آموزش طراحی کاور موزیک با فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آموزش طراحی کاور موزیک با فتوشاپ

بدون دیدگاه


ممکن است شما یک نوازنده بااستعداد و کاردست باشید، اما آهنگ‌هایتان در مقایسه با سایر نوازنده‌های هم‌رده شما زیاد مورد توجه قرار نگیرد. در دنیای امروز، اهمیت عناصر بصری بسیار زیاد است. به همین دلیل مهم است که شما بتوانید بهترین کاور موزیک را برای آهنگ خود طراحی کنید. در مقاله می‌توانید آموزش ساخت کاور موزیک با فتوشاپ را به صورت گام به گام یاد بگیرید. علاوه بر آن در این مقاله در مورد نحوه انتخاب عکس، ترکیب رنگ‌ها، جلوه‌ها و فونت‌ها صحبت شده است.

در این آموزش چه چیزی یاد می‌گیریم؟ ترکیب چند تصویر برای ساخت کاور موزیک، نحوه ترکیب آن و اندازه مناسب برای کاور موزیک چند مورد از چیزهایی است که در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

آموزش ساخت کاور موزیک با فتوشاپ

در این بخش به صورت گام به گام، مراحل آموزش ساخت کاور موزیک با فتوشاپ را بررسی می‌کنیم. در نهایت شما می‌توانید کاور مشابه کاور موزیک زیر طراحی کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_1

مرحله اول: ایجاد سند جدید

برای شروع ساخت کاور موزیک با فتوشاپ، ابتدا برنامه فتوشاپ را باز کنید و یک سند جدید ایجاد کنید. برای تنظیم اندازه سند، می‌توانید مانند من از اندازه 2200 در 2200 استفاده کنید یا اندازه‌های دیگر را امتحان کنید. توجه داشته باشید برای ساخت کاور موزیک، بهتر است اندازه کاور بین 1600× 1600 تا 3000× 3000 باشد. نمایه رنگ را روی RGB تنظیم می‌کنیم.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_2

مرحله دوم: آپلود عکس

پس از ساخته شدن سند، یک تصویر در آن آپلود کنید. قبل از این که در فتوشاپ یک کاور آلبوم ایجاد کنیم، باید به Photoshop Camera Raw برویم تا رنگ‌ها را تصحیح کنیم یا این که می‌توانیم تنظیمات پیش‌فرض لایت روم را دانلود کنیم و در آخر کار، در یک لحظه ویرایش را اعمال کنیم.

نکته حرفه‌ای: هنگامی که می‌خواهید تصویری برای ساخت کاور موزیک دانلود کنید یا از خواننده عکاسی کنید، توجه داشته باشید که در حال حاضر، نچرال و طبیعی بودن ترند است. اما این موضوع نباید مانع بروز خلاقیت و جسارت شما در طراحی شود. بهتر است برای ایده گرفتن، سری به سایت‌های مرتبط یا اینستاگرام بزنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_3

مرحله سوم:

در این مرحله می‌خواهم یک مستطیل به تصویر اضافه کنم. برای انجام این کار، ابتدا یک لایه جدید ایجاد می‌کنیم و سپس ابزار مستطیل را از جعبه ابزار سمت چپ، انتخاب می‌کنیم. برای دسترسی سریع‌تر به مستطیل، می‌توانید از کلید U استفاده کنید. هم‌چنین در نوار گزینه‌ها می‌توانید تنظیمات ابزار از جمله Fill، Stroke و طول و عرض آن را تغییر دهید. پس از اتمام ویرایش، شروع به کار می‌کنیم.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_4

مرحله چهارم: ایجاد ماسک برش

یک clipping mask ایجاد کنید. این ماسک که در ویرایش تصاویر بسیار پرکاربرد است، به شما کمک می‌کند تا هر دو لایه ایجاد شده را به آسانی جابجا کنید. برای ایجاد clipping mask به دو لایه نیاز داریم؛ یکی از لایه‌ها به عنوان ماسک عمل می‌کند و لایه دیگر به ماسک وابسته است. اکنون باید لایه دوم را کپی کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_5

روی لایه تکراری بالای مستطیل کلیک کرده و بکشید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_6

در نوار منو، منو لایه را باز کنید و سپس روی گزینه Create Clipping Mask کلیک کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_7

مرحله پنجم:

ممکن است از این مرحله بی‌نیاز باشید! این مرحله به ایده‌ای که در ذهن دارید بستگی دارد. ممکن است طرح شما نیازی به انجام این مرحله نداشته باشد.

از مسیر Edit > Transform بروید و گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید. با استفاده از کلیدهای میان‌بر Shift+ Ctrl+ W نیز می‌توانید این کار را سریع‌تر انجام دهید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_8

مرحله ششم: اعمال وارونگی

از منوی فیلتر، Distort > Wave را انتخاب کنید. ویرایشگران محبوب اغلب از این فیلتر برای ایجاد تغییر در تصویر استفاده می‌کنند.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_9

در این قسمت، گزینه‌های متعددی را مشاهده می‌کنید که می‌تواند طراحی کاور موزیک شما را چندین درجه بهتر یا بدتر کند. پس بهتر است هر کدام از آن‌ها را در حد معقولی تنظیم کنید. برای انجام بهتر این کار توصیه می‌شود اسلایدرها را به تدریج بکشید و به طور مداوم روی تغییرات عکس خود نظارت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را به دست آورید.

به طور کلی 3 نوع wave وجود دارد که می‌توانیم از آن استفاده کنیم. سینوسی، مثلث و مربع. در این طراحی ما از Sine استفاده می‌کنیم که شبیه یک موج است.

برای تغییر فاصله میان waveها باید از Wavelengths استفاده کنید که حداقل و حداکثری برای آن وجود دارد که در واقع نمایانگر قدرت هر موج است. در این جا من 5 را به عنوان حداقل و 280 را به عنوان حداکثر انتخاب کردم.

هیچ قانونی برای انتخاب مقیاس‌ها وجود ندارد. بلکه شما باید با توجه به طرح خودتان، آن‌هایی را انتخاب کنید که مناسب‌ترین پوشش را داشته باشند. با اسلایدرها کار کنید تا متوجه شوید تصویرتان چگونه تغییر شکل می‌دهد. اگر از ابعاد و فونت‌های مختلفی استفاده می‌کنید، باید مقادیر متفاوتی را برای هر کدام از آن‌ها نیز انتخاب کنید. وقتی تصویر به تغییرات دلخواه‌تان رسید، روی Ok کلیک کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_10

مرحله هفتم: ایجاد سبک

یک سبک (style) بسازید. به نوار منو برگردید و منوی فیلتر را در آن‌جا انتخاب کنید. سپس روی Stylize > Oil Paint کلیک کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_11

در قسمت بالای صفحه می‌توانید پنجره پیش‌نمایش را پیدا کنید. در زیر پنجره پیش‌مایش، گزینه‌های مختلفی برای کنترل اثر رنگ روغن وجود دارد. پیشنهاد من این است که شما نیز از مقادیری که من استفاده کرده‌ام ( مطابق با تصویر) استفاده کنید.

گزینه اول Stylization است که با کمک آن می‌توانید ضربه‌های قلم‌مو را آزمایش کنید. پایین‌ترین مقادیر، باعث ضربه‌های ضخیم می‌شود و اگر بالاترین مقدار را انتخاب کنید، اثر قلم‌مو بسیار نرم خواهد شد. بنابراین می‌توانید با توجه به تصویرتان هر کدام از این مقادیر را انتخاب کنید.

گزینه دوم، براش Cleanliness است. این براش بر طول ضربه‌های قلم‌مو تاثیر می‌گذارد. به این معنی که در ضربات کوتاه، بافت‌ها و جزئیات بیش‌تری ظاهر می‌شوند اما در ضربه‌های طولانی‌تر، جزئیات کم‌تر و ظاهر تمیزتر به وجود می‌آید.

گزینه بعدی، Scale  است که در واقع اندازه و ضخامت قلم‌مو را کنترل می‌کند. اگر به یک قلم‌مو نازک نیاز دارید، گزینه low Scale را انتخاب کنید و اگر برس ضخیم می‌خواهید، برعکس آن عمل کنید.

چهارمین گزینه Bristle Detail است. این براش استحکام شیارهای ایجاد شده در رنگ را تغییر می‌دهد. یعنی اگر از مقادیر کم‌تر استفاده کنید، شیارهای نرم و سبک‌تر ایجاد می‌شود و هنگامی که این مقدار را افزایش دهید، شیارهای مشخص‌تر و ضخیم‌تری ایجاد می‌شود.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_12

مرحله هشتم: اضافه کردن سایه

اضافه کردن سایه‌های واقع‌گرایانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی است. در حقیقت اضافه کردن سایه‌های مناسب باعث عمیق شدن طراحی شما می‌شود. برای این کار از ابزار Polygonal Lasso استفاده کنید. به طور پیش‌فرض این ابزار در پشت ابزار Lasso Tool در پانل ابزارها قرار دارد. منطقه‌ای که می‌خواهید سایه را به آن اضافه کنید، مشخص کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_13

حالا لایه تنظیم Curves را با رفتن به مسیر Layer > New Adjustment Layer > Curves اضافه کنید. اگر پالت Adjustments فعال است، روی آیکون Curves در ردیف بالا سمت چپ آیکون‌ها کلیک کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_14

سپس منحنی را به سمت پایین بکشید تا یک سایه ایجاد شود. با ردیابی عکس خود، شدت سایه را کنترل کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_15

توصیه بهترین روتوش‌گرها، استفاده از ابزار Gaussian Blur برای محو کردن لبه‌ها است. برای استفاده از این ابزار به Filter > Blur > Gaussian Blur بروید تا پنجره مورد نیاز را مشاهده کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_16

عکس خود را به پنجره‌ای که باز شده است بکشید تا شئ‌ای را که می‌خواهید محو کنید مشخص کنید. با علامت زدن کادر پیش نمایش، می‌توانید عکس خود را با Gaussian blur اعمال شده، مشاهده کنید. نوار لغزنده Radius را تا حدی حرکت دهید تا میزان تاری مناسبی را به دست آورید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_17

مرحله نهم: flare

عکس خود را با lens flare زیباتر کنید. روی New Layer در پنل لایه‌ها کلیک کنید تا یک لایه خالی ایجاد شود و سپس آن را با رنگ مشکی پر کنید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_18

در منوی فیلترها، یک فیلتر ویژه lens flare وجود دارد که باید از آن برای اضافه کردن لنز به جلد آلبوم استفاده کنید. پس از آن از مسیر Render> Lens Flare بروید.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_19

پس از کلیک روی این گزینه، یک کادر با بخش Lens Type ظاهر می‌شود که در آن 4 نوع لنز مختلف شامل (50-300 mm Zoom, 35mm Prime, 105mm Prime, and Movie Prime) را مشاهده خواهید کرد.

هر کدام از این لنزها ظاهر متفاوتی را ایجاد می‌کنند. بنابراین بهتر است تمام آن‌ها را روی تصویر خود امتحان کنید تا متوجه شوید کدام لنز برای برای تصویر شما بهتر است. در این نمونه، من لنز زوم 50-300 میلی‌متری پیش‌فرض را انتخاب می‌کنم. در این کادر یک نوار لغزنده Brightness وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید این پارامتر را تغییر دهید. من در این طراحی با همان پیش‌فرض 100% ادامه می‌دهم.

جابجایی lens flare کار بسیار آسانی است. فقط لازم است داخل قسمت پیش‌نمایش کلیک کنید تا آن نقطه به مرکز flare تبدیل شود. شما هم‌چنین می‌توانید flare را به اطراف حرکت دهید؛ اما مطمئن شوید که آن را روی منبع نور قرار می‌دهید تا نتیجه‌ای واقعی داشته باشد. در این طراحی من آن را روی خورشید قرار می‌دهم.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_20

در حالی که در این لایه هستید، روی منو Blending modes در بالای پالت لایه‌ها کلیک کنید و حالت ترکیب چند لایه را روی Screen قرار دهید. با این کار تمام مناطق سیاه ناپدید می‌شوند  و فقط قسمت flare باقی می‌ماند.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_21

مرحله دهم: قرار دادن متن

به پالت ابزار بروید و ابزار Type را انتخاب کنید. کاور موزیک با قرار دادن یک متن در آن، تکمیل خواهد شد. با انتخاب ابزار Type، منوی تنظیمات متن در قسمت بالای صفحه ظاهر می‌شود. روی هر نقطه از عکس خود کلیک کنید تا یک کادر متن ایجاد شود و سپس شروع به تایپ کنید.

فراموش نکنید که این متن تنها می‌تواند شامل عنوان و نام هنرمند باشد. همچنین دقت داشته باشید متن موجود در کاور موزیک و متن اطلاعات انتشار باید با یک‌دیگر مطابقت داشته باشند.

ساخت کاور موزیک با فتوشاپ_22

سوالات متداول

اندازه کامل جلد آلبوم در فتوشاپ چقدر است؟

محدوده 1600×1600 پیکسل تا 3000×3000 پیکسل برای سرویس‌های پخش بهترین کارایی را دارد. برای کاورهای فیزیکی سی دی، از اندازه 4.72×4.72 اینچ استفاده کنید. کمترین DPI قابل قبول 72 است؛ اما اکثر سرویس ها به 300 DPI نیاز دارند. با استفاده از این مقدار یا مقدار بالاتر، می توانید یک جلد مناسب برای چاپ ایجاد کنید. یک قانون بهتر است که یک جلد آلبوم را در چندین اندازه مختلف ذخیره کنید. به یاد داشته باشید که نمی توانید این اندازه را تغییر دهید.

آیا استفاده از نقاشی به عنوان جلد آلبوم قانونی است؟

اگر یک نقاشی حق چاپ داشته باشد، استفاده از هر یک از کپی‌های آن بدون مجوز خاص ممنوع است. حتی اگر صاحب نقاشی اصلی هستید، باید از نویسنده بخواهید سندی را امضا کند که نشان می دهد مجاز به استفاده عمومی از آن هستید. اگر مشکلات کپی رایت به وجود بیاید، سرویس‌های استریم، کاور موزیک یا حتی آهنگ را با تمام پخش‌های تولید شده حذف خواهند کرد.

چگونه یک جلد آلبوم خوب بسازیم؟

3 وجه اصلی که باید در هنگام طراحی کاور موزیک به آن توجه داشته باشید، رنگ، تصاویر و تایپوگرافی‌ها هستند. اگر  این سه مورد با یک‌دیگر هماهنگ باشند، خروجی طراحی بسیار زیبا و چشم‌نواز خواهد بود.

Tik Tokerها از چه برنامه‌ای برای ساخت جلد آلبوم استفاده می‌کنند؟

آن‌ها معمولا یک ویرایشگر عکس مانند Pics Art را برای این کار انتخاب می‌کنند.

آیا باید از PNG یا JPG برای جلد آلبوم استفاده کنیم؟

PNG یک فرمت بدون خرابی است. بنابراین بهتر است از آن برای ذخیره جلدهای آلبوم خود استفاده کنید. با این حال، برخی از توزیع کنندگان به تصاویر JPG نیاز دارند. اگر می‌خواهید عکسی را با متن ذخیره کنید، بهتر است فرمت PNG را انتخاب کنید.

سخن آخر

با خواندن این مقاله می‌توانید به سادگی یک کاور موزیک حرفه‌ای در فتوشاپ طراحی کنید. اگر هنوز در زمینه کار با فتوشاپ مبتدی هستید، نگران نباشید. با کمی تمرین، دقت و اجرای ایده‌های خلاقانه می‌توانید به سرعت در این زمینه پیشرفت کنید و تبدیل به یک طراح حرفه‌ای شوید.

همان‌طور که می‌دانید، برنامه فتوشاپ یکی از پرطرفدارترین ابزارهای ویرایش تصویر است که امروزه برای متخصصان آن، بازار کاری خوبی فراهم شده است و فرصت‌های شغلی زیادی برای این مهارت وجود دارد. یادگیری و تسلط به فتوشاپ برای طراحان و عکاسان از مهم‌ترین اقداماتی است که برای ویرایش و تحویل یک کار حرفه‌ای باید انجام دهند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به یادگیری فتوشاپ علاقه‌مندید یا قصد دارید به صورت حرفه‌ای آن را دنبال کنید، پیشنهاد ما استفاده از دوره فتوشاپ ایران لرن است. این دوره فتوشاپ یکی از بهترین دوره‌هایی است که با پوشش‌دهی سرفصل‌ها و نکات مهم فتوشاپ، به شما کمک می‌کند تا در کم‌ترین زمان ممکن، تبدیل به یک طراح حرفه‌ای شوید.

اگر قصد دارید در شرکت‌های معتبر استخدام شوید یا روند استخدام آسان‌تری داشته باشید، یک مدرک معتبر از وزارت علوم به شما کمک بسیاری می‌کند. با شرکت در هر یک از دوره‌های ایران لرن، می‌توانید مدرک رسمی و معتبر از وزارت علوم دریافت کنید. هم‌چنین برای سهولت کاریابی، فضایی برای بارگذاری نمونه کار دانشجویان دوره در نظر گرفته شده تا بتوانند بهترین کارهای خود را به نمایش گذاشته و از این طریق با کارفرمایان ارتباط بگیرند و کار موردنیازشان را پیدا کنند.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر