تغییر رنگ مو در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آنچه باید در مورد تغییر رنگ مو در فتوشاپ بدانید

بدون دیدگاه


برنامه محبوب فتوشاپ، پر از قابلیت‌های شگفت‌انگیز است. یکی از این قابلیت‌های جذاب، تغییر رنگ مو است. شاید بخواهید بدانید چه رنگ مویی بیش‌تر به صورتتان می‌آید یا شاید قصد دارید تناژ رنگی موهایتان را کمی تیره‌تر یا روشن‌تر کنید یا می‌خواهید رگه‌های سفید موهایتان در عکس مشخص نباشد. ما در این مقاله از سایت ایران لرن قصد داریم به ساده‌ترین روش و به صورت گام به گام و تصویری، مراحل تغییر رنگ مو در فتوشاپ را آموزش دهیم. پس اگر خواهان ایجاد یک تغییر شگرف در تصاویرتان هستید، با آموزش گام به گام تصویری تغییر رنگ مو درفتوشاپ، همراهمان باشید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ

ایجاد تغییر در رنگ مو با فتوشاپ کاری بسیار آسان است؛ مخصوصاً اگر می‌خواهید موهای روشن را تیره کنید. تیره کردن موهای روشن به دلیل داشتن جزئیات بهتر، آسان‌تر است اما روشن کردن رنگ موی تیره، کمی دشوار است؛ چون مناطق تیره مو فاقد جزئیات اند.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_1

گام اول: باز کردن تصویر

برای شروع کار از مسیر File> Open تصویر موردنظرتان را انتخاب کرده و در فتوشاپ باز کنید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_2

گام دوم: انتخاب موها

برای تغییر رنگ لازم است ابتدا موها را انتخاب کنیم؛ بنابراین از مسیر Select> Select and Mask اقدام می‌کنیم. در فضایی که باز می‌شود، منو نمایش پانل Properties (circled) را روی Marching Ants (M) تنظیم کرده و سپس در قسمت نوار گزینه‌ها روی گزینه Select Subject کلیک کنید.

اگر قسمتی از موها انتخاب نشده است، می‌توانید با استفاده از ابزار Quick Selection (W, also circled) آن را ویرایش کنید. حالا با استفاده از نوار ابزار، اندازه قلم مو را کمی کوچکتر از ناحیه مورد نظر (که قصد دارید آن را انتخاب یا حذف کنید) تنظیم کنید. اندازه منطقه‌ای که هوش مصنوعی فتوشاپ تجزیه و تحلیل و در نهایت انتخاب می‌کند، متناسب با اندازه قلم مو است.

اگر می‌خواهید قسمتی را به ناحیه انتخاب شده (Selection) اضافه کنید، کلیک کنید و بکشید. ( به علامت مثبت روی مکان‌نما در پایین سمت رایت تصویر توجه کنید.)

برای حذف کردن قسمتی از تصویر از ناحیه انتخاب شده، از Click and Drag استفاده کنید. ( با این کار یک علامت منفی روی مکان‌نما ظاهر می‌شود.)

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_3

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_4

گام سوم: انتخاب موهای ریز

در پانل Properties، مطمئن شوید که Refine Mode روی Object Aware تنظیم شده است. سپس Smart Radius را انتخاب کنید و Radius slider را روی 3 پیکسل تنظیم کنید. حالا R را فشار دهید تا ابزار Refine Edge brush انتخاب شود. حالا با ماوس روی موهای باریک و مناطقی که می‌توانید پوست را از بین موها تشخیص دهید، بکشید. وقتی این کار به اتمام رسید، از منوی کشویی Output To گزینه New Layer with Layer Mask را انتخاب کرده و سپس روی Ok کلیک کنید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_5

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_6

گام چهارم: انتخاب لایه

در پنل لایه‌ها، visibility Eye را برای لایه بک‌گراند انتخاب کنید و در حالی که لایه ماسک شده هنوز فعال است، روی دایره نیمه سیاه/ نیمه سفید که در پایین پنل لایه‌ها قرار دارد، کلیک کرده و سپس Hue/Saturation را انتخاب کنید.

با کلیک روی این گزینه، پنل Hue/Saturation Properties باز می‌شود. حالا روی گزینه Clip to Layer کلیک کنید تا بتوانید تنظیم رنگ مورد نظرتان فقط برای لایه Mask انجام شود و نه کل تصویر.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_8

گام پنجم: تنظیم رنگ با نوارهای لغزنده

در پنل Properties از Hue slider برای تغییر رنگ و از Saturation slider برای تغییر شدت رنگ استفاده کنید.

برای مثال در تصویر اول 60- و 10- برای به دست آمدن رنگ صورتی، 180- و 20+ برای ایجاد رنگ آبی و 80+ و 10- برای رنگ سبز استفاده شده‌اند.

توصیه می‌شود برای تنظیم روشنایی، خودتان را با Lightness slider خسته نکنید. ما به روش دیگری روشنایی را تنظیم خواهیم کرد.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_9

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_10

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_11

گام ششم: تنظیم

در این مرحله دوباره باید روی دایره نیمه سیاه/ نیمه سفید در پایین پنل لایه‌ها کلیک کنید و سپس گزینه Levels را انتخاب کنید. حالا در پنل Properties روی آیکون Clip to Layer کلیک کنید تا تنظیمات انتخابی برای Levels فقط برای لایه ماسک در زیر لایه Hue/Saturation اعمال شود.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_12

گام هفتم: تیره کردن موها

برای تغییر رنگ مو و تیره کردن آن‌ها، در پنل Levels Properties نوار لغزنده midtone را پیدا کنید و آن را روی 0.15 تنظیم کنید. در پنل لایه‌ها روی لایه تنظیم Hue/Saturation کلیک کنید تا فعال شود. سپس در پنل Properties، Hue را روی عدد 0 و Saturation را روی 85- تنظیم کنید. با تنظیم لایه‌های Hue/Saturation و Levels به صورت پشت سر هم، می‌توانید تقریباً هر رنگی را ایجاد کنید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_13

تیره کردن مو می تواند مشکلات لایه ماسک شما را آشکار کند. اگر نیاز به تنظیم دقیق آن دارید، برای فعال کردن ماسک در لایه Background copy کلیک کنید و سپس از ابزار Brush (B) که روی یک قلم مو کوچک و نرم تنظیم شده، برای رنگ آمیزی استفاده کنید. اگر می‌خواهید بیش‌تر تصویر را نشان دهید از رنگ سفید و در غیر این صورت از رنگ مشکی استفاده کنید.

ایجاد آمبره روی مو

تکنیک ombre معمولاً در نیمه پایینی یا انتهای مو تغییر رنگ تدریجی ایجاد می کند. اگر می‌خواهید موهای سوژه را آمبره کنید، می‌توانید با اعمال یک گرادیان روی ماسک در لایه‌های تنظیم Hue/Saturation و Levels، این کار را به آسانی انجام دهید.

گام هشتم: صورتی کردن موها

با فعال بودن لایه تنظیم Hue/Saturation در پنل لایه‌ها، Hue را روی 65- و Saturation را روی 0 قرار دهید. لایه تنظیم سطوح را فعال کنید و Midtone slide  را روی 0.55 تنظیم کنید تا موها به رنگ صورتی زیبایی دربیایند.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_14

گام نهم:

D را فشار دهید تا تراشه‌های رنگی (color chips) در پایین نوار ابزار روی رنگ‌های پیش‌فرض سیاه و سفید تنظیم شوند. حالا  X را فشار دهید تا سیاهی به سمت بالا بیفتد. برای گرفتن Gradient tool می‌توانید G را فشار دهید و در نوار گزینه‌ها روی فلش رو به پایین در کنار تصویر کوچک پیش‌نمایش گرادیان کلیک کنید تا Gradient Picker باز شود.

پوشه Basics را باز کنید و دومین تصویر پیش‌فرض را انتخاب کنید. این گزینه از رنگ پیش‌زمینه به عنوان اولین رنگ در Gradient استفاده می‌کند و رنگ دوم را شفاف می‌گذارد. مطمئن شوید آیکون Linear Gradient در نوار گزینه‌ها انتخاب شده باشد.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_15

گام دهم:

با فعال کردن یکی از adjustment layer’s mask در پنل تنظیم لایه‌ها، ماوس را روی تصویر قرار دهید؛ سپس روی جایی که می‌خواهید رنگ‌آمیزی شروع شود، کلیک کنید، نگه دارید و به سمت پایین بکشید. وقتی ماوس را به سمت پایین بکشید، خط‌ها را می‌بینید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_16

گام یازدهم:

ماوس را رها کنید تا فتوشاپ gradient را روی adjustment layer’s mask اعمال کند. برای کپی کردن ماسک از یک لایه به لایه دیگر، Alt را نگه دارید و با ماوس آن را جابجا کنید تا خود ماسک به لایه تنظیمی دیگر در پنل لایه‌ها منتقل شود. هنگامی که فتوشاپ از شما سوال می‎کند که آیا می‌خواهید لایه ماسک را جایگزین کنید، روی Yes کلیک کنید.

اگر از نتیجه اولین تلاش خود راضی نیستید، برای انجام مجدد، gradient بکشید و سپس ماسک را در لایه تنظیمی دیگر ( همان‌طور که بالاتر توضیح داده شد) کپی کنید؛ سپس در پنل لایه‌ها  روی تصویر کوچک هر لایه ( و نه ماسک آن) کلیک کرده و از تنظیمات در پنل Properties برای تولید رنگ مورد نظر خود کمک بگیرید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_17

بالیاژ مو در فتوشاپ

با توجه به آنچه تا کنون آموزش داده شد، حالا شما می‌توانید موهای سوژه‌تان را بالیاژ کنید. این کار با استفاده از 3 لایه تنظیم Hue/Saturation ( هرکدام برای یک رنگ) قابل اجرا است.

با پر کردن هر adjustment layer’s mask با رنگ مشکی، رنگ اصلی را پنهان کرده و سپس با استفاده از یک براش سفید، آن را دوباره آشکار می‌کنید.

گام دوازدهم:

برای فعال کردن یکی از ماسک‌های لایه تنظیم، روی پنل لایه‌ها کلیک کنید و مسیر Edit> File را طی کنید. از منو کشویی Contents، سفید را انتخاب کرده و سپس روی Ok کلیک کنید. این کار باعث خالی شدن ماسک و در نتیجه آشکار شدن تنظیم روی تمام موها می‌شود. Alt را نگه دارید و ماسک سفید را روی لایه تنظیم دیگر بکشید تا آن نیز سفید شود. حال هر دو ماسک در پانل لایه‌ها ( که در این جا نشان داده شد) دایره شده اند.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_18

گام سیزدهم:

برای فعال کردن لایه تنظیم Hue/Saturation، در پنل لایه‌ها از مسیر Layer> Duplicate پیش بروید و سپس روی Ok کلیک کنید. دوباره این مراحل را طی کنید تا در آخر 3 لایه تنظیم Hue/Saturation وجود داشته باشد.

به جای استفاده از میانبر صفحه کلید، از دستور لایه تکراری استفاده کنید تا فتوشاپ برش شما را دست نخورده باقی بگذارد. همان طور که گفته شد، لایه تنظیم سطوح، بریده نمی‌شود. بنابراین آن را در پنل لایه‌ها فعال کنید و روی آیکون Clip to Layer در پنل Properties کلیک کنید تا دوباره بریده شود.

 

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_19

گام چهاردهم:

آیکون layer visibility Eye را برای Levels و دو تا از لایه‌های تنظیم Hue/Saturation خاموش کنید؛ سپس لایه Hue/Saturation باقی مانده را فعال کنید و از پنل Properties  استفاده کنید تا Hue را روی 50- و Saturation را روی 0 تنظیم کنید. حالا layer visibility Eye را خاموش کنید و layer visibility را برای لایه تنظیم Hue/Saturation بعدی روشن کنید. سپس روی آن کلیک کرده تا لایه فعال شود. حالا Hue را روی 165 تنظیم کنید و layer visibility را خاموش کنید.

گزینه visibility را برای لایه بعد روشن کنید و پس از آن Hue را روی 115 تنظیم کنید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_20

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_21

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_22

گام پانزدهم:

در سومین لایه تنظیم Hue/Saturation روی ماسک کلیک کنید، مسیر Edit> File را انتخاب کنید و پس از انتخاب سیاه از منو کشویی Contents، روی  Ok کلیک کنید. این کار باعث مخفی شدن رنگ در تصویر می‌شود. Alt را نگه دارید و بکشید تا آن ماسک در دولایه تنظیم Hue/Saturation کپی شوند. پس از این، layer visibility را برای هر سه لایه فعال کنید و اجازه دهید لایه تنظیم Levels غیرفعال بماند.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_23

گام شانزدهم:

کلید  B را فشار دهید تا ابزار برس معمولی انتخاب شود. سپس در نوار گزینه‌ها از Brush Preset Picker استفاده کنید تا یک برس لبه نرم، به اندازه ناحیه مویی که می‌خواهید رنگ کنید پیدا و استفاده کنید.

Opacity را روی 50% تنظیم کنید. حالا نگاهی به color chips ( تراشه‌های رنگی) در پایین نوار ابزاربیندازید و دکمه X را فشار دهید تا سفید در بالا قرار گیرد.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_24

گام هفدهم:

با فعال کردن ماسک روی لایه تنظیم Hue/Saturation به طور منظم تارهای مو را رنگ کنید. هر چه بیش‌تر برس را بکشید، پر رنگ‌تر می‌شود. اگر موها خیلی پر رنگ شدند، دکمه X را فشار دهید تا color chips ها را برگردانید. ( مشکی بالا باشد. روی آن قسمت را رنگ کنید تا رنگ پنهان شود)

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_25

گام هجدهم:

مرحله هفدهم را روی هر لایه ماسک در هر لایه تنظیم Hue/Saturation تکرار کنید. در صورت نیاز می‌توانید سایز قلم مو را برای ایجاد ظاهر بهتر و کار حرفه‌ای تر، تغییر دهید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_26

گام نوزدهم:

layer visibility Eye را برای لایه تنظیم سطوح  (Levels) فعال کرده و سپس روی تصویر کوچک لایه آن کلیک کنید. پس از آن در پنل Properties، گزینه midtones را روی 0.45 تنظیم کنید و از نتیجه کار لذت ببرید.

تغییر رنگ مو در فتوشاپ_27

سخن آخر

مراحل و تکنیک‌های متفاوت و زیادی برای انجام این کار وجود دارد که برخی از آن‌ها ساده و روان و برخی سخت و پیچیده هستند. در این مقاله از سایت ایران لرن ما تلاش کردیم تا دقیق‌ترین و کاربردی‌ترین آموزش تغییر رنگ مو در فتوشاپ را در اختیار کاربران قرار دهیم.

معرفی دوره ایران لرن

اگر شما هم جزء کسانی هستید که به حیطه‌های طراحی یا گرافیک یا کار با فتوشاپ علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنیم سری به دوره آموزشی فتوشاپ ایران لرن بزنید. این دوره با همکاری یکی از مجرب‌ترین مدرسان این حوزه تهیه شده و شامل تمام نکات و اطلاعاتی است که لازم است بدانید. یکی از مزایای دوره فتوشاپ ایران لرن، امکان اشتراک‌گذاری نمونه کارها است. هنگامی که  شما نمونه کار خود را در فضای اختصاصی سایت به اشتراک می‌گذارید، شانس استخدام خود را چندین برابر افزایش خواهید داد.

سوالات متداول

آیا این آموزش برای تغییر رنگ مو به رنگ‌های دیگر نیز کاربرد دارد؟

بله، با دنیال کردن مراحل می‌توانید هر رنگی را روی موها امتحان کنید. کافی است در مرحله انتخاب رنگ، تناژ رنگی مدنظر خود را انتخاب کرده تا موها به همان رنگ دلخواه تغییر یابند.

ممکن است چند لایه رنگ روی موهای اصلی به وجود آورد؟

اگر می‌خواهید رنگ کلی موها تغییری نداشته باشد، اما روی آن چند تکه رنگی ایجاد کنید، از گام پانزدهم آموزش شروع کنید و با توجه به نتیجه‌ای که می‌خواهید به دست آورید، رنگ‌ها را تنظیم کنید.

پس از تغییر رنگ قسمتی از مو می‌توان تناژ رنگی را تغییر داد؟

تغییر تناژ رنگی موها ممکن است. اگر فایل را به صورت PSD ذخیره کرده باشید، پس از ذخیره نهایی نیز می‌توانید تغییراتی در پروژه ایجاد کنید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر