تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل | ایران لرن
آموزش رایگان ICDL

تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل

بدون دیدگاه


اکسل یک نرم‌افزار کاربردی است که برای انجام حساب و کتاب، فراهم کردن گزارش و تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزار برای مدیریت داده‌ها در حجم بالا بسیار کاربردی است و همان‌طور که پیشتر در مقاله مربوط به آی‌سی‌دی‌ال توضیح دادیم، یکی از اصول کار با کامپیوتر است که هر فرد متخصصی باید به آن تسلط داشته باشد. با این‌حال یکی از مشکلاتی که کاربران اکسل با آن روبرو هستند، میلادی بودن تاریخ است.

اگر بخواهیم حساب و کتاب‌های جاری را در این نرم افزار مدیریت کنیم به تاریخ شمسی نیاز داریم و تاریخ میلادی اکسل کار را برایمان سخت خواهد کرد. شمسی کردن تاریخ میلادی اکسل کار سختی نیست. در این مقاله چند روش آن را آموزش داده‌ایم. البته در کنار آموزش تبدیل تاریخ در اکسل، به چند مسئله مهم دیگر هم پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

چطور از توابع تاریخ در اکسل استفاده کنیم؟

هنگامی‌که از علامت‌های اسلش (/) یا خط تیره (-) در متن نوشته‌های خود استفاده کنید اکسل آن‌ها را به‌عنوان تاریخ شناسایی می‌کند و در فرمت تاریخ نمایش می‌دهد. برای نمونه به تصویر زیر نگاه کنید که در یکی از سلول‌های اکسل، عبارت 1-1-1 را وارد کرده‌ایم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_1

و بعد از آن‌که اینتر را زده‌ایم اکسل عبارت واردشده را به‌صورت تاریخ تشخیص داده‌است:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_2

بنابراین تنها با استفاده از اسلش یا خط تیره می‌توانید تاریخ را ایجاد کنید و نیازی به تنظیمات خاصی نیست.

چطور می‌توانیم در اکسل تاریخ میلادی را به تاریخ شمسی تبدیل کنیم؟

به اصل ماجرا رسیدیم! همان‌طور که گفتیم تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل کار سختی نیست. در این قسمت دو راه ساده آن را آموزش داده‌ایم. راه‌ دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد اما استفاده از آن به دانش کدنویسی نیازمند است. این دو راه ساده برای تبدیل تاریخ در اکسل، نیاز به دانش خاصی ندارد و به‌سرعت انجام می‌شود، البته باید توجه کنید که ورد شما 2016 یا 2019 باشد:

روش اول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل؛ تنظیمات سلول‌ها

تاریخ را به‌صورت متن و با کمک خط تیره یا اسلش تایپ کنید و اینتر را بزنید. پس از آن‌که شکل تاریخ به خود گرفت روی سلول آن رایت‌کلیک کنید و گزینه Formats Cells… را بزنید:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_3

از آن‌جایی که اعداد وارد شده به‌صورت خودکار، شکل تاریخ را پیدا کرده‌اند، گزینه‌های تغییرات در تب Date به شما نمایش داده می‌شود. حالا از قسمت موقعیت مکانی (Local Location) گزینه فارسی (Persian) را انتخاب کنید. همچنین از قسمت بالایی (Type) می‌‎توانید حالت نمایش را نیز تغییر بدهید:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_4

همان‌طور که می‌بینید تاریخی که به میلادی وارد کرده بودید به شمسی تبدیل شد. برای تغییر آن باید تاریخ میلادی معادلش را وارد کنید تا به تاریخ شمسی مورد نظر خود برسید.

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_5

روش دوم تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل؛ استفاده از کد

در حالت دوم بعد از وارد کردن تاریخ، رایت‌کلیک روی سلول مورد نظر و انتخاب گزینه Format Cells…، این‌بار گزینه سفارشی (Costume) را انتخاب می‌کنیم. با انتخاب این گزینه، فرمت سلول را می‌توانیم خودمان تعیین کنیم. اینکه این سلول چطور خوانده شود و چه کارایی خاصی داشته باشد و البته اینکه هرگونه حساب و کتابی چگونه روی آن انجام شود.

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_6

در قسمت Type در تصویر بالا، به‌صورت پیش‌فرض عبارت m/d/yyyy نوشته شده است، m خلاصه Month به معنی ماه، d خلاصه Day یعنی روز و y نماد Year به‌معنی سال است. ترتیب خاصی که مشاهده می‌کنید به این معناست که به‌صورت پیش‌فرض تاریخ در اکسل ابتدا با قید کردن ماه میلادی، سپس روز و بعد سال میلادی نمایش داده می‌شود. m و d هر کدام، یک‌بار تکرار شده‌اند یعنی به صورت یک عدد خام بدون 0 (1/1) نمایش داده خواهند شد، درحالی‌که y چهار بار تکرار شده است و به همین دلیل سال میلادی به شکل کامل (2001) نمایش داده می‌شود.

اگر در قسمت Type عبارت زیر را تایپ کنیم و دکمه Ok رابزنیم، تاریخ به صورت روز – ماه – سال و هر کدام از این سه، به‌شکل کامل و به‌صورت عددی نمایش داده می‌شوند.

[$-fa-IR,16]dd/mm/yyyy;@

 

همچنین عبارت “fa” فرمت تاریخ را به شمسی تغییر خواهد داد:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_7

چطور می‌توانیم در اکسل یک بازه زمانی ایجاد کنیم؟

فرض کنید می‌خواهید مخارج روزهای مختلف ماه گذشته را وارد اکسل کنید و قصد دارید این کار برای هر روز به‌شکل مجزا انجام شود. در این صورت نیاز دارید یک بازه زمانی ایجاد کنید. مثلا یک بازه زمانی از یکم اردیبهشت‌ماه 1401 تا 31 اردیبهشت‌ماه 1401. برای این کار همان‌طور که پیشتر گفتیم تاریخ روز اول را وارد می‌کنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_8

سپس در ستون (یا ردیف) بعدی، فرمول مناسب را تایپ می‌کنیم. فرمول آن ساده است، روی سلول کلیک می‌کنیم، مساوی را می‌زنیم، روی سلول قبلی کلیک می‌کنیم، علامت به‌علاوه (+) را تایپ می‌کنیم و عدد یک (1) را وارد می‌کنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_9

سپس دکمه Enter را می‌زنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_10

برای ادامه این روند تا انتهای ستون، فرمول واردشده را کپی و سلول‌های مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و گزینه Paste را می‌زنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_11

چطور توابع تاریخ در اکسل را غیرفعال کنیم؟

گاهی نمی‌خواهیم با استفاده از اسلش یا خط تیره در بین اعداد، اکسل آن‌ها را به‌صورت تاریخ تشخیص بدهد و فرمت متن ورودی تغییر کند. در این‌صورت:

1. برای وارد کردن یک عدد به همراه اسلش یا دش (خط تیره) در فرمت متن ساده، پیش از تایپ آن‌ها از علامت آپاستروف (‘) استفاده می‌کنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_12

2. برای Paste کردن یک رشته اعداد در قالب متن و جلوگیری از تبدیل آن‌ها به فرمت تاریخ، ابتدا ناحیه مورد نظر را انتخاب می‌کنیم، سپس کلیک‌راست کرده، گزینه Format Cells… را انتخاب می‌کنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_13

3. از تب‌های سمت چپ پنجره بازشده، تب عمومی (General) را انتخاب کرده و گزینه تایید (OK) را می‌زنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_14

4. در انتها اطلاعات را در ردیف‌های خود جایگذاری می‌کنیم:

تاریخ میلادی به شمسی در اکسل_15

مرور چند نکته مهم در تغییر فرمت تاریخ اکسل

در انتهای این مقاله قصد داریم چند نکته مهم را درباره تغییرات مربوط به تاریخ در اکسل خاطرنشان کنیم:

  • برای اینکه در متن اکسل تاریخ امروز را بیاورید می‌توانید در سلول مورد نظر از این فرمول استفاده کنید: =Today()
  • هنگام تغییر دادن تاریخ از میلادی به شمسی، نیازی به ایجاد تغییرات چه در تقویم و چه در زبان و چه تقویم ویندوز ندارید.
  • اندازه سلول را طوری تنظیم کنید که گنجایش ورود تاریخ را داشته باشد در غیر این‌صورت تاریخ را به صورت #### نمایشد می‌دهد.
  • برای اندازه کردن سلول در اکسل، روی خط حاشیه سمت راست آن دو بار کلیک کنید تا ابعاد سلول اندازه شود.

در شرایط زیر، متن داخل سلول به‌صورت تاریخ نمایش داده نخواهد شد:

  1. اگر تنظیمات فرمت سلول روی متن یا اعداد فیکس شده باشد نه تاریخ.
  2. در صورتی‌که پیش از تاریخ، از آپاستروف استفاده کرده باشید.
  3. اگر در سلول از اعداد منفی استفاده شده باشد.
  4. وقتی ابعاد سلول بیش از حد بزرگ باشد.

کلام آخر

نرم‌افزار اکسل پیچیدگی‌های خاصی ندارد با این‌حال قابلیت‌های متنوع آن به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید محاسبات خود را به‌شکل پیشرفته و تخصصی پیش ببرید. چه دانشجو باشید و جویای کار، چه کارمند یا کارفرما، اکسل پیشرفت قابل توجهی در کار شما ایجاد می‌کند. آموزش اکسل شما را چند پله جلو می‌برد و کارتان را آسان می‌کند. در این نوشته سعی کردیم یکی از جزییات اکسل را توضیح بدهیم. اگر سوالی برایتان بدون پاسخ مانده است در قسمت نظرات از ما بپرسید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر