کار با ابزار پن در فتوشاپ | ابزار pen در فتوشاپ | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

آموزش کار با ابزار پن در فتوشاپ

بدون دیدگاه


در حال حرف زدن از چه چیزی هستم؟ شاید تا به حال به کار با ابزار pen در فتوشاپ فکر کرده باشید، یا اصلا تجربه‌ی کار با آن را داشته باشید. بله درست حدس زدید، قبل از این‌که به سراغ توئیست فصل بعدی سریال برویم، شما آن را می‌دانید. کار با ابزار pen در فتوشاپ مانند این است که یک چوب جادوگری را از هری‌پاتر دزدیده باشید و روی آن سنگ‌های بی‌نهایت کار گذاشته باشید.

گستره‌ی کار با ابزار pen در فتوشاپ بسیار وسیع است و شما می‌توانید با خواندن این مقاله به درک و شناخت بهتری از این ابزار دست پیدا کنید. وقتی با فتوشاپ در حال پول چاپ کردن باشید از طراحی پوستر تا استخدام تمام وقت به عنوان فتوشاپ کار، آموزش ابزار pen در فتوشاپ یکی از آن تجربه‌هایی خواهد بود که همیشه شما را نجات خواهد داد.

مهارت در استفاده از ابزار pen به کار کردن تمام‌وقت ماشین چاپ پول‌تان کمک می‌کند. اگر به دنبال شناخت‌ راه‌های بیشتری برای کسب درآمد از فتوشاپ هستید می‌توانید به مقاله‌ی ۱۳ روش کسب درآمد از فتوشاپ در ایران لرن سر بزنید.

کاربرد ابزار Pen در فتوشاپ چیست؟

برای درک کردن این‌که کار با ابزار pen در فتوشاپ چه کاربرد ویژه‌ای دارد، باید آن را با براش مقایسه کنید. وقتی در حال استفاده از براش هستید، و خطی مستقیم در فتوشاپ ایجاد می‌کنید، ساختار پیکسلی عکس اصلی، یا لایه‌ای که خط را روی آن کشیده‌اید در هم می‌شکند و تغییر می‌کند. استفاده از براش مانند این است که روی یک بوم نقاشی با قلمو و رنگ خطی بکشید و منتظر بمانید تا این خط خشک شود. پس از آن برای تغییر این خط هیچ چاره‌ای نخواهید داشت جز اینکه دوباره با قلمو روی آن خطی بکشید، یا به طور کلی آن را پاک کنید.

اما کار با ابزار pen در فتوشاپ مانند این است که یک نخ را بردارید، و با تنظیم آن روی بوم، شکلی ایجاد کنید. ویژگی اصلی این خطوط که با نخ روی قلمو رسم شده اند، این است که به سادگی با تغییر و جابه‌جایی مسیر نخ، می‌توانید شکل کلی آن را هر زمان که اراده کردید تغییر دهید. نیازی به پاک کردن یا اضافه کردن نخ دیگری نیست.

کار با ابزار pen در فتوشاپ مانند این است که روی بوم بلغزید و آزادانه هرکاری دل‌تان خواست بکنید. در صورتی که ساختار پیکسلی تصویر در فتوشاپ هیچ تغییر نمی‌کند و هیچ ضربه‌ای نخواهد خورد.

از این ویژگی می‌توانید برای رسم اشکال یا ایجاد ادیت‌هایی استفاده کنید که مدام و مدام نیاز به تغییر و آزمون و خطا دارند. در رسم لوگو کار با ابزار pen در فتوشاپ بهترین گزینه است. هرگاه نیاز باشد می‌توانید جزئی‌ترین قسمت‌های لوگو را به هر اندازه و هر شکلی که دل‌خواه‌تان باشد تغییر دهید. در صورتی که اگر این لوگو را با براش رسم کنید نیاز است هر بار برای ایجاد تغییر، ساختار بصری لوگو را از ابتدا رسم یا بازسازی کنید و برگشت به نسخه‌ی قبل از ادیت بسیار سخت خواهد بود.

بخش‌های مختلف ابزار Pen

در آموزش pen tool در فتوشاپ خیلی زود متوجه این نکته خواهید شد که قابلیت‌ها و ویژگی‌های مختلفی برای کار با ابزار pen در فتوشاپ از سمت سازندگان برای شما طراحی شده است که می‌توانید با استفاده از آن‌‌ها کار با این ابزار را تا حد زیادی شخصی‌سازی کنید. در ادامه اصلی‌ترین ویژگی‌ها و حالت‌های مختلف این ابزار را برای‌تان شرح می‌دهیم.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

Content-Aware Tracing Tool

این ابزار در سال ۲۰۲۰ به فتوشاپ اضافه شد و یکی از امکانات کار با ابزار pen در فتوشاپ است که سازندگانش آن را به عنوان تکنولوژی‌های جدید و پیشرفته در این نرم‌افزار قرار داده‌اند. ممکن است در حالت عادی این ویژگی اصلا در گزینه‌های موجود در ابزار پن برای شما نمایش داده نشود. برای همین از مسیر Preferences > Technology Previews اقدام به فعال کردن گزینه Content-Aware Tracing Tool کنید. بعد از فعال کردن این گزینه کافی است فتوشاپ خود را یک بار ببندید و دوباره باز کنید تا گزینه‌ی آن به ابزار پن شما اضافه شده باشد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

Curvature Pen tool

این گزینه برای کار با pen tool در فتوشاپ ایجاد شده تا شما بتوانید به آسانی Path ها یا اشکال شخصی‌سازی شده و منحصربه‌فرد منحنی را ایجاد کنید. ویژگی اصلی آن بازسازی انحناهای طبیعی‌ست که ساخت آن‌ها به شکل دستی و با استفاده از چشم می‌تواند غیرممکن و سخت باشد. اگر به طور عادی بخواهیم چنین منحنی‌هایی رسم کنیم، اشکال با گوشه‌های تیز رسم خواهند شد که چشم را اذیت می‌کنند.

Freeform Pen tool

این ابزار مانند یک قلم یا مداد عادی رفتار می‌کنید. اگر با آن شروع به رسم در فتوشاپ کنید در نهایت مجموعه‌ای از گره‌ها و خطوط را به شما ارائه می‌دهد که انگار با مداد روی کاغذ رسم شده‌اند. این ابزار برای استفاده از قلم لمسی یا رسم حدودی شکلی که نیاز دارید بسیار کاربرد دارد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

standard Pen tool

با این ابزار شما می‌توانید به سادگی گره‌ها و خط‌های صاف یا منحنی بر روی تصویر ایجاد کنید. این ابزار شکل اولیه و کلاسیک Pen است. برای کار با این ابزار باید سه گزینه‌ جانبی را نیز بشناسید.

add anchor point tool: استفاده از این ابزار می‌تواند بر روی Path شما گره‌های جدید ایجاد کند. اگر به طور عادی نیز در کار با ابزار Pen روی خطور کلیک کنید گره‌های جدید ایجاد می‌شوند.

delete anchor point tool: این ابزار برخلاف قبلی کار می‌کند و می‌تواند گره‌های شما را حذف کند. هرگاه ابزار پن را روی گره‌ها نگه دارید نیز فتوشاپ به طور خودکار با یک کلیک این گره‌ها را حذف می‌کند.

convert point tool: این ابزار می‌تواند خطوط گره‌های شما را منحنی یا صاف کند. به طور خودکار نیز با دوبار کلیک روی هر گره این اتفاق می‌افتد.

آموزش کار با pen tool در فتوشاپ

از میان تمام گزینه‌های کار با pen tool در فتوشاپ یک سری از فرایندها و کارها با این ابزار وجود دارد که از دیگر کارها فراگیرتر است و اکثر فتوشاپ‌کارها برای انجام این عملیات کار با ابزار pen در فتوشاپ را انتخاب می‌کنند. موردهای اساسی در کار با این ابزار را برای شما نوشته‌ایم و در زیر شرح داده‌ایم.

سلکت کردن با ابزار Pen در فتوشاپ

برای سلکت کردن تصاویر در فتوشاپ با استفاده از ابزار Pen کافی‌ست Pen Tool را از بین گزینه‌های موجود در ابزار Pen انتخاب کنید.

حالا اولین گره را در خط مرزی تصویری که می‌خواهید سلکت کنید ایجاد کنید.

بعد از آن باید در انتخاب مکان مناسب برای گره‌ی دوم دقت کنید، گره‌ی دوم باید دقیقا در قوس یا انتهای یک خط صاف باشد. پس از اینکه گره‌ی دوم را ایجاد کردید راست کلیک را نگه‌دارید تا بتوانید قوس مناسب برای تصویر را با کشیدن موس روی تصویر ایجاد کنید.

به همین ترتیب تمام حواشی تصویری که می‌خواهید سلکت شود را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه‌ی Selection در نوار ابزار بالای فتوشاپ انتخاب کنید. تنظیمات مورد نظر را انتخاب و تایید کنید به همین سادگی تصویر شما سلکت خواهد شد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

بریدن عکس با Pen Tool

برای بریدن عکس با Pen Tool نیز تقریبا باید همان مراحلی را انجام دهید که در بخش قبل برای سلکت کردن تصویر آموزش دادیم. در کار با ابزار pen در فتوشاپ می‌توانید دور هر عکسی که بخواهید خط بکشید و از فتوشاپ بخواهید آن را برای شما ببرد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

پس از ایجاد خطوط دور تصویر و اعمال گزینه Selection از نوار بالایی، کافی است گزینه‌ی Add a mask را از نوار پایینی بخش Layers انتخاب کنید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

عکس شما بریده می‌شود و بک‌گراند آن حذف می‌شود.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

کشیدن خط صاف با Pen Tool

کشیدن خطوط صاف با پن بسیار ساده است. کافی‌ست ابزار پن را انتخاب کنید و اولین گره را هرکجا از صفحه که دوست داشتید ایجاد کنید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

سپس با نگه داشتن کلید Shift در هرنفطه‌ی دیگری در تصویر که کلیک کنید، فتوشاپ به شما یک خط صاف ارائه خواهد داد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

حتی اگر گره‌ای که ایجاد می‌کنید نسبت به گره اول کاملا کج باشد نیز فتوشاپ به طور خودکار برای شما یک خط صاف ایجاد می‌کند. خط‌ها در این حالت ۹۰ درجه یا ۴۵ درجه هستند و هیچ زاویه‌ی دیگری به وجود نمی‌آید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

اما اگر نیاز دارید گره‌ای که در گذشته ایجاد کرده‌ای را از حالت منحنی به حالت صاف در بیاورید، راه‌حل شما استفاده از گزینه‌ی Convert Point Tool است.

کشیدن خط منحنی با Pen فتوشاپ

برای کشیدن خطوط منحنی نیز، دردسر زیادی نخواهید داشت. اولین کار مثل همیشه انتخاب ابزار پن است. حالا اولین گره‌ی خود را ایجاد کنید. برای کشیدن خطوط منحنی، گره‌های دوم هستند که از اهمیت برخوردارند. به محض ایجاد گره دوم، هیچ کار نکنید، کلیک موس را نگه‌دارید و آن را از مرکز گره‌ی دوم حرکت دهید. در این حالت نشان‌گرهای انحنای خطوط نمایش داده می‌شوند و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها خطوط خود را انحنا دهید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

سلکت کردن با ابزار Content-Aware Tracing Tool در فتوشاپ

اگر  می‌خواهید تصور بهتری از کار با ابزار pen در فتوشاپ داشته باشید، می‌توانید مسیر کار با Content-Aware Tracing Tool در مثال زیر را دنبال کنید و در یک پروژه‌ی فرضی آن را تکرار و تمرین کنید. قبل از هر چیزی مانند تصویر زیر ابزار Content-Aware Tracing Tool را انتخاب کنید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

حالا با نگه داشتن موس بر لبه‌ها در سوژه‌های موجود در تصویرتان، هوش مصنوعی فتوشاپ با این ابزار تصویر را تشخیص می‌دهد.

کافی است با انجام یک کلیک بر لبه‌ی مد نظرتان به این ابزار اجازه دهید یک Path دور سوژه ایجاد کند.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

اگر نیاز داشتید قسمت‌های بیشتری از تصویر را به این Path اضافه کنید می‌توانید این کار را با فشردن کلید Shift و کلید بر قسمت‌های جدید تصاویر انجام دهید. در این حالت یک به علاوه کنار نشان‌گر پن ظاهر می‌شود و هوش مصنوعی دوباره شروع به تشخیص لبه‌های جدید در تصویر برای اضافه کردن Path می‌کند.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

ممکن است حین کار با pen tool در فتوشاپ بخواهید قسمت‌های اضافه را نیز حذف کنید. این کار هم با همان روش قبل انجام می‌گیرد، ولی باید به جای فشردن کلید Shift کلیپ Alt را برای حذف قسمت‌های اضافه تصویر فشار دهید، یا نشان‌گر ابزار پن را روی مسیر‌هایی که می‌خواهید حذف شوند بکشید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

کاربرد Detail  در کار با ابزار Content-Aware Tracing Tool

وقتی از این ویژگی ابزار پن استفاده می‌کنید در نوار ابزار بالای فتوشاپ که مربوط به تنظیمات و قابلیت‌های کار با pen tool در فتوشاپ است، بخشی به نام Detail باز می‌شود. از کم و زیاد کردن درصد آن می‌توانید به هوش مصنوعی فتوشاپ در تشخیص لبه‌ها دستور بدهید که تا میزان حساس باشد.

اگر با افزایش درصد این فاکتور تعداد لبه‌هایی که تشخیص داده می‌شوند افزایش می‌یابد و با کاهش آن فتوشاپ تشخیص لبه‌ها را با شدت کم‌تری انجام می‌دهد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

کار برد Tracing در کار با ابزار Content-Aware Tracing Tool

بخش Tracing نیز در کار با این ابزار در نوار بالایی نمایش داده می‌شود. این بخش سه گزینه برای تجزیه و تشخیص لبه‌ها به شما می‌دهد.

  • Detailed
  • Normal
  • Simplified

انتخاب هر گزینه جزئیات و بافت متفاوتی در تصویر را هنگام پردازش لبه‌ها برای شما هدف قرار می‌دهد. با تنظیم دو فاکتور Detail و Tracing می‌توانید بهترین حالت در استفاده از این ابزار را در هر تصویری پیدا کنید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

کشیدن خطوط منحنی با Curvature Pen tool

اگر می‌خواهید کار با ابزار Curvature Pen tool را در فتوشاپ بیشتر بشناسید و درک بهتری از آن داشته باشید می‌توانید مثال زیر را بررسی کنید. کافیست از گزینه‌های ابزار pen tool گزینه‌ی Curvature Pen tool را انتخاب کنید.

کافی‌ست اولین گره‌ی Path خود را بر روی تصویر مورد نظر، هرکجا که نیاز است ایجاد کنید. این کار با یک کلیک ساده امکان پذیر است.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

گره‌ی بعدی که روی تصویر ایجاد می‌کنید بسیار مهم است. در کار با این ابزار می‌توانید ترکیب خطوط صاف و منحنی را با یک‌دیگر داشته باشید. کافی است برای ایجاد خط صاف دو بار روی تصویر کلیک کنید و برای ایجاد خط منحنی دو بار. پس باید انتخاب کنید که مسیر را باید چگونه ادامه دهید و در کدام نقطه از تصویر کلیک کنید.

شاید اولین بار که با این ابزار کار می‌کنید کمی گیج شوید. چرا که اولین خطی که میان دو گره توسط این ابزار ایجاد می‌شود، خطی صاف است. و بعد از این‌که شما گره‌ی سوم را روی تصویر ایجاد می‌کنید، فتوشاپ به طور خودکار خط صاف اول را هم به نرمی انحنا می‌دهد.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

برای ایجاد گره‌ی بعدی در Path به وجود آمده، بهترین کار این است که هنگام کلیک با ماوس، کلیک را نگه دارید و جایگاه گره‌ی ایجاد شده را با دقت تغییر دهید تا منحنی شما به ایده‌آل‌ترین حالتش برسد.

با همین روش تمام تصویر خود را ترسیم کنید و برای تمام کردن کار آخرین گره را به اولین گره‌ای که ایجاد کرده‌اید وصل کنید یا با فشردن کلید Esc این کار را انجام دهید.

آموزش ابزار pen در فتوشاپ

چطور در فتوشاپ استاد شویم؟

تقریبا تمام موارد در مورد کار با ابزار pen در فتوشاپ را برای شما شرح دادیم و نکات گفته یا ناگفته‌ی آن را ذکر کردیم. اما نکته‌ای هم وجود دارد که ربط مستقیمی به آموزش pen tool در فتوشاپ ندارد، ولی بر کیفیت این آموزش بسیار تاثیرگذار است.

کار با اکثر ابزارهای تخصصی در فتوشاپ، به تنهایی کافی نیست. فتوشاپ یک نرم‌افزار فرایند محور است که برای رسیدن به هر نتیجه‌ای در آن باید از چندین ابزار مختلف همزمان استفاده کرد و جزئیات کوچکی را نیز در مورد آن پس از اتمام رعایت کرد.

گاهی از نظر تکنیکی کار خارق‌العاده و منحصربه‌فردی در فتوشاپ انجام می‌دهیم اما حتی وقتی به سادگی به آن نگاه می‌کنیم، احساس می‌کنیم هنوز چیزی در نتیجه‌ی نهایی کم است. و وقتی طرح لایه‌باز را برای بهبود به استاد یا دوست فتوشاپ‌کارمان نشان می‌دهیم، با ور رفتن به تنظیمات نور و رنگ آن، نتیجه‌ای را از طرح اولیه حاصل می‌کند که حتی باورمان نمی‌شود چطور ممکن بوده این تاثیر از چیزی به این سادگی به دست بیاید.

ما در ایران لرن برای آموزش مباحث مربوط به فتوشاپ بیش از هرچیزی به این نکات توجه می‌کنیم. به جامع بودن آموزش‌ها و درک مکانیزم‌ها و مبانی در مورد کار با فتوشاپ. برای این‌که بتوانید بهترین نتیجه را از کار با فتوشاپ به دست آورید می‌توانید به دوره آموزش جامع فتوشاپ در ایران لرن که براساس آخرین نسخه‌ی فتوشاپ تهیه گردیده مراجعه کنید. این دوره در ۲۰ ساعت محتوای آموزشی ویدیویی به شما رائه گردیده و می‌توانید با تماشای آن خود را به حدی حرفه‌ای در کار با این نرم‌افزار برای کسب درآمد برسانید.

نکته‌ی آخر در رابطه آموزش pen tool در فتوشاپ

اگر مقدمه‌ی این مقاله را خوانده باشید و حرف‌های ما در مورد اهمیت آموزش pen tool در فتوشاپ را یادتان باشد، و با مثال چوب جادویی علاالدینی سنگ بی‌نهایت‌دار حال کرده باشید، حتما یادتان هست که گفته بودم اگر کار با این ابزار را یاد گرفتید، گاه و بی‌گاه و در تمام کارهای فتوشاپی‌تان میل خواهید داشت از این ابزار استفاده کنید.

اما همان‌قدر که به نظر می‌رسد این نکته نشان‌گر اهمیت ابزار پن باشد، می‌تواند هشداری در استفاده از این ابزار نیز باشد. گاهی با دیگر ابزار فتوشاپ می‌توانید خیلی ساده‌تر و حرفه‌ای‌تر به نتیجه‌ی دل‌خواه‌تان برسید. پس اگر گاهی به ابزار پن خیانت کنید اشکالی ندارد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر