بهترین شرکت‌های ایران برای کار و استخدام | ایران لرن
نگاه ایران لرن

بهترین شرکت‌های ایران برای کار و استخدام

بدون دیدگاه


در آستانهٔ‌ ورود به بازار کار هستید یا جایی مشغولید و دنبال فرصت‌های شغلی در بهترین شرکت‌های ایران می‌گردید؟ آیا تصویر واضحی از محیط کار ایده‌آلتان دارید؟ جایی قرار است بخش عمده‌ای از وقت و انرژی‌تان را به خودش اختصاص بدهد. قدم مهمی از مسیر حرفه‌ای شما که باید سکوی پرتابی باشد برای ایستگاه‌ها و قله‌های بعدی و ساختن یک آیندهٔ دلخواه. راستی قبل از ادامهٔ بحث، تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که با روحیات و ترجیحات شما، استخدام در استارت‌آپ بهتر است یا شرکت‌های بزرگ؟

در هر صورت استخدام در استارتاپ‌های معتبر یا شرکت‌های اسم و رسم‌دار، تأثیر مستقیمی بر کیفیت زندگی و رضایت شغلی شما دارد و می‌طلبد که به عنوان یک تصمیم و انتخاب جدی با آن برخورد شود. به همین بهانه، با این مطلب همراه باشید تا به معرفی ۱۵تا از بهترین شرکت‌های ایران برای کار و استخدام بپردازیم و اگر مجالی بود، در آینده مطلبی را هم به استارتاپ‌های مطرح کشور اختصاص می‌دهیم.

معیار انتخاب شرکت‌های برتر ایران برای کار و استخدام

معرفی تمام شرکت‌های برتر ایران برای کار و استخدام، در یک لیست ۱۵ تایی و ظرفیت یک مقاله نمی‌گنجد. بازار کار ایران در دو دههٔ اخیر دچار تحولات قابل توجهی شده است. از یک سو تحت تأثیر عواملی مثل توسعهٔ زیرساخت‌ اینترنت و رونق فناوری اطلاعات، و از سوی دیگر به دلیل افزایش چشمگیر جمعیت قشر فارغ‌التحصیل و آماده به کار.

بسیاری از این کسب و کارها به طرق مختلف، از نابسامانی‌ها و تلاطم‌های اوضاع اقتصادی کشور جان سالم به در برده‌ و روند محسوسی از رشد و توسعه را به نمایش گذاشته‌اند. دنیا را چه دیدید؟ هرکدام از این شرکت‌ها یا موارد مشابه، می‌توانند کارفرمایان بالقوهٔ شما باشند. در ادامه به معیارهایی که برای انتخاب ۱۵ شرکت برتر ایران مد نظر بوده اشاره می‌کنیم. درضمن، اگر به‌طور جدی در جستجوی کار هستید،‌ بد نیست مطلب ۱۰ فرمان استخدام را مطالعه هم بفرمایید تا با چگونگی پروسهٔ استخدام آشنایی بیشتری پیدا کنید. معیارهای مورد نظر عبارتند از:

 • میانگین حقوق و مزایای کارکنان
 • شرایط محیط کار و فرهنگ سازمانی
 • اعتبار، سابقه و پرستیژ سازمان، روند رشد و توسعه
 • بررسی بازخوردها و داده‌های موجود در پلتفرم معتبر Glassdoor
 • تعدد فرصت‌های شغلی براساس آگهی‌های استخدام و اندازهٔ سازمان

استخدام در دیجی‌کالا

۱- دیجی‌کالا

دیجی‌کالا (Digikala) به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران، بی‌تردید یکی از کارفرماهای برتر برای کار و استخدام است. فعالیت این شرکت در حوزهٔ تجارت الکترونیک و فروش آنلاین از  ۱۳۸۵ آغاز شده و تا به امروز، رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرده است. دیجی‌کالا حدود ۸۵ درصد از بازار فروش آنلاین ایران را در اختیار دارد و برندهایی مثل فیدیبو، دیجی‌استایل، دیجی‌اکسپرس، دیجی‌کالاجت، پیندو و … تعدادی از زیرمجموعه‌هایش هستند. تعدد بالای موقعیت‌های استخدامی و امنیت شغلی مناسب، جزو نقاط قوت دیجی‌کالا برای کارجویان هستند.

 • سال تأسیس: ۱۳۸۵
 • اندازه شرکت: بیش از ۸۰۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: خرده‌فروشی آنلاین، تجارت الکترونیک

استخدام در اسنپ

۲- اسنپ

اسنپ (Snapp) نخستین و بزرگترین شرکت تاکسیرانی اینترنتی ایران است. فعالیت اسنپ از ۱۳۹۳ آغاز شده، با شتاب قابل توجهی رشد کرده و در حال حاضر دامنهٔ فعالیتش به بیش از ۱۰۰ شهر مختلف در سراسر ایران رسیده است. اسنپ صاحب زیرمجموعه‌ها و برندهای زیادی مثل اسنپ‌مارکت، اسنپ‌اکسپرس، اسنپ‌فود و … بوده و جزو جدی‌ترین کارفرماها و استعدادیاب‌های بازار کار ایران محسوب می‌شود. دستمزد و مزایای کارکنان اسنپ – منظور کارکنان خود شرکت و نه رانندگان –  در قیاس با میانگین سایر شرکت‌ها مناسب است و امکان پیشرفت شغلی برایشان وجود دارد.

 • سال تأسیس: ۱۳۹۳
 • اندازه شرکت: بیش از ۵۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: تاکسیرانی اینترنتی، تجارت الکترونیک

استخدام در ایرانسل

۳- ایرانسل

شرکت ایرانسل (MTN Irancell) دومین اپراتور تلفن همراه و بزرگترین اپراتور دیتای ایران است. ایرانسل از ۱۳۸۴ تا به امروز، حضور پررنگی در بازار کار کشور داشته و براساس بازخوردهای موجود از سوی کارکنان، استخدام در ایرانسل از نظر دستمزد و مزایا مطلوب – البته نه در تمام موقعیت‌های شغلی – و محیط کار هم تا حدودی قابل قبول است. باید مد نظر داشت که ایرانسل در حوزهٔ مخابرات فعالیت می‌کند و مثل تمام شرکت‌های خدمات ارتباطات در ایران، مستقیماً در سایهٔ دخالت‌ها و سیاست‌های دولتی قرار دارد. ماجرایی که طبیعتاً جزو دلایل نارضایتی عده‌ای از کارکنان بوده است. اما روی هم رفته، ایرانسل کارفرمای بزرگ و معتبریست که از نظر تعدد فرصت‌ها و امنیت شغلی، وضعیت مناسبی دارد.

 • سال تأسیس: ۱۳۸۴
 • اندازه شرکت: بیش از ۲۰۰۰ نفر (به‌صورت مستقیم)
 • حوزه فعالیت: مخابرات و ارتباطات همراه

استخدام در کافه بازار

۴- کافه بازار

کافه بازار (Cafe Bazaar) از زمان تأسیسش در ۱۳۸۹ روند موفقیت‌آمیزی را سپری کرده و امروزه بزرگترین فروشگاه‌ آنلاین اپلیکیشن‌های اندرویدی برای کاربران فارسی‌زبان محسوب می‌شود. برند کافه بازار به عنوان یک شرکت نرم‌افزاری، قابلیت بالایی در توسعه و تغییر سایز دارد و فعالیتش در یکی از روبه‌رشد‌ترین حوزه‌های موجود – حوزهٔ اپلیکیشن‌های موبایل – این شرکت‌ را به کارفرمای ممتازی تبدیل کرده است. همچنین بازخوردهای موجود از کارکنان کافه بازار، این نکته را تأیید می‌کند که این شرکت، جزو گزینه‌های مطلوب در بازار کار و استخدام ایران است. محیط و فرهنگ سازمانی کافه‌ بازار یکی از نقاط قوتش محسوب می‌شود و از نظر حقوق و مزایای کاری، وضعیت قابل قبولی دارد.

 • سال تأسیس: ۱۳۸۹
 • اندازه شرکت: بیش از ۲۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: نرم‌افزار و اینترنت

استخدام در گروه مپنا

۵- گروه مپنا

گروه مپنا – مخفف مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران – از ۱۳۷۱ آغاز به کار کرده و به عنوان یکی از سرشناس‌ترین شرکت‌های مهندسی، پیمان‌کار پروژه‌های عمرانی و نیروگاهی متعددی در داخل و خارج از کشور بوده است. محصولاتی مثل توربین‌، لوکوموتیو،  ژنراتور برق و تجهیزات و لوله‌های انتقال گاز، بخشی از تولیدات صنعتی مپنا هستند و پروژه‌های مرتبط با حفاری و استخراج نفت و گاز، گوشه‌ای از فعالیت‌های این شرکت بزرگ را پوشش  می‌دهند. در مجموع مپنا و شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، گزینه‌های خوبی برای کار و استخدام هستند و از نظر حقوق و دستمزد و شرایط محیط کار، وضعیت مطلوبی دارند.

 • سال تأسیس: ۱۳۷۱
 • اندازه شرکت: بیش از ۱۰۰۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: پروژه‌های صنعتی، عمرانی و نیروگاهی

استخدام در شرکت داتین

۶- داتین

شرکت نرم‌افزاری داتیس آرین قشم با نام تجاری داتین (Dotin)، بزرگترین زیرشاخهٔ هلدینگ فناپ – وابسته به بانک پاسارگاد – است و از ۱۳۹۰ در حوزهٔ تولید نرم‌افزارهای بانکی و مالی فعالیت می‌کند. مواردی از جمله، سامانهٔ هوش تجاری، سامانهٔ شناسایی پولشویی و پلتفرم بانکداری مدرن، بخشی از محصولات این شرکت سرشناس هستند. داتین بیش از یک دهه است که آموزشگاه مستقل خودش را تحت عنوان مدرسهٔ داتین، با هدف استعدادیابی و پرورش نیروهای متخصص راه‌اندازی کرده، شرایط کاری مناسبی برای پرسنلش فراهم می‌آورد و در کل برای کار و استخدام، از شرکت‌های برتر ایران است.

 • سال تأسیس: ۱۳۹۰
 • اندازه شرکت: بیش از ۱۰۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: حوزهٔ فناوری مالی (Fintech)، سرویس‌های بانکی، مالی و بیمه‌ای

استخدام در علی‌بابا

۷- علی‌بابا

آژانس مسافرتی علی‌بابا (Alibaba) هم یکی دیگر از شرکت‌های موفق و کارفرماهای شناخته‌شدهٔ ایران است. این شرکت از آغاز فعالیتش در ۱۳۹۰ در حوزهٔ سفر و گردشگری، روند رشد مناسبی را تجربه کرده و از نخستین شرکت‌هایی بوده که امکان خرید و رزرو بلیت (هواپیما، هتل، تور و …) را به صورت آنلاین فراهم کرده است. بر اساس بازخوردهای موجود، فرهنگ سازمانی مطلوب، محیط دوستانه و مزایای قابل قبول، جزو نقاط قوت استخدام در علی‌بابا هستند. بنابراین اگر به فعالیت در صنعت جذاب گردشگری – جذاب و آسیب‌پذیر در ایران! – علاقمند هستید، علی‌بابا را در رادارتان داشته باشید.

 • سال تأسیس: ۱۳۹۰
 • اندازه شرکت: بیش از ۵۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: حوزهٔ سفر و گردشگری، فروش آنلاین بلیت

استخدام در گلدیران

۸- گلدیران

شرکت گلدیران (Goldiran) یکی از پرسابقه‌ترین شرکت‌های ایران و زیرشاخهٔ کمپانی معروف کره‌ای یعنی ال‌جی الکترونیکس است. پای ال‌جی از ۱۳۷۶ به بازار ایران باز شده و فعالیتش را در حوزهٔ‌ لوازم خانگی با نام تجاری گلدیران ادامه داده است. در حال حاضر، برند جی‌پلاس (GPlus) یک شرکت مستقل ایرانی و یک تولیدکنندهٔ کارکشته است که طیف وسیعی از لوازم خانگی را در داخل کشور می‌سازد و بخش عمده‌ای از این بازار پررقابت را در اختیار دارد. گلدیران بیش از ۱۸۰۰ نفر پرسنل فعال و در سراسر کشور تعداد زیادی دفتر و نمایندگی‌ دارد. برند معتبر، حقوق و مزایای مناسب و تعدد فرصت‌های استخدامی، گلدیران را به یکی از کارفرماهای تراز اول کشور تبدیل می‌کند.

 • سال تأسیس: ۱۳۷۶
 • اندازه شرکت: بیش از ۱۸۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: تولید لوازم خانگی

استخدام در تپسی

۹- تپسی

در سال ۱۳۹۵ – دو سال بعد از پیدایش اسنپ – شرکت پیشگامان فناوری و دانش آرامیس، از اپلیکیشن تاکسی‌یاب آنلاین تپسی (Tapsi) پرده‌برداری کرد. از آن زمان تا به امروز، تپسی روند پیشرفت خوبی را طی کرده،‌ جدی‌ترین رقیب اسنپ محسوب می‌شود و بخشی کوچکی – حدود ۱۰ درصد – از این بازار بزرگ را در اختیار دارد. تپسی همیار، تپسی پیک، تپسی تلفنی، توان‌یاب و … بخشی از سرویس‌های متنوع تپسی هستند و روند معرفی خدمات و نوآوری‌های جدید شرکت، منطقی و قابل قبول است. کارکنان شرکت تپسی – غیر از رانندگان – در قیاس با سایر شرکت‌ها، از حقوق و مزایای قابل قبولی برخوردارند و اکثراً بازخورد مناسبی نسبت به محیط کارشان دارند.

 • سال تأسیس: ۱۳۹۵
 • اندازه شرکت: بیش از ۱۰۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: صنعت حمل و نقل و تاکسیرانی

ویستا سامانه آسا

۱۰- ویستا سامانه آسا

شرکت ویستا سامانه آسا (asax.ir)، یکی از شرکت‌های فعال در زمینهٔ فناوری اطلاعات (IT) و تولید نرم‌افزارهای کاربردی است و از ۱۳۹۱ تا به امروز، پلتفرم‌ها و سرویس‌های متنوعی را در حوزهٔ مالی و بانکداری تولید کرده است. بسیاری از مشتریان ویستا سامانه آسا، در زمینهٔ سرمایه‌‌گذاری در بازارهای مالی و بورس فعالیت می‌کنند و بانک‌ها و شرکت‌های کارگزاری‌های، مشتریان اصلی این شرکت هستند. این شرکت برای برنامه‌نویسان و متخصصین نرم‌افزار و توسعهٔ وب، فرصت‌های شغلی متعددی دارد و از نظر ارائه حقوق و مزایای مناسب، کارفرمای منصف و ایده‌آلی است.

 • سال تأسیس: ۱۳۹۱
 • اندازه شرکت: بیش از ۳۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: فناوری‌های مالی (Fintech)، سرویس‌های نرم‌افزاری

استخدام در زرین رویا

۱۱- زرین رویا

شرکت زرین رویا (Zarrin Roya) یکی از تولیدکنندگان باسابقه‌ و مطرح کشور است که از ۱۳۷۹ در زمینهٔ واردات و تولید منسوجات بهداشتی و کالاهای تندمصرف یا FMCG فعالیت دارد. برندهایی مثل مای بیبی، مای‌ لیدی، ایزی لایف، گودمود و … بخشی از محصولات متنوع زرین رویا هستند. این شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و خیرخواهانه در مناطق محروم و به نفع گروه‌های آسیب‌پذیر، حضور پررنگی دارد و از سوی دیگر، حقوق و مزایای مناسبی به کارکنانش ارائه می‌دهد. به‌علاوه،‌ فرهنگ سازمانی مناسب و فرصت‌های پیشرفت و یادگیری، زرین رویا به گزینهٔ مناسبی برای کار و استخدام تبدیل می‌کند.

 • سال تأسیس: ۱۳۷۹
 • اندازه شرکت: بیش از ۵۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: صنعت کالاهای تندمصرف، تولید منسوجات بهداشتی

استخدام در انرژی دانا

۱۲- انرژی دانا

انرژی دانا (EnergyDana) یک شرکت‌ خصوصی و سرشناس در بخش انرژی است و از ۱۳۸۲ تا به امروز، به عنوان یکی از پیشگامان حوزهٔ اکتشاف، حفاری و استخراج نفت و گاز در ایران فعالیت دارد. انجام ۲۲ پروژه‌ٔ حفاری در حوزهٔ نفتی پارس جنوبی – به عنوان دومین حوزهٔ گازی بزرگ در جهان – و اجرای عملیات بتن‌ریزی و تحریک چاه‌های نفتی، تنها گوشه‌ای از عملیات این شرکت هستند. دایرهٔ فعالیت‌های انرژی دانا، چند سالیست که به کشورهای همسایهٔ ایران هم رسیده و روی هم رفته، کارفرمای معتبر و باثباتی محسوب می‌شود. از نظر حقوق و مزایای مناسب و فراهم بودن امکان پیشرفت برای کارکنان، می‌توان انرژی دانا را جزو چند شرکت برتر ایران برای کار و استخدام به حساب آورد.

 • سال تأسیس: ۱۳۸۲
 • اندازه شرکت: بیش از ۵۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: حوزهٔ انرژی، اکتشاف و استخراج نفت و گاز

یونیلیور

۱۳- یونیلیور

شرکت بین‌المللی یونیلیور (Unilever) یکی از شرکت‌های سرشناس جهان است و در طیف وسیعی از صنایع زیبایی، بهداشتی و غذایی فعالیت می‌کند. برندهایی مثل Dove ،Axe ،Rexona ،Sunsilk ،Lipton تنها بخشی از ۴۰۰ محصول و برند مطرحی هستند که زیر چتر یونیلیور فعالیت می‌کنند و در ۱۹۰ کشور جهان به‌فروش می‌رسند. فعالیت یونیلیور در ایران از ۱۳۸۳ آغاز شده و در حال حاضر خط تولید ۱۲ برند از محصولات این شرکت در ایران قرار دارد. حقوق و مزایای یونیلیور در قیاس با سایر کارفرمایان ایرانی در سطح بالایی قرار دارد و می‌تواند به‌راحتی در لیست برترین شرکت‌های ایران برای کار و استخدام باشد.

 • سال تأسیس: ۱۳۸۳
 • اندازه شرکت: بیش از ۱۰۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: صنایع آرایش و بهداشتی، صنایع غذایی

استخدام در دیوار

۱۴- دیوار

وبسایت دیوار در سال ۱۳۹۲ و با ایدهٔ ایجاد بستر خرید و فروش کالاهای نو و دست‌دوم راه‌اندازی شد. فعالیت دیوار در گروه فناوری‌ اطلاعات و خدمات اینترنتی دسته‌بندی می‌شود و بی‌تردید یکی از موفق‌ترین شرکت‌های تازه‌تأسیسِ کشور به‌شمار می‌رود. به لطف این پلتفرم بزرگ، امکان خرید و فروش بی‌واسطه یا گذاشتن انواع و اقسام آگهی‌ها، برای میلیون‌ها نفر در سرتاسر ایران – و به‌تازگی برخی شهرها در کشورهای همسایه – فراهم شده است. فعالیت در محیطی پویا و حقوق و مزایای قابل قبول،‌ جزو نقاط قوت استخدام در دیوار هستند.

 • سال تأسیس: ۱۳۹۲
 • اندازه شرکت: بیش از ۱۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: نیازمندی‌های آنلاین، تجارت الکترونیک

استخدام در شاتل

۱۵- شاتل

شاتل (SHATEL) با نام کامل «گروه ارتباطات و اطلاعات شاتل» یکی از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت و مخابرات در ایران است. شاتل از ۱۳۸۲ کارش را آغاز کرده و در سال‌های اخیر در زمینهٔ اپراتوری و ارائه زیرساخت‌ تلفن ثابت و خدمات تلفن همراه هم فعالیت دارد. اینترنت پرسرعت، سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس VoD (سرویس ویدیویی با نام نماوا)، تلفن ثابت و سرویس مکالمات بین‌المللی، بخشی از محصولات و خدمات شاتل هستند و شعبات و زیرمجموعه‌های متعددش در سراسر کشور، فرصت‌های شغلی متعددی را برای کارجویان بوجود می‌آورد. با در نظر گرفتن اندازهٔ کسب و کار، سابقهٔ فعالیت، فرهنگ سازمانی و حقوق و مزایای پرسنل، شاتل بی‌تردید یکی از شرکت‌های برتر ایران برای کار و استخدام است.

 • سال تأسیس: ۱۳۸۲
 • اندازه شرکت: بیش از ۲۵۰۰ نفر
 • حوزه فعالیت: سرویس‌‌های اینترنت، خدمات اپراتوری همراه و ثابت

جمع‌بندی

در این مطلب به معرفی تعدادی از معتبرترین و برترین شرکت‌های ایران برای کار و استخدام پرداختیم. با این حال متوجه این قضیه هستیم که تشخیص و ارزیابی یک شرکت به عنوان یک محیط کار ایده‌آل، تا حدودی به عوامل درونی و ترجیحات شخصی افراد وابسته بوده و یک موضوع نسبی است. با این حال برخی از شرکت‌ها، از نظر یکسری فاکتورهای مشخص، برتر از سایرین هستند و طبیعتاً شانس بیشتری برای ایجاد رضایت شغلی دارند. توصیه می‌کنیم برای شناخت بهتر از بازار کار کشور، شرکت‌های سرشناس و آگهی‌های استخدامی را زیر نظر بگیرید و مسیر یادگیری مهارت‌های پایه و تخصصی‌ را بر اساس آنها پیش ببرید. چون اگر با استاندارد شرکت‌‌های برتر هماهنگ باشید، بدون تردید باقی بازار هم به‌دنبال استخدامتان خواهند بود.

ارسال دیدگاه
منتظردیدگاه شماهستیم

ارسال نظر