تبدیل csv به اکسل | ایران لرن
آموزش رایگان ICDL

تبدیل csv به اکسل

بدون دیدگاه


ممکن است حتی اسم CSV تا این لحظه به گوشتان نخورده باشد اما اگر آن را بشناسید احتمالا برای تغییر فرمت یا کار کردن با آن به مشکل خورده‌اید. با این‌حال CSV کاربردهای قابل توجهی نیز دارد که باعث می‌شود همچنان مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم روش‌های تبدیل فرمت CSV به اکسل را آموزش بدهیم. اما بد نیست پیش از آن کمی با این فرمت آشنا بشویم.

فرمت CSV چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تبدیل csv به اکسل 1

عبارت CSV خلاصه‌شده Comma Separated Values است. معنای واژه به واژه این عبارت می‌شود مقادیری که به‌وسیله کاما (,) از هم جدا شده‌اند. یک فایل CSV دقیقا به همین شکل، حاوی مقادیری است که با یک علامت کاما از یکدیگر جدا شده‌اند. این فایل متن ساده‌ای است که می‌تواند از اعداد و حروف و نمادها ساخته شده باشد. csv فرمتی است که می‌تواند داده‌های بسیار زیادی را در حجم کم و به‌شکل دسته‌بندی‌شده منتقل کند. به همین دلیل برای مبادلات بین نرم‌افزاری کاربرد دارد.

همان‌طور که گفتیم این فایل‌ها شکل متن دارند و با هر نرم‌افزاری که برای خواندن متن استفاده می‌شود می‌توان آن‌ها را اجرا نمود. Notepad یکی از این نرم‌افزارها است. در تصویر زیر طبقه‌بندی ده فیلم پرطرفدار را می‌بینید که با فرمت CSV ذخیره شده‌اند و از طریق Notepad به نمایش درآمده‌اند:

تبدیل csv به اکسل 2

شکل کلی فایل‌های CSV به همین صورت است. درواقع اگر بخواهیم آن‌ها را به‌صورت اکسلی (!) ترجمه کنیم، هر ستون با کمک کاما (,) از ستون دیگر جدا می‌شود. در خط اول، ردیف بالایی اکسل را داریم که همان ردیف تیترها است و در خطوط بعدی، همین ترتیب حفظ می‌شود. تصویر پایین این موضوع را بهتر نشان می‌دهد:

تبدیل csv به اکسل 3

توجه داشته باشید اگر میزان اطلاعات فایل CSV شما بالا باشد امکان اجرای آن با بعضی از برنامه‌های متنی وجود نخواهد داشت. معمولا بهترین انتخاب برای اجرای این فرمت، استفاده از اکسل است. اما برای تبدیل فرمت CSV به اکسل چه باید کرد؟

روش‌های تبدیل CSV به اکسل

روش‌های مختلفی وجود دارد که بتوانیم csv را به اکسل تبدیل کنیم. ما از ساده‌ترین‌ها شروع می‌کنیم و به روش‌های کمی پیچیده‌تر می‌رسیم.

استفاده از اکسل برای تبدیل CSV به XLS – روش اول

احتمالا وقتی نرم افزار اکسل (Microsoft Excel Spreadsheet) را بر روی ویندوزتان نصب داشته باشید، به‌راحتی هنگام باز کردن فایل CSV به نسخه اکسل آن وارد خواهید شد. در غیر این صورت می‌توانید بر روی فایل کلیک‌راست کنید و از قسمت Open with، گزینه Excel را انتخاب نمایید.

تبدیل csv به اکسل 4

بعد از ورود به فضای اکسل، تغییرات مورد نظرتان را در صورت نیاز، بر روی ستون‌ها و ردیف‌ها اعمال کنید. سپس از قسمت بالا، File را باز کنید. گزینه Save as را بزنید و فرمت نهایی فایل را به Excel تغییر بدهید.

تبدیل csv به اکسل 5

فایل اکسل شما آماده است! توجه کنید که باز کردن فایل CVS در اکسل به خودی خود فرمت آن را تغییر نمی‌دهد و حتما باید با فرمت XLSX آن را ذخیره کنید.

تبدیل csv به اکسل 6

استفاده از اکسل برای تبدیل CSV به XLS – روش دوم

راه دیگری برای تبدیل اکسل به CSV از طریق فضای اکسل وجود دارد. برای آزمایش این روش، ابتدا از نوار بالایی اکسل Data را انتخاب کنید، سپس گزینه From text را بزنید. حالا فایل CSV مورد نظر را انتخاب کنید.

تبدیل csv به اکسل 7

تنظیمات را مطابق نیاز تغییر بدهید و Next را بزنید. اگر ستون‌ها در CSV با کاما از هم جدا شده‌اند، در صفحه بعدی Comma را تیک بزنید. بعد از کلیک بر روی Next، فرمت متن را انتخاب کنید. اگر تاریخ است کنار آن کلیک کنید و اگر شامل همه متن‌ها می‌شود General را انتخاب نمایید. سپس Finish را بزنید.

تبدیل csv به اکسل 8

به همین سادگی!

تبدیل CSV به اکسل به کمک سایت

اگر از روش‌های قبلی موفق به اجرای فایل نشدید یا با اجرای CSV در اکسل، شکل آن کاملا به هم ریخت، انتخاب آخر شما، تبدیل CSV به اکسل به‌صورت مستقیم است. برای این کار هم می‌توانید از سایت‌های تبدیل آنلاین استفاده کنید و هم به سراغ نرم‌افزارهای مناسب بروید. در ادامه ابتدا آموزش تبدیل CSV به اکسل آنلاین را بررسی می‌کنیم سپس به روش نرم افزاری می‌پردازیم.

استفاده از سایت Groupdocs برای تغییر فرمت csv

یکی از ساده‌ترین سایت‌های تغییر فرمت CSV به XLS، همین سایت است. برای استفاده از گروپ‌داکز، ابتدا روی لینک آن کلیک کنید. سپس فایل CSV مورد نظرتان را در داخل فضای مشخص‌شده رها کنید.

تبدیل csv به اکسل 9

بعد از بارگذاری کامل، گزینه «اکنون تبدیل کنید» را انتخاب نموده و منتظر بمانید. توجه داشته باشید که حتما فرمت XLS یا  XLSXانتخاب شده باشد. در انتها «اکنون بارگیری کن» را انتخاب کنید تا فایل شما ذخیره شود. می‌توانید در این قسمت فایل را مستقیما به یک آدرس ایمیل ارسال کنید.

تبدیل csv به اکسل 10

سایت Aspose

برای تبدیل CSV به اکسل آنلاین همچنین می‌توانید از سایت ASPOSE استفاده کنید. کاربری این سایت نیز درست مشابه سایت قبلی است. ابتدا از طریق لینک وارد سایت Aspose شده و سپس فایل مورد نظرتان را در قسمت تعیین‌شده بارگذاری می‌کنید.

تبدیل csv به اکسل 11

حالا تبدیل را بزنید و منتظر بمانید. فایل آماده شده را در نهایت می‌توانید به فضای ابری منتقل کنید یا آن را مستقیم دانلود نمایید.

تبدیل csv به اکسل 12

استفاده از سایت tableconvert برای تبدیل csv به xlsx

این سایت تا حدودی متفاوت از دو سایت قبلی است. فایل CSV را در قالب یک برنامه متنی مانند Notepad اجرا کنید. بعد از آن‌که وارد سایت Table Convert شدید متن داخل فایل CSV را کپی کرده و در فضای تیره‌رنگ وبسایت Paste کنید.

تبدیل csv به اکسل 13

این سایت یک پیش‌نمایش کلی از فایل اکسل مربوط به CSV در اختیارتان قرار می‌دهد که می‌توانید به‌صورت آنلاین آن را ویرایش کنید. ابتدا اندازه جدول مورد نظر را با توجه به داده‌ها، از منوی سمت چپ انتخاب کنید. داده‌های این مثال در 11 ردیف و 4 ستون (نام فیلم، سال پخش، بازیگر اصلی و نمره IMDB) قرار گرفته‌اند بنابراین جدول ما باید 11*4 باشد.

تبدیل csv به اکسل 14

بعد از آن‌که اندازه جدول را تایید کردید می‌توانید ویرایش مورد نظرتان را در پیش‌نمایش آن اعمال کنید. در نهایت چک کنید که حتما ورژن خروجی بر روی Excel تنظیم شده باشد سپس کلید Download را بزنید. فایل نهایی به این شکل خواهد بود:

تبدیل csv به اکسل 15

معرفی چند سایت دیگر برای تبدیل CSV به XLSX

اگر به هر دلیلی موفق نشدید از سایت‌های قبلی استفاده کنید، این سایت‌ها کاربری مشابهی دارند و برای تبدیل CSV به اکسل به کار می‌روند:

  • سایت CloudConvert (تبدیل مستقیم فایل)
  • وبسایت online-convert (تبدیل مستقیم فایل)
  • سایت zamzar (تبدیل CSV به تمامی فرمت‌های ممکن)
  • وب‌سایت convertcsv (امکان ویرایش فایل در فضای سایت)

تبدیل CSV به اکسل به کمک نرم‌افزار

برای بسیاری از افراد استفاده از سرویس‌های آنلاین راحت‌تر از نصب نرم‌افزار است. بااین‌حال همیشه استثنا وجود دارد. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می‌دهید یک برنامه کاربردی تبدیل فرمت نصب کنید و از این طریق به فرمت اکسل دست پیدا کنید، این قسمت از مقاله برای شما نوشته شده است. یک نرم‌افزار کاربردی برای تبدیل CSV به XLS در ویندوز را بررسی می‌کنیم:

نرم افزار Exportizer

این نرم‌افزار کاربردهای متعددی دارد و به منظور تبدیل فرمت‌های متنوعی به کار می‌رود. یکی از این قابلیت‌ها، تبدیل CSV به اکسل است. اکسپورتایزر فرمت اغلب فایل‌ها را به‌صورت خودکار تشخیص می‌دهد و بعد آن را به همان فرمتی که می‌خواهید تبدیل می‌کند. این برنامه برای ویندوز قابل استفاده است.

تبدیل csv به اکسل 16

برای استفاده از این نرم افزار، ابتدا وارد لینک دانلود رایگان Exportizer شوید. به تناسب نوع ویندوز (64-بیتی یا 32-بیتی)، فایل مورد نظر را دانلود کنید. بعد از نصب و اجرای آن از قسمت File به Select data source بروید و CSV مورد نظرتان را وارد کنید. در فضای نرم‌افزار می‌توانید تغییرات مورد نظرتان را بر روی جدول اعمال کنید. در نهایت به کمک کلید Export، از فایل خروجی XLSX بگیرید.

مشکلات متداول هنگام تبدیل CSV به اکسل

از هر روشی که برای تبدیل فرمت استفاده کنید باز هم ممکن است چند خطای جزئی اتفاق بیفتد و حسابی خسته‌تان کند. خصوصا وقتی متن داخل فایل فارسی است این خطاها و تغییرات متنی به اوج خودش می‌رسد. توصیه می‌کنیم تبدیل فرمت در فایل‌های فارسی را با ابزار رایگان و سایت‌ها انجام ندهید و دو روش اولی که گفته شد (به کمک نرم افزار اکسل) را به کار ببرید. اگر با این وجود باز هم در تغییر فرمت به مشکل خوردید راه‌حل آن را در ادامه این نوشته بخوانید:

رفع مشکل نمایش CSV در اکسل

گاهی بعد از ذخیره کردن فایل اکسل با فرمت CSV، بین کلمات فارسی علامت سوال مشاهده می‌شود. برای رفع این مشکل ابتدا فایل اکسل را با فرمت Unicode text ذخیره کنید:

تبدیل csv به اکسل 17

سپس فایل را اجرا کنید. از منوی Edit گزینه Replace را انتخاب کنید و همه فضاهای خالی (اسپیس‌ها) را با علامت کاما (,) جایگزین نمایید.

تبدیل csv به اکسل 18

در انتها فایل را با فرمت csv و تنظیمات UTF-8 ذخیره کنید. حالا با باز کردن فایل در اکسل خواهید دید که مشکل علامت سوال‌ها از بین رفته است.

تبدیل csv به اکسل 19

رفع مشکل Encoding فارسی

وقتی فایل CSV شامل کلمات فارسی باشد احتمالا بعد از تبدیل به اکسل با چنین صحنه‌ای روبرو خواهید شد:

تبدیل csv به اکسل 20

برای حل این مشکل و به هم‌ریختگی کلمات فارسی، دو روش را بررسی می‌کنیم.

روش اول: قبل از آن‌که فایل CSV را به اکسل تبدیل کنید ابتدا آن را با یک برنامه متنی مانند Notepad باز کنید، مرتب نمایید و بعد از قسمت File، وارد Save as شوید. تنظیمات این قسمت را به شکل زیر تغییر بدهید و فایل را ذخیره کنید:

تبدیل csv به اکسل 21

به این ترتیب اگر از طریق اکسل به تغییر فرمت فایل CSV اقدام کنید دیگر مشکل به هم ریختگی کلمات فارسی را نخواهید داشت.

روش دوم: ابتدا یک فایل اکسل جدید باز کنید یا بسازید.

تبدیل csv به اکسل 22

حالا از تب Data در نوار بالایی، From text را انتخاب کنید و فایل CSV مورد نظرتان را اضافه نمایید.

تبدیل csv به اکسل 23

تب تنظیمات برایتان باز خواهد شد. اینجا همان‌جایی است که باید تغییرات مورد نظر را وارد کنید. از قسمت File Origin، گزینه Unicode UTF-7 یا UTF-8 را انتخاب کنید. اگر جدول شما دارای ردیف تیتر (هدر) است، گزینه مرتبط (My dara has headers) را نیز تیک بزنید. سپس Next را بزنید.

تبدیل csv به اکسل 24

سایر تنظیمات را در صفحات بعدی تغییر بدهید. جدول نهایی شما مشکل Encoding فارسی نخواهد داشت. کافی است این اکسل جدید را با همین فرمت ذخیره کنید.

تبدیل csv به اکسل 25

چرا از CSV استفاده می‌کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که گاهی CSV را به اکسل ترجیح بدهیم. دلیل اول رایگان بودن CSV است. در حالی‌که اکسل یک نرم‌افزار خریدنی است. به همین دلیل همه به نرم‌افزار اکسل دسترسی ندارند اما فرمت CSV را همه می‌توانند اجرا کنند. دلیل دوم سادگی انتقال و کم‌حجم بودن این فایل‌ها است. CSV را به‌راحتی می‌توان جابجا نمود. در نهایت می‌توانیم به سادگی ظاهری اطلاعات در فضای CSV استفاده کنیم. اکسل را هر کسی به سلیقه خودش تغییر می‌دهد اما در CSV همه داده‌ها به شکل ساده و یکدست چیده می‌شوند.

اگر قصد دارید اعداد را بعد از تبدیل csv به اکسل، فارسی کنید، در مقاله نحوه فارسی کردن اعداد در اکسل نکات مربوطه را آموزش داده‌ایم.

سخن آخر

اگر قرار به ارائه اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها باشد همچنان اکسل بی‌رقیب است و محبوب‌ترین نرم‌افزار محسوب می‌شود. با این‌حال در بعضی موارد تنها به فایل‌های سی اس وی دسترسی داریم یا ناچار به استفاده از این فایل‌ها هستیم. در این مقاله سعی کردیم بهترین و سرراست‌ترین راه‌های تبدیل فرمت CSV به اکسل را آموزش بدهیم. اگر راه دیگری می‌شناسید که ما به آن اشاره نکرده‌ایم در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت نکات بیشتر از این نرم افزار کاربردی، حتما سری به آموزش پیشرفته اکسل ایران لرن بزنید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر