ساخت پوستر با فتوشاپ | آموزش گام به گام | ایران لرن
آموزش رایگان طراحی گرافیک و مدیا

طراحی پوستر حرفه ای در فتوشاپ

بدون دیدگاه


برای طراحی یک پوستر می‌توان از نرم افزارهای مختلفی مانند Photoshop، Illustrator، InDesign استفاده کرد. عموم افراد برای طراحی یک پوستر از فتوشاپ استفاده می‌کنند چرا که فضای آشناتری دارد و برای طراحی پوستر حرفه ای در فتوشاپ نیاز به یادگیری کارکرد برنامه‌های دیگر ندارید. پس اگر قصد دارید یک پوستر جذاب و سرگرم‌کننده برای کسب و کارتان طراحی کنید، با آموزش گام به گام ساخت پوستر در فتوشاپ همراه باشید.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله اول: تعیین اندازه، حالت رنگ و وضوح

در فتوشاپ می‌توانید انواع بوم با هر اندازه، وضوح و حالت رنگی ایجاد کنید. اما تعیین یک بوم ایده‌آل به پروژه‌ای که می‌خواهید شروع کنید بستگی دارد. برای طراحی و چاپ یک پوستر با کیفیت، لازم است همان ابتدا پوستر را در اندازه و وضوح مورد نیاز برای خروجی قرار دهید. اکثر پوسترها در این اندازه هستند: 22 اینچ در 28 اینچ، 24 اینچ در 36 اینچ و 36 اینچ در 48 اینچ.

برای بالا بردن کیفیت چاپ، عکس‌ها باید حداقل 300ppi  کیفیت داشته باشد. البته وضوح تصویر بر اساس LPI چاپگر است؛ بنابراین قبل از شروع ویژگی‌های چاپگر را بررسی کنید. در برخی چاپگرها رزولوشن ممکن است به 150ppi  هم برسد.

حالت  رنگ در فتوشاپ همیشه در RGB با نمایه فعال SRGB شروع می‌شود اما گاهی اوقات ممکن است به خاطر فرآیند چاپ نیاز باشد حالت رنگ را به CMYK تغییر دهیم. اگر مطمئن نیستید برای شروع از کدام حالت رنگی استفاده کنید، نگران نباشید! بعداً می‌توانید حالت رنگی را تغییر دهید.

مرحله دوم: بوم نقاشی‌تان را بسازید

برای طراحی این پوستر، اندازه آن را روی 22 اینچ در 28 اینچ و وضوح را روی 300 ppi  تنظیم می‌کنیم. اگر از پوستر پیش‌فرض استفاده می‌کنید، ابعاد آن را به اندازه‌های بالا تغییر دهید. اگر در آینده نیز قصد طراحی یک پوستر را دارید، می‌توانید این فایل را به عنوان فایل پیش‌فرض طراح پوستر ذخیره کنید. پس از ایجاد Preset روی دکمه Create کلیک کنید.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله سوم: اضافه کردن تصویر به پوستر

تصویر را در فتوشاپ باز کنید و یک Smart Object ایجاد کنید. وقتی از اسمارت آبجکت استفاده می‌کنیم می‌توانیم به سادگی محتویات آن لایه را ویرایش کنیم یا از فیلترهای هوشمند ( Smart Filter) استفاده کنیم و لایه‌های اصلی دست‌نخورده باقی بمانند؛ علاوه بر این اسمارت آبجکت انعطاف‌پذیری بالاتری نسبت به JPG دارد و این تفاوت مهمی به شمار می‌آید. زیرا JPGها نمی‌توانند لایه داشته باشند و این موضوع توانایی ما برای ویرایش تصویر را کاهش می‌دهد. پس از باز کردن تصویر، روی لایه و Duplicate Layer راست کلیک کنید و در قسمت As: کلمه Girl را در Destination Document تایپ کرده و فایل پوستر را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: یک Smart Object ایجاد کنید و اندازه آن را تغییر دهید.

پس از کپی کردن تصویر در فایل پروژه، روی لایه جدید Girl راست کلیک کرده و آن را به Smart Object تبدیل کنید. در صورت نیاز اندازه را تغییر دهید؛ مطمئن شوید تصویر بیش از حد بزرگ نشده باشد زیرا با بزرگ کردن بیش از حد تصویر باعث کم شدن وضوح آن می‌شود و تصویر در چاپ بی‌کیفیت می‌شود. اگر نیاز به تصویر بزرگ‌تر دارید بهتر است با کمی جست و جو یک تصویر با کیفیت‌تر پیدا کنید تا کیفیت آن در هنگام چاپ تغییری نکند.

مرحله پنجم: اضافه کردن لایه Background Solid

حالا برای ایجاد یک پس‌زمینه برای پوستر، لایه Background canvas را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Create New file یا Adjustment Layer کلیک کنید. از منو Solid Color را انتخاب کنید و سپس ماوس را به سمت بوم ببرید تا رنگی از تصویر انتخاب شود. در این مرحله لایه Solid توسط لایه Girl از دید پنهان می‌شود اما پس از برش دادن، پس‌زمینه تصویر تغییر خواهد کرد.

مرحله ششم: برش

برای برش پس‌زمینه در لایه Girl، روی Smart Object of the Girl دوبار کلیک کنید تا Smart Object  باز شود. این عمل اسمارت آبجکت فتوشاپ  را باز می‌کند. در این فایل ابزار Quick Selection را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Select Subject کلیک کنید. این گزینه ممکن است تمام پس‌زمینه را در بر بگیرد؛ البته که می‌توان آن را اصلاح کرد!

از طریق Select and Mask در Optional Panel، Select را غیرفعال کنید. روی Polygonal نگه دارید و از منو گزینه Subtract from selection را انتخاب کنید. حالا می‌توانید قسمت‌های برجسته شده در پس‌زمینه که نباید انتخاب شوند را Select کنید.

هم‌چنین می‌توانید از ابزار Refine Edge Brush  برای مشخص کردن دقیق‌تر لبه‌ها استفاده کنید. مثلا در این تصویر موهای دختربچه مدنظر است. این عمل با کم کردن پیکسل‌های رنگ پس‌زمینه، آبجکت اصلی را واضح‌تر و شفاف‌تر می‌کند.

پس از اتمام کار، نتیجه نهایی را در حالت View مشاهده کنید تا در صورت رضایت‌بخش بودن تصویر، تغییرات را اعمال کنید.

اگر تصویر شما ریزه‌کاری‌های بیش‌تری دارد یا می‌خواهید برش دقیق‎تری داشته باشید، سری به مقاله آموزش برش مو در فتوشاپ بزنید تا جزئیات یک برش تمیز و اصولی در فتوشاپ را بدانید.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله هفتم: یک لایه شکل اضافه کنید

حالا بیایید با اضافه کردن چند شکل پوستر را پویاتر کنیم.

لایه  Solid را در زیرلایه Girl انتخاب کنید. برای ایجاد گرافیک های بصری بزرگ، می‌توانیم با انتخاب ابزار Custom Shape در پالت ابزار، یک لایه شکل اضافه کنیم. Shape را از منوی پاپ آپ در نوار گزینه ‌انتخاب کنید. در اینجا می‌توانیم شکل و رنگ مورد نظر خود را برای طراحی انتخاب کنیم. در این مورد از رنگ سفید و شکل bullseye استفاده می‌کنیم.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله هشتم: یک لایه ماسک به شکل حساب کنید

برای افزودن برخی جلوه‌ها به شکل جدید خود، شیء را در نزدیکی لبه‌ها محو کنید. بیایید یک لایه ماسک اضافه کنیم که در آن هیچ چیزی انتخاب نشده باشد. این عمل یک ماسک لایه سفید ایجاد می‌کند که هیچ بخشی از لایه را پنهان نمی‌کند.

سپس، می توانیم ابزار Gradient را انتخاب کنیم. در نوار Options، Radial Gradient را به عنوان Style انتخاب کنید. با منوی کشویی برای انتخابگر Gradient، سیاه سفید را انتخاب کنید. Revers را در نوار گزینه‌ها بررسی کنید تا به جای آن به سفید سیاه تغییر کند. مطمئن شوید ماسک لایه در پانل لایه‌ها برای لایه Shape انتخاب شده است. سپس در مرکز شکل به پایین کلیک کنید و از کنار شکل بکشید و زمانی که رسم را کامل انجام دادید، ماوس را رها کنید.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله نهم: تایپ عنوان و متن

پس از اتمام طراحی، اکنون می‌توانیم عنوان را با ابزار Type ایجاد کنیم.

پس از تایپ عنوان برای پوستر، فونت متن را انتخاب کنید و تنظیمات کاراکتر و تنظیمات پاراگراف را تغییر دهید. با کلیک بر روی گزینه Create new paragraph style در پنل Paragraph Styles، می‌توانیم یک سبک پاراگراف ایجاد کنیم.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله دهم:

روی Paragraph Styles کلیک کنید و بکشید تا یک ناحیه برای تایپ متن ایجاد شود. پس از تایپ پاراگراف اول، تنظیمات را تغییر دهید و سپس یک سبک پاراگراف دیگر را در پانل Paragraph Styles انتخاب کنید و همان کار را برای پاراگراف بعدی انجام دهید. در صورت نیاز، می‌توانیم یک Character style برای تغییرات تنظیمات کاراکتر در پانل Character Styles نیز ایجاد کنیم. در این مورد از یک سبک کاراکتر برای ایجاد متن پررنگ در همان پاراگراف استفاده شد.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مرحله یازدهم: اضافه کردن Type on a Path

متنی ایجاد کنید که براساس یک مسیر(Path) نوشته شود. برای مثال اگر قصد دارید متنی در پوستر شما به حالت نیم دایره یا دایره قرار گیرد، باید از این ابزار استفاده کنید. ترکیب Path و Type ارزش بصری پوستر را افزایش می‌دهد.

برای ایجاد یک مسیر تایپ، مطمئن شوید هیچ لایه شکلی انتخاب نشده باشد. Path را از منوی کشویی پانل گزینه‌ها انتخاب کرده، سپس شکل موردنظرتان برای محور تایپ را از پانل ابزار انتخاب کنید. حالا با انتخاب Type روی مسیر کلیک کنید تا کنم روی مسیر ایجاد شده نوشته شود.

مرحله دوازدهم: اضافه کردن جزئیات پایانی

طراحی این پوستر تقریباً به پایان رسید. حالا زمان ایجاد تغییرات جزئی و اضافه کردن جزئیات نهایی است. در این مرحله می‌توانید با استفاده از گزینه  Add layer style icon در پنل لایه‌ها Drop Shadow یا سایر افکت‌ها را به پوستر اضافه کنیم.

مرحله سیزدهم: Layer Comps

در این مرحله به شما آموزش می‌دهیم چگونه با استفاده از پنل Layer Comps پس‌زمینه را تغییر دهید. فقط کافی است لایه Background را انتخاب کرده و سپس از قسمت Effectها، Color Overlay Effect را انتخاب کنید و با استفاده از آن رنگ تصاویر یا پس‌زمینه را تغییر دهید.

طراحی پوستر در فتوشاپ

مزیت استفاده از فتوشاپ برای طراحی پوستر

یکی از مزایای مورد توجه فتوشاپ برای طراحی پوستر این است که با استفاده از فتوشاپ، دیگر نیازی به جابجا شدن میان برنامه‌های مختلف ندارید و علاوه بر آن تا زمانی که طرح اولیه پوستر را با عنوان فایل PSD ذخیره کنید، می‌توانید برای طراحی پوسترهای دیگر از آن استفاده کنید.

معرفی دوره ایران لرن

اگر علاقه‌مند به یادگیری فتوشاپ هستید و یا قصد دارید در زمینه طراحی و گرافیک فعالیت کنید، گذراندن یک دوره خوب می‌تواند سرعت پیشرفتتان را افزایش دهد. دوره آموزش فتوشاپ ایران لرن یکی از دوره‌هایی است که مباحث کاربردی در فتوشاپ را به خوبی پوشش می‌دهد.

سخن آخر

در دنیای امروز همه مشاغل و کسب و کارها به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌روند. این موضوع سبب شده از کمپانی‌های بزرگ تا کسب و کارهای کوچک، همگی به تبلیغات دیجیتالی رو آورند. در این میان اهمیت طراحی و زیبایی‌های بصری بیش‌تر از قبل مورد توجه قرار گرفته است و حوزه طراحی به یکی از پرطرفدارترین حوزه‌های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. اگر می‌خواهید طراح خوبی شوید یا کسب و کارتان را گسترش دهید، در اولین قدم باید با محیط فتوشاپ آشنا شوید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر