تار کردن پس زمینه در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

چگونه در فتوشاپ بک‌گراند تصویر را تار کنیم؟

بدون دیدگاه


تار کردن پس‌زمینه در فتوشاپ، ترفندی عالی برای برجسته کردن سوژه است. با این کار تمام حواس بیننده به سوژه معطوف می‌شود و درگیر پس‌زمینه یا اطراف تصویر نمی‌شود.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

هم‌چنین این ترفند برای واضح کردن بخش‌های برجسته عکس نیز به کار می‌رود. با محو کردن یا کم کردن وضوح بخشی از تصویر، قسمت دیگر آن واضح‌تر به نظر می‌رسد.

علاوه بر این‌ها استفاده از پس‌زمینه‌های تار در عکاسی بسیار محبوب است و اغلب در عکس‌های پرتره، عروسی، مجلات و حتی برخی از طرح‌های گرافیکی از آن استفاده می‌شود. بهتر است بدانید هنگامی که بک‌گراند تصویر به خوبی بلور شده باشد، محصول حرفه‌ای‌تر و برجسته‌تر نشان داده می‌شود. بنابراین دانستن نحوه محو کردن پس‌زمینه به شما کمک می‌کند تا در نهایت تصویری عالی تحویل بگیرید.

باید بدانید ایجاد یک بلور ( تاری) کامل در پس‌زمینه با دوربین همیشه آسان نیست؛ اما خبر خوب این است که به سادگی می‌توانید این افکت را در فتوشاپ روی تصویر اعمال کنید.

این مقاله با آموزش چند روش مختلف به شما نشان می‌دهد چگونه مخاطب را وادار کنید روی سوژه یا جزئیات موردنظرتان فوکوس کنند. تمام مراحل این آموزش به صورت گام به گام و تصویری تهیه شده تا شما بتوانید حتی بدون تخصص در عکاسی یا فتوشاپ، به صورت حرفه‌ای و دقیق پس‌زمینه تصاویرتان را تار کنید. در آموزش تار کردن پس‌زمینه در فتوشاپ، ساده‌ترین و آسان‌ترین راه‌های محو کردن بک‌گراند تصویر برای مبتدیان، بررسی شده است. این تکنیک‌ها باعث ایجاد ظاهری پرتره، بدون هاله یا شبح در اطراف تصویر می‌شوند و روی همه تصاویر قابل استفاده هستند؛ حتی اگر در پس‌زمینه افراد دیگری نیز حضور داشته باشند. فراموش نکنید، همیشه می‌توانید برگردید و دوباره تصویرتان را ویرایش کنید.

روش اول: محو کردن پس‌زمینه در فتوشاپ با استفاده از افکت‌ها

یکی از راه‌های تار کردن پس‌زمینه در فتوشاپ، استفاده از افکت‌ها است. در ادامه افکت‌های تاپ برای تار کردن تصویر را بررسی می‌کنیم.

انتخاب پس‌زمینه

قبل از محو کردن یا ایجاد هر تغییر دیگر بر روی پس‌زمینه، لازم است ابتدا آن را انتخاب (Select) کنید. برای انتخاب کردن پس‌زمینه، راه‌های مختلفی وجود دارد.

استفاده از ابزار Magic Wand

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

با استفاده از این ابزار می‌توانید هر قسمتی از تصویر را که می‌خواهید انتخاب کرده و آن را ویرایش کنید. اگر می‌خواهید بدون تغییر تم تنها پس‌زمینه تصویر را تغییر دهید، استفاده از Magic Wand انتخاب خوبی است.

برای انتخاب پس زمینه، Magic Wand را انتخاب کرده و سپس روی پس‌زمینه کلیک کنید. اگر می‌خواهید عناصر دیگر تصویر را هم انتخاب کنید، کافی است کلید Shift را فشار دهید و نگه دارید. اگر کل پس‌زمینه انتخاب نشد، از بالای صفحه tolerance را افزایش دهید.

استفاده از ابزار Quick Mask

Use Quick Mask اغلب برای ایجاد یا اصلاح بخش‌های انتخاب شده(selected) در فتوشاپ به کار می‌رود. با استفاده از این ابزار می‌توانید قسمت‌هایی از تصویر که انتخاب شده است را به صورت قرمز شفاف ببینید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

برای استفاده از این ابزار، Use Quick Mask را انتخاب کرده و پس از آن با انتخاب ابزار Brush از منو tools برای ترمیم نواحی انتخاب شده استفاده کنید. پس از اتمام کار با کلیک مجدد روی Quick Mask می‌توانید نواحی انتخابی را مشاهده کنید.

استفاده از Lasso

اگر پس‌زمینه شلوغ یا پر از جزئیات است، برای انتخاب آن از Lasso استفاده کنید. این ابزار برای رسم مرز انتخاب (select) بخش‌های آزاد مفید است. از ابزار Polygonal Lasso می‌توانید برای ترسیم لبه‌های مستقیم یک حاشیه استفاده کنید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

هم‌چنین magnetic lasso به لبه‌ها یا قاب جسم در تصویر می‌چسبد و جداسازی آن از پس‌زمینه را آسان می‌کند.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

روی ابزار Lasso کلیک کنید و نگه دارید تا منوی کشویی ابزارهای آن برایتان نمایش داده شود. روی یکی از آن‌ها را کلیک کنید و به آسانی قسمت‌های موردنظرتان را انتخاب کنید. انتخاب سوژه با این روش، کم‌تر از 10 ثانیه زمان می‌برد.

تار کردن بک گراند

پس از انتخاب پس‌زمینه، می‌توانید از چند راه مختلف آن را تار کنید. در ادامه روش‌های محو کردن پس‌زمینه می‌پردازیم.

استفاده از Gaussian Blur

Gaussian Blur یکی از اساسی‌ترین و موثرترین ابزارهای محو پس‌زمینه است. این فیلتر تمامی پیکسل‌های انتخابی را ادغام می‌کند تا یک تاری کلی ایجاد کند. برای استفاده از این فیلتر، گزینه  Filterو سپس Blur و Gaussian Blur را انتخاب کنید. پس از تنظیم میزان تاری مورد نظرتان، روی گزینه  oK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شود. توجه داشته باشید فتوشاپ افکت تاری را تنها در محدود انتخابی شما اعمال خواهد کرد.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

استفاده از Lens Blur

اگر می‌خواهید تصویر جلوه تار ظریف‌تری داشته باشد، استفاده از افکت Lens Blur گزینه مناسبی است. این افکت چندین گزینه برای تغییر دارد. Radius که میزان تاری تصویر را تنظیم می‌کند، Specular highlights که باعث تغییر روشنایی تصویر شده و Blade Curvature که عدسی مجازی را تنظیم می‌کند.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

استفاده از Motion Blur

استفاده از این افکت، به تصویر شما احساسی مبهم از حرکت را القا می‌کند. مانند این‌که پس‌زمینه یا سوژه با سرعت بالا در حال حرکت هستند یا عکاسی که در حین حرکت با سرعت بالا از آن سوژه عکاسی می‌کند.

برای استفاده از این فیلتر، ابتدا Filter و سپس Blur را انتخاب کرده و روی motion blur کلیک کنید. برای تغییر دادن قدرت افکت تاری روی کلید فاصله کلیک کنید و با وارد کردن یک عدد در کادر مربوطه، زاویه حرکت را تغییر دهید. هنگامی که تصویر به صورت دلخواه شما درآمد، روی OK کلیک کنید تا تغییرات اعمال شوند.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

روش دوم: محو کردن پس‌زمینه با استفاده از لایه‌ها

در این روش با استفاده از Smart Object پس‌زمینه را تار می‌کنیم. این روش نسبت به روش قبلی زمان‌بر است.

مرحله یک: کپی کردن لایه تصویر

برای شروع لایه پس‌زمینه را انتخاب کرده و آن را کپی کنید. با استفاده از کلیدهای میان‌بر  Ctrl+ J می‌توانید این کار را با سرعت انجام دهید. نام لایه تکراری را Background بگذارید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

مرحله دو: Select and mask

گام بعدی حذف پس‌زمینه از سوژه اصلی است تا هنگام تار شدن تصویر، هاله‌های لبه‌ای به وجود نیاید و هنگام پوشش پیش‌زمینه، انعطاف بیش‌تری داشته باشد. در این مرحله سوژه را در لایه بالایی Select and mask کنید. برای این تصویر از مسیر Select > Subject استفاده می‌کنیم و اجازه می‌دهیم تا هوش مصنوعی فتوشاپ کل تصویر را اسکن کرده و سوژه اصلی را تشخیص دهد و آن را انتخاب کند.

سپس در پنل لایه‌ها روی آیکون Add layer mask کلیک می‌کنیم تا لایه ماسک شود و تنها خانواده در این لایه قابل مشاهده باشد.

توجه داشته باشید هنوز هیچ تفاوتی میان لایه‌ها قابل مشاهده نخواهد بود چون هر دو لایه دارای محتویات یکسانی هستند.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

مرحله سه: حذف سوژه اصلی با Content-Aware Fill

در این مرحله از مسیر Edit > Content-Aware Fill لایه پس‌زمینه را پر می‌کنیم تا سوژه در لایه پس‌زمینه قابل مشاهده نباشد. با استفاده از content-Aware لبه‌های اطراف باپیکسل‌های مشابه پر می‌شوند اما نتیجه ممکن است عالی نباشد. تا زمانی که محتویات داخل پرکننده مشابه مناطق اطراف باشد، این تکنیک کار می‌کند.

پس از این Output را روی Duplicate Layer قرار دهید و روی OK کلیک کنید.

این مرحله بسیار مهم است؛ زیرا وقتی پس‌زمینه را محو می‌کنید اگر خانواده هنوز آن‌جا باشند، هاله‌ای از بدن‌های تار آن‌ها را میان تصویر مشاهده خواهید کرد. با پر کردن جای خالی خانواده با content aware از به وجود آمدن این هاله جلوگیری می‌کنید.

برای پر کردن لایه پس‌زمینه روی آیکون چشم در سمت چپ تصویر کوچک لایه ( لایه‌ای که به تازگی ماسک کرده‌اید) لایه بالایی را پنهان کنید.

کلید Ctrl را نگه دارید و روی ماسک کلیک کنید. این کار ماسکی را که در مرحله قبل ایجاد کردید، انتخاب می‌شود.

به مسیر Select > Modify > Expand بروید تا ناحیه انتخابی بزرگ‌تر شود. در این تصویر از مقدار 50 پیکسل استفاده شده؛ اگر تصویر شما بزرگ‌تر یا کوچک‌تر است، ممکن است لازم باشد این مقدار را تغییر دهید. مطمئن شوید که میان لبه انتخاب و لبه سوژه اصلی فاصله وجود دارد.

از مسیر Edit > Fill منوی کشویی Contents را باز کرده و Content Aware را انتخاب کنید. سپس با میان‌بر صفحه کلید Ctrl+ D ناحیه را از حالت انتخاب خارج کنید.

اگر در ناحیه پر نواحی عجیب و غریب یا پیکسلی می‌بینید، نگران نباشید. هنگامی که تصویر تار شود، این نواحی از بین می‌روند و احتمالاً در تصویر نهایی مشخص نمی‌شوند.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

تصویر بالا، انتخاب پس از بزرگ شدن را نشان می‌دهد.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

این تصویر، انتخاب را پس از پر شدن نشان می‌دهد.

مرحله چهار: محو کردن پس‌زمینه

اکنون زمان تار کردن پس‌زمینه است. یکی از مهم‌ترین گام‌ها در محو کردن پس‌زمینه در فتوشاپ، حذف پس‌زمینه از لایه  Model است. در این مرحله می‌توانید روی لایه Foreground تمرکز کنید و لایه Background و کپی آن را غیرفعال کنید.

در حالی که انتخاب هنوز فعال است، با کلیک روی آیکون New Layer Mask آن را به عنوان یک Layer Mask اعمال کنید. از آن‌جایی که محدوده انتخاب را زودتر گسترش داده‌ایم، می‌توانید با انتخاب Layer Mask لبه‌ها را جمع و جور کنید.

ممکن است بخواهید پس‌زمینه را به یک Smart Object تبدیل کنید تا در صورت نیاز بتوانید تغییراتی در تاری تصویر ایجاد کنید. در ادامه نحوه تبدیل پس‌زمینه به Smart Object را بیان می‌کنیم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

تبدیل پس‌زمینه به Smart Object

برای انعطاف‌پذیری بیش‌تر در ویرایش، لایه پس‌زمینه را به Smart Object  تبدیل کنید. روی لایه پس‌زمینه راست کلیک کرده و سپس روی Convert to Smart Object کلیک کنید. با کلیک روی آیکون چشم در سمت چپ تصویر کوچک لایه، لایه بالایی را قابل مشاهده کنید. این کار مقایسه پس‌زمینه تار با سوژه را آسان‌تر می‌کند تا میزان تاری درستی را به عکس اضافه کنید.

با انتخاب لایه پس‌زمینه به Filter > Blur Gallery > Field Blur بروید. نوار لغزنده Blur را به مقدار مناسبی برای عکس خود افزایش دهید. ( این تصویر روی 45 پیکسل تنظیم شده است)

اگر با استفاده از پانل نویز کمی Grain اضافه کنید، عکس‌تان واقعی‌تر می‌شود؛ زیرا تار کردن عکس می‌تواند دانه‌های رنگی طبیعی را از عکس شما حذف کند. با زوم کردن روی پس‌زمینه می‌توانید دانه‌های پس‌زمینه را با سوژه مطابقت دهید. پس از اتمام تغییرات، روی گزینه OK کلیک کنید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

مرحله پنج: حذف تاری پیش‌زمینه با ماسک

در این مرحله به نظر می‌رسد خانواده روی پس‌زمینه تار شناور است؛ به همین دلیل لازم است که کمی ظاهر واقع‌گرایانه به تصویر بدهیم. برای این کار به ماسک‌های بیش‌تری نیاز داریم. برای ایجاد ماسک‌های بیش‌تر مراحل زیر را دنبال کنید.

روش اول: قراردادن ماسک با حداقل فیلتر

Filter > Other > Minimum را انتخاب کنید. ماسک را به 5 پیکسل افزایش دهید. در پنجره Minimum نیز می‌توانید Radius را روی 5 پیکسل تنظیم کنید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

از آن‌جایی که سوژه شما انسانی است، Preserve را روی Roundness تنظیم کنید؛ سپس Ok را فشار دهید تا فیلتر اعمال شود.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

اگر می‌خواهید پس‌زمینه را با فیلتر Tilt-Shift محو کنید، ابتدا لایه Background copy را به یک Smart Object تبدیل کنید تا بعداً بتوانید تاری را ویرایش کنید.

سپس از مسیر Filter > Blur Gallery > Tilt-Shift بروید. فیلتر Tilt-Shift تاری را به صورت تدریجی روی عکس‌تان اعمال می‌کند.

روش دوم: کشیدن Gradient

روی لایه ماسک در لایه بالایی کلیک کنید تا فعال شود. از نوار ابزار، روی ابزار Gradient کلیک کنید. سپس روی صفحه کلید، دکمه  D را فشار دهید تا نمونه‌های رنگی پیش‌فرض (سفید و سیاه) را تنظیم کنید.

در گزینه‌های نوار ابزار در بالا، Gradient خطی را انتخاب کنید و سپس رنگ را روی Foreground روی Transparent (از سفید تا شفاف) قرار دهید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

یک Gradient رسم کنید. از پایین سوژه شروع کنید و به سمت بالا بکشید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

اگر می‌خواهید Gradient صاف کشیده شود، کلید Shift را نگه دارید.

تار کردن پس زمینه در فتوشاپ

تصویر نهایی شما آماده است!

معرفی دوره ایران لرن

فتوشاپ یکی از پرطرفدارترین ابزارهای ویرایش تصویر است که امروزه متقاضیان زیادی دارد و فرصت‌های شغلی زیادی نیز برای این مهارت وجود دارد. یادگیری و تسلط به فتوشاپ برای طراحان و عکاسان از مهم‌ترین اقداماتی است که برای ویرایش و تحویل یک کار حرفه‌ای باید انجام دهند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که به یادگیری فتوشاپ علاقه‌مندید یا قصد دارید به صورت حرفه‌ای آن را دنبال کنید، پیشنهاد ما استفاده از دوره فتوشاپ ایران لرن است.

این دوره فتوشاپ یکی از بهترین دوره‌هایی است که با پوشش سرفصل‌ها و نکات مهم فتوشاپ، شما را به یک فرد حرفه‌ای در زمینه کار با فتوشاپ تبدیل می‌کند.

اگر می‌خواهید در شرکت‌ها استخدام شوید یا روند استخدام آسان‌تری داشته باشید، داشتن یک مدرک معتبر از وزارت علوم به شما کمک بسیاری می‌کند. با شرکت در هر یک از دوره‌ها ایران لرن، می‌توانید مدرک رسمی و معتبر از وزارت علوم دریافت کنید. هم‌چنین برای سهولت کاریابی، فضایی برای بارگذاری نمونه کار دانشجویان دوره در نظر گرفته شده تا بتوانند بهترین کارهای خود را به نمایش گذاشته و از این طریق با کارفرمایان ارتباط بگیرند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و خریداری دوره، می‌توانید به سایت ایران لرن مراجعه کنید.

سخن آخر

در این مقاله به بررسی دو روش برای تار کردن پس‌زمینه تصاویر پرداختیم. با استفاده از هرکدام از این روش‌ها با توجه به جزئیات تصویر می‌توانید پس‌زمینه تصاویرتان را محو کنید تا سوژه برجسته‌تر شود. همان‌طور که گفته شد، استفاده از این ترفند در عکاسی و ویرایش تصاویر بسیار محبوب است و در همه حیطه‌های عکاسی استفاده می‌شود. پس یادگیری این ترفند شما را چند پله جلوتر می‌برد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر