دیلیت اکانت اینستاگرام
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

آموزش دیلیت اکانت اینستاگرام (آپدیت 2024)

بدون دیدگاه

یک روز بیدار می‌شوید، اینستاگرامتان را باز می‌کنید، دوباره آن را می‌بندید و به‌هردلیلی تصمیم می‌گیرید آن را به‌صورت موقت یا دائم حذف کنید؛ دلیل شما چه استراحت و فرار از سیل اطلاعات باشد چه پاک‌کردن ردپای آنلاین یا ترس از افشای اطلاعات یا راه‌اندازی یک اکانت جدید بالاخره شما نیاز خواهید داشت که بدانید دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت موقت و دائم چطوری است و ما هم به‌همین‌دلیل اینجاییم تا جواب این سؤال شما را بدهیم پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه اکانت اینستاگرام را به‌طور موقت حذف کنیم؟

شاید عجیب به نظر برسد، اما نمی‌توانید اکانت اینستاگرام را مستقیما از طریق اپلیکیشن اینستاگرام غیرفعال کنید. البته جدیدا یک استثنا برای این قضیه به وجود آمده است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید. برای انجام این کار به مرورگر اینترنت نیاز دارید. با هر دیوایسی هم می‌توانید این کار را انجام دهید، اما در دسترس‌بودن مرورگر، ضروری است. برای حذف موقت اینستاگرام مراحل زیر را قدم‌به‌قدم طی کنید:

 • مرحله اول: با استفاده از مرورگر وب وارد اکانت اینستاگرام خود شوید.
 • مرحله دوم: در سمت راست بالای پنجره، روی عکس پروفایل خود (یک آیکون گرد) کلیک کنید.
 • مرحل سوم: در منوی باز‌شده، پروفایل را انتخاب کنید تا به صفحه اینستاگرام هدایت شوید. دکمه Edit Profile را فشار دهید.
 • مرحله چهارم: در آنجا در قسمت Edit Profile، به پایین اسکرول کنید. در پایین سمت راست، یک دکمه با متن آبی را مشاهده خواهید کرد که به این معناست: غیرفعال‌کردن حساب کاربری من یا همان Disable my account.
 • مرحله پنجم: شما باید دلیل چنین تصمیمی را بر اساس گزینه‌های یک منوی کشویی انتخاب و در منوی بعدی رمز عبور خود را وارد کنید.
 • مرحله ششم: روی گزینه Temporarily Disable Account کلیک کنید تا صفحه شما برای سایر کاربران اینستاگرام محو شود.

بعد از طی‌کردن این مراحل باید بدانید که حساب شما تا زمانی که بخواهید آن را بازگردانید، پنهان می‌ماند. احتمالاً بعد از اولین باری که این کار را انجام دهید، معتاد این ظاهر و غایب‌شدن‌ها می‌شوید. این یعنی هر وقت دلتان خواست کافی است نام کاربری و پسوردتان را وارد کنید و مجدداً وارد اینستاگرام شوید. درهای اینستاگرام در این حالت همیشه به روی شما باز است.

دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت موقت با استفاده از لینک

در ضمن شما می‌توانید از طریق لینک دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت موقت هم حساب کاربری خودتان را موقتاً حذف کنید. با کلیک روی این لینک مستقیماً به صفحه Temporarily Deactivate Your Account منتقل خواهید شد. در این صفحه از شما در قسمت Why are you deactivating your account? پرسیده شده است که چرا قصد دی‌اکتیوکردن اکانتتان را دارید، شما باید یک دلیل را انتخاب و بعد پسورد خود را مجدداً وارد کنید که کار دیلیت اکانت موقت اینستاگرام شما انجام شود.

چگونه حساب کاربری اینستاگرام را برای همیشه حذف کنیم؟

شما نمی‌توانید حساب اینستاگرام خود را مستقیماً از طریق خود اینستاگرام، حذف کنید. چه از طریق یک مرورگر روی دسکتاپ به اینستاگرام دسترسی داشته باشید، چه از طریق یک برنامه، در برخی مواقع لینکی به شما داده می‌شود که باید آن را دنبال کنید. در ادامه، می‌توانید دستورالعمل‌های نحوه پیداکردن این لینک را از طریق مرورگر دسکتاپ یا برنامه موبایل اینستاگرام بخوانید.

دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت دائمی از طریق لپ‌تاپ

دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق لپ‌تاپ کار ساده‌ای است و باید آن را در چند مرحله به‌راحتی انجام دهید:

 1.  با استفاده از مرورگر وب وارد حساب اینستاگرام خود شوید.
 2.  عکس پروفایل خود را در سمت راست بالای صفحه فشار دهید.
 3. در منوی کشویی، تنظیمات را انتخاب کنید.
 4. در قسمت سمت چپ، Help را که در قسمت پایین لیست قرار دارد را انتخاب کنید.
 5.  یک منوی کوچک خواهید دید، Help center را انتخاب کنید.
 6. در محیط Help Center، قسمت Manage Your Account را در قسمت سمت چپ پیدا کنید. یک زیرمنو ظاهر می‌شود؛ Delete Your Account را انتخاب کنید.
 7.  در قسمت سمت راست پنجره، روی «چگونه حساب اینستاگرام خود را حذف کنم؟» یا همان How do I delete my Instagram account? کلیک کنید.
 8. یک متن کشویی ظاهر می‌شود. بخش «درخواست حذف دائمی اکانت» یا همان Request to permanently delete the account را پیدا کنید. در اولین نقطه، گزینه Delete Your Account را مشاهده خواهید کرد.

حالا باید دلیلی برای دیلیت اکانت اینستاگرام خودتان انتخاب (نمی‌توانید از این موضوع رد شوید) و بعد باید رمز عبور خود را وارد کنید. درنهایت روی حذف نام کاربری کلیک کنید.

دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت دائمی از طریق اپ اینستاگرام

دیلیت اکانت اینستاگرام از طریق اپ هم انجام‌شدنی است اما باید کمی تا قسمتی دردسر را باید تحمل کنید، در ادامه قدم‌هایی که باید برای دیلیت اکانت طی کنید، آمده است:

 1.  روی عکس پروفایل خود در پایین سمت راست ضربه بزنید.
 2. روی آیکون سه خط افقی در بالا سمت راست ضربه بزنید.
 3. تنظیمات یا همان settings را انتخاب کنید.
 4. روی Help بزنید.
 5. در قسمت Help، روی Help Center بزنید.
 6. در Help Center، آیکون سه خط افقی را در بالا سمت راست فشار دهید و مدیریت اکانت خود را انتخاب کنید.
 7. روی Delete your Instagram account ضربه بزنید.
 8. یک متن کشویی عظیم ظاهر می‌شود. بخش “Request to permanently delete your account ” را پیدا کنید. همان‌جا Delete Your Account را خواهید دید.

بعد از این مرحله به مرورگر هدایت می‌شوید. اقدامات بعدی شما مانند قسمت مرورگر دسکتاپ است که بالاتر توضیحش دادیم. یک علت برای حذف اکانتتان انتخاب، رمز عبور خود را وارد و روی Delete Your Account کلیک کنید.

دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت دائمی از طریق لینک

دیلیت اکانت دائمی اینستاگرام با لینک ساده‌ترین راه است. درواقع با این روش شما لازم نیست تمام مراحل بالا را طی کنید چون ما لینک دیلیت اکانت اینستاگرام به‌صورت دائمی را برای شما قرار داده‌ایم و شما با کلیک روی آن می‌توانید به‌راحتی به صفحه‌ای منتقل شوید که در قسمت‌های بالا تلاش داشتیم از طریق خود اپ و دسکتاپ به آن برسیم.

در آن صفحه هم از شما پرسیده می‌شود که «Why do you want to delete» که کافی است یک علت را به اینستاگرام بگویید و بعد پسورد خود را وارد کنید و درنهایت هم اکانتتان را برای همیشه پاک کنید.

چگونه از محتوای اینستاگرام خود بک‌آپ بگیریم؟

قبل از حذف دائمی اکانتتان، ممکن است بخواهید تمام داده‌های تصویری و متنی پست‌های خود را در دیوایستان بارگیری کنید. این کار امکان‌پذیر است، اما تا 48 ساعت طول می‌کشد. شما باید درخواست برداشت از موارد به اشتراک گذاشته‌شده خود را بدهید و سپس لینکی برای دانلود فایل‌هایتان به شما داده می‌شود. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن اینستاگرام خود استفاده کنید. برای اپلیکیشن موبایل اینستاگرام (اندروید یا آیفون) باید راه زیر را طی کنید:

 1. روی تصویر پروفایل خود در پایین سمت راست و بعد نماد سه خط افقی در بالا سمت راست ضربه بزنید. در منوی بازشده، فعالیت خود را انتخاب کنید.
 2. به انتهای لیست بروید و دانلود اطلاعات خود را انتخاب کنید.
 3. آدرس ایمیلتان را وارد کنید و درخواست دانلود را فشار دهید.

برای تهیه نسخه پشتیبان از طریق لپ‌تاپ یا کامپیوتر شخصی هم باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. روی عکس پروفایل خود در سمت راست بالا کلیک کنید. در منوی کشویی، تنظیمات را انتخاب کنید.
 2. در قسمت سمت چپ تنظیمات، حریم خصوصی و امنیت (Privacy and Security) را انتخاب کنید.
 3. قسمت سمت راست را اسکرول کنید تا به قسمت Data Download برسید. درخواست دانلود را انتخاب کنید.

طبق اطلاعیه اینستاگرام، باید تا 48 ساعت منتظر بمانید و موقعی که ایمیل دریافت کردید، باید برای دانلود اطلاعات خود، لینک موجود در ایمیل را دنبال کنید. یادتان باشد که اگر نام کاربری یا رمز عبور خود را گم کرده باشید، لازم است برای دانلود مطالب خودْ با اینستاگرام، در تماس بمانید.

دیلیت اکانت اینستاگرام با استفاده از گوشی و به‌صورت درون‌برنامه‌ای

اینستاگرام برای پیروی از دستورالعمل‌های به‌روز‌شده اپ استور اپل، در ژوئن 2022 گزینه‌ای را در برنامه خود اضافه کرد تا کاربران بتوانند حساب خود را در این سرویس حذف کنند. می‌دانید که اپل به توسعه‌دهندگانش گفت که برنامه‌هایی که ایجاد حساب کاربری را ارائه می‌دهند باید از حذف حساب هم پشتیبانی کنند، پس اینستاگرام مجبور شد این ویژگی را اضافه کند. با این حساب اگر با آیفون به اینستاگرامتان وارد می‌شوید، می‌توانید حساب کاربری خود را مستقیماً از داخل برنامه اینستاگرام حذف کنید:

 1. به تنظیمات بروید
 2. وارد گزینه Account بشوید
 3. Delete account را از پایین صفحه انتخاب کنید
 4. روی Delete account و بعد Continue deleting account ضربه بزنید.
 5. در پاسخ به سوال چرا می‌خواهید اکانت خود را حذف کنید، یک گزینه را انتخاب کنید
 6. رمز عبور خود را دوباره وارد کنید
 7. Delete را انتخاب کنید و برای تأیید روی OK ضربه بزنید

در نظر داشته باشید که حذف درون برنامه‌ای اینستاگرام فقط در گوشی‌های آیفون امکان‌پذیر است. در غیر این صورت تنها با استفاده از مرورگر می‌توانید اکانت خود را حذف کنید.

دو هشدار خیلی مهم برای دیلیت اکانت اینستاگرام

اگر حساب کاربری خود را حذف کنید، عکس‌ها و ویدیوها، استوری‌ها، مجموعه‌های ذخیره‌شده، آرشیو عکس‌ها، نظرات و لایک‌هایتان ناپدید می‌شوند. همچنین، فالوورهای شما دیگر شما را دنبال نمی‌کنند و اطلاعات مربوط به کاربرانی که دنبال می‌کنید هم از بین می‌رود. خلاصه، اگر تصمیم به دیلیت اکانت اینستاگرام خود داشته باشید، هویت دیجیتالی شما در این شبکه اجتماعی برای همیشه ناپدید می‌شود. بله در دنیای امروز که از همه چیز بک‌آپ گرفته می‌شود، ممکن است این کار عجیب به نظر برسد!

بعد از حذف پروفایل، نام کاربری شما دوباره در دسترس خواهد بود. این یعنی که شما، درست مثل هر کس دیگری، می‌توانید سعی کنید از آن استفاده کنید. این یعنی، اگر شک دارید که ممکن است شخصی از آن استفاده کند، احتمال سرقت هویت را جدی بگیرید. به‌هرحال، همین قضیه ممکن است دلیل دیگری برای درنظرگرفتن گزینه حذف موقت اکانت به‌جای حذف دائم آن باشد.

چگونه اکانت اینستاگرام خود را ایمن‌تر کنم؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که آدم‌ها می‌خواهند اکانت‌های خود را حذف کنند، نگرانی‌های مربوط به حفاظت از داده‌هاست. آن‌ها می‌خواهند با این کار با تهدیدات امنیتی مقابله کنند. لیست نکات زیر به شما کمک می‌کند تا اکانت اینستاگرامتان تقریباً غیرقابل‌هک شود. خلاصه اگر ایده شما این بود که پروفایل اینستاگرام خود را از بین ببرید تا کلاهبرداری با استفاده از نام شما غیرممکن شود، باید بدانید که راه‌های پیشگیرانه دیگری هم وجود دارد:

 • یک. احراز هویت 2 مرحله‌ای را روشن کنید: این کار باعث می‌شود هر کسی که سعی می‌کند به حساب شما دسترسی پیدا کند هویت خود را نه‌فقط با رمز عبور، بلکه با چیز دیگری تأیید کند. برای فعال‌کردن این ویژگی مسیر زیر را طی کنید: Settings > Security > Two-factor authentication.
 • دو. اکانتتان را Private کنید: حساب‌های خصوصی امن‌تر از حساب‌های عمومی هستند. برای تغییر وضعیت دسترسی به حساب خود مسیر زیر را طی کنید: Settings – Privacy – Account Privacy Private Account.
 • سه. از رمز عبور قوی استفاده کنید: بهتر است رمز عبور شما شامل عدد، حروف و علائم نگارشی باشد و اصلاً نباید از شماره تلفن، شماره دانشجویی، شماره ملی و این دست موارد استفاده کنید.
 • چهار. محدودسازی تگ‌کردن. از تگ‌شدن در عکس‌ها و پست‌های کلاه‌بردارانه خسته شده‌اید؟ جلوی این کار را بگیرید. برای انجام این کار به: Settings – Privacy – Posts بروید و Allow Tags From را به No One و یا People You Follow تغییر دهید.
 • پنج. افراد مطمئن را فالو کنید. اطلاعات مربوط به اکانت‌هایی را که می‌خواهید فالو کنید، بررسی کنید. روی سه نقطه در سمت راست بالای اکانت شخص مورد نظر بزنید و بعد About this Account را فشار دهید. اگر کاربر نام کاربری قبلی زیادی دارد – قبل از فالوکردن او بیشتر فکر کنید.

از ابزارهایی که اینستاگرام برای محافظت از آرامش و امنیت در اختیار شما قرار می‌دهد غافل نشوید: Remove، Ristrict و بلاک در خدمت شما هستند تا آرامش و امنیت‌خاطر داشته باشید.

چگونه اکانت اینستاگرام خود را بازیابی (UN-DELETE) کنیم؟

توجه داشته باشید که اگر بیش از 30 روز از حذف اکانتتان گذشته باشد، نمی‌توانید آن را برگردانید. شما باید اکانتتان را دوباره بسازید (نام کاربری شما پس از دیلیت اکانت اینستاگرام آزاد می‌شود، اما ممکن است شخصی بتواند آن را بگیرد). با ورود مجدد به اکانت ظرف مدت 30 روز پس از دیلیت اکانت می‌توانید حساب خود را بازیابی کنید.

این یعنی اگر در آن بازه زمانی 30 روزه باشید، می‌توانید اکانتتان را به‌همراه پست‌ها و پیام‌های ارسالی آن برگردانید. برای انجام این کار کافی است به اینستاگرام برگردید و با اطلاعات کاربری خود وارد شوید. پیامی مبنی بر اینکه درخواست حذف حساب خود را داده‌اید، همراه با تاریخی که داده‌های شما از بین می‌رود، خواهید دید. به این پیام توجه نکنید و فقط دکمه ” Keep Account” را فشار دهید.

سه سؤال اساسی درباره دیلیت اکانت اینستاگرام

سؤال درباره دیلیت اکانت اینستاگرام کم نیست اما ما در ادامه سه سؤال اصلی شما را جواب داده‌ایم و در قسمت‌های قبل هم سعی کردیم هیچ سوالی درباره دیلیت اکانت اینستاگرام را بی‌جواب نگذاریم. با این وجود اگر پرسشی همچنان ذهنتان را مشغول کرده است، در ادامه با ما طرحش کنید.

چرا دیلیت اکانت اینستاگرام کار سختی است؟

دلیل اصلی این‌که شبکه‌های اجتماعی حذف اکانت‌ را برای شما سخت می‌کنند این است که نمی‌خواهند به‌راحتی شما را از دست بدهند. بیشتر مدل‌های کسب‌وکار شبکه‌های اجتماعی متکی به داشتن تعداد بسیار بالای کاربران است. کاربران بیشتر به‌معنای درآمد بیشتر از تبلیغات است و معنای این هم یعنی سود. بله! آن‌ها به ما خدمات می‌دهند و ما هم به‌نوعی و غیرمستقیم برای آن‌ها کار می‌کنیم و فعالیتمان منبع سود آن‌هاست.

قبل از حذف اکانت اینستاگرام چه کاری باید انجام دهم؟

قبل از حذف اکانت خود، ممکن است بخواهید وارد آن شوید و یک کپی از اطلاعات خود (مانند عکس و پست‌هایتان بگیرید) را از اینستاگرام دانلود کنید. بعد از حذف اکانت شما، به ابزار دانلود داده اینستاگرام دسترسی نخواهید داشت.

چرا حذف اینستاگرام 30 روز طول می‌کشد؟

مهلت 30 روزه ضروری است چون اصولاً اینستاگرام سعی می‌کند جا برای پشیمانی آنها بگذارد. اینستاگرام همچنین به‌لحاظ امنیتی این مسئله را ضروری می‌بیند چون در طی این بازه سی‌روزه کسی نمی‌تواند بلافاصله اسم اکانت شما را بردارد.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر