آموزش نحوه میانگین گرفتن در اکسل | ایران لرن
آموزش رایگان ICDL

نحوه میانگین گرفتن در اکسل

بدون دیدگاه


ممکن است تمام تلاش‌تان را کرده باشید و با هر زحمتی شده با محیط نرم‌افزار اکسل آشنا شده‌اید. لنگ‌لنگان کار با آن را یاد گرفته‌اید، اما هنوز وارد مباحث حرفه‌ای آن نشده باشید. محاسبه میانگین در اکسل می‌توانید یکی از از بهترین درس‌هایی باشد که هنگام کار با اکسل می‌آموزید.

اگر حسابدار، مدیر فروش، مدیر انبار یا حتی یکی از افراد منابع انسانی باشید، نرم‌افزار اکسل یکی از ابزارهای اصلی شماست. برای این‌که بتوانید چنین نرم‌افزار پیچیده و پرکاربردی را در محیط واقعی کار استفاده کنید و نشان دهید که برآن مسلط هستید راه‌حل فوق‌العاده‌ای وجود دارد.

تقریبا در تمام این سمت‌های شغلی محسابه میانگین در اکسل جایگاه دارند. برای همین بهترین شروع برای شما می‌تواند نحوه میانگین گرفتن در اکسل باشد. چراکه؛ تمام ما از دوران مدرسه این کار را به خوبی به خاطر داریم، مکانیزم میانگین‌گیری را درک می‌کنیم. همین نکته باعث می‌‌شود افراد در یادگیری توابع اکسل با محاسبه میانگین در اکسل کار سختی نداشته باشند. به راحتی با توابع و قسمت‌های پیچیده‌تر در اکسل آشنا شوند و بتوانند آموزش پیشرفته خود را شروع کنند.

اگر علاقه‌مند هستید تا با یادگیری تمام نکات گفته و ناگفته در مورد محاسبه میانگین در اکسل روبه‌رو شوید و آن‌ها را یاد بگیرید با ایران لرن همراه باشید.

روش‌های مختلف محاسبه میانگین در اکسل

شاید معدل گیری در اکسل به نظرتان بسیار ساده بیاید. حتی تصور این‌که چنین کار ساده‌ای نیاز به آموزش داشته باشد هم تصورتان خارج باشد. اما خبر حیرت‌انگیز این است که شما با استفاده از اکسل می‌توانید از ۷ روش مختلف در این نرم‌افزار به معدل گیری در اکسل بپردازید. در ادامه تمام این روش‌ها را به اختصار توضیح خواهیم داد و معرفی می‌کنیم.

  • AVERAGE

از این تابع برای حساب کردن میانگین حسابی در اکسل استفاده می‌کنند.

  • AVERAGEA

این تابع از همان روشی برای محسابه میانگین در اکسل استفاده می‌کند که تابع AVERAGE از آن بهره می‌برد. با این تفاوت که این تابع متن‌ها را نیز در اکسل محاسبه می‌کند.

  • AVERAGEIF

این تابع میانگین‌ها را با وجود یک شرط خاص محاسبه می‌کند. مثلا فقط میانگین جدول‌هایی با مقادیر بیش از ۳۰۰ را محاسبه می‌کند.

  • MEDIAN

استفاده از این تابع به شما اجازه می‌دهد مقادیر پرت حین گرفتن میانگین در اکسل را حذف کنید و یک میانگین واقعی به دست بیاورید.

  • MODE

با استفاده از این تابع اکسل به شما عددی را نشان خواهد داد که بیش از همه تکرار شده است.

  • میانگین اعداد بالا

با استفاده ترکیبی از تابع LARGE و AVERAGE می‌توانید میانگین بیشترین اعداد را از میان یک محدوده‌ی عدد به دست آورید.

  • میانگین اعداد پایین

بر خلاف امکان قبلی شما می‌توانید با ترکیب تابع SMALL و AVERAGE میانگین اعداد پایین را در یک محدوده‌ی اعداد به دست آورید.

روش اول: محاسبه میانگین در اکسل با AVERAGE

محاسبه میانگین در اکسل بر اساس میانگین حسابی پذیرفته شده‌ترین و پراستفاده‌ترین روش برای محاسبه میانگین در جهان است. کاربران نرم‌افزار اکسل برای انجام این‌کار به سراغ تابع AVERAGE می‌روند.

این تابع مقدارهای معمولی در یک محدوده یا آرگومان‌های ورودی را که شامل مقدار عددی، آدرس سلول، محدوده سلول یا فرمول و توابع باشد را محاسبه می‌کند.

تابع AVERAGE همان‌طور که انتخاب اول هر انسانی برای به دست آوردن میانگین، جمع تمام اعداد و تقسیم به تعداد اعداد است عمل می‌کند.

برای استفاده از تابع AVERAGE کافی است فرمول زیر را استفاده کنید:

=AVERAGE(number1, [number2],...)

می‌توانید به حای مقادیر عددی صحیح از یک محدوده یا سلول نیز در این فرمول استفاده کنید.

با استفاده از این تابع می‌توانید همزمان ۲۵۵ آرگومان را با استفاده از اکسل مدیریت و محاسبه کنید. و هر یک از این ورودی‌ها نیز می‌تواند یک سلول اکسل، محدوده یا مقدار عددی صحیح باشد.

برای مثال، می‌توانید محاسبه میانگین در اکسل میان سه عدد ۱۰۰، ۹۵ و ۸۰ را با فرمول زیر محاسبه کنید.

=AVERAGE(100,95,80)

روش میانگین گرفتن در اکسل 1

روش میانگین گرفتن در اکسل به این شکل از طریق فرمول زیر می‌تواند اتفاق بیفتد. در ادامه آن را بیشتر توضیح می‌دهیم.

=AVERAGE(B2:B5)

این فرمول را می‌توانید از روش‌های متنوعی در اکسل وارد کنید. می‌توانید به سادگی آن را در نوار بالایی اکسل، جایی که مخصوص وارد کردن توابع و فرمول‌هاست وارد کنید. روش دیگر می‌تواند وارد کردن فرمول در یک سلول مجزا باشد.

گزینه‌ی دیگری که برای انجام این‌کار دارید سلکت کردن سلول‌های‌تان با موس است. ابتدا باید تابع AVERAGE را در یک سلول تایپ کنید. حالا از سلکت کردن اولین سلول شروع کنید و پس از کشیدن موس تا آخرین سلول یک اینتر بزنید. معدل گیری در اکسل در همان سلول برای شما انجام می‌شود.

روش میانگین گرفتن در اکسل 2

نحوه میانگین گرفتن در اکسل برای سلول‌های جدا از هم با سلکت کردن سلول‌ها فقط به یک نکته‌ی اضافه نیاز دارید. برای انجام این کار کافی است کلید Ctrl را حین انتخاب سلول‌هایی که کنار یک‌دیگر نیستند نگه دارید و به سلکت کردن بپردازید.

انجام این‌کار با تایپ فرمول نیز به سادگی انجام می‌شود. کافی است میان سلول‌هایی که کنار یک دیگر نیستند کاما بگذارید. مانند نمونه‌ی زیر عمل کنید.

=AVERAGE(B2:B5,B8)

روش میانگین گرفتن در اکسل 3

نکاتی برای استفاده بهتر از AVERAGE

کار کردن با توابع در اکسل ممکن است در ابتدا کمی گیج کننده باشد. ولی پس از گذشت زمان اندکی تمام نکات آن را خواهید آموخت. در این‌جا چند نکته کلیدی برای محاسبه میانگین در اکسل را برای شما شرح داده‌ایم.

متن‌ها و سلول‌های خالی محاسبه نمی‌شود

در تصویر زیر، زمانی که دانش‌‌آموز به دلیل مریضی غایب بوده است، هیچ عددی قرار نگرفته و یک کلمه نوشته شده است. اکسل در سلول B6 را به کلی نادیده می‌گیرد. در تمام محاسبات دیگر، جمع اعداد تقسیم بر ۸ شده است. اما در محاسبه‌ی این محدوده که نتیجه‌ی آن در سلول I6 نوشته شده است اعداد تقسیم بر ۷ شده‌اند.

روش میانگین گرفتن در اکسل 4

صفرها در نظر گرفته نمی‌شوند

تابع AVERAGE در مورد صفرها نیز رفتاری مشابه متن دارد. هنگام محاسبه میانگین در اکسل برای دانش‌آموز J سلول D11 اصلا در نظر گرفته نشده است. بقیه‌ی ۷ سلول جمع شده و در نهایت تقسیم به ۷ شده است. در حالی که جمع نمرات دیگر دانش‌آموزان تقسیم به ۸ شده است.

روش میانگین گرفتن در اکسل 5

روش دوم: محاسبه میانگین در اکسل با AVERAGEA

اگر نمی‌خواهید هنگام محاسبه میانگین در اکسل با این مشکل مواجه شوید که تمام مقادیر موجود در تمام سلول‌ها محاسبه نمی‌شوند، باید به سراغ تابع AVERAGEA بروید. این تابع می‌تواند متن‌ها را نیز برای شما محاسبه کند. روش میانگین گرفتن در اکسل با آن از فرمول زیر ممکن است.

=AVERAGEA(value1, [value2],...)

در این فرمول نیز به جای مقادیر صحیح می‌توانید از نشانی سلول‌ها در اکسل یا یک محدوده استفاده کنید.

این تابع ورودی‌های متنی را صفر در نظر می‌گیرد. برخلاف تابع AVERAGE که هیچ مقداری برای متن در نظر نمی‌گرفت و کاملا آن را نادیده می‌گرفت. اما برای مقادیر متنی True در اکسل، این تابع مقدار ۱ را در نظر می‌گیرد. در صورتی که برای مقادیر False صفر در نظر گرفته می‌شود.

می‌توانید در تصویر زیر تفاوت نتایج به دست آمده از تابع AVERAGE و AVERAGEA را مشاهده کنید.

روش میانگین گرفتن در اکسل 6

نکته‌ای که می‌توانید در مقایسه با بخش پیش به آن پی ببرید یک‌سان شدن میانگین دانش‌آموز E و دانش‌آموز J با استفاده از تابع AVERAGEA است.

روش سوم: محاسبه میانگین در اکسل با AVERAGEIF

این تابع می‌تواند یکی از کاربردی‌ترین امکانات اکسل در محاسبات پیچیده برای شما باشد. با استفاده از AVERAGEIF می‌شود تعیین کرد که اکسل برای شما میانگین اعداد خاصی را محاسبه کند. یا مقادیری که فقط دارای شرایط خاص مدنظر شما است را پیدا کند و به محاسبه آن‌ها بپردازد.

فرمول استفاده از این تابع به شکل زیر نوشته می‌شود.

=AVERAGEIF(range,criteria,[average_range])

Range: به جای این مقدار محدوده‌ای را وارد کنید که انتظار دارید اکسل در آن محدوده به جستجوی شرط شما بپردازد.

Criteria: در جای این فاکتور می‌توانید معیار یا شرطی را وارد کنید که از اکسل انتظار دارید در محدوده تعیین شده به دنبال آن بگردد.

Average_range: این گزینه یک گزینه‌ی اختیاری است. با آن می‌توانید محدوده‌ای که مقادیر برای میانگین گرفتن در آن‌ها وجود دارد را تعیین کنید. اگر این گزینه را خالی بگذارید، تابع range را با آن جایگزین خواهد کرد.

مثال اول

در جداول زیر می‌توانید از اکسل بخواهید در ستون اول، فقط به دنبال سلول‌هایی بگردد که apples در آن‌ها نوشته شده. سپس میانگین اعداد روبه‌روی آن‌ها در ستون دوم را محاسبه کند.

روش میانگین گرفتن در اکسل 7

میانگین قیمت سلول‌هایی که اکسل با این تابع توانسته تشخیص دهد را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

روش میانگین گرفتن در اکسل 8

مثال دوم

می‌توانید یک شرط ریاضی معنادار را نیز در شروط این تابع لحاظ کنید و اکسل متوجه آن شود. روش میانگین گرفتن در اکسل به این شکل از طریق فرمول زیر صورت می‌گیرد.

=AVERAGEIF(B4:H4,"<>0")

در واقع شرط لحاظ شده، یافتن اعدادی است که مساوی با صفر نیستند. تابع AVERAGEIF می‌تواند این کار را به سادگی برای ما انجام دهد. از میان تمام مقادیر محدوده آن‌هایی که صفر هستند را حذف کند و دیگر اعداد را برای محاسبه میانگین در اکسل استفاده کند.

نکته‌ی دیگر در مورد این فرمول خالی گذاشتن بخش Average_range است. بنابراین تابع از میان همان محدوده به شروط مقادیر خود برای معدل گیری در اکسل را انتخاب می‌کند.

می‌توانید با مشاهده‌ی تصویر زیر و مقایسه آن با روش‌های قبلی متوجه تفاوت عملکرد این تابع شوید.

روش میانگین گرفتن در اکسل 9

نکته‌ای پایانی در مورد این تابع وجود دارد. اگر نیاز دارید تابع AVERAGEIF چندین شرط را بررسی کند، می‌توانید از تابع AVERAGEIFS استفاده کنید.

روش چهارم: محاسبه میانگین در اکسل با MEDIAN

با استفاده از تابع MEDIAN برای معدل گیری در اکسل می‌توانید موفق به کاهش خطاها و افزایش دقت در حین محاسبه میانگین در اکسل شوید.

اگر یکی از مقادیر شما با دیگر اعداد اختلاف فاحش داشته باشد، محاسبه میانگین را دچار خطا می‌کند. چراکه همان عدد به تنهایی می‌تواند در نتیجه نهایی تاثیر زیادی بگذارد. بنابراین می‌توانید با تابع MEDIAN با روشی به جز روش محاسبه میانگین در اکسل به شکل حسابی به معدل گیری بپردازید. این تابع اعداد بسیار بالا یا بسیار پایین را از فرایند میانگین گیری حذف می‌کند.

برای مثال به مقادیر زیر توجه کنید:

22, 1, 14, 21, 15, 16, 18, 100, 19, 19, 22, 25, 18

اگر از این مجموعه اعداد به شکل حسابی میانگین بگیریم عدد 23.8 را به دست می‌آوریم.

روش میانگین گرفتن در اکسل 10

اما اگر یک نگاه گذرا و سریع نیز به این مجموعه عدد بیندازید، بعید است بتوانید حدس بزنید میانگین این اعداد باید 23.8 باشد. مشکلی که این اعداد دارند وجود عدد ۱۰۰ است. این عدد کاملا پرت است و بر نتیجه‌ی نهایی معدل گیری در اکسل تاثیر منفی خواهد گذاشت.

برای حل این مشکل باید به تابع MEDIAN پناه ببریم. این تابع اعداد مجموعه را به ترتیب منظم می‌کند و سعی می‌کند براساس یک میانه مقادیر را ارزیابی کند و از آن‌ها میانگین بگیرد.

روش میانگین گرفتن در اکسل استفاده از فرمول زیر است.

=MEDIAN(number1, [number2], …)

دقیقا مانند تمام توابعی که در گذشته معرفی کردیم، می‌توانید به جای مقادیر عددی صحیح، سلول‌ها یا محدوده‌ها را نیز در این تابع وارد کنید.

در مثال بالا ترتیب اعداد به این شکل منظم خواهد شد:

1, 14, 15, 16, 18, 18, 19, 19, 21, 22, 22, 25, 100

عدد میانی از بین تمام این ۱۳ عدد، عدد ۱۹ است. بنابراین تابع به ما عدد ۱۹ را به عنوان میانگین نشان خواهد داد.

یکی از نکاتی که باید حین استفاده از این تابع بدانید، کار با مجموعه اعداد زوج است. تابع MEDIAN در مواجه شدن با مجموعه اعداد زوج، دو عدد میانی را به عنوان میانه تشخیص می‌دهد و از آن دو میانگین می‌گیرد.

برای مثال اگر مجموعه اعداد ما به شکل زیر باشد:

7,9,9,11,14,15

میانگین آن‌ها توسط MEDIAN به این شکل محاسبه می‌شود (9+11)/2=10.

این تابع سلول‌های حاوی متن یا بدون مقدار را در محاسبات خود نادیده می‌گیرد.

روش پنجم: نحوه میانگین گرفتن در اکسل با MODE

اما روش دیگری نیز به جز میانگی گیری از روش حسابی، یا روش میانه وجود دارد. اگر بخواهید پرتکرارترین مقدار را در اکسل محاسبه کنید، این تابع می‌تواند به شما در مورد معدل گیری در اکسل کمک کند.

در حالا حاضر سه گزینه برای استفاده از تابع MODE در اکسل وجود دارد. فرمول گزینه‌ی کلاسیک آن به شکل زیر است.

=MODE(number1, [number2],...)

در این روش اکسل به سادگی با نحوه میانگین گرفتن در اکسل برخورد می‌کند. عددی که بیش از همه در بین اعداد تکرار شده است را پیدا می‌کند و همان را به عنوان میانگین اعلام می‌کند. یادتان باشد، این روش را باید در مورد مجموعه اعدادی به کار بگیرید که امکان تکرارپذیری در مورد آن‌ها وجود دارد.

این روش برای ارزیابی پرسش‌نامه‌های روانشناسانه کاربرد خوبی دارد. می‌توان نتایج پاسخ افراد را با آن سنجید و فهمید که از بین ۴ گزینه موجود بیشترین انتخاب برای کدام بوده است؟ اگر نیاز داشتید یافته‌های خود از اطلاعات و دیتاها را به شکل نموداری و تصویری نیز رسم کنید توصیه می‌کنم به مقاله‌ی آموزش رسم نمودار در اکسل در ایران لرن سر بزنید.

اما با تمام این تفاسیر باز امکان این وجود دارد که دو عدد به اندازه‌ی یک دیگر تکرار شده باشند. برای مثال به مجموعه اعداد زیر توجه کنید.

1, 14, 15, 16, 18, 18, 19, 19, 21, 22, 22, 25, 100

اعداد ۱۸، ۱۹ و ۲۲ هر کدام دو بار تکرار شده‌اند. در چنین شرایطی تابع MODE اولین عدد را برای شما به عنوان میانگین در نظر می‌گیرد که عدد ۱۸ است.

روش میانگین گرفتن در اکسل 11

اگر همین اعداد به برعکس نوشته شده بودند و نرم‌افزار آن‌ها را برعکس مرتب می‌کرد، میانگین ۲۲ بود.

روش میانگین گرفتن در اکسل 12

و اگر این اعداد به شکل به هم‌ریخته و بدون نظم در اکسل مرتب شده بودند، اولین عددی که پرتکرارترین عدد باشد به عنوان میانگین اعلام می‌شود.

برای مثال در مجموعه اعداد 19, 22, 1, 14, 21, 15, 16, 18, 100, 19, 22, 25, 18 که به شکل تصادفی مرتب شده‌اند، عدد ۱۹ به عنوان میانگین اعلام می‌شود.

روش میانگین گرفتن در اکسل 13

برای این‌که تفاوت میانگین در حالت کلاسیک تابع MODE در امان باشید، باید به سراغ تابع MODE.MULT بروید. این تابع به ما این امکان را می‌دهد تا بیش از یک میانگین را در مورد مجموعه اعداد بررسی کنیم و از آن‌ها نتیجه‌گیری کنیم.

طریق نوشتن فرمول این تابع به شکل زیر است.

=MODE.MULT(number1, [number2],...)

استفاده از این تابع در چند مرحله انجام می‌گیرد. این مراحل را در ادامه شرح خواهیم داد.

  • یک محدوده‌ی عمودی را در اکسل انتخاب کنید تا خروجی در آن قرار بگیرد.
  • فرمول تابع MULT را وارد نرم افزار کنید.
  • همزمان باید کلیدهای ترکیبی Control + Shift + Enter را انتخاب کنید.

این فرایند باعث می‌شود اکسل به طور خودکار نتایج دوم و سوم را نیز در محدوده‌ای که انتخاب کرده‌اید نشان دهد. بنابراین خواهید توانست از مشکلاتی که در حالت کلاسیک با تابع MODE برای میانگین گرفتن در اکسل پیش می‌آمد کنار بیایید.

روش میانگین گرفتن در اکسل 14

MODE.SNGL، این تابع همراه با تابع MODE.MULT برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ توسط مایکروسافت عرضه شدند. می‌توانید از فرمول زیر برای استفاده از آن استفاده کنید.

=MODE.SNGL(number1, [number2],...]

این تابع در تعیین خروجی مانند تابع کلاسیک MODE عمل می‌کند.

روش ششم و هفتم: محسابه میانگین در اکسل با استفاده از تابع AVERAGE + خلاقیت

روش‌هایی ترکیبی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها به شکلی خلاقانه نیز به معدل گیری در اکسل بپردازید.

نحوه میانگین گرفتن در اکسل برای بیشترین اعداد

می‌توانید هنگام گرفتن میانگین در اکسل تابع LARGE را با تابع AVERAGE ترکیب کنید. این کار می‌توانید قابلیت گرفتن میانگین هر تعداد از اعداد که بخواهید را بر اساس بزرگی عدد برای شما محاسبه کند. مثلا اگر بخواهید میانگین معدل‌های سه نفر از بهترین نمرات کلاس را محاسبه کنید باید از این روش استفاده کنید.

تابع LARGE به تنهایی می‌تواند برای شما n اُمین عدد بزرگ را برای شما از یک محدوده استخراج کند. فرمول این تابع به شکل زیر نوشته می‌شود.

=LARGE(array, k)

توجه داشته باشید در این تابع حرف k همان n اُمین عدد است.

با استفاده از این تابع به راحتی می‌توانید بزرگ‌ترین عدد را در هر رتبه‌ای که بخواهید استخراج کنید. رتبه‌ی ۱، ۲ یا ۵ یا هر رتبه‌ی دیگری که بخواهید قابل دسترس است.

برای این‌که بتوانیم به شکل ترکیبی از این تابع و تابع AVERAGE استفاده کنیم کافی است از فرمول زیر استفاده کنید.

=AVERAGE(LARGE(array, {1,2,3}))

با نوشتن اعداد مدنظرتان به جای حرف k در پرانتز، درواقع درحال نوشتن رتبه‌هایی هستید که نیاز به استخراج آن‌ها از میان مجموعه اعداد دارید.

روش میانگین گرفتن در اکسل 15

میانگین کم‌ترین اعداد

دقیقا برعکس روش قبلی، با تابع SMALL می‌توانید کم‌ترین رتبه‌ها در یک محدوده را پیدا کنید. فرمول استفاده از این تابع و ترکیب آن با تابع AVERAGE به شکل زیر است.

=AVERAGE(SMALL(array, {1,2,3}))

روش میانگین گرفتن در اکسل 16

بهترین روش برای آموزش اکسل چیست؟

همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادیم اکسل به یکی از حیاتی‌ترین نرم‌افزارهای این روزها نزد مدیران و افراد مسئول تبدیل شده است. برای استخدام در هر سمت شغلی اداری که با اطلاعات سروکار داشته باشد یا ربطی به مدیریت داشته باشد از شما سوال خواهند پرسید که آیا با اکسل کار کرده‌اید یا خیر؟

کتاب‌های کلاسیک زیادی برای آموزش کامل اکسل وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را بخرید، اما توصیه‌ی ما در ایران لرن برای آموزش کار با اکسل مشاهده‌ی دوره آموزش پیشرفته اکسل در ایران لرن است.

با مشاهده این دوره‌ی ۱۴ ساعته در سریع‌ترین زمان ممکن و همراه با جزییات کامل مهارت خود در اکسل را افزایش خواهید داد و آماده ورود به بازار کار می‌شوید.

میانگین در اکسل برای همه

در این مقاله بررسی کردیم که چگونه می‌توانید به محاسبه میانگین در اکسل بپردازید. برای انجام آن ۷ روش را معرفی کردیم و تک‌تک آن‌ها را آموزش دادیم. اما مهم‌ نیست چه تعداد راه‌حل برای انجام تمام کارها در اکسل آموخته باشید. مهم‌ترین نکته در مورد کار با اکسل نظم‌دهی و دقت در ثبت و ضبط اطلاعات موجود است.

بدون اطلاعات مرتب و کامل هیچ یک از روش‌های میانگی در اکسل به کار شما نخواهد آمد. ولی با وجود اطلاعات مرتب و دقیق، هر شخصی می‌تواند به آسانی و با استفاده از فقط یک روش به محاسبه میانگین در اکسل بپردازد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر