معرفی بهترین دوره سئو
آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ

بررسی 9 روش برای تشخیص بهترین دوره سئو

بدون دیدگاه


یکی از رایج‌ترین راه‌های یادگیری سئو، شرکت در دوره‌ای آموزشی است؛ ولی خب هر دوره‌ای هم به درد نمی‌خورد. برای متخصص شدن، باید سراغ بهترین دوره سئو بروید.

اما چطور می‌توان یک دوره سئو خوب را شناسایی کرد؟ در این مقاله، پارامترهایی را بررسی می‌کنیم که در این مسیر کمکتان می‌کنند. در انتها هم یکی از بهترین‌ دوره‌ها به زبان فارسی را معرفی می‌کنیم تا کارتان راحت‌تر شود.

بیایید شروع کنیم. اول از همه ببینیم اصلاً به چه دلیلی یادگیری چنین مهارتی مهم است.

اهمیت یادگیری سئو

چرا یادگیری سئو اهمیت دارد؟

این سؤال را می‌توان از جنبه‌های گوناگون پاسخ داد. مثلاً اگر کسب‌وکاری آنلاین دارید و می‌خواهید بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایتتان شوند، خب یکی از راهکارهایی که پیش رویتان قرار دارد، همین بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو یا SEO است.

از دیدگاهی دیگر، یادگیری سئو، یعنی فراگیری یک مهارت پول‌ساز که بازار کار خوبی دارد. مهارتی که به‌خاطر رشد قارچ‌گونۀ سایت‌ها در عصر حاضر، همواره مورد نیاز است و با پیشرفت و حرفه‌ای شدن در آن، می‌توانید درآمد قابل‌ توجهی هم داشته باشید.

بیایید اول از نگاه یک دارندۀ سایت یا صاحب کسب‌وکار آنلاین مزایای سئو را زیر ذره‌بین ببریم.

سئو ترافیک سایت را افزایش می‌دهد؛ چون هدف آن، رساندن صفحات سایت به نتایج برتر صفحات جست‌وجو است؛ جایگاه‌هایی که طبق آمار، بیشترین نرخ کلیک را دارند و به همین خاطر، سیل بازدیدکنندگان روانۀ لینک‌های اول در نتایج می‌شوند.

البته که ورود هر بازدیدکننده‌ای به کار سایت نمی‌آید؛ ترافیک باید هدفمند باشد! در سئو، به‌خاطر هدف‌گیری کلمات کلیدی، فقط بازدیدکننده‌هایی سراغتان می‌آیند که واقعاً نیازمند محصول، سرویس، یا محتوای سایتتان هستند.

اهمیت سئو برای صاحب کسب‌وکار

علاوه‌بر این‌ها، سئو به افزایش اعتبار سایت و برندتان منجر می‌شود؛ وقتی برای کلمات کلیدی مرتبط با حوزۀ فعالیتتان در رتبه‌های برتر حاضر باشید، مستقیم و غیرمستقیم اعتبارتان هم بیشتر می‌شود؛ چون گوگل سایت شما و صفحاتش را ارزشمند می‌داند و جست‌وجوکنندگان هم در اکثر مواقع به گوگل اعتماد می‌کنند.

SEO یک رویکرد کاملاً مقرون‌به‌صرفه برای رشد سایت است و مزایای بلندمدت زیادی دارد. اگر بخواهیم سئو را با تبلیغات پولی رایج (مثل گوگل ادز) مقایسه کنیم، می‌بینیم بعد از گذشت مدت‌زمانی (چون رسیدن به نتیجۀ دلخواه در سئو زمانبر است)، بدون این‌که نیاز به سرمایه‌گذاری مجدد وجود داشته باشد، همچنان به‌خاطر در اختیار داشتن رتبه‌های برتر، تعداد زیادی بازدیدکننده وارد سایت می‌شوند.

و اما دیدگاه دوم! همان‌طور که گفتیم، بلد بودن سئو، می‌تواند حساب بانکی‌تان را چاق‌وچله کند.

بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو، یکی از اصلی‌ترین فیلدهای دنیای دیجیتال مارکتینگ است و اگر در این کار خبره باشید، یعنی یک متخصص سئو کاربلد باشید، تیم‌های بازاریابی بسیاری دنبالتان می‌آیند و به شما پیشنهاد همکاری می‌دهند.

خلاصه که یادگیری سئو مزایای بسیاری دارد. اگر می‌خواهید با تمام جوانب این مفهوم آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مقالۀ سئو چیست را بخوانید.

حالا سؤال پیش می‌‌آید که چطور این مهارت را یاد بگیریم؟

مسیر تبدیل شدن به یک متخصص سئو

مسیر تبدیل شدن به یک متخصص سئو چگونه است؟

همان‌طور که در بخش قبلی گفتیم، سئو یک مهارت پول‌ساز و به درد بخور است که یادگیری آن از جهات مختلف حائز اهمیت است؛ ولی چطور می‌توان این مهارت را فرا گرفت؟ انتخاب بهترین دوره سئو، راه اصلی است؛ ولی اجازه دهید جواب‌ کامل‌تری به این پرسش بدهیم.

همینجا بگوییم که قبلاً در مقالۀ چگونه سئوکار شویم و سایت‌ها را بهینه‌سازی کنیم، خیلی کامل و جامع به این سؤال پاسخ داده‌ایم؛ پس برای گرفتن یک پاسخ مفصل، آن مقاله را بخوانید؛ اما خب لازم است اینجا هم به برخی از مهم‌ترین نکات برای رسیدن به این هدف اشاره کنیم.

SEO در واقع شامل مجموعه‌ای از مهارت‌ها می‌شود که رساندن صفحات سایت‌ها به جایگاه‌های برتر را ممکن می‌کنند. در یک دسته‌بندی کلی، متخصص سئو باید دو کار را خیلی خوب بلد باشد؛ تولید محتوای حرفه‌ای که منطبق بر اصول سئو باشد و توانایی تحلیل و آنالیز داده‌ها و اطلاعات.

یکی از پایه‌های اصلی هر استراتژی سئو، تحقیق کلمات کلیدی درست و اصولی است. مقالۀ آموزش جامع تحقیق کلمات کلیدی را بخوانید تا بفهمید چه می‌گوییم.

برای انجام این کار و بسیاری از کارهای دیگر مرتبط با این حوزه، مثل تحلیل و آنالیز داده‌ها، متخصص سئو باید بداند چطور با ابزارهای ضروری برای بهینه‌سازی سایت کار کند. صدها ابزار وجود دارند!

البته که یادگیری کار با همۀ آن‌ها ضروری نیست و بلد بودن استفاده از مهم‌ترین آن‌ها مثل Google Search Console و Google Analytics کفایت می‌کند؛ منتهی هرچه کار با ابزارهای بیشتری را بلد باشد، رزومۀ پربارتری هم خواهید داشت و کارفرماهای بیشتری مشتاق کار کردن با شما می‌شوند.

بلد بودن برنامه‌نویسی برای سئوکار اجباری نیست؛ ولی خب آشنایی با دنیای کدها، می‌تواند یک مزیت رقابتی برایتان ایجاد کند. در ضمن، چون کرالرهای موتورهای جست‌وجو با کدهای HTML سایت سروکار دارند، شناخت اولیه از این زبان و کلیاتش ضروری است.

در کنار همۀ این‌ها، سئوکار باید ذاتاً علاقه‌مند به جست‌وجو و تحقیق باشد؛ دنیای موتورهای جست‌وجو و الگوریتم‌هایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، دائماً در حال تغییر است و یک سئوکار خوب، باید از هر تغییری پیش از بروز آثارش آگاه شود؛ به این ترتیب، او می‌تواند سایت یا سایت‌هایی که در اختیار دارد را آمادۀ اتفاقات آتی کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که یک متخصص سئو، لزوماً قرار نیست همۀ کارها را خودش انجام دهد؛ مثلاً در رابطه با تولید محتوا (که گفتیم یکی از مهارت‌های لازم برای هر سئوکاری است)، معمولاً روال کار به این صورت است که سئوکار کلمات کلیدی را مشخص می‌کند و آن‌ها را در اختیار یک نویسندۀ خبره قرار می‌دهد (در صورتی که هدف تولید محتوای متنی باشد). نویسنده هم مطلبی پیرامون آن موضوع، با توجه به بریفی که در اختیارش قرار گرفته آماده می‌کند و آن را تحویل متخصص سئو می‌دهد.

از آنجایی که متخصص سئو حرفه‌ای خودش دستی بر آتش محتوا دارد، می‌تواند کیفیت آن را زیر ذره‌بین ببرد و اگر جایی نیاز به تغییر باشد، درخواستش را برای نویسنده بفرستد.

این‌طور بگوییم که متخصص سئو، به‌نوعی فرایندهای لازم برای رساندن سایت به جایگاه‌های برتر را مدیریت می‌کند؛ البته که در برخی شرایط، مثلاً در مواقعی که کارفرما بودجۀ کافی در اختیار نداشته باشد، همۀ کارها بر عهدۀ یک نفر خواهد بود و چنین اتفاقی هم اصلاً بعید نیست.

بگذریم؛ این مهارت‌ها را از کجا می‌توان یاد گرفت؟ برخی کتاب‌ها، برای یادگیری برخی قواعد پایه‌ای و تغییرناپذیر سئو به کار می‌آیند؛ ولی از آنجا که دنیای سئو دائماً در حال تغییر است، نمی‌توان با خواندن کتاب متخصص این حوزه شد!

راه دیگر، کندوکاو کردن در وبلاگ‌های سایت‌های معتبر و معروف این حوزه است؛ سایت‌هایی مثل Backlinko، Moz، Semrush، HubSpot و….

حتی بعد از متخصص شدن و فراگیری این مهارت هم باید به این کار ادامه دهید؛ چون همان‌طور که گفتیم، SEO پایانی ندارد و یادگیری در آن یک فرایند همیشگی است؛ هر روز کلی آپدیت و الگوریتم جدید ظاهر می‌شوند که باید از آن‌ها مطلع باشید تا بتوانید کارتان را درست انجام دهید.

ولی شاید بهترین روش، مخصوصاً برای آن‌هایی که دنبال آموزش منظم و جامع‌ هستند، آموزشی که با یک روال مشخص پیش برود و بعد از طی یک مسیر معین‌شده، دانش‌پژوه را به هدفش که همان سئوکار شدن است برساند، شرکت در دوره‌های آموزشی است؛ ولی همان‌طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، نه هر دوره‌ای! باید سراغ دوره‌ای بروید که واقعاً خوب و ارزشمند باشد.

اینجا هم سؤال پیش می‌آید. چطور یک دورۀ خوب سئو را شناسایی کنیم؟

معیارهایی خوب بودن یک دورۀ سئو

چه معیارهایی خوب بودن یک دورۀ سئو را مشخص می‌کنند؟

ده‌ها و حتی شاید صدها دورۀ سئو فارسی در اینترنت وجود دارند. این عدد برای دوره‌های زبان انگلیسی به هزاران می‌رسد. مسلماً با توجه به محدودیت زمان و بودجه، امکان شرکت در همۀ آن‌ها وجود ندارد و برای این‌که یک متخصص خبره شوید، فقط باید سراغ بهترین‌ها بروید.

در این بخش، معیارهای شناسایی بهترین دوره سئو را معرفی می‌کنیم.

1. مدرس دوره

بدون شک، مهم‌ترین معیار شناسایی یک دورۀ خوب، مدرسی است که می‌خواهد چم‌وخم این دنیا را به شرکت‌کنندگان نشان دهد.

مدرس خوب باید دو ویژگی داشته باشد:

 1. داشتن مهارت و دانش کافی؛
 2. توانایی انتقال دانش و مهارت به بهترین شکل ممکن.

توجه داشته باشید که هر دو ویژگی بسیار مهم هستند. کسی که دنیایی مهارت داشته باشد و کارکشتۀ این حوزه به حساب بیاید، ولی نتواند اطلاعاتش را به‌خوبی منتقل کند، قطعاً مدرس خوبی هم نخواهد بود؛ پس این‌که فلان کس کلی پروژۀ موفق دارد و در رزومه‌اش نام بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا دیده می‌شود، دلیلی برای مناسب بودن یک دوره نیست.

در نقطۀ مقابل، اگر کسی ذاتاً آموزگار باشد، یعنی فن انتقال مهارت را بلد باشد، ولی خب چیزی برای ارائه نداشته باشد، یعنی دنیای سئو و تکنیک‌های آن را بلد نباشد، باز هم کاری را پیش نمی‌برد.

علاوه‌بر این‌ها، مدرس باید به معنای واقعی کلمه عاشق سئو باشد تا بتواند با اشتیاق تمام دانشش را به دانش‌پژوه، دانشجو، دانش‌آموز (یا هرچه که می‌خواهید اسمش را بگذارید) منتقل کند.

پس بدون شک، مهم‌ترین خصوصیت بهترین دوره سئو یک مدرس خوب (از همه نظر) است.

ویژگی‌های بهترین دوره آموزش سئو: محتوا و سرفصل‌های به‌دردبخور

2. محتوا و سرفصل‌های به‌دردبخور

معیار بعدی، محتوای دوره و سرفصل‌هایی است که به آن‌ها پرداخته می‌شود.

اول از همه این‌که اطلاعات دوره باید کاملاً به‌روز باشند. یادتان نرود جهان SEO دائماً در حال تغییر است؛ یعنی اطلاعات سال گذشته، نه این‌که دیگر به درد نخورند، ولی احتمالاً کافی نباشند. سرفصل‌ها باید طوری تنظیم و تعیین شوند که شامل آخرین ترندها و الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو باشند.

محتویات دوره باید همۀ جوانب مربوط به بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو را پوشش دهند؛ یعنی هم باید به سئو داخلی بپردازد و هم به سئو خارجی؛ به‌علاوه، آموزش سئو تکنیکال و بررسی تکنیک‌های مرتبط با آن هم ضروری است.

برای دو مورد سئو خارجی و سئو تکنیکال مقالات جداگانه‌ای داریم که می‌توانید برای کسب‌ اطلاعات بیشتر آن‌ها را مطالعه کنید:

ضمناً که ارائۀ استراتژی‌ها و تکنیک‌های قابل اجرا و امتحان‌شده هم بسیار مهم است. دوره نباید پیرامون راهکارهایی باشد که فقط در تئوری ثابت شده‌اند؛ بلکه باید به رویکردهایی بپردازد که واقعاً در عمل کاربرد دارند و می‌توان از آن‌ها برای بالا بردن سایت در نتایج جست‌وجو استفاده کرد.

در کنار استراتژی‌های قابل اجرا، یک دورۀ خوب باید حاوی مثال‌های واقعی از حوزه‌های مختلف و کیس‌استادی‌هایی باشد که مفید فایده بودن روش‌ها و تکنیک‌های مختلف را اثبات می‌کنند.

3. تخصصی یا جامع بودن دوره

این مورد به نیاز شما بستگی دارد. اجازه دهید بیشتر توضیح دهیم.

در بخش قبلی، گفتیم یکی از خصوصیات بهترین دوره سئو، پوشش کامل تمام جوانب این دنیا است؛ در آن قسمت، مشخصاً راجع‌به یک دورۀ جامع صحبت می‌کردیم؛ ولی خب همه به دورۀ جامع نیاز ندارند!

مثلاً یک متخصص سئو که پایه و اصول را می‌داند، می‌خواهد لینک‌سازی را بهتر و بیشتر یاد بگیرد؛ پس چنین فردی، باید سراغ دوره‌ای تخصصی برود. دوره‌ای که تمام مباحث مربوط به لینک‌سازی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های بهینه‌سازی سایت است را با دقتی بالا آموزش می‌دهد.

در نقطۀ مقابل، افراد تازه‌کار، آن‌هایی که هیچ شناختی از SEO ندارند یا به هر دلیلی می‌خواهند پایه را قوی کنند، باید سراغ دوره‌های جامع بروند.

ویژگی‌های بهترین دوره آموزش سئو: مدت زمان دوره

4. مدت‌زمان دوره

راستش را بخواهید، یادگیری سئو در یکی دو ساعت خیال خامی بیش نیست! همان‌طور که بارها گفتیم، دنیای سئو بسیار گسترده است و شامل پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های زیادی می‌شود. مسلماً نمی‌توان تمام این اطلاعات و دانش را در بازه‌های زمانی کوتاه یاد گرفت.

اگر بخواهیم دسته‌بندی کنیم، باید بگوییم دوره‌هایی که کمتر از 20 ساعت طول می‌کشند، احتمالاً نمی‌توانند جزو بهترین دوره‌های سئو محسوب شوند. چنین دوره‌هایی نهایتاً برای یادگیری برخی کلیات فایده داشته باشند و قطعاً نمی‌توانند شما را به یک متخصص تبدیل کنند.

بالاتر راجع‌به محتویات بهترین دوره سئو صحبت کردیم و فهمیدیم که یک دورۀ خوب، شامل محتواهای بسیاری می‌شود. خب مسلماً نمی‌توان تمام این مباحث را در دوره‌های کوتاه پوشش داد.

ولی شاید برای دوره‌های تخصصی، آن‌هایی که روی یک بخش خاص از بهینه‌سازی تمرکز دارند، دوره‌های کمتر از 20 ساعت هم کارتان را راه بیندازند؛ ولی برای دوره‌های جامع نه!

ویژگی‌های بهترین دوره آموزش سئو: حضوری یا غیرحضوری بودن دوره

5. حضوری یا غیرحضوری بودن دوره

این هم جزو پارامترهایی است که به خصوصیات فردی هر شرکت‌کننده بستگی دارد. در حالی که بیشتر آموزش‌ها در چند سال گذشته آنلاین و غیرحضوری شده‌اند، برخی روش‌های سنتی را ترجیح می‌دهند و دوست دارند برای یادگیری یک مهارت، در یک مکان مشخص حضور پیدا کنند و مدرس را از نزدیک ببینند.

البته آن‌طور که از شواهد برمی‌آید، دوره‌های غیرحضوری فواید بسیار بیشتری دارند! اول از همه این‌که از فواصل دور هم می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید؛ اصلاً مهم نیست ساکن بوشهر هستید و دوره در رشت برگزار می‌شود؛ فقط باید به اینترنت دسترسی داشته باشید تا بتوانید در یک دورۀ غیرحضوری شرکت کنید.

به‌علاوه، دوره‌های غیرحضوری، این امکان را در اختیار شرکت‌کننده می‌گذارند که هروقت دلش خواست پای آموزش بشیند. یعنی لزومی نیست که مثلاً 8 صبح جمعه از خواب روز تعطیل بزند و با چشمانی خواب‌آلود پای سیستم بشیند. البته برخی از این دوره‌ها، هر کلاس را در روز و ساعت مشخص برگزار می‌کنند، منتهی ویدیوی آن‌ها ذخیره می‌شود و شرکت‌کننده می‌تواند هروقت که دلش خواست جلسات را تماشا کند.

6. کار عملی

تئوری، با ارفاق 50 درصد از یادگیری است. تأکید می‌کنیم که با ارفاق! چون تا وقتی خبری از کار عملی نباشد، یعنی تا زمانی که آموخته‌ها را به کار نگیرید، نمی‌توانید واقعاً مهارتتان را محک بزنید و بفهمید چند مرده حلاج هستید!

بهترین دوره سئو، باید از همان آغاز کار، شرکت‌کننده را به اجرای آموخته‌هایش تشویق کند. اگر سرفصل اول، آموزش کلیات طرز کار موتورهای جست‌وجو است، باید منابعی در اختیار او بگذارد تا بیشتر تحقیق کند و اطلاعاتش را کامل کند. بعد با گذر از هر مرحله، باید او را وادار به کار عملی کند. مثلاً بعد از آموزش تدوین استراتژی، شرکت‌کننده باید برای یک سایت استراتژی سئو تنظیم کند و بلافاصله هرچه که یادگرفته را به کار بگیرد؛ این متد به یادگیری بهتر منجر می‌شود.

لازم است اینجا یک نکته مهم را گوشزد کنیم. شما، به‌عنوان شرکت‌کننده باید مشتاقانه پیگیر یادگیری باشید. توصیه می‌کنیم در همان شروع کار، یک سایت ساده بسازید و هرچه که یاد می‌گیرید را روی آن اجرا کنید. هم مهارت‌هایتان را تست می‌کنید و هم آن سایت به‌عنوان اولین تجربۀ شما وارد رزومه‌تان خواهد شد.

ویژگی‌های بهترین دوره آموزش سئو: گواهینامۀ معتبر

7. گواهینامۀ معتبر

دو صد گفته چو نیم کردار نیست! منظورمان این است که بلد بودن کار و داشتن مهارت کافی، بسیار مهم‌تر از گواهینامه‌ها و مدارک رنگارنگ است.

اگر مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های ایران (مخصوصاً دانشگاه آزاد) داشته باشید، می‌دانید که بلد بودن کار از داشتن مدرک بسیار مهم‌تر است؛ چون هرجا که دنبال کار رفتید و مدرکتان را نشان دادید، مستقیم و غیرمستقیم این نکته را به شما گفته‌اند.

این حقیقت در رابطه با سئو هم وجود دارد؛ قطعاً که داشتن مهارت کافی خیلی مهم است، اما داشتن مدرک و گواهینامه نه‌تنها ضرری ندارد، بلکه در برخی مواقع کارتان را چند مرحله جلو می‌برد.

پس یکی دیگر از خصوصیات مهم بهترین دوره سئو، ارائۀ مدرک معتبر است؛ مدرکی که مورد قبول کارفرماها قرار بگیرد و بتوانید از آن به‌عنوان تسهیل‌کنندۀ فعالیت در این زمینه کمک بگیرید.

برای مثال، مدرکی که ما بعد از تکمیل دورۀ آموزش سئو در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهیم، توسط وزارت علوم تأیید می‌شود؛ پس قطعاً این گواهینامه کارتان را برای گرفتن پروژه‌های سئو و استخدام شدن به‌عنوان متخصص این حوزه راحت می‌کند.

ویژگی‌های بهترین دوره آموزش سئو: پشتیبانی خوب

8. پشتیبانی خوب

آن دوره‌هایی که بعد از گرفتن پول و آموزش دادن، شرکت‌کننده را به حال خودش رها می‌کنند، مطلقاً شایستۀ کسب عنوان بهترین دوره سئو نیستند!

مثل این می‌ماند که پدر و مادری، کودکشان را بعد از یادگیری راه رفتن رها کنند. مگر با یادگیری راه رفتن کار بزرگ شدن بچه تمام می‌شود؟!

به همین خاطر است که می‌گوییم پشتیبانی خوب، یکی از بایدهای هر دورۀ سئوی است که ادعای عالی بودن می‌کند.

در حالت ایدئال، پشتیبانی گرفتن باید از کانال‌های مختلف امکان‌پذیر باشد. چت آنلاین، ثبت تیکت، پرسیدن سؤال در پیام‌رسان‌ها و حتی مکالمۀ تلفنی! ولی اگر یک کانال هم وجود داشته باشد و در همان یک کانال تمام نیازهای شرکت‌کننده برطرف شود، کافی است.

ویژگی‌های بهترین دوره آموزش سئو: هزینۀ دوره

9. هزینۀ دوره

گران بودن یک دوره، مطلقاً به‌ معنای خوب بودن آن نیست! کلاً این‌که بخواهید ارزش یک دوره را فقط و فقط با در نظر گرفتن قیمتش بسنجید، رویکرد اشتباهی است که ره به ترکستان می‌برد.

ولی اگر احساس کردید هزینۀ دوره‌ای کمتر از حد معقول است، باید شک کنید. تولید آموزشی که مدت‌زمان زیادی داشته باشد، مدرسش حرفه‌ای و باتجربه باشد و مفاهیم را به بهترین شکل توضیح ‌دهد، هزینه‌بردار است؛ پس طبیعتاً شرکت‌کننده هم باید برای برخورداری از این آموزش هزینه کند؛ به همین خاطر است که می‌گوییم به خوب بودن دوره‌های رایگان شک کنید.

این‌طور بگوییم که حداقل دورۀ سئو ارزشمند به زبان فارسی و رایگان پیدا نمی‌کنید! برای تهیۀ بهترین دوره سئو فارسی، حتماً باید هزینه کنید؛ منتهی مجدداً تأکید می‌کنیم که لزوماً آن گران‌قیمت‌ها بهترین انتخابتان نیستند.

این 9 معیار را گوشۀ ذهنتان داشته باشید. جلوتر، بهترین دورۀ سئو را هم معرفی می‌کنیم؛ ولی بیایید قبل از آن، با چند مورد از دوره‌های رایگان (انگیسی) آشنا شویم.

معرفی بهترین دورۀ سئو

5 دورۀ رایگان سئو (برای آن‌هایی که انگلیسی بلدند!)

متخصص سئو که شدید و شروع به کار کردید، خودتان تفاوت بین وب فارسی و وب انگلیسی را خواهید دید. اگر بخواهیم مقایسه‌ای داشته باشیم، باید بگوییم وب فارسی یک روستای کوچک است و وب انگلیسی کلان‌شهری مثل نیویورک!

به همین خاطر است که می‌توان کلی دورۀ سئو رایگان در وب انگلیسی پیدا کرد. دوره‌هایی که واقعاً ارزشمند هستند و حداقل برای شروع یادگیری در این مسیر مناسب محسوب می‌شوند؛ منتهی تسلط بر زبان انگلیسی لازمۀ اصلی بهره بردن از این آموزش‌ها است.

1. Semrush SEO Crash Course

این دوره فقط 50 دقیقه است؛ بله بالاتر گفتیم که دوره‌های کوتاه نمی‌توانند شما را به متخصص تبدیل کنند؛ سازندۀ این دوره، یعنی Semrush هم چنین ادعایی ندارد و نمی‌خواهد شما را تا انتهای مسیر همراهی کند. هرچه باشد قرار نیست هزینه کنید!

به هر حال، SEO Crash Course برای آن‌هایی که هیچ شناختی از دنیای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو ندارند، گزینۀ مناسبی است؛ دوره‌ای که می‌توانند با کمک آن، مفاهیم اولیۀ این دنیا را یاد بگیرند. حتی دیجیتال مارکترهایی که دنبال یادگیری برخی تکنیک‌های رایج برای پیاده‌سازی روی سایتشان هستند هم می‌توانند از اطلاعات این دوره نهایت استفاده را ببرند.

این دوره با ارائۀ راهکارهایی امتحان‌شده و قابل اجرا، موارد پایه‌ای زیر را به شرکت‌کننده آموزش می‌دهد:

 • چگونگی پیدا کردن کلمات کلیدی؛
 • چگونگی خلق محتوایی که هم موتورهای جست‌وجو و هم کاربران دوستش داشته باشند؛
 • چگونگی رصد و اندازه‌گیری اقدامات مربوط به سئو.

خلاصه که از این دوره باید انتظار آموزش مفاهیم اولیه را داشته باشید؛ نه بیشتر!

2. Attract and Engage Customers (Google)

مگر هدف اصلی سئو، جلب توجه گوگل و باقی موتورهای جست‌وجو نیست؟ پس چه آموزگاری بهتر از خود گوگل؟!

این غول دنیای تکنولوژی، چند دوره در رابطه با سئو دارد که این مورد یکی از بهترین‌ها است. در واقع، دورۀ Attract and Engage Customers، بخشی از Google Digital Marketing & eCommerce است که بعد از اتمام آن، گواهینامه‌ای معتبر به شرکت‌کننده اهدا می‌شود.

مباحث زیر در این دورۀ رایگان پوشش داده می‌شوند:

 • زیربنا و مفاهیم اولیۀ سئو؛
 • چگونگی رتبه‌دهی به سایت‌ها توسط گوگل؛
 • الگوریتم‌های موتور جست‌وجوی گوگل؛
 • چگونگی انجام تحقیق کلمات کلیدی به‌منظور بهینه‌سازی سایت؛
 • بهینه‌سازی محتوای متنی و تصاویر؛
 • طرز استفاده از گوگل سرچ کنسول؛
 • بهینه‌سازی سایت برای بازدیدکنندگان موبایلی.

مدت‌زمان این دوره تقریباً 9 ساعت است.

3. SEO Training Course with Ahrefs

Ahrefs یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین منابع در حوزۀ سئو است. مرجعی که بسیاری از متخصصان حرفه‌ای هم از مقالات و مطالب آن استفاده می‌کنند.

این سایت یک دورۀ رایگان هم دارد که می‌توان گفت برای تصاحب عنوان بهترین دورۀ سئو (رایگان) از شانس زیادی برخوردار است.

مسلماً این دوره‌ هم مناسب تازه‌کارها است؛ تازه‌کارهایی که می‌خواهند با مفاهیم اولیۀ این دنیا آشنا شوند.

آموزش در این دوره با محتوای ویدیویی پیش می‌رود؛ ویدیوهایی که در قالب 14 درس ارائه می‌شوند. با این‌که مدت‌زمان این دوره 2 ساعت است، ولی به جرئت می‌توان گفت هر دقیقه حاوی مطالب مهمی است که یادگیری آن‌ها برای افراد تازه‌‌کار ضرورت دارد.

4. SEO For Beginners (Yoast)

یواست نام یکی از افزونه‌های وردپرس است که کارش بهینه‌سازی سایت و محتواهایش برای موتورهای جست‌وجو است. کلاً Yoast یکی از منابع فعال حوزۀ بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو محسوب می‌شود و این دوره هم یکی از بهترین دوره‌های رایگان برای یادگیری این مهارت است.

این آموزش به 3 بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • مقدمه‌ای بر سئو
 • سئو محتوا
 • سئو تنکیکال

احتمالاً می‌پرسید مگر این دوره مخصوص تازه‌کارها نیست، پس چطور می‌خواهد راجع‌به سئو تکنیکال صحبت کند؟ قشنگی کار همینجا است. سازندگان دوره با زبانی ساده و قابل فهم به این موضوع می‌پردازند. طوری‌که حتی بچه‌های 10 ساله هم می‌توانند مفاهیم را به‌خوبی درک کنند.

5. SEO Training Course (Moz)

Moz هم نام شناخته‌شدۀ دیگری در دنیای سئو است. داریم راجع‌به یکی از مهم‌ترین مراجع صحبت می‌کنیم که مؤسسش هرم مازلو سئو را معرفی کرد!

دورۀ رایگان این سایت 3.5 ساعت طول می‌کشد و هم به کار تازه‌کارها می‌آید و هم حرفه‌ای‌ها می‌توانند برای تقویت اطلاعات پایه سراغش بروند.

دوره با محتوای ویدیو ارائه می‌شود. از آنجایی که آموزش با سرعت بالایی جلو می‌رود، داشتن اطلاعات قبلی راجع‌به برخی مفاهیم، در یادگیری بهتر کمکتان خواهد کرد.

خب این هم از این! همان‌طور که دیدید، این دوره‌ها در بهترین وضعیت، یک کلیتی از دنیای سئو را نشانتان می‌دهند و مطلقاً برای تبدیل شدن به یک کارشناس حرفه‌ای کاربرد ندارند.

در بخش بعدی، می‌خواهیم یکی از بهترین دوره‌های سئو فارسی را معرفی کنیم.

معرفی بهترین دورۀ سئو در وب فارسی

معرفی بهترین دورۀ سئو در وب فارسی

دوره سئو؛ آموزش صفر تا صد، بهترین دوره سئو فارسی است که در اینترنت پیدا می‌کنید! اگر یادتان باشد، وقتی راجع‌به پارامترهای شناسایی یک دورۀ خوب صحبت می‌کردیم، اولین مورد را به مدرس اختصاص دادیم.

یکی از مهم‌ترین نقاط تمایز این دوره با دیگر دوره‌های فارسی، مدرس آن است. خانم سمیرا افسری، کوله‌باری از تجربه در دنیای سئو دارند و تا امروز با برندهای بزرگی مثل خبر فوری و ایران‌سرور همکاری داشتند؛ پس بدون شک، شناخت خیلی خوبی از دنیای وب فارسی و چگونگی کسب رتبه برای سایت‌های فارسی‌زبان دارند.

نکتۀ بسیار مهم‌تر این‌که ایشان هم‌اکنون در یک شرکت آمریکایی (OWDT) با سِمَت کارشناس ارشد سئو فعالیت می‌کنند؛ این یعنی ایشان فضای وب بین‌المللی را هم خیلی خوب می‌شناسند و تجربۀ فعالیت در شرکت‌های خارجی را هم دارند.

این موضوع مخصوصاً زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید سئو جزو آن مهارت‌هایی است که می‌تواند رویای درآمد دلاری را محقق کند. اگر پروژۀ خارجی بگیرید یا در شرکتی خارجی استخدام شوید، درآمدتان از اکثریت هموطنانمان بیشتر می‌شود.

دوره‌ای که راجع‌به آن صحبت می‌کنیم جامع است و آموزش را از مفاهیم پایه شروع می‌کند. تمام جوانب دنیای سئو در آن پوشش داده می‌شوند و فرایند آموزش تا تبدیل شرکت‌کننده به یک کارشناس خبرۀ سئو پیش می‌رود. بیایید نگاهی به 7 سرفصل آن داشته باشیم:

 1. آشنایی با مفاهیم سئو؛
 2. تدوین استراتژی سئو؛
 3. سئو داخلی؛
 4. سرچ کنسول؛
 5. سئو تکنیکال؛
 6. سئو خارجی و لینک‌بیلدینگ؛
 7. ابزارهای آنالیز.

این دوره رایگان نیست. راستش را بخواهید، خیلی ارزان هم نیست! ولی مطمئن باشید با توجه به مطالبی که می‌آموزید و البته مدرس خبره‌ای که این مطالب را آموزش می‌دهد، مبلغ تعیین‌شده کاملاً منصفانه است.

علاوه‌بر همۀ این‌ها، همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، بعد از اتمام دوره مدرکی به شرکت‌کننده داده می‌شود که مورد تأیید وزارت علوم است.

نگران پیدا کردن کار هم نباشید؛ ما این کار را برایتان انجام می‌دهیم و مسیر ورودتان به بازار کار این حوزه را هموار خواهیم کرد.

همین حالا یادگیری سئو را شروع کنید!

اگر تصمیمتان را گرفته‌اید و می‌خواهید وارد وادی سئو شوید، همین حالا در دورۀ آموزش صفر تا صد سئو ثبت‌نام کنید و به جمع 108 نفر دیگری که با این آموزش متخصص شده‌اند بپیوندید.

اگر مردد هستید و مطمئن نیستید که به بهینه‌سازی سایت‌ها برای موتورهای جست‌وجو علاقه دارید یا نه، توصیه می‌کنیم با آن دوره‌های رایگانی که معرفی کردیم شروع کنید و همۀ جوانب را به‌خوبی بسنجید؛ البته که باید انگلیسی بلد باشید.

این را هم بگوییم که کلاً بلد بودن زبان در این حوزه (و هر حوزه‌ای در دیجیتال مارکتینگ) یک مزیت بسیار مهم محسوب می‌شود.

امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت بهره را برده باشید. اگر همچنان سؤالی در این رابطه دارید، حتماً آن را در قسمت نظرات برایمان بنویسید.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر