تولید محتوای مناسب برای سئو چگونه است | آموزش سئوی محتوا | ایران لرن
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوای مناسب برای سئو محتوا چگونه است؟

بدون دیدگاه

برای درک اهمیت سئو، بهتر است نگاهی به آمار و ارقامی بیندازیم که توسط شرکت‌های تحلیل کننده موتورهای جستجوگر ارائه می‌شود. گوگل با آمار خیره کننده بیش از هفتاد هزار جستجو در ثانیه، امپراتور تمام موتورهای جستجوگر است. شرکت گوگل ادعا می‌کند روزانه بیش از پنج میلیارد جستجو را در جهان پردازش می‌کند و این آمار را به‌صورت سالانه باید چیزی بیش از حدود دو تریلیون دانست.

این آمار کافی است تا میزان اهمیت و البته رقابت سایت‌های مختلف را برای کسب رتبه اول گوگل درک کرد. برگ برنده برای دستیابی به رنک اول گوگل را باید اصول سئو و خصوصاً سئوی محتوا و تولید محتوا بر اساس سئو دانست.

دستیابی به رتبه اول جست و جو گوگل برای هر سایتی مساوی با تضمین کسب و کارشان در حوزه‌ی وب است. گوگل امروزه به‌شدت بر روی سئوی محتوا حساس است. برای آشنایی با مهم‌ترین اصول سئو برای تولید محتوا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

محتوای سئو شده چیست

منظور از محتوای سئو شده یا سئو محتوا چیست؟

محتوای سئو شده به محتواهایی می‌گویند که بر اساس تکنیک‌های سئو برای موتورهای جستجوگر بهینه سازی شده تا در رنک اول نتایج قرار بگیرند. به عبارت دیگر، هدف از سئوی محتوا، جذب ترافیک از موتورهای جستجوگر است.

این کار با بهبود هدینگ‌های محتوای سایت شروع و تا پایان، محتوا براساس اصول سئو بهینه سازی می‌شود. به این ترتیب خزنده‌های موتورهای جستجوگر محتوای شما را راحت‌تر پیدا کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.  اما اگر شما هیچ اطلاعاتی در مورد سئو ندارید، می‌توانید به مقاله سئو چیست در سایت ایران لرن سری بزنید.

چرا تولید محتوا بر اساس سئو خیلی مهم است؟

نقطه‌ی آغاز برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق، طراحی یک سایت مناسب و قدرتمند است. اما این تنها نقطه شروع است. با توجه به این موضوع که حدود 60 الی 70 درصد سئوی هر سایتی را محتواهای آن سایت تشکیل می‌دهد، بنابراین با بهبود محتواهای سایت، می‌توانید شانس خود را برای دیده شدن افزایش دهید.

اهمیت این موضوع را باید به این جهت دانست که روزانه میلیون‌ها جستجو برای یافتن انواع محصولات و خدمات انجام می‌شود. سرمایه گذاری بر روی سئوی سایت، این شانس را به شما می‌دهد درست در لحظه‌ی نیاز کاربر به او معرفی شوید.

بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین دلیل برای تولید محتوای مناسب برای سئو دستیابی به رتبه‌های بالا در موتورهای جستجوگر است. به عبارت دیگر بدون رعایت اصول سئو شما باید دستیابی به رنک‌های اول موتورهای جستجوگر را فراموش کنید.

اصول سئو برای تولید محتوای بهینه‌شده

اصول سئو برای تولید محتوای بهینه‌شده

سئوی سایت از سه بخش اصلی تشکیل شده است سئوی محتوا را می‌توان آسان‌ترین قسمت آن دانست که در طول تولید محتوا برای سایت انجام می‌شود. این کار شامل چند اصل اساسی است که با رعایت آن‌ها، شما می‌توانید در آن موضوع به راحتی در موتورهای جستجوگر رتبه خوبی کسب کنید و در عین حال رضایت کاربر را هم به دست آورید. این اصول عبارتند از:

1. انتخاب کلمه کلیدی مناسب

پیش از شروع محتوا نویسی باید کلمه کلیدی مناسب برای محتوای خود را پیدا کنید. یافتن کلمه کلیدی مناسب چه کمکی به سئو سایت می‌کند؟

 • انتخاب کلمه کلیدی مناسب و به‌کار بردن صحیح و به اندازه آن در متن، باعث می‌شود گوگل موضوع شما را شناسایی کند و به آن رتبه دهد.
 • مهم‌ترین هدف افراد در رعایت اصول سئو دستیابی به بالاترین میزان ترافیک از آن محتوا است. بنابراین شما باید کلماتی را انتخاب کنید که بیشترین جست و جو را در میان کاربران دارند یا به عبارتی محبوب‌ترند.

پس اولین قدم، انتخاب کلمه کلیدی مناسب است. توجه داشته باشید که فراوانی کاربرد کلمه کلیدی باید بین یک الی دو درصد از کل کلمات متن باشد.

ه‌کار بردن صحیح کلمات کلیدی و کلمات مشابه آن

2. به‌کار بردن صحیح کلمات کلیدی و کلمات مشابه آن

بعد از اینکه کلمه کلیدی مناسب خود را پیدا کردید باید به میزان کاربرد آن در متن توجه کنید. اکثر افرادی که با اصول سئو آشنا هستند به این امر آگاهند که کلمه کلیدی حتماً باید در عنوان مقاله و اولین هدینگ آن وجود دشته باشد.

اما مسئله‌ی مهم‌تر این است که کلمه کلیدی باید حتماً در پاراگراف اول نیز حداقل یک بار استفاده شود. این کار به موتورهای جست و جو کمک می‌کند تا کلیت محتوا شما را کاملاً درک کنند. این موضوع در رتبه‌گیری سایت شما برای آن محتوا بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

شاید با خود فکر کنید به کار بردن کلمه کلیدی و رعایت سئوی محتوا برای رسیدن به صفحه اول نتایج موتور جست و جو کافی است. اما باید سعی کنید از مشتقات آن کلمه کلیدی و کلماتی مشابه به آن نیز در متن استفاده کنید. به کلمات مشابه کلمه کلیدی ال اس آی(LSI) می‌گویند. علت اهمیت این کلمات چیست؟

اهمیت کاربرد این کلمات به تکنولوژی است که اخیراً گوگل آن را به‌کار گرفته است. تکنولوژی رنک برین سیستمی است که گوگل با استفاده از آن، سعی در درک مفهوم کلمات کلیدی دارد و به وسیله آن به رتبه‌بندی سایت‌ها می‌پردازد. بنابراین کاربرد کلمات مشابه یا همان ال اس آی‌ها به شما کمک می‌کند گوگل محتوای اصلی متن را به خوبی درک کند.

3. محتوای بلند بهتر از محتوای کوتاه

بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طور معمول مطالب طولانی بیشتر مورد توجه موتور جست و جو قرار می‌گیرد شانس بیشتری برای رفتن به صفحه اول نتایج دارد. اگرچه این مسئله قطعی است اما نباید کیفیت محتوا فدای کمیت آن شود. اگر شما با رعایت اصول سئو یک مقاله کامل بنویسید، طولانی‌تر بودن آن محتوا هم یک امتیاز مثبت دیگر برای شما محسوب می‌شود.

استفاده از لینک‌های داخلی

4. استفاده از لینک‌های داخلی

مسئله مهم دیگری که به بهبود کلی سایت شما و نه صرفاً رتبه‌گیری یک محتوا، کمک زیادی می‌کند استفاده از لینک‌های داخلی است. به این معنا که سعی کنید در یک مقاله به سایر مقالات سایت خود لینک بدهید. این کار چند مزیت را برای شما به دنبال دارد:

 1. با برقراری ارتباط بین صفحات و مطالب مختلف سایت، گوگل می‌تواند محتوای هر صفحه را بهتر درک کند.
 2. کاربران می‌توانند به اطلاعات بیشتری از موضوعات مشابه دسترسی داشته باشند و بیشتر درگیر سایت شما می‌شوند. رضایت‌مندی کاربر از سایت به گرفتن رتبه‌های بالا در نتایج جستجو بسیار کمک می‌کند.
 3. با رعایت این مسئله، گوگل بیشتر به پایش سایت شما و البته ایندکس کردن آن می‌پردازد.

5. استفاده از لینک‌های خارجی

استفاده از لینک‌های خارجی هم به ایندکس شدن سایت شما کمک می‌کند. اما باید توجه داشته باشید که به سایتی مرتبط با موضوع محتوا لینک دهید و این سایت خارجی، معتبر و جزء رنک‌های اول جستجوی انگلیسی باشد.

6. توجه به خوانایی متن

یک مسئله مهم در تولید محتوا رعایت ساختار محتوا است. یعنی صرف نوشتن و رعایت چگالی کلمه کلیدی و کلمات مشابه کافی نیست؛ بلکه باید متن شما دارای ساختار مناسبی باشد تا خواندن آن برای کاربر راحت باشد. رعایت موارد زیر به شما کمک می‌کند متن روان‌تری بنویسید.

 1. از پاراگراف‌های طولانی استفاده نکنید. هر چه پاراگراف‌ها کوتاه‌تر باشد، خوانایی متن برای کاربر مناسب‌تر خواهد بود.
 2. بهتر است جملات شما کوتاه باشد تا خواننده را گیج نکند.
 3. استفاده از لیست‌ها به خوانایی متن کمک می‌کند. سعی کنید از آن به فراخور متن در قسمت‌های مناسب استفاده کنید.
 4. از فونت‌های خوانا با سایز نسبتاً درشت استفاده کنید.
 5. سعی کنید قسمت‌های مهم مقاله را ایتالیک یا بولد کنید.

استفاده از محتوای غیر متنی

7. استفاده از محتوای غیر متنی

استفاده از محتوای غیر متنی نظیر عکس‌های مناسب با متن نیز یک مولفه مهم در سئو محسوب می‌شود.برای کسب نتایج بهتر، برای استفاده از تصاویر نکات زیر را در نظر بگیرید.

 1. برای فایل تصاویر یک نام مناسب که ترجیحاً شامل کلمه کلیدی یا مشابه آن باشد، استفاده کنید.
 2. از Alt تصویر استفاده کنید. خوب است که متن تصویر با خود تصویر و متنی که برای آن در نظر گرفته‌اید، هماهنگی داشته باشد.
 3. از متن جایگزین برای تصاویر استفاده کنید.

8. استفاده از داده‌های ساختار یافته

منظور از داده‌های ساختار یافته استفاده از انواع ویدئوها، پادکست‌ها، محصولات و مواردی از این قبیل است که با متن شما هماهنگی دارد. هدف استفاده از آن‌ها توصیف بهتر متن است.  این داده‌های ساختار یافته اهمیت زیادی دارند و در ایندکس شدن سایت شما بسیار موثر است.

بهنیه سازی URL محتوا

9. بهنیه سازی URL محتوا

URL صفحه‌ی شما در جذب خزنده‌های گوگل و یافتن سایت شما بسیار موثر هستند. بنابراین سعی کنید یک URL کوتاه، مناسب و مرتبط با صفحه خود استفاده کنید. وجود کلمه کلیدی در آدرس صفحه تاثیر زیادی در سئو سایت دارد.

10. عنوان سئو مناسب برای متن خود انتخاب کنید

به عنوانی که در زمان جستجو در نتایج گوگل یا هر موتور جستجوگر دیگری نشان داده می‌شود، عنوان سئو می‌گویند. بهترین عنوان سئو، عنوانی است که کلید واژه اصلی در آن باشد.

11. پاسخی دقیق به سوال کاربران

همان‌طور که پیشتر هم بیان کردیم جذب رضایت خوانندگان یکی از پارامترهای امتیازدهی گوگل به صفحه سایت است. بنابراین سعی کنید محتوایی که می‌نویسید پاسخ دقیقی برای کاربران در رابطه با آن موضوع باشد. برای این کار می‌توانید کلمه کلیدی یا عبارات مشابه متن خود را سرچ کنید و به متاتایتل و متادیسکریپشن‌های آنها دقت کنید.

سرمایه‌گذاری بر سئو

اگر کسب و کار اینترنتی دارید یا به فکر راه‌اندازی یک کسب و کار اینترنتی هستید، بهینه‌سازی سایت یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید. شما می‌توانید سئو سایت را خودتان انجام دهید یا به دست یک متخصص بسپارید یا حتی ممکن است تمایل داشته باشید خود به یکی از متخصصان در حوزه سئو تبدیل شوید. در هر صورت به آموزش تخصصی نیاز پیدا می‌کنید. ایران لرن با بهره‌گیری از بهترین مدرسان و آموزش سرفصل‌های کاربردی، دوره جامع سئو سایت را تهیه کرده است.

اصول سئو برای تولید محتوا

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با اصول مهم سئوی محتوا آشنا کنیم تا بتوانید در نتایج گوگل امتیاز بالا به دست آورید که برای داشتن یک کسب و کار اینترنتی موفق یک ضرورت به‌شمار می‌آید. پس از این به شرح یازده اصل مهم که شامل انتخاب کلمه کلیدی مناسب، به‌کار بردن صحیح کلمه کلیدی و کلمات مشابه، محتوای بلند بهتر از محتوای کوتاه، استفاده از لینک‌های داخلی و خارجی، توجه به خوانایی متن، استفاده از محتوای غیر متنی و داده‌های ساختار یافته، بهینه سازی یوآرال محتوا، انتخاب عنوان سئو مناسب و پاسخ دقیق به نیاز کاربر پرداختیم.

سوالات متداول

1. ساختار متن مناسب بر اساس اصل سئو چگونه است؟

در یک متن مناسب باید از پاراگراف‌های کوتاه استفاده کنید. هرچه پاراگراف‌ها کوتاه‌تر باشد، خوانایی متن برای کاربر آسان‌تر خواهد بود. جملات نیز باید کوتاه باشند تا خواننده را گیج نکند. استفاده از لیست‌ها نیز به خوانایی متن کمک می‌کند. از فونت‌های خوانا با سایز نسبتاً درشت استفاده کنید. سعی کنید قسمت‌های مهم مقاله را ایتالیک یا بولد کنید.

2. نحوه‌ی استفاده از کلمه کلیدی در متن باید به چه ترتیب باشد؟

کلمه کلیدی حتماً باید در عنوان مقاله و اولین هدینگ آن وجود دشته باشد.کلمه کلیدی حتماً در پاراگراف اول نیز حداقل یک‌بار استفاده شود و چگالی کاربرد کلمه کلیدی بین یک الی دو درصد از کل کلمات در نظر گرفته شود.

3. عنوان سئو چیست؟

عنوان سئو عنوانی است که در زمان جستجو در نتایج گوگل یا هر موتور جستجوگر دیگری نشان داده می‌شود. بهترین عنوان سئو، عنوانی است که کلید واژه اصلی در آن به کار رفته باشد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر