کاربرد برنامه چت جی پی تی در کسب و کار و زندگی روزمره | ایران لرن
نگاه ایران لرن

کاربردهای چت جی پی تی در کسب و کار و زندگی روزمره

بدون دیدگاه

فهرست مطالب

در این مطلب به کاربردهای برنامه چت جی پی تی (ChatGPT) در کسب و کار و زندگی روزمره می‌پردازیم. ابزار فوق‌پیشرفته‌ای که به جرأت می‌توان گفت،‌ هنوز نسبت به عمق و گستردگی کاربردها و ظرفیت‌هایش آگاه نیستیم. اما هرچه بیشتر از آن سر در می‌آوریم، بیشتر می‌فهمیم که در چه عصر و دوران عجیبی زندگی می‌کنیم!

دورانی که حتی ایلان ماسک هم – به‌عنوان یکی از بنیانگذاران کمپانی OpenAI (سازندهٔ ChatGPT) – از پیامد‌ تصمیمات و پیشرفت‌های آدمیزاد نگران است! در این حد که چند سال پیش به دلیل اختلاف نظر – یا شاید هم مشغلهٔ زیاد! – از این کمپانی جدا می‌شود و انگار در پی ساخت هوش مصنوعیِ ایده‌آلِ خودش است.

بهرحال تعداد قابل توجهی از دانشمندان و صاحب‌نظران عرصهٔ فناوری، بر این باورند که هوش‌مصنوعی، موضوع شوخی‌برداری نیست. یعنی اگر انسانِ امروزی، افسار جاه‌طلبی‌هایش را با احتیاط و احساس مسئولیت مهار نکند، بعید نیست که جهان آینده، جای تاریکی برای زندگی باشد.

کاربرد برنامه چت جی پی تی در کسب و کار

کاربردهای برنامه چت جی پی تی در کسب و کار و زندگی روزمره

چت جی پی تی یک هوش مصنوعی سخنگو يا یک چت‌بات (Chat Bot) پیشرفته است. به عبارت فنی‌تر، یک ابزار کارامد برای پردازش زبان انسان (Natural Language Processing) که کلمات و جملات و ساختارهای زبانی را به‌خوبی درک می‌کند و درخواست‌ها و سوالات کاربران را به زبان‌ دلخواه خودشان پاسخ می‌دهد. در ادامه کاربردهای چت جی پی تی را در قالب چهار گروه کلی بررسی می‌کنیم و با ظرفیت‌های این ابزار شگفت‌انگیز بیشتر آشنا می‌شویم.

۱) کاربرد چت جی پی تی در کارهای متنی و نوشتاری

یکی از مهمترین کاربردهای چت جی پی تی، توانایی فوق‌العاده‌اش در درک و بازتولید زبان‌های مختلف است. قابلیتی که آنرا در کارهای نوشتاری به شدت کارآمد می‌کند و باعث صرفه‌جویی در وقت و انرژی افراد می‌شود. دقیقاً همان چیزی که از تکنولوژی انتظار داریم!

تولید محتوا ساده‌تر از همیشه!‌

همانطور که در مطلب آموزش ثبت نام و استفاده از چت جی پی تی اشاره شد، بهترین و دقیق‌ترین زبان فعلی برای استفاده از چت جی پی تی، زبان انگلیسی است. اما در زبان‌های دیگر هم – از جمله زبان فارسی – کارایی‌ رضایت بخشی دارد و روز به روز ارتقا پیدا می‌کند.

چت جی پی تی یک دستیار ایده‌آل برای کارهای نوشتاری  و تولید محتواست. هم از بابت گردآوری اطلاعات، هم برای نوشتن متن‌های روتین – مثل نامه‌های اداری – یا ایده‌پردازی برای متن‌های خلاقانه. البته فعلاً باید انتظاراتمان را نسبت به کیفیت خروجی چت جی پی تی – مخصوصا در زبان فارسی – مدیریت کنیم و متنی را که ChatGPT تحویلمان می‌دهد، حتما بررسی و ویرایش کنیم.

 • پست‌های وبلاگ
 • توضیحات محصول
 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی
 • نوشتن متن‌ها و مقالات طولانی‌ (با امکان تعیین حجم!)
 • پروپوزال کسب و کار و یا نامه‌های اداری

ترجمه توسط چت جی پی تی

یک مترجمِ (تقریباً) قابل اتکا!

ترجمهٔ متن بین زبان‌های مختلف، یکی دیگر از تخصص‌ها و کاربردهای چت جی پی تی است. در این حد که در برخی موارد، به‌مراتب بهتر از گوگل ترنسلیت (Google Translate) عمل می‌کند. چون چت جی پی تی، می‌تواند با تشخیص و درک موضوع مورد نظر، نتیجهٔ دقیق‌تری نسبت به سایر ابزارهای ترجمه ارائه بدهد.

ایفای نقش و شبیه‌سازی انواع مکالمات!

فناوری به‌کار رفته در چت جی پی تی، می‌تواند در تمام چت‌بات‌های جهان مورد استفاده قرار بگیرد. چه چت‌بات‌هایی که در وبسایت‌ها استفاده می‌شوند و چه چت‌بات‌هایی که خاصیت آموزشی دارند. مخصوصاً با قابلیت نقش‌آفرینی چت جی پی تی، که می‌تواند روند گفتگو را از طرف یک معلم، یک دستیار، یک مدیر و با هر لحنی که مد نظر باشد پیش ببرد.

۲) کاربرد برنامه چت جی پی تی در کدنویسی

چت جی پی تی از عهدهٔ کدنویسی برای کارهای روتین و تکراری، دستکاری یا ورود اطلاعات (Data Entry)، رسیدگی به کوئِری‌ها یا درخواست‌های دیتابیس و بی‌شمار کاربرد دیگر برمی‌آید. منتها در این موارد هم – مثل کارهای نوشتاری – نیاز به نظارت و ویرایش دارد. یعنی کدی که تولید می‌کند به احتمال زیاد جواب خواهد داد، اما لزوماً بهینه‌‌ترین و دقیق‌ترین خروجی ممکن را نمی‌دهد.

افزایش طول عمر برای برنامه‌نویس‌ها!

دیباگِ نرم‌افزارها و کدهای نوشته‌شده، بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی روزمرهٔ برنامه‌نویسان است. البته بخش تاریک و نه چندان جذابِ آن! خوشبختانه چت جی پی تی،‌ در رفع اشکال و عیب‌یابی از کد توانمند است و زندگی را به کام کدنویسان آسان می‌کند. در این حد که می‌تواند کد را بخواند، باگ‌های موجود را دربیاورد و حتی برای رفع آنها راهکار ارائه کند! یک دستیار رویایی و مایهٔ آرامش برای جماعتِ برنامه‌نویس!

آغازش با شما، ادامه‌اش با چت جی پی تی!

نوشتن یک خط یا حتی چند پاراگراف و تکمیل بدنهٔ کد، یکی دیگر از کاربردهای چت‌ جی پی تی برای نجات برنامه‌نویسان است. خصوصاً زمانی که برنامه‌نویس، در دستور زبان یا همان سینتکس (syntax) زبان مورد نظر، به تسلط صددرصدی نرسیده است (موردی که در دنیای برنامه‌نویسان خیلی رایج و بدیهی است!). چت جی پی تی به مرسوم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی مثل ++C و #C و JavaScript و پایتون و … تسلط دارد.

بهینه سازی کد توسط چت جی پی تی

ماشینِ غربال و بهینه‌سازی!

چت جی پی تی قادر است کدهای از پیش نوشته شده را بگیرد و برای بهبود عملکرد، خوانایی و ساختار آنها پیشنهاداتی را ارائه کند. یا خودش دست به کار شده و کد را بهینه‌سازی کند. چیزی که در ادبیات برنامه‌نویسی به آن Code Refactoring گفته می‌شود و از موارد ساده‌ای مثل اسم‌گذاری بهتر برای متغیرها یا حذف بخش‌های تکراری، تا کارهای پیچیده‌تری مثل تغییر ساختار ماژول‌ها و توابع را شامل می‌شود.

کارِ گِل یعنی مستندسازی کد!

مستندسازی از کد و روند پیشرفت پروژه، یکی از کارهای خسته‌کننده و در عین حال مهمیست که برنامه‌نویسان حرفه‌ای با‌ آن سر و کار دارند. خصوصاً آنهایی که در بدنهٔ یک تیم بزرگتر کار می‌کنند و باید با سایر اعضای تیم تعامل داشته باشند. چت جی پی تی برای عناصر مختلف کد مثل توابع، کلاس‌ها، اشیا و سایر موارد، نمونه‌های آماده یا به قولی تِمپلِیت‌های استاندارد می‌سازد و روند مستندسازی را سبک‌تر می‌کند.

آموزش مفاهیم و ترفندهای کدنویسی

یکی از واقعیات اجتناب‌ناپذیر برنامه‌نویسی، اینست که همیشه و بی‌بروبرگرد به مشکلات زیادی برمی‌خوریم که راه حلشان را نمی‌دانیم! بنابراین جستجو در گوگل، مشاهدهٔ ویدیوها، خواندن مطالب آموزشی و دیدن مثال‌های بی‌نهایت و پرسه‌ زدن در سایت‌هایی مثل W3schools جزو عادات ثابت برنامه‌نویسان است.

چت جی پی تی تمام اینکارها را در حد قابل قبولی خلاصه کرده و می‌تواند در آن واحد، نقش یک معلم و یک دستیار باتجربه را برای برنامه‌نویسان ایفا کند. برای امتحان، از چت جی پی تی بخواهید که برنامه‌نویسی شی‌گرا (Object Oriented Programming) و طرز کار آنرا برای شما توضیح بدهد. بعد در مورد هر کدام از اصطلاحاتی که به آنها اشاره می‌کند، یک یا چند سوال جداگانه بپرسید.

کاربرد چت برنامه جی پی تی در آموزش

۳) کاربرد چت برنامه جی پی تی در آموزش

این بخش از کاربردهای چت جی پی تی نه تنها برای دانش‌آموزان و دانشجویان، که برای آموزگاران و اساتید هم جذابیت دارد. فرقی ندارد که معلم دبستان باشید یا استاد دانشگاه. چت جی پی تی می‌تواند سوالات امتحانی طراحی کند، یا برای آموزش موضوع خاص، سرفصل‌ها و سیلاب‌های درسی را در بیاورد.

یک دستیار خستگی‌ناپذیر!‌

چت جی پی تی می‌تواند عصای دست معلمان و اساتید باشد و برای تولید یک آزمون کامل یا بخشی از محتوای آن به آنها ایده بدهد. همچنین می‌تواند در نحوهٔ پیشبرد کلاس و انتخاب تکالیف به آنها کمک کند. موارد زیر بخشی از کاربردهای چت جی پی تی برای آموزگاران است:

 • تولید سوالات امتحانی
 • ایجاد پرزنتیشن برای تدریس
 • ایجاد تکالیف ساختارمند برای موضوعات درسی
 • طراحی محتوای آموزشی با توجه به ویژگی‌های کلاس

اوقات فراغت بیشتر برای فرهنگیان!

قبلاً اشاره کردیم که چت جی پی تی در برخی از زبان‌ها – مثل زبان انگلیسی، اسپانیایی یا فرانسوی – به تکامل بیشتری نسبت به سایر زبان‌ها رسیده است. در این حد که از عهدهٔ کارهایی مثل تصحیح و ارزیابی تکالیف نوشتاری دانش‌آموزان برمی‌آید. از تشخیص اشکالات املایی، دستوری، نقطه‌گذاری، تا ارزیابی کیفیت و ساختار کلی متن، چت جی پی تی پتانسیلش را دارد که اساتید و آموزگاران را حسابی بدعادت کند!

نجات آموزگاران کم‌تجربه از سردرگمی!

چت جی پی تی برای تدوین محتوای آموزشی فوق‌العاده است. موارد زیر بخشی از کارهایی هستند که آموزشگاه‌ها و اساتید می‌توانند با استفاده از چت جی پی تی انجام بدهند:

 • تدوین اهداف دوره‌ٔ آموزشی
 • ایجاد فهرست موضوعات دوره
 • برنامه‌ریزی برای کلاس و شیوهٔ تدریس
 • شناسایی و تعیین منابع آموزشی مورد نیاز

کاربرد چت برنامه جی پی تی در آموزش

کمک بگیرید اما سواستفاده نکنید!

یکی دیگر از کاربردهای چت جی پی تی برای دانش‌آموزان و دانشجویان، کمک به انجام تکالیف و پروژه‌هاست. از تکالیف عادی و روزمره گرفته تا پروژه‌های پایانی و انجام کارهای تحقیقاتی جدی.

 • پاسخ به سوالات و کمک در انجام تکالیف
 • سهولت تحقیق در مورد موضوعات مختلف
 • شرح و آموزش مسائل و مفاهیم پیچیده
 • بهبود مهارت نوشتاری دانش‌آموزان (به شرط استفادهٔ درست!)

تحقیق و پژوهش ساده‌تر از همیشه!

فارغ‌التحصیلان، متخصصان و دانشمندان، اساتید دانشگاه و در کل افراد آکادمیک، وقتی امکانات پدیده‌ای مثل چت جی پی تی را می‌بینند، از اعماق وجود آه می‌کشند! چون بهتر از هرکسی با چالش‌ کارهای پژوهشی و تحقیقاتی آشنا هستند و به رفاه و امکانات دانشجویان امروزی غبطه می‌خورند!

 • شناسایی و دسته‌بندی منابع
 • غربال و انتخاب موضوعات پژوهشی
 • ایجاد ساختار و ترتیب مناسب برای روند تحقیق
 • گردآوری کل تاریخچه‌ٔ اطلاعات در موضوع مورد تحقیق
 • کمک به نوشتن ارجاعات به منابع و افراد و تحقیقات مرتبط

آموزش زبان‌های خارجی

یکی دیگر از قابلیت‌های بسیار کاربردی چت جی پی تی، آموزش زبان‌های خارجی است. این هوش مصنوعیِ سخنگو، علاوه بر قابلیت ترجمه‌، امکان ایفای نقش یک معلم زبان را هم دارد و می‌تواند شرایط و گفتگوهای مختلف را برای زبان‌آموز شبیه‌سازی کند. یا مثلاً نکات دستور زبان و گرامری را توضیح بدهد و برای آنها مثال بزند. یا حتی برای پیشرفت زبان شما یک روال و برنامه‌ریزی حساب شده تدوین کند.

کاربرد چت جی پی تی در کسب و کار

۴) کاربرد چت جی پی تی در کسب و کار

از  جستجوی کلمات‌ کلیدی برای بهینه‌سازی وبسایت (SEO) گرفته تا آنالیز رفتار مشتریان و کاربران، تا تولید محتوای مناسب برای بازاریابی و کمپین‌های تبلیغاتی و بسیاری کارهای دیگر، اشاره به تمام کاربردهای چت جی پی تی در کسب و کار، از حوصلهٔ این مقاله خارج است.

یک موتور ایده‌پردازی با سوخت بی‌نهایت!

اگر تجربهٔ راه‌اندازی و ادارهٔ بیزنس شخصی خودتان را داشته باشید، با یکی از دردسرهای همیشگی صاحبان کسب و کار آشنایی دارید: نوشتن متون تبلیغاتی جالب و برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان بالقوه! درک و توانایی چت جی پی تی در تولید این قبیل متن‌ها، هرگز به پای آدمیزاد نمی‌رسد. اما می‌تواند در نوشتن ایمیل‌ و خبرنامه، پست‌های وبلاگ، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و یا ایجاد یک روند داستانی مناسب برای کمپین‌های تبلیغاتی، یک دستیار و ایده‌پرداز خیلی خوب باشد.

پشتیبانی به معنای واقعی!

تمام چت‌بات‌هایی که تا امروز در وبسایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی دیده‌ایم، کارایی بسیار محدودی داشته‌ و به‌جز تولید یک سری پاسخ‌های از پیش‌ تعیین‌شده برای مشتری، کارایی چشم‌گیری نداشته‌اند. اما فرق چت جی پی تی، با چت‌بات‌های تک‌سلولی و ساده، زمین تا آسمان است.

این باتِ پیشرفته، نه تنها درخواست‌ مشتریان را به صورت آنی پاسخ‌ می‌دهد، بلکه درخواستشان را کاملاً می‌فهمد، راهنمایی‌های لازم را تولید می‌کند و اشکالات فنی را برطرف می‌سازد. در کل، استاندارد پشتیبانی و خدمات مشتریان با سوپرابزاری مثل چت‌ جی پی تی، برای همیشه جابجا خواهد شد.

نظر مردم دربارهٔ کسب و کار شما مهم است!

جمع‌آوری نظرات و پیشنهادات کاربران و مشتریان، برای داشتن یک کسب و کار پویا و روبه‌رشد ضروری است. چت جی پی تی از ایده‌پردازی گرفته تا تولید سوالات و حتی آنالیز جواب‌ها، کلیهٔ مراحل نظرسنجی را برای صاحبان کسب و کار ساده‌تر می‌کند.

 • تولید سوالات بر اساس فاکتورهای تعریف شده
 • تدوین ساختار مناسب برای نظرسنجی
 • چندزبانه کردن نظرسنجی‌ها
 • تحلیل نتایج نظرسنجی

مردم این روزها چه چیزی را بیشتر جستجو می‌کنند؟

مشتریان شما چه چیزهایی را گوگل می‌کنند؟ پیدا کردن پاسخ این سوال و تدوین یک استراتژی موفق برای بهینه‌سازی یا SEO وبسایت، به تنهایی سرنوشت کسب و کارها را تغییر می‌دهد. چت جی پی تی بدون دردسرهای ثبت‌نام در گوگل آنالیتیکز کار جستجو و یافتن کلمات و عبارات کلیدی پرتکرار را انجام داده و زندگی را به کام ادمین‌ها و مدیران سایت شیرین‌ می‌کند.

 • پیدا کردن کلمات کلیدی در یک موضوع خاص
 • پیدا کردن موضوعات و سوژه‌های در حال رشد (Trends)

کاربرد چت جی پی تی در تولید محتوا

تیترهای جذاب و کلی چیزهای دیگر!

در روزگارِ هم‌همه و نویز بیش از حد، تیترها و عناوین جذاب، مثل قلاب‌های تیزی هستند که به ذهن و تمرکز کاربران گیر می‌کنند و برای لحظاتی، توجه‌شان را به محصولات و خدمات شما معطوف می‌سازند. چت جی پی تی هم از نظر زبانی و هم از نظر معیارهای SEO در تولید تیترهای جذاب توانمند است. هرچند که این توانمندی در زبان‌های مختلف متفاوت است، اما باز هم برای ایده گرفتن، حسابی به دردمان می‌خورد.

یک آمپرسنج و یک شنوندهٔ عالی!

تشخیص لحن مشتریان عصبانی و ناراضی، جزو قابلیت‌های شگفت‌انگیز و کاربردهای چت جی پی تی است. این رباتِ هوشمند، مشتریانی را که در آستانهٔ آمپر چسباندن هستند شناسایی کرده و در کوتاهترین زمانِ ممکن، به درخواستشان رسیدگی می‌کند. الگوریتم‌های پیچیدهٔ چت جی پی تی، احساساتی مثل خشم، ناراحتی، رضایت و بی‌حوصلگی را تشخیص داده و پاسخ‌ها را بر اساس حس و حال مشتری تنظیم می‌کنند.

قدرشناس باشید و سوالات و نظرات را بی‌جواب نگذارید!‌

نوشتن نظر و یا پرسیدن سوال – و در کل هر شکلی از تعامل – در شبکه‌های اجتماعی یا وبلاگ یا فروشگاه اینترنتی، بزرگترین لطفیست که یک مشتری در حق کسب و کار شما می‌کند. عده‌ای از بیزنس‌ها متوجه این نیستند و آنهایی هم که هستند، بودجه و نیروی انسانی لازم را برای خواندن و پاسخ دادن ندارند. چت جی پی تی از بستنِ تارعنکبوت در بخش نظرات و کامنت‌ها جلوگیری کرده و کار یک ادمین یا مسئول روابط عمومی را تا حدودی انجام می‌دهد.

کلام آخر

چت جی پی تی یک پردازشگرِ زبانی قدرتمند و یک چت‌بات فوق‌پیشرفته است و هرچه با قِلقِ استفاده از بیشتر آشنا شویم، بیشتر از قابلیت‌هایش حیرت می‌کنیم. بخشی از این قلق‌ها و ترفندها را در مطلب آموزش ثبت‌نام و استفاده از چت جی پی تی آموزش داده‌ایم.

فراموش نکنیم که این ابزار، هنوز هم در مراحل رشد و بهینه‌سازی است. اما تا همین جای کار، می‌تواند مسیر بسیاری از کارها را در زندگی روزمره یا کسب و کارمان هموار کرده و رشد و توسعهٔ افراد را سرعت ببخشد. توصیه می‌کنیم مطلب علت این همه سر و صدا برای چت جی پی تی چیست را مطالعه بفرمایید تا با ماهیت این ابزار و فناوری انقلابی، بیشتر آشنا شوید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر