحی کاتالوگ

اگر برای اولین بار است که می‌خواهید یک قالب کاتالوگ محصول طراحی کنید، ممکن است این فرآیند کمی به نظرتان پیچیده برسد. با این حال نکات و ترفندهایی وجود دارد که می‌تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند و علاوه بر آن به شما این امکان را می‌دهد که قالب کاتالوگ خود را به راحتی و با سرعت ویرایش کنید. به طور کلی چند نکته وجود دارد که باید هنگام ایجاد یک کاتالوگ محصول در نظر بگیرید که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 • راه اندازی Master Pages: صفحات مستر، صفحات غیرچاپی هستند که می‌توانید از آن‌ها به عنوان الگویی برای طراحی کاتالوگ محصولات خود استفاده کنید. می‌توانید چندین الگو طراحی کنید و در نهایت آن‌ها با هم ترکیب کرده و یک الگوی جدید به دست آورید.
 • ویرایش تصاویر: تصاویرتان را طوری ویرایش کنید که یکسان به نظر برسند. یعنی مطمئن شوید که تمامی تصاویری که در یک کاتالوگ استفاده کرده‌اید، سبک ویرایش یکسانی دارند. این کار باعث می‌شود کاتالوگ شما ظاهری منسجم و منظم داشته باشد که این موضوع در نگاه اول بسیار تاثیرگذار است.
 • اعمال اعداد صفحات به صورت استاندارد: از Master Pages برای تنظیم شماره صفحات خودکار استفاده کنید تا با اضافه کردن صفحات بعدی، اعداد به صورت خودکار اضافه شوند.
 • تقسیم صفحات: در صورتی که قصد دارید کاتالوگ خود را چاپ کنید، بهتر است تعداد صفحات آن را به چهار تقسیم کنید.
 • تنظیم منطقه Bleeds: اگر می‌خواهید یک الگوی کاتالوگ محصول را با تصاویری که تا لبه صفحه امتداد می‌یابند چاپ کنید، مطمئن شوید که تصاویر از منطقه Bleeds فراتر نروند و با لبه‌های سفید تماس داشته باشند تا در هنگام چاپ یا خروجی نهایی، از ایجاد لبه‌های سفید ناخواسته در کناره‌ها جلوگیری شود.
 • استفاده از راهنماها برای سازماندهی محصولات: از ستون‌ها و guideها به عنوان شبکه‌ای برای سارماندهی تصاویر محصول در صفحه استفاده کنید؛ مطمئن شوید فاصله میان آن‌ها یکسان است.

الگوی کاتالوگ محصول شما باید شامل چه صفحاتی باشد؟

هنگام ساختن قالب کاتالوگ محصولات باید صفحات خاصی را در نظر بگیرید. هر کاتالوگ دارای سه عنصر حیاتی است؛ ساختار و چیدمان، تصاویر و اطلاعات محصول.

تصمیم‌گیری در مورد فرم کاتالوگ یکی از بخش‌های هیجان‌انگیز طراحی کاتالوگ است. کاتالوگ شما چگونه برای مشتریان نمایش داده خواهد شد؟ یک بروشور کوچک یا مربع‌های بزرگ؟ تعداد صفحات چندتا خواهد بود؟ پاسخ این دست از سوالات به هدف و برند شما بستگی دارد. برای مثال یک بروشور ضخیم در ابعاد مجله، برای معرفی محصولات یک شرکت فناوری مناسب است؛ اما اگر می‌خواهید لباس فوتبال بفروشید، بهتر است یک بروشور سبک و رنگی طراحی کنید.

در حقیقت هیچ پاسخ مطلقی برای این گونه سوالات وجود ندارد. همه چیز بستگی به نوع کسب و کار، محصولات و جامعه هدف‌تان دارد. اما چیزی که مهم است، ایجاد یک ثبات در کل کاتالوگ است. کاتالوگ باید شبیه به یک کل منسجم به نظر برسد.

این صفحات می‌توانند به شما کمک کنند تا محتوای خود را به طور موثری سازماندهی کنید و بتوانید در نگاه اول، یک ایده واضح را به مخاطبان منتقل کنید.

صفحات زیر در قالب کاتالوگ هر محصول استانداردی وجود دارند. زیرا ثابت شده که با این روش طراحی می‌توان به شیوه‌ای منسجم و منظم محصولات را نمایش داد. در ادامه این صفحات را بررسی خواهیم کرد.

جلد و پشت جلد: اولین چیزی که در اولین نگاه به چشم می‌آید، نحوه طراحی جلد کاتالوگ است. بنابراین مطمئن شوید که جلدی متناسب با محتوای داخل کاتالوگ طراحی می‌کنید. عناصری که در روی جلد به کار می‌برید باید با روح برند شما هم‌خوانی داشته باشند.

فهرست مطالب: اگر مجموعه شما محصولات یا خدمات مختلفی دارد، بهتر است محصولات را به چند بخش تقسیم کنید و براساس آن، محصولات کاتالوگ را بچینید تا مخاطب در میان آن‌ها سردرگم نشود و به سادگی بتواند محصول یا خدمت مورد نظرش را در دسته‌بندی مرتبط پیدا کند.

صفحات محصول: بهتر است هر صفحه یا هر بخش، طراحی منحصر به فرد خود را داشته باشد. این کار باعث می‌شود حواس بینایی مخاطب بیش‌تر درگیر شود و کاتالوگ تکراری و یک‌نواخت به نظر نرسد. برای مثال می‌توانید در هر صفحه تعداد متفاوتی از محصولات را نمایش دهید.

صفحات محتوا: هدف اصلی یک کاتالوگ، نمایش محصولات یا خدمات است اما صفحات محتوا برای ارائه جزئیات برند، بیان خدمات یا محصولات فصلی، نکات مهم و راه‌های ارتباطی مفید هستند.

تقسیم‌کننده‌ها: این صفحات برای جدا کردن بخش‌های مختلف یک کاتالوگ هستند. همچنین باعث می‌شوند مخاطب توجه بیش‌تری به محصولات نشان دهد و کاتالوگ برای او یک‌نواخت و کسل‌کننده نباشد.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

برای ایجاد یک کاتالوگ به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای ایجاد و طراحی کاتالوگ در فتوشاپ، به برنامه فتوشاپ، چند فونت و تصاویر مختلف نیاز داریم. می‌توانید از فونت‌های پیش‌فرض فتوشاپ نیز استفاده کنید؛ اما اگر به دنبال طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای هستید، بهتر است کمی در مورد فونت‌های مختلف تحقیق کنید و سپس بهترین آن‌ها را برای شروع طراحی کاتالوگ در فتوشاپ انتخاب کنید.

ممکن است بخواهید در کاتالوگ، از تصاویری که خود تهیه کرده‌اید استفاده کنید. بهتر است این تصاویر از کیفیت بالا و نور و وضوح مناسبی برخوردار باشند. در غیر این صورت بهتر است از تصاویر ژورنالی استفاده کنید. در صورتی که حیطه محصولات یا خدماتی که ارائه می‌دهید تخصصی نباشد، می‌توانید از تصاویر رایگان اینترنتی در طراحی کاتالوگ خود استفاده کنید.

قبل از شروع به کار، همه تصاویر را آماده کنید و همچنین مطمئن شوید که فونت‌ها یا تصاویری که می‌خواهید در کاتالوگ استفاده کنید، مشکلی ندارند. علاوه بر این بهتر است یک طراحی کلی از کاری که می‌خواهید انجام دهید داشته باشید. داشتن یک ایده یا پیش‌زمینه از نحوه طراحی باعث می‌شود در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کنید.

کاتالوگ شما به تعداد کلمات زیادی نیاز ندارد. مواد بازاریابی مانند کاتالوگ‌ها، حول بلوک‌های ساده اطلاعاتی ساخته شده‌اند. کاتالوگی که حاوی تصاویر خاطره‌انگیز و حداقل اطلاعات مرتبط باشد، می‌تواند موثر واقع شود. در این جا موارد مهمی که باید در فرم متن گنجانده شوند تا مشتریان سردرگم نشوند را بیان می‌کنیم:

 • نام محصولات
 • توضیحات محصول
 • اطلاعات قیمت
 • امکانات
 • اطلاعات اندازه‌گیری و سایز
 • رویه بازگشت کالا

کاتالوگ دیجیتال یا چاپی؟

اگر بودجه به شما اجازه نمی‌دهد کاتالوگ‌های چاپی طراحی و پخش کنید یا مخاطبان شما اغلب در بسترهای آنلاین فعالیت می‌کنند، کاتالوگ‌های دیجیتال نیز می‌توانند موثر باشند. یک کاتالوگ دیجیتال به شما این امکان را می‌دهد که فضاهای دیجیتالی هیجان‌انگیز و تجربی ایجاد کنید که جدا از فروشگاه شما است.

با ایجاد یک کاتالوگ دیجیتال می‌توانید یک سفر تعاملی در محصولات خود ایجاد کنید. سفری با چاشنی ویدئوها، بلاگ‌ها و سایر بلوک‌های محتوایی. بسیاری از اصول طراحی یک کاتالوگ چاپی نیز در کاتالوگ‌های دیجیتال اعمال می‌شود. با این تفاوت که در کاتالوگ‌های دیجیتالی، محدودیت چاپ را نداریم. طراحی یک کاتالوگ دیجیتال با استفاده از رابط کاربری و انیمیشن‌ها و طراحی‌های منحصر به فرد، بازدید از محصولات را به یک تجربه خاص تبدیل می‌کند. از امتحان راه‌های جدید و استفاده از ترفندهای خلاقانه نترسید! چند استراتژی غیرمتعارف و جذاب می‌تواند باعث افزایش جذب و فروش شما شود.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

در این قسمت، ساده‌ترین روش ایجاد کاتالوگ را آموزش می‌دهیم. پس اگر حتی در زمینه استفاده از فتوشاپ مبتدی هستید، می‌توانید از این آموزش استفاده کنید؛ هر چند برای حرفه‌ای شدن باید تمرین بیش‌تری داشته باشید.

گام اول: تنظیم اندازه

برنامه فتوشاپ را باز کنید و یک سند جدید ایجاد کنید. اندازه‌های کاتالوگ به چیزی که می‌خواهید طراحی کنید بستگی دارد؛ در این نمونه من از عرض 11 اینچ و ارتفاع 8.5 اینچ استفاده می‌کنم. پس از تنظیم اندازه‌ها، روزی گزینه OK کلیک کنید.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام دوم: تنظیم راهنمای محافظتی

برای مرتب کردن عناصر اصلی یک کاتالوگ در منطقه قابل چاپ، باید راهنماها را از خط‌کش خود به صفحه بکشید. راهنماها به سادگی پنهان می‌شوند و پس از چاپ بروشور قابل مشاهده نخواهند بود.

Ctrl + R را از کیبورد فشار دهید تا خط‌کش‌ها قابل مشاهده شوند. برای فعال کردن ابزار Move، کلید V را در کیبورد فشار دهید. می‌توانید خط‌کش را در همه محورها بکشید و هنگامی که از نتیجه راضی بودید، رها کنید.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام سوم: کار با راهنما ( Guideline)

از مسیر Image > Canvas > increase Width and Height by 1 بروید. اکنون این پارامترها روی 12 اینج و 9.5 اینچ تنظیم شده است.

دو راهنما دیگر را در هر چهار طرف در اطراف ناحیه اصلی بکشید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که طراحی بروشور شما متعادل است.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام چهارم: استفاده از ابزار Rectangle

از ابزار مستطیل برای ساخت کاتالوگ در فتوشاپ استفاده کنید. برای این کار به نوار ابزار سمت چپ بروید و ابزار Rectangle را انتخاب کنید. سپس یک مستطیل عمودی بکشید. نسبت 3/1 سند را حفظ کنید.

فراموش نکنید که اولین مستطیل باید از ناحیه اصلی شروع شود؛ جایی که راهنماهای داخلی یکدیگر را قطع می‌کنند.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام پنجم: اضافه کردن راهنماهای ستونی

برای اضافه کردن راهنماهای ستونی، به پنل لایه‌ها بروید، شکل Rectangle را انتخاب کنید؛ کلید Alt را نگه داشته و کلیک کنید تا مستطیل را بکشید. آن را نزدیک اولین مستطیل قرار دهید.

این کار را یک  بار دیگر انجام دهید تا 3 مستطیل داشته باشیم. عنصر مرکزی را دوباره رنگ کنید تا شکاف بین چین‌ها را به وضوح ببینید. راهنماها را از خط‌کش‌ها بکشید تا 3 ستون مساوی مجزا به دست آورید. با این کار شما راهنمای ستون‌ها را ایجاد کرده‌اید.

حالا دید لایه‌های مستطیل شکل را پنهان کنید. اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید، فقط راهنماهای موجود در سند را خواهید دید.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام ششم: طراحی کنید

اکنون وقت طراحی کاتالوگ است. در ابتدا سعی کنید یک بافت یا پس‌زمینه تک رنگ اضافه کنید تا ببینید آیا برای کاتالوگ شما مناسب است یا خیر؟

به پنل لایه‌ها برگردید و لایه Rectangle shape را انتخاب کنید. روی تصویر کوچک آن دو بار کلیک کنید تا یک پنجره باز شود. در این پنجره می‌توانید رنگ مناسب برای پس‌زمینه کاتالوگ را انتخاب کنید.

پس از اتمام کار، لایه‌ها را در گروه‌های مناسب، مرتب کنید.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام هفتم: اضافه کردن متن

همان‌طور که قبلا گفته شد، متن یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر کاتالوگ است که البته با توجه به کاربرد آن کاتالوگ، محصولات و مخاطبان هدف، میزان به کارگیری متن متغیر خواهد بود. در این نمونه کاتالوگ، از متن زیادی استفاده کرده‌ایم.

اگر می‌خواهید عنوان‌هایی جذاب‌تر و گیراتر داشته باشید، بهتر است از فونت‌های مختلف استفاده کنید.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام هشتم: اضافه کردن تصویر

انتخاب تصاویر در طراحی کاتالوگ بسیار مهم است. مخصوصا اگر تکیه کاتالوگ بر معرفی محصولات باشد، تصاویر نقش بسیار مهم در جذب مشتری ایفا خواهند کرد. پس لازم است در انتخاب تصاویر دقت کنید.

اگر در حال ساخت کاتالوگ برای معرفی خدمات هستید و قصد دارید از عکس‌های رایگان موجود در اینترنت استفاده کنید، باید تصاویری انتخاب کنید که ایده نوشته شده با کلمات را منعکس کنند و در نگاه اول برای فرد جذاب باشد.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

گام نهم: برش دادن کاتالوگ

در این مرحله کاتالوگ شما آماده شده است و با یک برش تمیز، یک کاتالوگ خوب تحویل می‌گیرید. برای انجام برش از ابزار Crop استفاده کنید. سپس در امتداد راهنماها حرکت کنید تا یک کاتالوگ دقیق و مرتب داشته باشید.

کاتالوگ شما آماده شده است!

این یک نمونه کاتالوگ ساده است که شما می‌توانید به سادگی آن را طراحی و چاپ کنید و از آن در فروشگاه خود استفاده کنید. اما اگر شما به دنبال طراحی یک کاتالوگ حرفه‌ای هستید، باید این کار را به طراحان و متخصصان بسپارید. آن‌ها می‌توانند کاتالوگ‌هایی طراحی کنند که به طور کامل با زیبایی‌شنایی شرکت/ خدمات/ محصولات شما مطابقت داشته باشد.

آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ

سخن آخر

در این مقاله آموزش طراحی کاتالوگ در فتوشاپ را بررسی کردیم و نکاتی را نیز در مورد چگونگی ساخت و بهبود آن آموزش دادیم. اگر می‌خواهید خودتان کاتالوگ محصول یا خدمات را طراحی کنید، این آموزش بسیار برای شما مناسب است و پس از خواندن این مقاله با کمی تمرین و خلاقیت، می‌توانید یک کاتالوگ زیبا طراحی کنید.

معرفی دوره آموزش فتوشاپ ایران لرن

افزایش حوزه کسب و کارهای دیجیتالی و نقش مهم محتوای بصری در دیده شدن کسب و کارهای نوپا باعث شده تا استخدام گرافیست‌ها نیز افزایش پیدا کند. فتوشاپ، یکی از مهم‌ترین ابزارهای گرافیستی است که تسلط بر آن می‌تواند روند استخدام شما را آسان کند و حتی فرصت‌های شغلی بیش‌تری برای‌تان به وجود آورد. علاوه بر آن وقتی به ساز و کار فتوشاپ مسلط باشید، ورود به عرصه‌های دیگر طراحی برایتان آسان‌تر می‌شود. اگر شما هم جزء کسانی هستید که به حیطه‌های طراحی یا گرافیک یا کار با فتوشاپ علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم سری به دوره آموزشی فتوشاپ ایران لرن بزنید. این دوره شما را به یک متخصص تبدیل می‌کند.

سرفصل‌های کاربردی این دوره، توسط یکی از بهترین مدرسان تهیه شده و شامل تمام نکات و اطلاعاتی است که لازم است بدانید. از مواردی که باعث تمایز این دوره از دیگر دوره‌های آموزش فتوشاپ می‌شود، ارائه مدرک معتبر وزارت علوم است. یکی دیگر از مزایای دوره فتوشاپ ایران لرن، امکان اشتراک‌گذاری نمونه کارها است. هنگامی که  شما نمونه کار خود را در فضای اختصاصی سایت به اشتراک می‌گذارید، شانس استخدام خود را چندین برابر افزایش خواهید داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و خرید دوره آموزش فتوشاپ به سایت ایران لرن مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر